Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 13

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lady_X spune:

happy mersi de lamuriri, am inteles, deci trebuie sa tin cont de ce cantitate de lapte o sa manance el la masa respectiva cand incep diversificarea.
Mananca 180 la o masa si 130 la alte 3? Parca tu spuneai ca are doar 4 mese pe zi, nu? Si eu ma stresam ca vroia sa manance 4 mese a cate 200

dia nu stiu sa-ti recomand nici o firma, eu mi-am facut nunta la Piatra Neamt, iar botezul a fost super restrans.

dara Te inteleg perfect, pentru ca si pe mine inca ma doare. Mulsul imi da doar un aliment, la fel de bine m-as chinui sa il gatesc. Cu timpul e tot mai bine, acum pot si vorbi despre asta, la inceput nu puteam fara sa ma intristez rau.

Mami de Adrian, 31.03.2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monna3 spune:

buna fetele!

La multe lunite Alexia, Camelia, Maria si Lavinia!
Succes tuturor cu diversificarea, vad ca sunt din ce in ce mai multi strengarei care "se lupta" si cu altceva in afara de laptic .

Noi am trecut cu bine peste weekend, mi-a dormit tot drumul, ieri cand ne intorceam acasa s-a trezit urland si a tinut-o asa vreo 5 min si eu plangeam langa el ca nu stiam cum sa-l linistesc. Tati nu putea opri sa-l iau din scaun ca eram pe autostraada si a urlat saracutul pana intr-un final cand s-a linistit si a adormit inapoi.
Cu somnul am avut aventura nu asa... am luat un patut pliabil de la nasa lui dar am cerut si de la hotel un patut. Si am luat salteluta de la patutul hotelului si am pus-o in patutul pliabil. Eh, vineri noapte nu mi-a dormit decat 3 ore jumate toata noaptea, de la 22.30 pana la 23.30 in patut si apoi de la 2 la 4.30 cu mine in pat. Il puneam la san, adormea si cum il puneam jos se trezea plangand pana n-a mai vrut sa adoarma deloc. Sambata a dormit o singura repriza de 1 ora in rest a tot motait cate 30 min de vreo 3 ori. Sambata noapte a picat si a dormit de la 21.30 pana la 3, a papat si apoi somn pana la 7 (asta in patut pt ca a mai dormit dupa aia de la 8.30 pana la 10 in ergo la tati). Ieri am mers intr-un parc la picnic si-am stat vreo 4 ore si l-a termiat aerul, mi-a dormit 3 ore pe drum si apoi acasa de la 22 pana la 6 fara trezire, a papat putin si a mai dormit pana la 7.30.
In rest a fost ok, a ras, a vb cu toata lumea, ce mai... sociabil baiatul

pupici, imi cer scuze ca nu va nominalizez dar nu ma simt in stare, inca sun obosita dupa weekend

Monica, mami fericita de Cezar-Andrei (04.03.2012)

Povestea nasterii


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amy25 spune:

Dara din alea de pe ultimul site are fina mea.
Monna ce chinuiala pe el! Ma gandesc ca si al meu o sa faca la fel. O sa luam si patutul pliabil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monna3 spune:

Amy eu cred c-a fost pt ca a schimbat patul, e la fel ca ma-sa, daca schimba patul nu doarme in prima noapte . Oricum o sa-i iau si eu patut pliabil si-l mai pun si acasa sa doarma in el sa se obisnuiasca sa nu mai tragem asa cu el cand o fi sa mai plecam.

Monica, mami fericita de Cezar-Andrei (04.03.2012)

Povestea nasterii


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ronina spune:

Buna fetele!

Dia: uh, ma bucur ca nu te-ai suparat Adevarul e ca ati prins-o pe Bianca odihnita si a fost cuminte, nu stiti cum face la oboseala Oricum, chiar si la oboseala e mult mai bine decat cum facea de la reflux acum vreo 2-3 luni, deci overall as putea spune ca intr-adevar e cuminte. Are sotul datele de contact de la cei care au fost la noi cu baloanele si animatoarele, dar acum e ocupat cu culesul de prune, o sa-ti trimit PM cand apucam.
Dara: ma pui pe ganduri ca Bianca de mai bine de o luna nu mai ia 150g/sapt dar mie mi se pare destul de grasunica si asa ca e mica de inaltime. Vezi ca sunt jucarii cu agatatoare care au o agatatoare reglabila in lungime si pe care le-ai putea agata suplimentar de barele alea care nu-ti convin ca nu ajunge Miruna la ele. Nu am vreme sa caut acum dar stiu ca am vazut la cineva asa ceva. Abia astept sa citesc schema de diversificare, tot acasa va fi.
Happy: am ajuns la socri la sat si aici e bine, destul de liniste, din pacate insa e cam frig noaptea si ea se tot dezveleste Chiar daca a pus Alexia mult in ultima luna eu zic sa nu-ti faci griji, poate e de la suculetul de fructe care i-a facut pofta de mancare. Legat de pireul de legume, are alta textura decat cel de fructe, e de asteptat sa o iei tot treptat sa-l accepte, rabdare mamica Abia astept sa vad poze, dar asta va fi doar pe cand ajung acasa, aici sunt tot pe fuga.
Tala: wow, hainute de 9 luni si 1 an? Bianca are aproape 6 luni si inca mai poarta unele de 3 luni Bine, atat eu cat si tati suntem mici de inaltime, ar fi culmea sa fie ea o lungana
Lelu: cum au zis si fetele, biscuitii clasici nu-s chiar recomandati, dar parca am vazut ca sunt din cei gata maruntiti speciali de bebe, ca cerealele, daca chiar vrei. Trebuie vazut insa daca-s fara gluten si zahar, eu inca nu i-am verificat. Si eu stiu ca se fierbe carnea separat din cauza de toxine eliberate la fierbere.
Monna: wow ce chestie, s-a obisnuit cu patutul lui

Atat deocamdata ca plange Bianca, a inceput sa aibe pretentii la cine s-o tina in brate vad, e mai bine la mami decat la buni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monna3 spune:

Ronina si noi purtam acum la 5 luni hainute de 9 luni, care-s cam fixe

Monica, mami fericita de Cezar-Andrei (04.03.2012)

Povestea nasterii


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monna3 spune:

Dara apropo de exersaucer noi avem www.amazon.com/Graco-Baby-Einstein-Discover-Entertainer/dp/B0002U1SFE/ref=cm_cr_pr_pb_t" target="_blank">de asta, l-am primit, nu l-am cumparat si avem si premergator care se desface si ramane in asa fel incat bebe il impinge fara sa stea jos... caut si pun link daca il gasesc. Si asta e tot primit dar eu n-o sa-l folosesc ca si premergator. Stiu un copil care a folosit premergatorul si acum la 2 ani merge pe varfuri.

le: Ceva in genul www.amazon.com/Kolcraft-Steps-Activity-Walker-Jubilee/dp/B007U15ZZM/ref=sr_1_4?ie=UTF8&qid=1344883743&sr=8-4&keywords=baby walker" target="_blank">asta e premergatorul.
Si mai avem o masuta de www.amazon.com/Fisher-Price-Laugh-Learn-Friends-Musical/dp/B0015KOOHO/ref=sr_1_68?s=baby-products&ie=UTF8&qid=1344883358&sr=1-68&keywords=baby walker" target="_blank">asta noua, tot primita. Eu nu cred ca i-as fi luat de astea ca mi se par cam scumpe.

Si ce jucarele mai avem noi: www.amazon.com/VTech-80-073800-Vtech-Learning-Laptop/dp/B000M3QJPU/ref=sr_1_2?s=toys-and-games&srs=2530750011&ie=UTF8&qid=1344884256&sr=1-2&keywords=laptop" target="_blank">laptop, www.amazon.com/VTech-80-061320-Vtech-Move-Crawl/dp/B000231EX2/ref=sr_1_1?s=toys-and-games&ie=UTF8&qid=1344884344&sr=1-1&keywords=vtech ball" target="_blank">minge si www.amazon.com/Vtech-Sit-Stand-Alphabet-Train/dp/B0015399MG/ref=sr_1_1?s=toys-and-games&ie=UTF8&qid=1344884401&sr=1-1&keywords=vtech train" target="_blank">trenulet primit de la nasa-sa la botez. Toate sunt de la 6 luni in sus, numai trenuletul e de la 12 luni.


Monica, mami fericita de Cezar-Andrei (04.03.2012)

Povestea nasterii


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Monna, merci, si ii place lui Andi in exersaucer?

Miruna poarta hainute cam de 6 luni. Unele ii sunt fixe,altele putin mari, dar nu-i place deloc cu ele stranse. De mare succes sunt pantalonasii de la Daninaline cu banda in loc de elastic, pe burtica. Nu-i plac aia cu elastic.
Dar nu prea am gasit fustite.


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monna3 spune:

Citat:
citat din mesajul lui dara76

Monna, merci, si ii place lui Andi in exersaucer?



mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)





inca nu l-am pus, o sa-l pun cand sta bine in fundulet, acum doar se lasa in fata si da sa prinda cu gurita marginea aia.

Monica, mami fericita de Cezar-Andrei (04.03.2012)

Povestea nasterii


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happylica spune:

monna, avem si noi mingea de la vtech. mi se pare super interesanta. avem si www.amazon.com/Playskool-Crawl-n-Flutter-Bee/dp/B0006N8XI2/ref=sr_1_1?s=baby-products&ie=UTF8&qid=1344889649&sr=1-1&keywords=bee playskool" target="_blank">asta
avem si cateva chestii lamaze.. dar alexia e inca mica si neinteresata de ele
noi purtam hainute de 4-6 luni. dar are si niste pantalonasi de la Z care am crezut ca nu ii va imbraca... ca sunt de 3 luni (60cm) si-s grosuti.. dar ii va imbraca in toamna asta.. daca nu va creste brusc. cred ca depinde mult de croiala.
monna, alexia doarme oriunde daca e langa mine in pat. putem pleca oriunde fara patut

Mergi la inceput