Bulgarasi de ianuarie-februarie 2012 (31)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ursulet33 spune:

Citat:
citat din mesajul lui anangel_lexi

Buna tuturor.
La multe lunite, Rafael Ioan, Eduard si Filip Andrei!
Lady, nici nu stiu ce sa-ti spun dar iti dau o mare imbratisare!
Aerlilian, imi pare tare rau, il pup pe Tudor si ii doresc multa sanatate, sa se faca bine cat mai repede si tu sa te linistesti!
Ursulet, eu am folosit ham la Maria, nu arata ca cel din linkul tau, era mult mai rudimentar insa ne-a prins bine. Maria a mers abia la 13 luni, efectiv ii era teama sa se desprinda de noi, mergea doar tinuta de manute. Cum pe noi incepuse sa ne doara mijlocul din ce in ce mai serios, am hotarat sa-i iau hamul. L-am folosit fix 3 zile dupa care si-a dat copilul drumul singurica. Deci, pe ea a ajutat-o.
In alta ordine de idei, sunt cam suparata. Ieri cand am venit de la serviciu am gasit-o pe Maria plangand. O batuse o fetita afara. E prima oara cand se intampla. Fetita aia e cu un an mai mica decat fii-mea dar e foarte salbatica, are reactii ciudate uneori ca sa nu mai spun ca e clar ca parintii se pare ca nu se ocupa deloc de ea (nu stie sa spuna nici "buna" nici "multumesc", nimic). Am simtit ca mi se urca sangele la cap pentru ca eu si sotul meu am dus mult timp munca de lamurire cu Maria ca nu e frumos sa dai in alti copii, ca nu e frumos sa le iei jucariile daca nu ai permisiunea lor, etc. Asta pentru ca, pe la 3 ani si Maria avea tendinta sa loveasca alti copii. Acum, vazand-o plangand si uitandu-se cu ochisorii aia tristi si intrebatori la mine, mi s-a parut ca tot ce am invatat-o in anii astia a fost contrazis de ceea ce s-a intamplat. Probabil ca in capsorul ei se intreaba de ce, daca mami si tati spun ca nu e voie si nu e frumos sa lovesti alt copil, eu sunt lovita? I-am spus ca de-acum nu o sa se mai joace cu acea fetita, am incercat sa-i explic ca pe ea parintii probabil ca o lasa sa faca ce vrea, dar acest lucru nu e intotdeauna un lucru bun... Am incercat sa-i explic cat de bine am putut. Pe de alta parte insa, nu vreau ca fetita mea sa fie calcata in picioare si i-am spus ca daca se mai intampla vreodata ca cineva sa de ain ea si noi nu suntem prin preajma, sa nu stea sa inghita, sa riposteze. Stiu ca nu e cea mai buna metoda, dar eu am fost un copil mototol, batjocura intregului cartier si nu am de gand ca si Maria sa ajunga la fel. Uitandu-ma la ea cum evolueaza, parca ma vad pe mine mica si nu, nu vreau sa fie asa... Copilul meu e si extreeem de generos, o bomboana daca are si mai sunt 3 fetite cu ea la joaca, imparte bomboana aia in 4. Nu vreau ca bunatatea si inocenta ei sa fie luate drept prostie. Voi ce ziceti, am gresit spunandu-i sa riposteze?? Sunt si eu confuza nu stiu cum sa fac sa fie mai bine pentru ea...
Imi cer scuze ca m-am lungit atat, am simtit nevoia sa ma descarc...

de Maria Cornelia (20.09.2006) si Ioana Teodora (24.01.2012)
Din ce in ce mai mare
Creste si mezina
Perlute de domnisoara




multumesc de raspuns!
si eu zic ca e bine sa-i spui Mariei sa evite fetita respectiva; daca riposteaza, nu face decat sa agraveze situatia..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_anto spune:

Ahhhh fetelor, ce dor imi era sa va scriu.. De citit reusesc sa fac fata, dar exact cand ma apuc sa va scriu apare ceava urgent...

Alexa mami, iti doresc multe putere si iti trimit o imbratisare Treaba asta cu cazaturi/lovituri etc e inevitabila. Si asta ti-o spune o mamica exagerat de atenta.
Ileana sa ii tii dieta cu lapte fara lactoza asa cum ti- a spus dr. Hai ca o sa fie bine, mergeti linistiti maine la mare si sa va simtitibine!
Ica la sora mea la restaurant putem gusta toate minunile alea. Hai sa ne vedem acolo saptamana asta! O luam si pe Bulinutza, ca si ea poftea si le chemam si pe celelalte mamici disponibile si fara grija vreunei diete.. Abia astept sa il rvad pe Robert
Georgi eu ii dau cereale humana de orez si mar. Le fac cu lapte sau adaug 2 cupe in fructe. La noi combinatia ds fructe nu e niciodata la fel. E dupa ce se gaseste in casa...cateodata ii fac doar mar, alta data mar cu piersica sau para, banana cu prune, pepene galben cu mar, etc,, Ii fac si combinatii de cate 3, poate chiar 4 fructe..depinde ce am. Ma bucur ca ii plac TOATE. Daca vrei suna-ma in we si mai vb
Lexi, Iaura sanatate fetitelor.
Mady, Suzi, Lexi, al meu are 7 kg la 7 luni...
Ursulet, Gianina, Leti, Anca, Uco
Lady,
Adc, am vazut pozele de la mare. Sa inteleg ca ati facut si scufundari?
Mamici va imbratisez pe toate, sa aveti un we placut!

Noi suntem pe drum, ne intoarcem de la Govora, am dus-o pe soacra la tratament. Am vrut sa ramanem si noi, dar nu am gasit cazar car sa ne satisfaca... Andieelen, m-am gandit la tine cand am trecur prin rm valcea.



Alina mamica fericita de ScortzisoaraSara-Maria (09.05.2008) si Filip-Andrei(14.01.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danezza spune:

raluca, de cateva zile, ii fac supa mai lunga (fara cartof) si o bem cu bibe de cereale. e mult mai bine asa. momentan mergem asa.
dimineata papa super bine piure de fructe cu biscuitzei, e super incantata (astia ii papam cu linguritza).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgia_c spune:

mei ma fac cu nervii astia cu reclamele lor , nu o data mi s-a intamplat sa renunt sa mai scriu pe forum din cauza reclamelor

so , mi-am luat iaurtiera,sa-i fac la maimutz iaurt proaspat, si ete asa mi-am umplut bucataria de "gadgeturi";l-am facut azi ii dau sa vedem cat s-o stramba si la asta

suzi,alexa, multam de raspunsuri

anto , esti o scumpa , mereu ma scoti din incaurcatura ;nu stiu daca apuc sa te sun caci in we plecam din bucale ,drum lung , vreo 600km , nu am facut inca bagajul si sunt plina de emotii

mady, fata ta e f prinsa cu descoperitul lumii ,nu are ea vreme sa manance ,mie sincer mi se pare ff precoce , mereu mi s-a parut, este cu 2 zile mai mare ca Anastasia si zau ca a mea nu sta singura in fund ,iar de mers de-a busilea nici vorba , asta asa de incurajare ca si a mea la 6 luni si 3 sapt are cca 7kg; fa-i analizele sa vezi de ce nu asimileaza ,desi sincer cred ca mai conteaza si gena , iar tu nu pari ca ai nascut de 6 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iaura21 spune:

mady,ce pura esti si ce frumos gandesti ,ai multe de la mine ,bine ar fi de am tinde toti sa fim asa...

flavia inca nu papa cum trebuie ,adica doar lapte vreo 400-500 ml si cateva l-te de iaurt cu fructe sau cereale,atb. i-l dau doar in somn in lapte ,dar mai tre' sa-i dau si probiotice(de care app. nu mi-a spus nicio dr. ,noroc ca mi-am amintit eu la timp) si ala tot in somn ,sa speram ca va fi bine dupa trat. si curand sa nu mai aiba nevoie...macar doarme bine ,acum doarme de la 2 jumate si nu are febra

a mea fata sta si ea bine in fundulet de vreo cateva sapt. ,chiar o las si singura in patutul ei dar nu merge de-a busilea inca,dar se duriga/taraste/rostogoleste mult .

ileana, of, sa aveti grija cu dieta daca asa trebuie ,sa treaca odata scaunele astea diareice...si noi avem cam 4-5 scaune destul de moi ,nu chiar apoase dar ii ies prin pampers uneori ,e de la antibiotic cred ,dar nu stiu daca nu ar trebui si la noi un pic de regim ,asta mai lipsea ca si asa nu mananca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ursulet33 spune:

Inca un documentar despre nutritie pe care vi-l recomand (subtitrat in romana)

http://www.rainmakerteam.co/video/Foodmatters_ro/foodmatters_ro.html

Serios ca merita sa-i dedicati o ora din timpul vostru - imi spuneti dupa cum vi s-a parut!:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice_Elena spune:

Georgia, cam asa ii dau iaurtul si eu. Sa urmaresti sa nu o energizeze, ca au efectul asta la unii copii.

Eu astept sa termine radu de facut kk. Ca l-a taiat acu dupa baie, insinte de somn :))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice_Elena spune:

Lexi, nu stiu cat e de bine, dar asa as fi reactionat si eu. Ti se rupe sufletul cand iti vezi copilul plangand, dar sa fie lovit... Va pup pe toate

Radu mananca bine masa de fructe si iaurtul. La legume inca ne luptam, dar nu insist prea tare. In curand o sa ii pot varia meniul si poate ii place mai mult.
Fructe mansnca bine asa para, para+ piersica, piersica+ banana+ pepene galben. Cam orice are piersica :)) ma rog, nectarina.
San mai pimeste doar noaptea. In rest lapte praf. 2-3 biberoane pe zi.

Pepene galben si rosu eu am in schema dupa 9 luni. I-am dat si d-ala si d-ala, dar am vaxut ca pe cel rosu nu il digera asa ca mai astept.

Ileana, trebuie sa aiba o cauza scaunele alea diareice. Mai ales daca ace si febra.
Pup si sanatate pt toti bulgarasii bolnaviori!
Alex cum mai e cu umaarul?
Lady,

Eu nu sunt acasa de saptamana trecuta, va cites de pe telefon, dar imi e greu sa scriu.
Cresc copiii astia asa repede ca parca nu immi vine sa cred ca-s ai mei. Am incepuut sa ii organizez marei petrecerea de 2 ani :)
Radu gangureste intr-una, rade mult cand e cu mara. Azi o alerga cu premergatorul, radeau si chitaiau amandoi
Dar e super mamos. Daa ma vede ca iess din camera plangeee, si cand apar se lumineaza tot si se intinde sa il iau in brate.

Va las, va pup si sunt in zona


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice_Elena spune:

Georgia, cerealele, nu iaurtul :))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_anto spune:

Citat:
citat din mesajul lui Alice_Elena

Radu gangureste intr-una, rade mult cand e cu mara. Azi o alerga cu premergatorul, radeau si chitaiau amandoi
Dar e super mamos. Daa ma vede ca iess din camera plangeee, si cand apar se lumineaza tot si se intinde sa il iau in brate.



Mami de Mara Nicolle (20.08.2010) si Radu Stefan (27.12.2011)


La fel e si la noi Filip e topit dupa Sara si invers. Iar eu cu Doru ne delectam in fiecare seara urmarindu-i cum se joaca Astia mici ai mei au deja tabieturi comune: seara, inainte de culcare se joaca amandoi in pat cu cearceaful si rad in hohote minute in sir. Intr-o seara nu a venit Sara sa se joace cu Filip, iar asta mic nu vroia sa adoarma. Si la un moment dat a luat cearceaful, l-a mototolit si a jnceput sa rada asa, infundat, cu nasul in el. Exact cum facea cu sora-sa. Iti dai seama ca imediat am chemat-o oe Sara sa il distreze..
Am mai observat ca au acelasi bioritm. Se intampla foarte des sa se trezeasca dimineata fix in acelasi moment, desi sunt in camere diferite. Si nevoile si le fac in acelasi timp.
Nici eu nu stiu cand trece timpul..si pe zi ce trece ma indragostesc mai tare de ei si ii iubesc de mor

Ce ma bucur ca nu am ramas peste noapte la Govora.. Ce bine e acasa! Ma bag in pat la nani, langa puiul mic. Noapte buna!

Alina mamica fericita de ScortzisoaraSara-Maria (09.05.2008) si Filip-Andrei(14.01.2012)

Mergi la inceput