300 lei

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Momentan eu consider ca un wk la munte sau la mare e suficient pt el...
La 2 ani jumate.
Asta e... nu o fi mereu asa... doar si anul viitor probabil
ca daca nasc in toamna nu ma vad cu un bb de 6-7 luni pe plaja si cu unul de 3ani alergand pe acolo.
Am facut pasul asta cu casa... o sa fie ok... doar ca o perioada trebuie sa stim bine ce vrem sa nu o ducem talanga 10 ani ca eu inebunesc...nu e pt mine.

+27

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Citat:
citat din mesajul lui carmencat

Citat:
citat din mesajul lui ela_04

Reparatii la casa ...
ca tot timpul se gaseste ceva de facut.
Nu prea ma indur sa plec in co... plec daca e o zi sau 2 maxim...
copilul e mic.. casa nu e inca gata... sunt multe de facut.

+27


pai vezi? te apuci si faci ce ai de facut la casa, virezi mare parte de bani in directia aia si opresti pentru mancare mai putin, bani in care trebuie sa te incadrezi ca nu ai incotro, ca altii nu mai ai, fiind deja cheltuiti

Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.


Asta vreau sa fac dar trebuie mai intai sa stiu cam care ar fi strictul necesar pt noi...
O sa trec la sistemul cu lista...chiar de maine!

+27

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui Androix

mai, eu ardei umpluti nu fac nici vara, daramite sa pun la congeltor pentru iarna. Dar as pune vinete mai multe, ardei mai multi, rosii mai multe si fructe mai multe, chit ca nu-s bune decat de facut prajituri eventual. Iaca invat si eu ceva din subiectul asta: administrez prost spatiul din congelator.

Ela, asa au fost parintii mei apropo de concediu. "Mai tarziu" nu a existat niciodata in realitate, doar in spusele lor. Eu nu am amintiri din concediu cu toata familia mea. Si amintirile sunt pretioase pentru copii. Ai mei copii isi aduc aminte cu placere de toate concediile in care am fost cu ei.

www.obiectiverealiste.blogspot.com" target="_blank">Obiective Realiste
Androix Bijoux

Niste copii si toti copiii!

vinetele si ardeii gata coapte/i...merg de numa' :))...un ardei pui la ciorba, il poti toca in punga cu amestec pentru ciorba

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

noi aici in America cheltuim in medie $500-600/luna pt 3 persoane si mancam f. bine. consider ca nu e o suma mare dar depun anumite eforturi sa ma incadrez.
-nu arunc mancarea, mancam chiar 3 zile din ciorba
-verific pretul bine raportat la gramaj
-cumpar fructe/legume care sunt in sezon si in general de la fermele locale care distribuie produsele la supermarketuri.
-cumpar produse doar cand sunt in promotie, uneori treb sa merg la 3 magazine.
-cumpar mai mult(zahar, faina, ulei...)cand sunt la promotie
-am lista de cumparaturi si incerc sa nu ma abat
-fac painea si dulciurile in casa
-nu cumpar detergenti de curatat
-carnea o toc in casa(cea tocata de la magazin e mai scumpa si nu stii ce cumpari)
-o data la cateva luni cumparam un miel de la ferma sie la jumatate de pretz si natural
-nu cumpar prostii(iaurtzele cu fructe, dulciuri,sucuri, jucarii...)
-cand cumpar prea multe fructe/legume le pun in congelator
-nu cumpar conserve (fasole,mazare, rosii...)
-nu ma duc la cumparaturi daca am mai putin de 10 articole de cumparat si pot sa supravietzuiesc fara.

si ca sa revin la subiect...300 ron mi se pare f.f. greu sa te incadrezi daca nu ai ajutor de la tara...ferma ceva si daca mai ai si familie si vrei sa gatesti mancare buna.

completez:
-nu cumpar prafuri la plic: budinca, creme, sosuri, adaosuri pt ciorbe/mancarici/paste
-nu cumpar pizza(simplu de facut in casa)




michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

michelle, de ce nu cumperi detergenti de curatat? ai gasit vre-o metoda mai eficienta de curatare?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui kariguld

michelle, de ce nu cumperi detergenti de curatat? ai gasit vre-o metoda mai eficienta de curatare?



Cei mai fericiti oameni nu au parte de lucrurile cele mai bune, dar obtin totul din cele pe care le au!



eu curat cu otet diluat: gresia, faiantza, blaturile, geamurile...chiar si fructele si legumele

baking soda (bicarbonat de sodiu?)tot la fel se poate fol. la multe: frigider, cratiti, chiuveta. (nu l-am prea folosit dar voi incerca sa-l folosesc mai des...o sa-l pun intr-un container frumos sa-l am la indemana. e bun si pt rufe ca pastreaza culoarea

ATENTIE,otetul nu este pt toate suprafetele: marmura, granit...

am eliminat si softner-ul de la rufe. usuc pe un suport de rufe sau cand folosesc uscatorul pun bilele de cauciuc(am dat $ 2 pe ele)

o data pe saptamana la wc pun clorox
pt sters praful am niste prosopele speciale si nu treb sa pun solutie decat ff rar...cand am chef sa le vad lucitoare si am musafiri
spray-uri de casa de miros nu folosesc, am niste cristale la plic .



michelle

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Michelle interesant si descurajant link-ul dat de tine. Am trecut si eu la otet si bicarbonat de sodiu deocamdata pt frigider si suprafetele din bucatarie. Insa in bai imi vine tare greu sa ma despart de toxicele detartrante :(
De ce ai bagat si jucariile la capitolul 'prostii'? Eu recunosc ca am exagerat la capitolul asta, suntem acum intr-o perioada de reeducare (a noastra a parintilor mai ales) pt domolirea achizitiilor, dar fara chiar nu cred ca se poate, sau n-ar trebui sa se poata.'
Eumada tu spuneai de sapun bio? poti sa-mi trimiti sursa pe pm te rog mult?
Histamina in iarna ma laudam eu ca-ti dau sursa de carne bio si acum te rog eu pe tine
Desi lesin de somn am stat sa citesc tot poate poate invat si eu ceva. Desi am un excel cu formule in care scriu de 8-9 ani tot ce cumpar, n-am citit niciodata din urma sa invat ceva din el. Ori noi cheltuim enorm pe mancare (cam ca Ela asa...) si nici macar n-am senzatia ca ne ghiftuim. E adevarat ca ma feresc de E-uri (si asta nu e o solutie ieftina pana la urma ca doar de aia s-au inventat ca sa ieftineasca mancarea) nu avem vicii (culinare ca de alt fel...) si totusi nu stiu pe ce cheltuim milioane si nici n-ajung o saptamana.
Si eu ma intreb unde gresim???? Am congelatorul plin de fructe (eu i le pun in iart copilului si asta e mancarea de seara sau fac inghetata din ele), mai culeg ceva si de prin curte (ce se face ca daca vrem bio mai mult se strica pana la cules), mai dam si pe la stana, mai am si niste oua de la gainuse, dar...
Chiar vroiam sa fac o observatie: f rar o sa dati peste ciobani in piata (parca Xio zicea), cel mult ii intalniti in targurile rurale, dar in piete mai rar, la fel ca si taranii cu productia proprie, iar daca totusi ii intalniti n-aveti nici o garantie ca au produse bio - bio nu este egal cu recolta bogata si aratoasa, ori oamenii vor sa scoata profit asa ca rugati-va ca macar sa fi asteptat perioada minima de la stropire pana la recoltare pt ca raul sa fie cat mai mic (nul nu are cum)
Cred ca ma pun pe studiat excel si facut lista pe o saptamana (aici sunt deficitara rau pt ca n-am nici un fel de inspiratie culinara)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Tala de ce e descurajant?
cand am pus jucariile la "prostii", ma refer la cele care sunt pe la supermarketuri si nu se joaca decat 5 min cu ele. al meu are saci de jucarii, dar jucarii bune...nu chinazarii ieftine cu plumb pe ele.

eu am lista cu mancaruri favorite si lista de cumparaturi...ma ajuta f. mult . daca vrei ti le dau sa te inspiri.



michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nafi spune:

Da da..pentru nu a cumpara aiurea lista e sfanta cand merg la cumparaturi. si inca ceva...niciodata cumparaturi cu burta goala! ca atunci cand imi este foame cumpar toate tampeniile
Si inca o chestie..fara copil la cumparaturi! doar daca e ceva de 10 minute urgent. altfel e dezastru.Eu merg la cumparaturi doar cand e sotul acasa si poate sta el cu copilul. altfel am grija sa am frigiderul plin cand sunt fara ajutoare.

Michelle_usa - ai dreptate cu detergentii. eu nu sunt asa de stricta ca tine dar si eu frigiderul il curat cu otet iar cuptorul (electric) cu apa in care storc lamaie si ramane curat si parfumat.

Mergi la inceput