Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (4)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Neatza mamici de pui mici!
Va servesc cu un ceai de tzatza ca tare bun mai e, cred ca o sa mai beau si dupa ce termin cu alaptatul.
Andra.
Tigruta si eu cred ca am aceeasi problema, suge 2-3 minute linistit si apoi incepe sa se stranga de burta si sa dea drumul la tzatza si iar sa o apuce pana se enerveaza si urla cat il tin plamanii. Eu atunci ii dau suzeta sa se linisteasca sau il mut la celalalt san. Dar cum spui si tu e chin mare si se intampla aproape la fiecare supt, mai ales in a doua parte a zilei.
Am fost ieri la magazine, in sfarsit mi-am gasit o rochie decenta, dar sandale/pantofi la ea sper sa gasesc astazi, ca nici nu stiu ce sa iau ca tot imi coace cel panaritiu la deget de nu pot incalta nimic. Andra ne luam de mana... fac si eu luna de cand stau cu infectia la picior.
Fetelor dati-mi o idee ce cadou sa le iau nasilor lui bebster ca sunt in pana rau.
Va urez weekend placut!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tigruta spune:

Elena e chin mare, asa e, mai mult in a doua parte a zile se intampla, dar vezi, eu nu i-am dat nici macar o data Lp, am continuat cu sanul mereu.
Eu nasilor o sa le dau un album foto de la botez facut special pt ei..mi se pare cea mai buna idee, chiar daca o sa il primeasca abia sapt viitoare.
Dar nu poti sa iei nimic pt infectie sau sa te dai cu ceva?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BelissimaEva spune:

Neatza dragelor,
Ploaia asta ne trage la somn asa ca astazi am lenevit pana tarziu si taree bine ma simt acum
Elena si eu sunt in mare dubii in ceea ce priveste cadoul nasilor
Initial am vrut sa le cumparam un lcd . Vor avea si ei destule cheltuilei si nu as vrea sa iasa in pierdere dar am aflat ca au deja 2 asa ca ideea asta a picat. I-am intrebat ce ar dori sa primeasca si mi-au zis ca le-ar prinde bine o cafetiera cu programator dar cea mai performanta este inca foarte ieftina (vreo 250ron) si nici espresor nu vor ca cica le sta inima . Asa ca vreau si eu idei de cadou plzzz
Incearca niste sandalute cu bretele subtiri sa nu atinga degetul cu problema. Imi pare rau ca inca nu ti-a trecut ..
Tigrutza,ce pui frumosi si cuminti ai tu acolo . Am vazut pozele de la botez pe Picasa... fff dragute si apropo de burtica, cred ca masajele si vacuumul te pot ajuta mai ales ca tu ai nascut natural si poti incepe deja tratamentul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Fetelor am tras un ochi pe la voi pt ca bebica doarme si am timp si n-am chef de treaba. Mi-am permis sa intervin sa-ti spun elena_gd sa pui pe degetul cu buba compresa cu betadina.
iar ca idee de cadou pt nasi (mai mult simbolic): cos cu un prosop de calitate, sapun natural si alte cateva cosmetice de fitze (de la Sabon poate sau dupa preferinte si posibilitati), o sticla de vin bun si poate un pled de pat tip quilt (au la Mobexpert de ex)
Va doresc sa va bucurati la maxim de bebelusi si sa scapati repede de colicei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancutzica85 spune:

Fetelor ce ma bucur ca ati deschis subiectul despre sex. Eu am crezut ca am o problema pentru ca am dureri si nu ma lubrifiez si asa nu aveam chef sa merg iar la gineco mai ales ca la controlul de 6 saptamani totul parea in regula. M-am mai linistit acum ca vad ca mai sunt si altele ca mine si am sperante ca o sa fie din nou bine.
Chiar daca sunt destul de noua in ale postatului eu va citesc de mult si am invatat foarte multe de la voi. Si mai ales imi face mare placere sa citesc posturile voastre haioase.
Noi la nasi le-am luat o camera foto si o rama foto electronica si au fost foarte incantati.
Inchei acum ca bebele e cam marait si vrea cam mult la tzatza. O fi vreun puseu sau gazutele nu il lasa sa doarma. Va pup.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joana2672001 spune:

Ah dragelor am reusit si eu sa recuperez cu cititul. Dar atu vb nu gluma

Pentru inceput sa va rasound si eu.
Eh cu sexul, tare tare greu si la noi. Mai dupa baita piticului, alaptat , pazit sa nu se trezeasca numai de sex nu mi mai arde. Am avut totusi vreo 2 reusite si asa bine a fost. Acum , pe mine nu ma doare insa la fel greu cu lubrifierea, la noi a functiionat mai bine saliva decat lubrifiantul.

Cadou nasilor noi inca nu le am dat pt ca nu a fost timp sa ma ocup, insa le vom face un album personalizat de la botez, un tablou convas cu un colasj cu foto botez, nasei ii voi face o bratara pe comanda din cristale binefacatoare sa zic asa, iar nasului no ideea:))).
Insa am mai primit ceva sugestii, gen iconita din argint, cum a spus si Tala un cos cu produse de calitate, rama foto cu amprentele piticului, etc.

Tzuky...am fost atre revoltata cand am citit cum ai dat cu batul in balta, asa ca prefer a ma abtin, fetele am spus tot. Eu cu ocazia asta vreau sa le multumesc fetelor ca mi au facut sarcina si primele luni cu bebelusul mult mai usoare si mai firesti!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joana2672001 spune:

Acum sa va povestec cate ceva despre noi.

In continuare suntem in Cta, ah de abia astept sa ajung la mine acasa desi tare bine mi a fost cu ajutorul mamei, care acum saraca este atat de lipsita de energie. A obosit o mult piticul.

Puiul meu si A schimbat programul . Inainte adormea la 10 si se trezea la 6 din , papa si somnic iar pana pe la 8-9. Eh acum se trezeste si la 3. Papa doar si somnic iar insa eu tare greu mai adorm dupa. Poate cand ajungem acasa se regleaza iar.

Fetelor imi este atat de drag de el, a inceput sa gangureasca ca raspouns la ce vb cu el, sa apuce lucrurile in manutza , sa zambeasca si sa rada mereu cu gura pana la urechi. Ufff este atat de simpatoc si toata ziua as sta numai sa l admir desi mie acum mi se pare din ce in ce mai dificil.

Aaaa ieri dupa 8 luni am fost in club :))). si nu doar ieri ci si vineri. Vineri la Crazy cu fetele iar ieri la Cruch cu sotul. Mai m am simtit iar femeie, iubita, am simtit ca suntem si cuplu inante de a fi parinti . tare bine a fost desi scurt ca na nici fara bebe nu putem sta prea mult!!!

Cu kg stau cam la fel din 36=37 luate, mai am vreo 6-7 insa tare urat distribuite pe burta si solduri. Am facut si electro stimulare si tare bine mi a prins. Nu mai e asa lasata pielea pe burta si pe coapte si picioare imi intra acum o pereche de blugi care inainte nici nu treceau de genunchi. Desi o sa continui si in Buc.

Va pupicesc ca ma dus si eu la baietii mei:*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns josefine spune:

ce ma bucur ca ati deschis subiectul cu cadoul pentru nasi sa ma inspir si eu ca nu am idee. ce poti sa iei cuiva care pare ca nu-i lipseste nimic? ma gandesc tot asa la ceva personalizat, un album ar fi excelent, dar as vrea sa dam ceva in ziua respectiva.

gyan - intrebai de scutece - http://findthegoodstuff.com/disposable-diapers/ - cateva info. din pacate, multi producatori nu spun ce e in compozitia scutecului si asa mi se pare o mare problema.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRYSSAaa spune:

Salutare fetele.

Eu am descoperit cum sa il fac pe bebe sa bea ceai, excluzand indulcirea cu zahar, glucoza sau altele: il amestec cu lapte de la mine.
Ideea e ca LM este dulce si normal ca lui bebe nu ii place ceaiul neindulcit. Nu vreau sub nici o forma sa ii bag zahar pana la 2 ani (sper eu). Iar bebele meu a luat cam multisor si de aceea am decis sa incep sa ii bag ceai, in plus sa il invat si cu bibe si cu altceva. Acum cred ca e o idee buna pt ca de-abia a luat biberonul. Cred ca mai tarziu va fi mult mai greu.
Azi i-am dat 50 ml lapte+ 50 ml ceai. Deci, jumatati egale. Dar in timp inbtentionez sa pun mai mult ceai (75%) si mai putin lapte.
Sper sa ii ajute cuiva ideea asta :D.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tigruta spune:

Cryssa nu inteleg de ce vrei neaparat ca bebe sa bea ceai, te referi ca a luat mult in greutate?? chiar si asa nu se poate vorbi de prea mult la un bebe alaptat exclusiv.
Acum fiecare face cum vrea dar eu nu am sa ii dau nimic in afara de san pana la 6 luni, cel putin asa intentionez..

Belissima multumim de aprecieri, saptamana viitotoare vor fi gata si pozele profesionale..eu as lua cafetiera daca asta isi doresc, ce daca e numai 250 ron? mai cumperi ceva pe langa, chiar mi se pare super ideea Talei.

Urata vreme

Mergi la inceput