Bulgarasi de ianuarie-februarie 2012 (31)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ica7 spune:

buna dimineata mamici,

lady si eu vroiam sa te intreb cum a fost pt ca am vazut poze. cred ca din povestea asta ar trebui sa iei numai partea buna ca altfel te amarasti prea rau.

alina am vazut ca tot pui pe fb niste poze cu prajituri delicioase...cine le face si putem sa mergem sa le testam?

pup bebelusii bolnaviori...sa va faceti repede bine micutilor.

micutul meu e puturos...abia a inceput sa faca cativa pasi de-a busilea, dar cel mai mult ii place sa stea pe burta si sa dea din maini si din picioare zici ca innoata. se intoarce de pe spate pe burta, dar invers nici vorba. aaa...si face si el miscarea aia sexoasa pe care ne-a aratat-o alice la radu acum ceva timp.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Buna tuturor.
La multe lunite, Rafael Ioan, Eduard si Filip Andrei!
Lady, nici nu stiu ce sa-ti spun dar iti dau o mare imbratisare!
Aerlilian, imi pare tare rau, il pup pe Tudor si ii doresc multa sanatate, sa se faca bine cat mai repede si tu sa te linistesti!
Ursulet, eu am folosit ham la Maria, nu arata ca cel din linkul tau, era mult mai rudimentar insa ne-a prins bine. Maria a mers abia la 13 luni, efectiv ii era teama sa se desprinda de noi, mergea doar tinuta de manute. Cum pe noi incepuse sa ne doara mijlocul din ce in ce mai serios, am hotarat sa-i iau hamul. L-am folosit fix 3 zile dupa care si-a dat copilul drumul singurica. Deci, pe ea a ajutat-o.
In alta ordine de idei, sunt cam suparata. Ieri cand am venit de la serviciu am gasit-o pe Maria plangand. O batuse o fetita afara. E prima oara cand se intampla. Fetita aia e cu un an mai mica decat fii-mea dar e foarte salbatica, are reactii ciudate uneori ca sa nu mai spun ca e clar ca parintii se pare ca nu se ocupa deloc de ea (nu stie sa spuna nici "buna" nici "multumesc", nimic). Am simtit ca mi se urca sangele la cap pentru ca eu si sotul meu am dus mult timp munca de lamurire cu Maria ca nu e frumos sa dai in alti copii, ca nu e frumos sa le iei jucariile daca nu ai permisiunea lor, etc. Asta pentru ca, pe la 3 ani si Maria avea tendinta sa loveasca alti copii. Acum, vazand-o plangand si uitandu-se cu ochisorii aia tristi si intrebatori la mine, mi s-a parut ca tot ce am invatat-o in anii astia a fost contrazis de ceea ce s-a intamplat. Probabil ca in capsorul ei se intreaba de ce, daca mami si tati spun ca nu e voie si nu e frumos sa lovesti alt copil, eu sunt lovita? I-am spus ca de-acum nu o sa se mai joace cu acea fetita, am incercat sa-i explic ca pe ea parintii probabil ca o lasa sa faca ce vrea, dar acest lucru nu e intotdeauna un lucru bun... Am incercat sa-i explic cat de bine am putut. Pe de alta parte insa, nu vreau ca fetita mea sa fie calcata in picioare si i-am spus ca daca se mai intampla vreodata ca cineva sa de ain ea si noi nu suntem prin preajma, sa nu stea sa inghita, sa riposteze. Stiu ca nu e cea mai buna metoda, dar eu am fost un copil mototol, batjocura intregului cartier si nu am de gand ca si Maria sa ajunga la fel. Uitandu-ma la ea cum evolueaza, parca ma vad pe mine mica si nu, nu vreau sa fie asa... Copilul meu e si extreeem de generos, o bomboana daca are si mai sunt 3 fetite cu ea la joaca, imparte bomboana aia in 4. Nu vreau ca bunatatea si inocenta ei sa fie luate drept prostie. Voi ce ziceti, am gresit spunandu-i sa riposteze?? Sunt si eu confuza nu stiu cum sa fac sa fie mai bine pentru ea...
Imi cer scuze ca m-am lungit atat, am simtit nevoia sa ma descarc...

de Maria Cornelia (20.09.2006) si Ioana Teodora (24.01.2012)
Din ce in ce mai mare
Creste si mezina
Perlute de domnisoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa_G spune:

La multe lunite!
Rafael Ioan, Eduard si Filip Andrei!

Lady

Georgia eu combin cate 2, 3 fructe in functie de ce am prin casa.

Si la noi de 3 nopti se trezeste la 2 ore si plange.... Nu se calmeaza decat cu un pic de lapte. Il streseaza foarte rau gingiile. Alex mai rodea si pana acum jucariile degetele, dar acum le musca cu suparare asa. Sper sa iasa si la noi dintisorii si sa ne linistim.

Ileana cum mai e Tudor?
Iaura cum mai e Flavia?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgia_c spune:

alexa, si a mea roade ciocul de la canita,io ma chinui sa o fac sa bea din canita si ea
ce fructe ii combini,merg si io pe mana ta,poate se potriveste si la noi..si ii dai suc sau pulpa amestecate (eu suc n-am dat pana acum din niciun fruct)

lexi,nici nu stiu ce sa-ti spun ,cert este ca ceea ce ai invatat-o pe maria este de bun simt,dar da ,nici sa vezi ca mananca copilul bataie ne e placut;cel mai bine cum ai hotarat ,sa evite fetita respectiva si sa-si pastreze bunul obicei de a fi pasnica;sigur te ajuta mamicile cu bebici mai marisori,mai mult ca mine



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa_G spune:

Georgia nu i-am dat sucuri de fructe doar piureuri (bag fructele la blender).
Combinatii: banana cu mar crud (fara coaja momentan)
banana + pepene galben (cel rosu a zis pediatra sa-l mai aman ca oricum nu are la fel de multe vitamine ca cel galben).
piersica / nectarina / caise (albite)+ banana
avocado + mar / pruna / nectarina /caise
Urmeaza sa ii introduc mango.

idei de mancarica mai gasesti si aici



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aerlilian spune:

Va multumesc din suflet pentru gandurile bune! Tudor cred ca e un pic mai bine, mi-e teama si sa ma pronunt...A avut scaun normal astazi la 10, ultimul fusese ieri la 15. Fara urme de sange. Azi noapte a mai facut un pic de febra, nu mai mult de 38, i-am administrat nurofenul, merg cu antibioticul in continuare si...sper! Sa vad cum il fac eu sa manance numai morcov, carne si orez timp de doua saptamani...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns suzieq spune:

Georgia, noi nu am ajuns la carne, abia am inceput diversificarea de vreo doua saptamani si ne miscam ca melcul. De mancat mananca, dar trebuie sa-l fac sa deschida gura. Deschide gura foarte bine la supa, dar la piureuri nu prea vrea, asa ca pana mancam cum trebuie ii cam dau aceleasi legume sa nu-l dau peste cap. Asta a fost idea mea, dar diseara mergem la pediatra sa vedem ce zice si ea.

Alexa, e ok pepenele galben la varsta asta? Imi zicea cineva ca dupa 2 ani se recomanda.

Ileana, multa sanatate lui Tudor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mady_19 spune:

la multe lunite Rafael, Eduard,Filip Andrei
- pup si pe Tudorel si Flaviuta si pe toti bebeii!!
-lexi....eu nu am experienta.o sa ne astepte si pe noi momentele astea..este f bine cum ai educat-o..pasnica..la locul ei...crestineste vorbind, religios, nu e bine sa ripostezi ( stiu ca pare imposibil )dar cred ca asa ne vrea Dumnezeu, sa fim buni unii cu altii. chiar daca unii sunt rai si se comporta urat....acum ca ei sunt copii, e mai dificil sa le explici...dar pana la urma, cred ca are Dumnezeu grija sa fie totul bine...este indicat sa ignore copii de genu asta..inca de la inceput, de la cea mai mica indoiala sau semn ca acel copil nu e la locul lui...poti sa o inveti sa vb frumos si cu cei care se poarta mai urat pentru ca in felul asta le demonstreaza o calitate frumoasa, si poate cine stie, acel copil va avea ceva de invatat..gandeste-te pe de alta parte ca daca ar riposta si ar da si ea in cel care o lovesteste sau ii vb urat...ar iesi o mare cearta, s-ar rani si mai tare, ar ajunge sa se urasca, sa poarte dusmanie....si uite asa copiii nostri cresc, se dezvolta aceasta latura in ei si cand voi fi oameni in toata firea nu vor sti sa rezolve situatia decat cu vorbe urate, cu pumni, lovituri etc etc..este f greu intr-adevar dar eu cred ca Dumnezeu lucreaza mereu cu noi oamenii...si daca vede intentia buna in noi pericolele ne vor ocoli....sper sa nu te superi pe mine.asta este pararea mea....si ce mi-as dori sa facem noi cu copiii nostri
- Ilinca mea la aproape 7 luni, sta in fundulet, bine de tot, se aseaza chiar singura in patutul ei...sta in genunchi si se tine cu manutele de gratii....merge de -a busilea....nu-i scapa nimic din ochi si nu se lasa pana nu ajunge unde vrea....isi pune singura suzeta in gurita, o gaseste singura in patutul ei..papa bine si fructele mai putin marul...si asteptam sa-i dea dintisorii....cu greutatea stam naspa de tot...6490 astazi...trebe sa ajungem neaparat la analize...mai scapam de niste griji...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa_G spune:

Suzieq la recomandarea pediatrei i-am introdus in meniu cam toate fructele de sezon; cirese, visine, pepene etc. iar la 8 luni vreau sa ii dau si afine, coacaze neagre, coacaze rosii, capsuni si zmeura (pastrate la congelator ptr el).

De asemenea banana a fost printre primele fructe alaturi de mere.

Deoarece am avut un usor reflux recomandarea pentru noi a fost sa intarziem cat putem citricele.

Ileana pediatra mea zicea ca supa de morcov cu un pic de albitura si dovlecel e varianta clasica de regim pentru cazurile de diaree.
Insanatosire grabnica ca sa plecati sanatosi la mare. Cu variantele de borcanase de morcov si carnita si ce mai gatesti tu o sa treaca repede perioada de regim.
edit: Pentru concediu gasesti ceva de genu "morcov si mucilagiu de orez" de la HIPP ORS 200

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mady_19 spune:

lady...tot ce te pot sfatui este sa mentii o relatie cat de cat cu tatal tau...sa nu-l urasti...barbatii sunt mai dificili dar timpul este atat de scurt incat crede-ma ca orice ar fi nu mai este loc de cearta etc etc...ma uit in jurul meu, vad cum anumiti oameni s-au dus asa pur si simplu fara cuvinte, fara pareri de rau, fara iertare..si doare asha tare....

Mergi la inceput