300 lei

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Citat:
citat din mesajul lui adra_bell

Ma bucur ca am rasfoit subiectul asta, am aflat niste lucruri noi, in concluzie o sa incerc o perioada sa fac cumparaturi de la Lidl, am fost doar de doua ori in doi ani. Daca v-am vazut asa harnicute o sa ma mobilizez sa pun mai multe legume la congelator. Cu fructe diverse am incercat in anii trecuti si nu-mi place cum tin, cu exceptia merelor si dovleacului pentru placinta.
Noi mergem de obicei la Kaufland, mergem seara, de asa natura-i programul, si mai nimerim la reduceri fructe si legume. Aici au avut mare grija sa distruga piata taraneasca, ce e de sezon cumparam din satele din jur, de la poarta omului, sau avem vecini cu case la tara si cumparam de la ei, deja stim, martea si vinerea se duce nea Ion la tara, deci luam rosii de la el. Avem o sursa si de oua si pui, desi nu-i constanta. Mancarea duce la 1000-1200lei/luna, cumpar absolut tot, pana la ultimul fir de patrunjel, nu am pe nimeni care sa-mi dea pe de-a moca

Cosmetice si produse de ingrijire pentru noi luam de la DM. Pentru copii doar sapun, restul preparat in casa.

Economiile sunt cam asa:
Eu nu mananc dulciuri aproape deloc, nu-mi place inghetata. Pentru fetita fac in casa inghetata, mai si cumpar dar e nesemnificativa cantitatea cumparata. Sotul nu bea deloc, deci nu se duc bani pe bere/alt alcool, mai beau eu, dar 2 doze/luna nu se pun:D. Nu cumpar lapte praf si nici scutece pentru copilul mic, nici unul nu mananca cereale (am incercat de toate, cu fata, nu-i plac). Iaurt si bors fac in casa, nu in perioada asta ca-i prea cald.

Am zis ca nu mai dau bani pe jucarii ca sa le bag apoi in cutii si sa le indes in debara, nu ma abtin, dar totusi nu mai cheltuim asa de mult pe jucarii. Cartile pentru copii imi vin contra recenzare.

Deci ar fi: haine, electricitate (fff mult), benzina si cheltuieli cu masina, intretinere, rate.

Zicea cineva, Carmen parca, de gradina de legume si udat, mi-a adus aminte de copilarie si adolescenta, ce-mi placea sa ud, fie cu furtunul, fie cu galeata, in serile de vara, in picioarele goale. Avem niste prieteni care au casa la tara si o gradina superba, n-a patimit deloc de la seceta asta, au ceva sistem de picuratori puse la fiecare planta, nu stiu cat au costat, el e f priceput si e posibil sa le fi facut singur, macar in parte, dar vazand curtea lor mi se pare ca merita, ca investitie pentru anii viitori

blog

casa, dulce casa

The hand that rocks the cradle is the hand that rules the world


daaaaa... buna treaba cu picuratoarele alea, am vazut si noi anul asta la cineva si a achizitionat si sot furtunele si toate accesoriile, le vom monta la primavara... abia astept!

Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Citat:
citat din mesajul lui My_Lady0091

Citat:
citat din mesajul lui XIO

Majoran,




Majoran? e prima oara cand aud.

Pe net am gasit sinonime diverse : "maghirean", "oregano vulgaris", "sovarf"
M-ai putea "lumina"?

Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca




http://www.google.de/#hl=de&output=search&sclient=psy-ab&q=majoran&oq=majoran&gs_l=hp.3..0l10.1125.2156.1.2749.7.6.0.0.0.0.462.2316.2-1j2j3.6.0...0.0...1c.5lo-KSXCCNg&psj=1&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.r_qf.&fp=4dd066ef23a15229&biw=853&bih=391

eu asa am vazut scris pe ambalaj in Germania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

300 de lei= 100 de$? da eu traiesc din 100 de$ pe luna pt mincare. Dar cred ca situatia e un pic diferita ca aici gasesc mincare la reduceri plus folosesc cupoane si am alte discounturi personalizate. in Ro cheltuiam cam 100 de $ la 2 saptamini acum 6 ani cind eram inca acolo dar cred ca preturile au saltat de atunci.

Acum imi iasa cam 20 maxim 30(cind ma intind la mai multe si mai fac vreo pofta) de$ pe "shopping trip".Dar: am cam renuntat sa gatesc in stil rominesc in care mincarea este facuta din "scratch". Este f scump sa cumperi toate ingredientele necesare asa in fiecare zi sau saptamina iar timp nu am sa stau ore in sir la oala; nu pot sa inteleg nici acum cum au timp mamele cu copii mici sa faca oale si oale de mincare si tavi de deserturi cred ca cineva le sta cu copii sau stau acasa nu merg la servici. imi este imposibil sa ajung la 6-7 seara si sa ma apuc de facut oale de mincare cind de abia ma tirii de oboseala; as vrea sa le stiu secretul.Iar in zilele libere am altceva de facut decit sa stau cu orele in bucatarie; asa ca am adaptat facutul mincarii mai la semipreparate sau mincare rapida( nici intr-un caz sarmale, ardei umpluti si alte mincaruri serioase ce va d pe aici pe forum ca se gatesc)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

Citat:
citat din mesajul lui XIO



eu asa am vazut scris pe ambalaj in Germania

**Fur is for petting***

http://www.facebook.com/adoptiicaini?ref=ts
http://www.facebook.com/adoptiicaini?ref=ts#!/profile.php?id=100001793812916


in DEX apare ca maghiran salbatic, busuiocul-feciorilor, oregano vulgaris.

deci e un fel de maghirano-oregano-busuioc

Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

adra_bell, maghiranul uscat (la pliculet) eu il folosesc, la indicatia soacra-mii, pentru cartofii la cuptor.

Samburii de caisa sunt toxici pentru ca contin arsen(ic), de-ala de se folosea pe vremuri ca amortzitor pentru dinti, la stomatologie. N-ai simtit ca iti amorteste limba? :D

Daca apuc, o sa fac si eu magiun de prune cu scortisoara. Daca.

Cat despre piersici si caise, n-am ajuns la piata recent, dar m-a informat soacra, ca merge zilnic, ca erau 4 lei/kg. Mi se pare mult pentru dulceata.

Bunica-mea era cu piatza, bunicul cu socotelile. Asa ca stiau exact cat ii costa un borcan de X, un litru de bulion. Adunau costul fructelor, al zaharului si al gazului ars si imparteau la nr. de borcane. :D

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Lady, habar n-am am vazut ca aveau mai multe ghivece pe care scria tot felul de denumiri printre care si asta (daca imi amintesc eu bine :)) ).dar nu arata nici ca busuiocul, nici ca oregano :))))))))))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:


Cred ca nu-i imposibil sa cheltui 3000 lei cu papica pe luna.. depinde de lista de cumparaturi.

.. pe muschi vita, curcan, somon, salau, branzeturi fine, branza si lapte de capra, fistic, caju, lapte/oua/unt/cascaval/iaurt/smantana bio, fructe si legume la liber, paste/orez/malai/etc. bio, paine de calitate, inghetata Haagen-dazs , ..

Intr-adevar o familie de 2+1 e relativ micuta.. dar daca se straduieste..

Din 300 lei cred ca poate trai o luna o persoana, maxim doua.. la nivel de supravietuire








Denn die Ferne ist niemals dort, wo man sich befindet. (Janosch)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Citat:
citat din mesajul lui msl1

300 de lei= 100 de$? da eu traiesc din 100 de$ pe luna pt mincare. Dar cred ca situatia e un pic diferita ca aici gasesc mincare la reduceri plus folosesc cupoane si am alte discounturi personalizate. in Ro cheltuiam cam 100 de $ la 2 saptamini acum 6 ani cind eram inca acolo dar cred ca preturile au saltat de atunci.

Acum imi iasa cam 20 maxim 30(cind ma intind la mai multe si mai fac vreo pofta) de$ pe "shopping trip".




Wow, esti tare! trebuie sa ma inveti si pe mine sa fac cumparaturi. Vorbesc foarte serios. Eu azi dimineata am iesit si am cumparat asa: 2 tavi cu 7 pulpe de pui in total, 2 cutii de aripioare de pui (la reducere!), o cutie de mini-eclere, o punga de fishies (crackers) ptr. Victoria, juma de kil de carne tocata si 2 cutii de yakysoba (la $1.99 bucata) si m-a costat $52!!! Ah, si o punga de paprika. Atat!
Noi cand mergem la cumparaturi (de obicei sambata dar azi sotul lucreaza, asa ca am cumparat mancare ptr. azi + aripioarele ptr. ca le-am gasit la reducere), nu iesim din magazin fara sa lasam cel putin $150! Eu stiu ca noi si risipim mult, dar totusi, cred ca am muri de foame cu $100 pe luna. Si mai cred ca in Canada mancarea e mai scumpa decat in State.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Sa spun ca din Lidl am cumparat si hainute pt. Daria. De exemplu, am gasit la 12,99 lei un set de 3 tricouri cu maneca scurta, i-am luat pentru vara viitoare, mi s-a parut un pret bun, vine 4,33 lei/bucata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Citat:
citat din mesajul lui ruxandra_sb


Cred ca nu-i imposibil sa cheltui 3000 lei cu papica pe luna.. depinde de lista de cumparaturi.

.. pe muschi vita, curcan, somon, salau, branzeturi fine, branza si lapte de capra, fistic, caju, lapte/oua/unt/cascaval/iaurt/smantana bio, fructe si legume la liber, paste/orez/malai/etc. bio, paine de calitate, inghetata Haagen-dazs , ..

Intr-adevar o familie de 2+1 e relativ micuta.. dar daca se straduieste..

Din 300 lei cred ca poate trai o luna o persoana, maxim doua.. la nivel de supravietuire








Denn die Ferne ist niemals dort, wo man sich befindet. (Janosch)




Lista asta de cumparaturi intra la categoria lux/rasfat.

Mergi la inceput