300 lei

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Citat:
citat din mesajul lui ela_04

Multumesc
Habar nu am ce naiba cumpar in fiecare luna...
nu pot sa fac o lista anume...ca nu tin minte
pot sa-ti spun ce mancare am facut, ce am prin frigider, cate bonuri am de la supermarketuri si cu ce sume...
dar nu ma pune sa fac lista cu ce am cheltuit in fiecare luna sau intr-o luna ca sincer ...habar nu am!
pot sa-ti spun de exp ce am gatit toata saptamana asta si cam cat am dat...dar nu imi aduc aminte decat in mare
- varza calita cu rata (2 rate 120lei - cora)
-ciorba leguminoase

- tocanita legume
-ciorba de rata
- pilaf cu pieptul de la rata
- snitele

azi ciorba de vita
ardei umpluti
si cam atat...
aaa si printre astea un piure cu ou si branza pt baiat, peste cu porumb, iaurtele, fructe ...prosti care si astea costa...
si ape bem cam multe ca un bax rezista cam 2 zile
fara copil ca are apa lui
plus unele dulciuri cumparate (pt mine) ca pe caldurile astea nu am facut nimic dulce dar as manca.


+27



Ela dar incepe macar pentru curiozitatea ta sa vezi..de luna asta.Da,bonurile sunt foarte bune.Pune pe hartie macar de curioziate,asta ca sa vezi totusi.
Nu zice nimeni sa nu cumperi,dar gandeste-te putin..sotul tau,ai spus ca are 2800 si mai castiga..mai pun inca 1500...din astia 3000 se duc numai pe mancare..vine iarna,vei naste..sunt doi copii acum....ziceai ca asta iarna te-ai saturat de contabilitate.....da` ia gandeste-te ca urmatoarea iarna veti fi patru.....

Daca tu ai intrebat inseamna ca ceva te alarmeaza....parerea mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Putin offtopic....

Ieri mi-am adus recolta de rosii de la tara....am facut salata din ele.....nici pe departe nu au acelasi gust ca cele din piata....plus ca deja s-au stricat vreo 10...pe cad mai am din piata...sunt bine mersi si au cicnci zile....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Mylady,ma distreaza ca te-a ofensat afirmatia mea cu piata, care continea si un ditamai smiley la sf, tocmai pt. ca era o gluma, dar nu ai gasit ofensator mesajul tau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Am hotarat deja ca o sa tin o lista. clar.
si apoi am pus deja o hartie pe frigider pe care sa notez ce lipseste (iar o idee buna)
iar apoi nu mai plec la cumparaturi in supermarket decat daca se aduna cel putin 10 produse.
Daca mai aveti sfaturi bune... eu invat repede


+27

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Se vede...teoria ca teoria..practica ne omoara....stii vorba aia....

Incearca sa-l lamuresti pe domnul pofticios ca daca sunt doua batoane de salam in frigider nu inseamna"ca iar suntem saraci" ci mai putina energie consumata....la fel si daca este doar o punga de mozarella nu trei....nu rade dar am descoperit ca frigiderul..si am unul de ala clasa A care raceste in functie de ce bag in el...consuma mult mai putin decat daca-l burdusesc.Se economiseste energie electrica,implicit resurse,implicit protejam si mediul..resursele fiind finite.
V-as sugera un efort si panouri fotovoltaice.Se amortizeaza cam in 6-8 luni ..investitia de baza.

Stai la casa?Terenul e mare?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rall spune:

Citat:
citat din mesajul lui Selene_Bunny

Citat:
citat din mesajul lui rall

- afine de munte - 15 lei / kg
etc etc

Deci, vizitati si pietele


Asa scumpe-s afinele in zona??? Tulai...


Mie nu mi s-au parut scumpe avand in vedere ca se culeg greu si.. sunt atat de sanatoase
Stii unde gasesc mai ieftine? As face un drum ca sa-mi umplu congelatorul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Nu e asa mare...sunt 300 mp dar nu te gandi la gradinarit ca pana nu se face copilul/ii mai mare nu am nici o sansa...
Am pus si eu niste sfecla, morcov, prostii si deja ma uitam ca frunzele le-au disparut
baiatul meu nu are nici o treaba cand trece peste ele cu masinuta...
si sa nu crezi ca nu zic nimic...zic. dar ca radioul...
Sotul meu trebuie sa manance cand pleaca la munca... asa e el.
Nu mananca mult dar ceva tot trebuie si il inteleg...
cand vine acasa sa manance iar nu mi se pare ca mananca mult (ca ar fi pe sistem nervos sau altceva)... nu mananca, ca mine e adevarat dar si diferenta de gabarit e mare...
mancam multe nimicuri ...da... si dulciuri... in general cumparate.
nu am mai avut nici chef dar nici putere pe caldurile astea sa mai fac ceva.
de obicei nu prea ma omor cu dulciurile asa ca toana asta am sa o pun pe seama sarcinii...
si sarcina trecuta inebunisem cu clatitele cu ciocolata...
acum sunt cu ciocolata neagra fiecare cu ...pasarica lui...
io cu stolul...
dincolo de astea cred ca este si o lipsa de organizare...
asa cum spunea si Olympia m-am relaxat cam mult dupa ce am strans cureaua in iarna. O sa-mi revin eu ca nu o sa am incotro...
totusi orice sfat e bun...
teorie, neteorie mie imi place sa invat si din greselile altora...nu trebuie musai sa ma lovesc eu cu capul de sus... si am gasit mereu sfaturi bune pe aici pe care le-am adaptat la stilul nostru de viata...


+27

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia_b spune:

Dintr-un venit de 2800+1000+1000 alte venituri mi se pare mult 3000 pe mancare. Mi se pare neverosimil. In 800-1800 tb sa se incadreze cu intretinerea casei(la casa sau la bloc tot te costa macar gazul sau curentul electric), amenajarea noii case, intretinerea copilului (numai pampesrii si laptele costa macar 200 lei pe luna), intretinerea celor 2 masini (parca asa retinusem ca ai - casco, itp,benzina, plus alte reparatii inerente), plus sarcian, plus niste haine pe ici pe colo...Eu nu cred, ori sunt si alte resurse financiare, ori 3000 e umflat.
Stiu ca exista si genul de cumparatori compulsivi, dar eu sunt un pic mai calculata si mai realista, asa ca..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Citat:
citat din mesajul lui rall

Citat:
citat din mesajul lui Selene_Bunny

Citat:
citat din mesajul lui rall

- afine de munte - 15 lei / kg
etc etc

Deci, vizitati si pietele


Asa scumpe-s afinele in zona??? Tulai...


Mie nu mi s-au parut scumpe avand in vedere ca se culeg greu si.. sunt atat de sanatoase
Stii unde gasesc mai ieftine? As face un drum ca sa-mi umplu congelatorul


Mai ieftine nu cred ca se gasesc in zona, rall. :(

Nu mai sunt sigura cu cat se dau "la mama lor", ca se vand la galetusa de 5 kg, dar sigur nu costa galetusa aia 75 de lei, nu ar mai cumpara nimeni...

"La mama lor" insemnand la munte, deci la sute de km de mine... Am mancat si noi, insa nu am platit, au fost tratatie speciala...

Io zmeura as fi vrut, dar de unde...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Michelle aha, am inteles cu jucariile si mi se pare corect. Eu chiar explicatia asta o dau copilului cand vrea asa ceva si intelege. Chiar il aud destul de des zicand ca vrea ceva apoi se razgandeste si spune 'lasa, mai tinem de bani si luam ceva mai bun' si sunt chiar mandra.
Si daaaaa vreau si eu listele de care ziceai.
Eumada si Histamina va rog sa ma ajutati cu recomandarile, daca se poate bineinteles.
Am prins un avant fantastic sa facem economie (poate si pt ca suntem intr-o perioada mai stramtorata)

Mergi la inceput