300 lei

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Ca sa ai ceva proaspat iti poti cumpara busuioc, patrunjel, Majoran, ceapa, rozmarinsi altele, in ghiveci. Costa 4 lei ghiveciul si nu ai probleme.Si e si frumos.
Eu am avut si menta, si ardei iuti tare buni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Citat:
citat din mesajul lui olympia

Ela, multam pt pontul cu vinetele!

Pene colorate... cate putin din toate!

album
gradina


Cu placere Olympia
si eu tot de pe aici am invatat. a fost un subiect tare bun anul trecut Dorsilia parca l-a deschis despre cand si ce punem pt iarna...
am invatat multe si eu atunci.


+27

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui ela_04

App, stiti ce altceva as putea sa fac cu strugurii astia in afara de vin?ca nu am cele necesare pt asta... si nici nu dau bani.

+27

dulceata, compot....parol, am testat ambele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

Citat:
citat din mesajul lui XIO

Majoran,

**Fur is for petting***

http://www.facebook.com/adoptiicaini?ref=ts
http://www.facebook.com/adoptiicaini?ref=ts#!/profile.php?id=100001793812916



Majoran? e prima oara cand aud.

Pe net am gasit sinonime diverse : "maghirean", "oregano vulgaris", "sovarf"
M-ai putea "lumina"?

Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

Citat:
citat din mesajul lui nadaflorilor

Citat:
citat din mesajul lui ela_04

App, stiti ce altceva as putea sa fac cu strugurii astia in afara de vin?ca nu am cele necesare pt asta... si nici nu dau bani.

+27

dulceata, compot....parol, am testat ambele

Nina,mami de,





ce fel de struguri ai folosit la dulceata?Si care sunt cantitatile si modul de preparare?

As incerca si eu!

Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Ma bucur ca am rasfoit subiectul asta, am aflat niste lucruri noi, in concluzie o sa incerc o perioada sa fac cumparaturi de la Lidl, am fost doar de doua ori in doi ani. Daca v-am vazut asa harnicute o sa ma mobilizez sa pun mai multe legume la congelator. Cu fructe diverse am incercat in anii trecuti si nu-mi place cum tin, cu exceptia merelor si dovleacului pentru placinta.
Noi mergem de obicei la Kaufland, mergem seara, de asa natura-i programul, si mai nimerim la reduceri fructe si legume. Aici au avut mare grija sa distruga piata taraneasca, ce e de sezon cumparam din satele din jur, de la poarta omului, sau avem vecini cu case la tara si cumparam de la ei, deja stim, martea si vinerea se duce nea Ion la tara, deci luam rosii de la el. Avem o sursa si de oua si pui, desi nu-i constanta. Mancarea duce la 1000-1200lei/luna, cumpar absolut tot, pana la ultimul fir de patrunjel, nu am pe nimeni care sa-mi dea pe de-a moca

Cosmetice si produse de ingrijire pentru noi luam de la DM. Pentru copii doar sapun, restul preparat in casa.

Economiile sunt cam asa:
Eu nu mananc dulciuri aproape deloc, nu-mi place inghetata. Pentru fetita fac in casa inghetata, mai si cumpar dar e nesemnificativa cantitatea cumparata. Sotul nu bea deloc, deci nu se duc bani pe bere/alt alcool, mai beau eu, dar 2 doze/luna nu se pun:D. Nu cumpar lapte praf si nici scutece pentru copilul mic, nici unul nu mananca cereale (am incercat de toate, cu fata, nu-i plac). Iaurt si bors fac in casa, nu in perioada asta ca-i prea cald.

Am zis ca nu mai dau bani pe jucarii ca sa le bag apoi in cutii si sa le indes in debara, nu ma abtin, dar totusi nu mai cheltuim asa de mult pe jucarii. Cartile pentru copii imi vin contra recenzare.

Deci ar fi: haine, electricitate (fff mult), benzina si cheltuieli cu masina, intretinere, rate.

Zicea cineva, Carmen parca, de gradina de legume si udat, mi-a adus aminte de copilarie si adolescenta, ce-mi placea sa ud, fie cu furtunul, fie cu galeata, in serile de vara, in picioarele goale. Avem niste prieteni care au casa la tara si o gradina superba, n-a patimit deloc de la seceta asta, au ceva sistem de picuratori puse la fiecare planta, nu stiu cat au costat, el e f priceput si e posibil sa le fi facut singur, macar in parte, dar vazand curtea lor mi se pare ca merita, ca investitie pentru anii viitori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Eu n-am auzit de dulceata facuta din struguri d-aia pentru vin, dar am citit undeva de must conservat. Oricum poti face vin si-l vinzi, sigur gasesti amatori.

De majoran n-am auzit nici eu, de maghiran da, doar din cantecul ala "foaie verde maghiran/m-a facut mama oltean". N-am vazut niciodata. In ultimul timp tot nimeresc peste subiecte d-astea cu condimente/mancaruri necunoscute, am aflat de la o fata din State ca a facut ciorba cu brusture, acum am in cap sa dezgrop primul brusture de pe camp si sa vad si eu minunatia. Cica se consuma si in bucataria italiana. Ieri am primit o punguta de roscove, nici nu stiam cum se mananca, basca o punguta de samburi de caisa, dupa ce am mancat un pumn zdravan am citit pe net ca sunt toxici in cantitate mai mare de 8/zi. Noroc ca n-aveam net in copilarie:D

Pe balcon am doar o jardiniera cu busuioc, dar ma gandeam sa pun si cimbru, si oregano. Oare cresc in jardiniera?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui My_Lady0091

Citat:
citat din mesajul lui nadaflorilor

Citat:
citat din mesajul lui ela_04

App, stiti ce altceva as putea sa fac cu strugurii astia in afara de vin?ca nu am cele necesare pt asta... si nici nu dau bani.

+27

dulceata, compot....parol, am testat ambele




ce fel de struguri ai folosit la dulceata?Si care sunt cantitatile si modul de preparare?

As incerca si eu!

Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca



eu am testat adica , bagat in gura, strugurii erau ceasla, nu am crezut sa iasa ceva, eu credeam ca la dulceata trebuie musai din aia "tzatza vacii", tipa e de la tecuci si mi-a spus ca ei fac dulceata din orice fel de strugure, fiind ceasla nu s-a omorat sa le scoata samburii si nici sa-i curete de pielite, altfel se spune ca trebuie scosi cu o scobitoare si curatati de coaja...

ea la 1 kg de boabe a facut un sirop din 2 cani de apa si un kg de zahar...si a fiert boabele in siropul asta...pana a considerat ea ca e buna de pus in borcane, a iesit buna, mie mi-a placut, cojile nu se simteau iar samburi erau prea marunti sa deranjeze, era ceva intre dulceata si gem, mai legata decat stim noi dulceata


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

mama face dulceata din te miri ce: dovlecei, flori de salcam...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Citat:
citat din mesajul lui Selene_Bunny

Citat:
citat din mesajul lui carmencat

Inca un truc. De cand spal cu detergenti lichizi am constatat ca nu mai e nevoie sa folosesc functia de clatire suplimentara, deci economie la apa si curent.
Detergentii lichizi de la Lidl, Formil-cel cu capac verde e pentru rufe albe, cel cu capac rosu e pentru rufe colorate, butelca e de 2 litri si costa 15 lei. Spala foarte bine.
Si o chestie cu care am ramas din vremuri in care o duceam foarte, foarte prost. Ca sa organizez spalatul mai bine, incercam sa purtam hainele cam din aceeasi gama de culori. Adica in loc sa port luni tricou verde, marti rosu, miercuri albastru, etc., ma organizez asa: luni tricou rosu, marti roz, miercuri corai, etc.
Sotz gama pe albastru, camasa albastra, camasa gri, camasa cu carouri pe albastru, etc. Copil saptamana asta epuizam toate hainele din gama rosu-roz care merg impreuna la spalat, etc.
Asa fac masini de rufe pline, nu ajung sa spal o masina numai cu o camasa si un tricou dintr-o gama de culori.
Ceea ce inseamna economie la detergent, apa, electricitate si timp. Ca in loc sa speli 5 masini de culori diferite si putin incarcate, speli 2, maxim 3 incarcate la maxim.
Pana si prosoapele sunt toate de aceeasi culoare intr-o saptamana.


Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.


Eu pun rufe colorate impreuna si rufe albe, roz, crem impreuna.

Hainele copilului le spal separat de ale noastre, in doua ture a cate 30 de minute, de regula, vineri.

Clatire suplimentara am folosit doar f. f. rar.



Din putin se face mult - ajutor umanitar!

Lucrusoare de vanzare...


In atentia celor carora le face placere sa depaseasca limitele celor scrise de mine: in cazul in care considerati ca aveti dovezi de necontestat cum ca am facut 99 de oua, pe care le ascund in camara, cu intentia de a le vinde la suprapret, va invit sa deschideti un subiect special pe aceasta tema. Multumesc pentru intelegere.




am incercat si eu la un moment dat, dar nu mi-a placut ce a iesit si nu am mai riscat, prin urmare am recurs la metoda de mai sus

Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.

Mergi la inceput