Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (4)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns josefine spune:

Cryssa, ergo si manduca sunt cam la fel - in ambele copilul va avea pozitia corecta. Daca poti sa le probezi sa vezi care e mai comod pentru tine ar fi minunat. Am auzit ca ergo ar fi mai comod pentru persoanele inalte.
Un motiv pentru care am ales manduca e ca insertul pentru newborn e deja inclus, carrier-ul e facut din bumbac organic, iar editiile limitate sunt facute in cehia. Ergo sunt facute toate in China. Nu stiu cate kg are acum Mirunica, dar acum doua zile nu a mai incaput in newborn insert, desi acum o saptamana a incaput. Cresc repede.

Mie doctorul mi-a prescris niste anticonceptionale combinate - am fost foarte mirata, mai ales ca stiu ca pe la voi se prescriu cele pe baza de progesteron. Eu nu iau acum nimic; din cate am citit, anticonceptionalele pot afecta productia de lapte si nu am vrut sa risc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BelissimaEva spune:

Hellow mamici si pitici,
Toata lumea'i bine pe aici?
Diana, eu i-am cumparat o paturica de activitati inainte sa se nasca si incepuse sa imi para rau ca am luat-o pana acum 2 zile cand am vazut ca a inceput sa intinda manuta dupa jucarioare, sa le loveasca si chiar sa le apuce .. sa ma laud si eu ca are doar 2 luni jumate . L-am filmat azi dar nush unde sa pun filmuletul .
La fel de captivat este si de caruselul de deasupra patutului si mai nou vrea sa se ridice si se rostogoleste .
Cadita, noi o avem pe asta
http://www.bebecroc.ro/la-baie/4876-cadita-pentru-bebelusi-baby-bagno.html
Mie mi se pare ca este foarte mare, are preforme unde poate sa stea pe spate dar si in fundulet, pentru mai tarziu ( avem si suport pt ea)dar noi nu am folosit-o decat o singura data. Mai funny e cu tac-su in cada mare
Anitta, distractie placuta. Unde ati decis sa stati?
Josefine,Chryssa si noi avem Manduca si sunt foarte multumita de el. Pana acum am folosit insertul pentru bebelusi dar cu toate ca nu are 7 kile inca ( pana la 7 kile se recomanda folosit insertul) se pare ca nu mai incape il el. Deja ii ies picioarele afara .Este foarte comod si nu se simte deloc greutatea bebelusului.
Mammita, la ce cover pentru alaptat te referi? Cum arata ca vreau si eu sa imi iau Pana acum am folosit un scutec de finet sau o esarfa dar daca exista un cover special vreau si eu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Seara buna de la noi!
Josefine cat a durat la Mirunica puseul de crestere cu somnolenta?
Eva super ca bb Dorian deja se rostogoleste si se joaca pe playmat, abia astept si eu ca bebsteric sa inceapa sa se joace.
Am vazut ca discutati pe fb despre cat de mult vorbiti cu bb, eu stau cu el in continuu, dar recunosc ca nu vb cu el f mult, ca nush ce sa-i spun, plus ca sunt atat de obosita incat am momente in care nici nu am putere sa raspund la telefon.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mmamita spune:

Citat:
citat din mesajul lui BelissimaEva

Mammita, la ce cover pentru alaptat te referi? Cum arata ca vreau si eu sa imi iau Pana acum am folosit un scutec de finet sau o esarfa dar daca exista un cover special vreau si eu

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Mamica fericita si norocoasa de Dorian Andrei ~ 19.05.2012 ~


Eva, eu am un cover de aici https://www.motherslounge.com/docs/BuyWholesalePDF.pdf
, dar sunt foarte multe alte marci pe piata. Nu e nimic sofisticat, dar e extrem pe util si comod.

Andra, Joana, sigur ca ne vedem daca puteti si voi! Eu pe 28sept voi fi la Buc, vrem sa facem turul orasului in bus...asa ca ne putem intalni undeva pe traseu eventual! Anitta, Joana, merci de info despre hotel, mai am putin timp pt a ma decide oricum.

va pupaceeesc!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BelissimaEva spune:

Elena, intr-o sapt, doua ne povestesti si tu cum o ia bebster la plimbare
Nu imi vine sa cred cat de repede cresc puii.. uneori nu imi vine sa cred ca eu am un bebic mic care ne face viata minunata.
Cum ii bebster azi? A facut kk singurel ? Inca doarme mult?
Fetelor, sunt eu singura nebuna care il asculta pe bebe daca mai respira? Are unele momente in care pica lat, intr-un somn adanc de ma sperii toata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns josefine spune:

Elena, cred ca doua zile a tinut minunea cu dormitul mult
daca mananca cum trebuie, nu are febra, nu cred ca ar trebui sa te ingrijorezi.

Eu ii mai cant - pe langa melodiile din cutiuta muzicala, pe langa, ca eu nu am voce, dar ce stie ea?:)) si o mai alint, ii povestesc ce fac, incerc sa ii vorbesc, dar nu reusesc mereu. nici eu nu prea stiu ce sa ii spun.
Cred ca e mai usor acum, ca mai si zambeste cand vorbesc cu ea si mai gangureste si ea, nu cine stie ce, dar scoate sunete:)) macar o vad ca interactioneaza cumva, inainte era doar plangacioasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Eva, stai linistita ca mai e o nebuna care il verifica mereu daca respira.
Bebster iar nu a mai facut kk de sambata si tot somnoros, dar vad ca ia in greutate, sper sa fie un puseu de crestere sau de la caldura.
Am alimentat puiul si fug la somn... cele 3-4 ore de aur.
NB!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BelissimaEva spune:

Mammita, fff faine cover-ele astea pentru alaptat dar din pacate la noi nu am vazut asa ceva.. Multumim fain

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mmamita spune:

Citat:
citat din mesajul lui BelissimaEva

Mammita, fff faine cover-ele astea pentru alaptat dar din pacate la noi nu am vazut asa ceva.. Multumim fain

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Mamica fericita si norocoasa de Dorian Andrei ~ 19.05.2012 ~


Eva, iti cumpar cu drag una daca chiar vrei si ne putem intalni cand trec prin Bucuresti sau daca nu ti-o pot lasa la fetele cu care ma intalnesc! Serios fetelor, daca nu se gasesc acolo si vreti vreuna, let me know - nu sunt greu de carat si va aduc cu placere! :

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miha81 spune:

Buna dimineata si poftiti la cafea! Doamne ce caldura este afara...chiar ca ne plictisim in casa mai ales copilasul cel mare (acolo unde exista).
Cam slaba activitatea pe aici, am vazut ca s-au mutat unele discutii
pe fb.
Noi suntem bine,ne pregatim de botez, inainte avem si o nunta, m-as vopsi si eu si sa ma tund dar imi tin parul prins tot timpul in coada din cauza lui bebe. voi cum procedati cu coafatul? Va duceti?
Ionelu ce faci? Ne lipsesc postarile tale din fiecare dimineata din parc!
Mirela tu cum calatoresti prin caldurile astea? Cand ai drum pe la noi sa te opresti sa va mai racoriti putin!

Mergi la inceput