300 lei

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pitzinuca spune:

1. 3000 ron / luna / mancare pt 2 persoane adulte + copil e ENORM
2. dupa 12 pagini, nu am vazut nicio lista de la tine
3. al 6-lea simt imi spune ca voi cumparati mult si din frustrare, incercati sa supliniti altceva, ceva chestii ramase intiparite/nelamurite: vezi tu care esti zapacita de mama-ta cu economiseala comunista, vezi sotul care este vesnic neindestulat si pulpa pe din 2 = saracie/ceva rusinos - nu stiu, zic si eu.

sari cu lista cu ce cumparati de obicei, ce cantitati, la ce ati putea renunta/reduce.

weekend fain si sarcina usoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Eu stiam doar ca bicarbonatul e bun pt albirea dintilor
Si cu otet perii doar covoarele prin casa... dar e bine de stiut...
Histamina si eu vreau sursa ta de carne ca la tara cine stie cand mai ajung dupa ce nasc...


+27

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Multumesc
Habar nu am ce naiba cumpar in fiecare luna...
nu pot sa fac o lista anume...ca nu tin minte
pot sa-ti spun ce mancare am facut, ce am prin frigider, cate bonuri am de la supermarketuri si cu ce sume...
dar nu ma pune sa fac lista cu ce am cheltuit in fiecare luna sau intr-o luna ca sincer ...habar nu am!
pot sa-ti spun de exp ce am gatit toata saptamana asta si cam cat am dat...dar nu imi aduc aminte decat in mare
- varza calita cu rata (2 rate 120lei - cora)
-ciorba leguminoase

- tocanita legume
-ciorba de rata
- pilaf cu pieptul de la rata
- snitele

azi ciorba de vita
ardei umpluti
si cam atat...
aaa si printre astea un piure cu ou si branza pt baiat, peste cu porumb, iaurtele, fructe ...prosti care si astea costa...
si ape bem cam multe ca un bax rezista cam 2 zile
fara copil ca are apa lui
plus unele dulciuri cumparate (pt mine) ca pe caldurile astea nu am facut nimic dulce dar as manca.


+27

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Strict mancarea, cam 300 de lei/saptamana cheltuim si noi.

Cand mi-a spus o doamna ruda ca ei, 4 persoane, mananca de doar 600-650 de lei/luna, in conditiile in care gateste rar si oamenii astia mananca de la cantina/restaurant, nu mi-a venit sa cred, mi se pare imposibil. Mai ales ca nu isi noteaza nicaieri cheltuielile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Citat:
citat din mesajul lui rall

- afine de munte - 15 lei / kg
etc etc

Deci, vizitati si pietele


Asa scumpe-s afinele in zona??? Tulai...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Ela, cred ca ati fost intr-o perioada de compensare dupa greutatile din iarna, a fost intr-un fel "concediul" vostru. Nici noi nu suntem prea chibzuiti cu bani, cati sunt aia se duc... Liste de cumparaturi fac, dar nu stiu de ce, am oroare sa tin socoteala zilnic la ultimul banut. Stabilesc prioritati si pentru ce constat ca nu mai ramane, aia e, data viitoare! Da, stiu ca nu-i bine, numa ca probabil n-am setata chestia asta cu banii, ma streseaza mai tare sa-i socotesc si sa planific decat sa renunt pur si simplu la ce nu-mi ajunge.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Citat:
citat din mesajul lui olympia

Ela, cred ca ati fost intr-o perioada de compensare dupa greutatile din iarna, a fost intr-un fel "concediul" vostru. Nici noi nu suntem prea chibzuiti cu bani, cati sunt aia se duc... Liste de cumparaturi fac, dar nu stiu de ce, am oroare sa tin socoteala zilnic la ultimul banut. Stabilesc prioritati si pentru ce constat ca nu mai ramane, aia e, data viitoare! Da, stiu ca nu-i bine, numa ca probabil n-am setata chestia asta cu banii, ma streseaza mai tare sa-i socotesc si sa planific decat sa renunt pur si simplu la ce nu-mi ajunge.

Pene colorate... cate putin din toate!

album
gradina


Si eu m-am gandit la asta.

+27

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Noi nu mancam mai mult de doua zile din aceeasi mancare, odata pentru ca domnul tati spune ca, dupa doua zile, mancarea isi pierde din aportul nutritional, mai ales daca e reincalzita de mai multe ori, si odata pentru ca frigiderul nostru e de-ala mic, nu are spatiu nush cat si nici congelator, cu greu introduc doua oale medii in el.

Iar de cumparat, nu cumparam nimic din ce contine monoglutamat de sodiu (foarte greu sa gasesti chestii care sa nu-l contina) si guma guar. Nu cumparam nimic din ce contine nush cate alte gume (xanthan, carruba) si chestii precum "cosenila".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Cu 300 de lei/luna am fi murit de foame.

Pe noi intretinerea pe luna iunie vad ca ne costa f. mult - 149 de lei, cel mai mult din toata scara. Consumul de apa cred ca e principalul vinovat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

Citat:
citat din mesajul lui XIO


De ce crezi tu, Mylady, ca eu nu am aceasta 'inteligenta' cand e vorba de cumparaturi?


nu era vorba de tine, vorbeam la general.caci, in general(ma repet), lumea da bani pe nimicuri, doar ca sunt de la firma X, careia i se face reclama peste tot..si e WOW!
Si nu ma refeream la "inteligenta" aka IQ...ci la acel simt practic, pe care ar trebui sa-l avem fiecare, indiferent de cati bani dispunem.Am face un bine planetei!

Citat:
Acum doar nu crezi ca esti singura care a descoperit piata


Aici erai tu cea care nu suporta cinismul, dar il practica la greu, nu?

Citat:
Pot doar sa iti spun ca nu este intotdeauna cum spui tu, chiar poti gasi in piata preturi mai mari la anumite produse decat in magazin. Intr-o perioada eu cumparam mararul si patrunjelul spre exemplu, de la magazin, ca in piata era mai scump.


Nu neg, posibil sa ai dreptate, anumite produse pot fi mai scumpe, din anumite motive.Dar in piata ai varietate, ma refer la legume& fructe..in magazin/supermarket/aprozar sunt cateva sortimente si mereu din alte tari.Nu ca in piata nu ar fi la fel, dar...cu putin noroc poti gasi o sursa de incredere.

Citat:
Nu stiu de unde ai tras concluzia ca as cumpara iaurturile in fctie de ambalaj. ma gandesc, ca ai spus-o la modul general.

Gandesti bine.

Citat:
Eu cumparam cel mai ieftin iaurt care exista, care avea si o, nu stiu cat grasime. Napolactul era de 1000 de ori mai bun, dar era mai scump.
Prietenul meu este innebunit dupa Philadelphia, dar nu cumparam decat o data sau de 2 ori pe luna, in rest cumparam ceva mai ieftin.
Mergeam si in piata si in magazine de fiecare data, tocmai ca sa cumpar de unde e mai ieftin.


Aici nu ma bag.Nu e treaba mea.Sunt produse ieftine care sunt bune, sanatoase si sunt produse ieftine care nu-s.La fel si cu cele scumpe!

Citat:
Deci da, am inteligenta de care spui.

Nu tre' sa-mi demonstrezi mie nimic.Daca mesajul meu te-a ofensat, poate datorita faptului ca mi-au stat in gat frunzele de papadie.Universul e ciclic, draga Xio!

Citat:
Doar ca nu mi se pare ceva fantastic, mi se pare trist a fiu experta in economisit din cauza ca nu am destui bani.Si nu ca sa ma lafai si sa cumpar icre si prosciutto, ci ca sa nu fiu nevoita sa cumpar doar ce e cel mai ieftin.


La felul cum merg lucrurile nu m-as mira sa patim, in viitorul cel mai apropiat, ca in '46!




Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput