Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 13

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lelu spune:

Dara, multumesc pt. sfaturile tale si pt. schema de diversificare, esti foarte amabila!
Amy inca nu i-am dat cereale, ....sa ma uit sa nu aiba gluten, nu m-am gandit, saptamana asta cred ca o sa incercam.
La supa bag morcov, cartof, dovlegel, pastarnac, un pic de ceapa si ma gandeam sa pun la fiert si o carnita de pui, doar la fiert. La pireu nu bag nici ceapa nici pastarnacul
Am luat si noi legumele si carnita de la sat.
Soacra tot ma bate la cap sa-i dau mar ras cu biscuite (a-ti diacutat parca de asta dar nu mai stiu concluzia) galbenus si branzica, ca asa a citit ea in cartea din 1979

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Oau, Amy, esti super tare - ce toanta sunt, eu am unul din patuturi primit de la o prietena si are protectii de plastic la barile de sus de deasupra zabrelelor, iar eu credeam ca asa a venit el din fabrica, tre' sa o intreb ca poate le-a luat separat cum zici tu. Ce e nasol e ca patul de la IKEA e ros fix la tablii mai mult, nu la barile de deasupra zabrelelor...dar acu' treaba e ca e ros spre patul sorei baietelului si poate de-aia se ducea baiatul acolo la tablie, ca mai vorbea el acolo ceva cu sora geamana. Vad ca au rezistat cu brio ei in paturile astea ieftine de la IKEA, acum au facut 3 ani in iulie.
De cereale in lapte dr ne-a zis 2 lingurite la biberonul obisnuit (bine, la noi numai daca e nevoie pt luat in greutate, altfel nu, ca si-asa ia mult in greutate).

Pai mie mi-a placut schema lu' dr. asta si s-a pliat pe ce credeam eu. Ca de ex. schema pediatrei de familie nu mi-a placut si nu o bag in seama. La Miruna de ex. nu bag cereale in lapte, ca ea asimileaza zdravan, dar al alti copii poate fi necesar, dar si medicul pare cu cap si a scris ca "in functie de cum ia in greutate se baga cerealele alea in lapte sau nu". Si la fel, ne-a zis sa fie in functie de cum accepta alimentele si sa nu fortam bebele, ci sa reincercam un aliment dupa 5 zile, usurel. Plus sa-i urmarim scaunele si sa reglam din alimentatie, etc.
Plus ca cerealele puse la fructe anuleaza nitel constipatia din cauza unor dintre fructele mai laxative.

Comand morcovi bio, adica din cei nestropiti. Nu am luat mult si o sa ii tin in compartimentul special de la frigi, am mai luat cartofi, rosii etc ca sa renteze, nu cantitati mari din ceva, ci cantitati mici din diverse. Si nu mai costa transportul in cazul asta. La alte curti nu am incredere ca nu i-au stropit, daca nu cunosc omul.

Lelu, biscuitele obisnuit are gluten. Cerealele speciale pt copii de acum sunt echivalentul vechilor biscuiti din marul ras de cand eram noi bebei. Adica dr oricum a zis fructe cu niste cereale (2 lingurite) fara gluten, eu cred ca ajuta sa nu faca asa bolboroci la burta de la fructe. Lactate de la vaca stiu ca mai incolo abia. Galbenus parca tot mai incolo. Astea ultimele 2 parca sunt mai alergene si de-asta.


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Ronina, uite inca niste protectii anti-rostogolit bebe din pat pana nu se catara...sau anti-cazut din pat in somn, fara intentie de catarare, tot asa. http://www.ikea.com/ro/ro/catalog/products/30099293/

Ha, foarte tare, Amy, bravo, merci, am gasit niste chestii asa la prima "scanare"
http://www.amazon.com/gp/product/B001D20K40/ref=pd_lpo_k2_dp_sr_3?pf_rd_p=1278548962&pf_rd_s=lpo-top-stripe-1&pf_rd_t=201&pf_rd_i=B00014PLAO&pf_rd_m=ATVPDKIKX0DER&pf_rd_r=005122TZ56MY23EC0NP4
sau
http://www.amazon.com/KidKusion-2700-Kidkusion-Gummi-Crib/dp/B00014PLAO

sa vad daca gasesc si prin UK, dar nu prea am timp acum sa caut.

LE: Desigur ca m-a "mancat" si am gasit si prin UK:
http://www.amazon.co.uk/Prince-Lionheart-Crib-Rail-Teether/dp/B000056JJ8/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1344853567&sr=8-1

Bai nene, in Chrome nu am X de inchis la Spiderman si la Nestle, numai eu n-am si astept satreaca reclama?


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_tm spune:

Lelu, si eu stiu ca biscuti nu e ok la bebe mici...au gluten, deci nu inainte de 6 luni (desi nu-i obligatoriu ca bebe sa aiba probleme la gluten daca papa mai devreme...dar e mai sigur sa nu); dar problema mai grava e ca in plus au si zahar si muuulte alte ingrediente ciudate si deloc sanatoase. In '79 era altfel, acum sunt atatd e multe cereale pt bebe incat serios nu vad rostul de a grabi introducerea biscuitilor.
La Adriana ii faceam cereale simple, pe baza de orez si i le amestecam cu pireu de fructe ...si asa avea cereale cu fructe, diverse arome, si mi s-a parut mai ok.
Desigur, alegerea iti apartine. Daca optezi pt biscuiti eventual studiaza lista de ingrediente la mai multe tipuri de biscuiti si alege-i pe ce-i cu cat mai putine E-uri, conservanti si ingrediente stranii.

Happy, eu nu cred ca ai motiv de stres. Da, 1 kg e mult la varsta asta si tinand cont ca ati inceput diversificarea...dar nu inseamna ca va continua asa, si la greutzatea pe care o are acum chiar nu vad rostul unui stres inutil. Copii nu cresc constant, in acelasi ritm, ci mai in salturi, si de regula atunci cand iau in greutate stagneaza in lungime, si cand cresc in lungime iau mai putin in greutate (probabil de asta la voi 1 kg e insotit si de o crestere tare mica in lungime). Sunt aproape convinsa ca va veni curand si perioada in care Alexia se va lungi si va lua mai putin in greutate.
...la Adri pediatra ne spunea sa ii dam suc de fructe ca sa-i faca pofta de mancare si sa ia in greuatte mai bine...la ea n-a avut efect, dar se pare ca sunt copii la care fructele dau o pofta de mancare crescuta... poate fi si asta.

noi...asteptam sa se incalzeasca vremea la loc...azi era programat un strand, l-am amant pe maine...sper macar maine sa fie ok

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happylica spune:

Lelu, tb sa manance pana in 150ml de supa.ma rog.. piureul e considerat supa. Alexia mea nu mananca legume. M-a terminat. Ii fac zilnic.. si zilnic arunc. Azi abia a mancat jumatate din cat imi propusesem.. cred ca vreo 50ml.. dar cu insistente si rugaminti. In schimb fructele.. le mananca imediat. Tu ce ii pui in piureul de legume? Eu am incercat asa: morcov, pastarnac, ardei, broccoli, dovlecel, fasole pastai (fara boabe). Nimic parca nu ii place..
Lapte ii dai completare decat daca ea de ex la o masa de lapte manca 150ml si legume a mancat 100ml. atunci ii dai 50ml lapte. Cand ajunge sa manance 150ml legume.. scoti laptele de tot.
Legat de carne.. mai bine intrebi pediatrul. Eu stiu ca nu se da carne inca (am retinut ca nu ii bagi inca) dar stiu ca pana la 1 an parca.. se fierbe carnea separat. Nu se da supa in care s-a fiert carnea. Mai intreaba.
Carstea. Nu e nici o diferenta intre supa si piure. Pediatrul mi-a zis k e supa.. de consistenta unui piure. Daca observi ca iti mananca mai bine mai lichid.. da-I asa.
Super pozele din vacanta.
Da, ii dau completare dupa legume .. ca de fapt.. ea mananca doar cateva lingurite. Automat ii e foame dupa. Dupa mesele de fructe.. nu ii mai dau lapte. De ex azi a mancat 3/4 mar si o nectarina mare.
Dara, success cu diversificarea! Io-s deja pachet de nervi.
Dia, incerc sa nu ma stresez cu greutatea.. dar e greu. nu vreau sa o ingras. mai vad.
O saptamana minunata sa aveti.. s-a trezit pisica.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lady_X spune:

happy cu esecul in alaptare, ma bucur ca nu te-a afectat asa tare. Eu am fost fooooarte demoralizata din cauza asta, plus ca am mai fost si internata cu bebe in spital la 3 saptamani si nu m-a ajutat la moral deloc. Imi doream foarte mult sa alaptez, si daca de altele eram resemnata ca n-o sa iasa cum vreau eu si o fi greu, nici nu concepeam sa nu alaptez. Am avut colostru in prima zi, chiar dc a fost cezariana, am avut furia din ziua 2-3, lapte foarte mult la inceput, pur si simplu nu a vrut. O consolare am, ca macar ii pot da muls, si da, m-am chinuit fooarte mult sa il mentin asa la pompa. Mi-am tot imaginat ce se intampla in mod natural cand alaptezi si nu e lapte suficient. Asa ca am inceput sa mulg mai des decat manca el, el manca la 3, eu mulgeam la 2. Apoi am inceput sa insist si cate o ora cu pompa, pana scot cantitatea ce o vreau eu. Eu am fost motivata sa mentin laptele pentru ca pana a facut 2 luni, am tot incercat sa-l mai pun la san. Mai speram inca.. Pe la 2 luni a inceput sa faca urat la mese, sa planga, sa se agite foarte tare si am zis ca nu mai chinui copilul cu pusul la san.
Ce imi pare rau e ca nu l-am filmat niciodata cum facea cand il puneam la san. Casca gura mare si misca in stanga si dreapta capul, astepta sa-i intre laptele in gura singur Era foarte haios.

dara ziceai ca piure+lapte=150ml (am vazut si in document ca zice asa). Asta e cantitatea aproximativa ca o papa Miruna acum de laptic, sau de unde vine valoarea asta? Intreb ca eu ii dau cam 210-230 la o masa, si dc ar fi doar 150, nu cred ca s-ar satura.
Trebuie sa imi fac si eu o lista cu intrebari pentru pediatru legat de diversificare, ca nu mi-am prea batut capul pana acum cu nimic legat de asta, si ar cam fi cazul.

Am gasit ieri la H&M niste caciulite foarte dragute cu urechiuse. Am inceput sa cautam haine mai grosute, ca au ramas toate mici si s-a cam racorit afara.

Mami de Adrian, 31.03.2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happylica spune:

150ml e un exemplu. daca tu ii dai 230.. scazi din aia.
alexia mananca seara 180ml si restul meselor, cate 130ml. daca ar manca 230ml.. as avea-o de 10kg cred
nu m-a afectat k nu am alaptat k nu a depins de mine. mi-am dorit sa alaptez.. dar daca asa a fost sa fie... aia e. ma rog, in timp am ajuns sa spun asta.
eu acum sunt suparata k nici iaurt nu mananca. imi vine sa ma impusc. a mancat doar cateva lingurite. parea k ii place. apoi s-a pus pe urlat. nu mai inteleg nimic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lelu spune:

happylica pai de exemplu azi i-am fiert un cartofel mic un morcovel mic, doua feliute de dovlegel (destul de mici) un pic de ceapa (ca o feliuta de mandarina) si cateva feliute de pastarnac.
Am blendarit cartof, morcov, dovlegel cu un strop de supa sa mearga mai bine blenderul. Am oprit 70 ml supa in care am pus 2 lingurite de pireut, ...asta a fost supa si am pus-o in biberon.
La pireut am adaugat si un pic de lapte praf. A mancat cam 3 lingurite dupa care i-am dat si supa. Zic eu ca a mancat cam 90 ml supa+pireu. Dupa un sfert de ora a papat si un biberon cu 90 ml lapte, dar pare ca ar mai fi baut daca mai era
Pireul il primeste destul de greu, nu stie sa foloseasca lingurita, tot scuipa si adunam la loc, insa supa o bea cu mai multa placere.
Fructe nu vrea deloc, se stramba de fiecare data si se incovoaie de spate
Apropo de asta, voi ce pozitie adoptati in timpul mesei? Eu nu o pun inca in fundulet, am incercat in scoica, sta cat sta dupa care se supara si se incovoaie/arcuieste de spate, in balansoar la fel, se arcuieste si-si baga capul in piept. Cea mai buna pozitie pana acum e culcat cu o perna sub spate/cap.
Voi cum i dati fructele? poate nu ma pricep eu sau am nimerit unele prea acrisoare...nici sucul nu-l vrea, poate daca fac compot din ele o fi mai bine...

Legat de carne, in unele carti am citit ca se poate introduce carnita slaba in alimentatia de la 5 luni, eu am zis ca nu-i dau asa repede carne, dar pe la vecine am auzit ca au fiert o data cu legumele si carnita si le-a dat supa asa, fara sa bage si carnea in pireu.
Dar de ce nu ar fi indicat? sa nu faca vre-o alergie? oare daca ea tolereaza bine supa asta poate sa-i faca rau totusi?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_tm spune:

Happy, ai rabdare cu diversificarea...inca e la varsta la care nic9i daca refuza totul si papa numai lapte nu e grav; si daca ii plac fructele (mai multe feluri de fructe) deja nu e rau
La legume incearca eventual pireu simplu, de o singura leguma, ca sa vezi daca e ceva ce-i place...si-apoi le combini doar pe cele care ii plac. Pentru ca daca e o leguma care nu-i place si daca o combini cu 5 altele, tot nu-i va placea combinatia. Iaurtul e mai acrisor...sanse mari sa nu-i placa; poate combinat cu ceva fruct? sau poate o sa-i placa branza dulce sau altceva dintre lactate...sau iaurt amestecat si cu un pic de smantana...
Oricum, multa rabdare, si mult succes!

Intrebare rapida pentru fetele din Timisoara: ce firme stiti (si le-ati recomanda) pt decoratiuni sali, gen baloane cu heliu etc., si eventual pt animatori petreceri pot copii?
Noi voiam sa vorbim la Dreams Party pt botez, si saptamana trecuta si-au actualizat site-ul cu informatia "concediu 5-12 august" si azi am fost la ei si pe usa scrie "concediu 31 iulie - 31 august"...si uite asa am pierdut o saptamana degeaba si acum cautam pe net firme si nici din greseala nu gasim din Timisoara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Lady, da, asa facea si Miruna, era haioasa rau cu sanul...si tot asa nu voia si plangea. Insa si o ora si muls la 2 ore, tot degeaba, n-a mai iesit nimic, in ultimele 4 zile nu mai iesea nici macaro picatura intr-o ora. La niciunul din sani, cu pompa dubla, 45 de minute per san, minim. Da, la mine a durut rau sufleteste sa nu pot, ma bucur ca Happy a reusit sa treaca usor peste, pe mine inca ma mai doare.



mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput