Bulgarasi de ianuarie-februarie 2012 (31)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anahadasa spune:

Buna tuturor!
Am lipsit o saptamana, am fost la socrii in Bihor, putin la Felix, asa ca doar ce-am revenit, de o ora, si nu m-am rabdat sa nu intru pe forum
Am citit putin din urma, sper sa am timp maine sa recuperez si sa vizionez filmuletul din postarea lui ursulet.
Imi pare rau ca avem bulgarasi bolnaviori, multa sanatate si putere mamicilor!
Noi suntem bine, avem aprox 8.500 la 7 luni si jumatate; si ai mei mananca orice fruct si pt ca Alina zicea de prune, ma gandesc sa le dau si eu, chiar maine. Inca nu le-am testat... La pranz le fac ciorba de obicei si pasez toate legumele din ea, uneori cu carnita de pui sau ficatel. Iar seara ce ramane la pranz sau iaurt, cereale, branzica... Problema e ca ai mei au devenit tare mancaciosi de o sapt, cer patru mese de hrana solida.
Programul e cam asa:
- trezirea 8, 8.30 dimin. - alaptat
- 9.30 pireu de fructe
-joaca
- 11-12.30/13 somn, plimbare in curte/ parc (la umbra)
-13.30 pireu de legume, completare LM
-joaca
-15- 17 somn in patut
-17.30- masa de seara, completare LM
-18-20 plimbare in curte, joaca
-baie
Si pe la 21 incerc sa-i alaptez si sa-i culc, dar nu vor, sunt agitati, Se linistesc dupa ce mai primesc o gustarica, nesemnificativa adesea, dar tre' sa fie ceva. Ce sa le fac? Mi se pare cam tarzie ora de gustare. Sa incerc sa le fac mai consistenta masa de la 17 sau sa o intind pana spre 19 sau?? Ce ma sfatuiti? Apoi se culca in jur de 22,22.30. Daca inainte dormeau toata noaptea, acu' se trezesc pe la 4, 5 sa mai pape san si se mai foiesc si pe la 2, 3. Sper sa fie de la dinti, inca nu avem, si sa treaca odata cu aparitia acestora.
Cam asta e, o noapte linistita!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ane-maria spune:

Citat:
citat din mesajul lui alina_anto

Citat:
citat din mesajul lui Alice_Elena

Radu gangureste intr-una, rade mult cand e cu mara. Azi o alerga cu premergatorul, radeau si chitaiau amandoi
Dar e super mamos. Daa ma vede ca iess din camera plangeee, si cand apar se lumineaza tot si se intinde sa il iau in brate.



Mami de Mara Nicolle (20.08.2010) si Radu Stefan (27.12.2011)


La fel e si la noi Filip e topit dupa Sara si invers. Iar eu cu Doru ne delectam in fiecare seara urmarindu-i cum se joaca Astia mici ai mei au deja tabieturi comune: seara, inainte de culcare se joaca amandoi in pat cu cearceaful si rad in hohote minute in sir. Intr-o seara nu a venit Sara sa se joace cu Filip, iar asta mic nu vroia sa adoarma. Si la un moment dat a luat cearceaful, l-a mototolit si a jnceput sa rada asa, infundat, cu nasul in el. Exact cum facea cu sora-sa. Iti dai seama ca imediat am chemat-o oe Sara sa il distreze..
Am mai observat ca au acelasi bioritm. Se intampla foarte des sa se trezeasca dimineata fix in acelasi moment, desi sunt in camere diferite. Si nevoile si le fac in acelasi timp.
Nici eu nu stiu cand trece timpul..si pe zi ce trece ma indragostesc mai tare de ei si ii iubesc de mor

Ce ma bucur ca nu am ramas peste noapte la Govora.. Ce bine e acasa! Ma bag in pat la nani, langa puiul mic. Noapte buna!

Alina mamica fericita de ScortzisoaraSara-Maria (09.05.2008) si Filip-Andrei(14.01.2012)


Ce frumos Alina_anto si Alice super emotii ce povestiti voi acolo, ma face sa imi mai doresc un bebe asa mult.. dra mi-e teama ca iarasi va trebui sa duc greul mai mult singura , avandu-l doar pe sot langa mine .
Poate la anul intervine ceva si ma hotarasc .
Fetele care imi raspundeti si mie, ca am mai scris si nu mi s-a raspuns :( nu vreau sa par dramatica dar chiar nu am cui sa cer sfaturi de-astea si pe voi simt ca va pot intreba orice , ca de-asta am si intrat pe forumul asta pt ca am nevoie de sfaturile/parerile voastre.
1) azi Bianca a cazut din balansoar pe gresie... m-am speriat atat de tare cand a inceput sa planga ca am luato in brate repede si am fugit cu ea spre usa sa plec la spital dar eu defapt eram in pantalonii de pijama si papuci si tricou... , dupa ce m-am calmat un pic am vazut ca nu are nimic, m-am linistit.totusi ar fi bine sa ii faca Dr un control sptamana viitoare ? a cazut cu fata in jos ,distanta fiind de cam 10 cm de la balansoar pana jos, de obicei o leg dar de data asta nu am facut-o .

2) cum sa o dezvat de tzitzi noaptea? avem nunta noastra ins eptembrie si imi va fi greu sa ma ocup de ea in seara aia, macar ceva temporar , sa incerc cu suzeta ??? sa o foloseasca doar la somn?

3) ce sa fac sa mai slabesc, macar burta sa o dau jos... mananc te miri ce dar tot pun pe mine si nu inteleg cum naiba... ca beau apa multa si mananc cateva felii de branza si putina carnita si rosii si asta e toata masa intr-o zi si tot degeaba... :(


Sanatate multa la bulgarasii bolnaviori , Doamne ajuta sa se faca bine si La multi ani celor care isi sarbatoresc azi ziua !!! intru rar pe forum sa scriu de-asta scriu asa.... mi-e mai usor sa folosesec Facebook, dar nici de aici nu plec , parerile voastre sunt mult prea pretioase , o spun cu toata sinceritatea!
Va pup ma bag la somn .


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice_Elena spune:

Ane, eu nu m-as duce la doctor. Nu iti zic sa nu te duci, iti zic sa faci ce te linisteste, chiar daca pt unii pare exagerat.
Biberon nu accepta. Ma gandeam ca ii dadeai lapte praf in noaptea aia. Atat.
Pt slabit nu stiu ce sa zic. Pt burta abdomene... Eu zic sa te apuci

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns suzieq spune:

Anne, raspund rapid ca ma duc sa pregatesc micul dejun. Ca sa poti sa-i scoti masa de noapte trebuei sa-i dai seara ceva mai consistent, Vlad nu a mai mancat noaptea de pe la vreo 6 saptamani si acum de ceva vreme se trezea sa manance, de o saptamana primeste seara cereale si azi noapte a primit de mancare nu a mai primit de mancare. Dupa ce ii introduci ceva mai consistent seara, poti noaptea sa-i dai suzeta/apa/ceai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa_G spune:

La multi ani Denisa! Sanatate si multe bucurii alaturi de familia ta!

Alice Alexandru nu a plans nici inainte de imobilizarea manutei, asa ca nu pot sa ma pronunt. Ieri am fost la spital pentru reinfasare pentru ca peste noapte a scos mana din bandaj fortosu.

Am incarcat pe contul comun de picasa o poza cu "patania" noastra.

Ane nu cred ca are nimic Bianca. A cazut de la o distanta foarte mica.
Referitor la tzitzi noaptea, nu cred ca vei rezolva nimic cu suzeta. In opinia mea incearca la masa de 18 / 19 sa-i dai cereale facute cu LM. Daca nu le suge din biberonul special o hraneste cineva cu lingurita cat esti tu ocupata. Cand i se face foame se declara mireasa furata si fugi sa o alaptezi.
Infometarea sau mesele mici si rare nu slabesc. Cand mananci corpul stocheaza tot ce poate pentru ca stie ca nu va mai primi nimic. Mai bine incearca un regim cu mese echilibrate (3 mese si 2 gustari), iar pentru burtica poti incerca abdomene (10 / 20 / 50 dar executate corect).

Anahadasa cred ca poti incerca sa mai muti putin masa de la 17.30

Alina si Alice ce frumuseti povestiti voi acolo



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bulinuta27 spune:

nu mai gasesc timp mai deloc sa scriu, apuc doar sa citesc ...
si acu ma chinui de vreo ora sa scriu

La Multi Ani fericiti Denisa!!!!
pupici de la noi toti!


anahadsa noi avem asa:
la 7 lapte
la 9-10 fructe
la 11 lapte
la 13-14 legume
la 15 la culcare lapte iar
la 17 -18 iaurt
pe la 20 cereale cu lingurita
la 21:30-22 lapte si somn

cam asa ne-a zis pediatra dar fara laptele ala dupa fructe si legume dar in cazul nostru nu ma inteleg cu el fara lapte asa ca...


ane nu cred ca are nimic...cu restul nu te pot ajuta ca si io is cat casa

aerelian sanatate multa...noi am avut de 2 ori rota si a doua oara a avut recadere tot din cauza de lapte bagat prea devreme, de aia stiam de el acum...acum dupa salmonela abia dupa 2 luni am bagat lapte in dieta...pupa puiul!

iar ma cheama omulet!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bulinuta27 spune:

Alexa voua vroiam s ava mai scriu sa va urez multa multa sanatate ...pupa puiul mic si incercat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adc spune:

Alina_anto, am facut cateva lucruri interzise, si toate deodata: dupa cum ai vazut am bagat copilul in apa (care nu era chiar curata), a luat si o gura oricat am crezut eu ca sunt de atenta, era in plin soare si la o ora nu prea potrivita, si cremuit cu crema sora-sii cu factor doar 30. Deci cateva tampenii deodata, dar... cum nu fac asta mereu sper ca nu e asa grav. Cand am vazut cat de mult ii place am hotarat sa ignor pt scurt timp teoria

La mare pt prima data in viata lui, in ultimile doua nopti Cristi a avut prima trezire la 5.30, record absolut! Poate ne asteapta vremuri mai bune .

Ce ziceti, o avea vreo legatura somnul lui mai bun cu faptul ca a primt seara banana amestecata cu LM? I-am dat o cantitate mica, e drept, si nici nu s-a omorat mancand, dar mi se parea ca nu am destul lapte seara, lapte praf nu serveste desi aveam cu mine, si altceva... chiar nu mai stiam ce sa incerc.

La Busteni si azi noapte acasa nu a mai fot atat de ok, s-a tot trezit si la cat de obosita eram nu mai stiu nici cand nici de cate ori i-am dat sanul. De vreo 3 ori, cred , si am dormit amandoi mai departe.

Georgia, noi am facut drumul spre mare 800km noaptea aproape fara oprire si a fost ok, in schimb ieri de la Brasov la Tm a fost un cosmar, cat timp n-a dormit ne-a facut parul cret, noroc ca era si mama mea cu mine si am mai facut schimb de locuri. Nu mai merg veac cu el ziua la drum lung, nu cred ca se va remedia nerabdarea lui nici cand va mai creste.

Ileana, sper ca sunteti bine. A fost sau nu Rotavirus? Demult ati facut Rotarixul? Nu vreau sa insinuez nimic si nici sa creez polemici, dar eu stiu ca e un vaccin cu posibile efecte adverse si destul de controversat. Multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice_Elena spune:

Eu stiu ca rotavirusul e mult mai agresiv. Si cu vomitaturi. Cred ca la tudor e altceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice_Elena spune:

Adc, radu a bagat un pumn de nisip in gura cand am fost la cta. Si a gustat si putina apa cand il spalam. Deci, nu esti singura

Mergi la inceput