Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (4)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns stefulici spune:

Andra, of of of, tare chinuita mai esti si tu! Iti tin pumnii sa fie bine si sa mai termini si tu cu atata durere!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tigruta spune:

Neatza fetele, serviti cafea?

Sunteti tare comice cu sexul
Am ras ca nebuna la ce ai povestit Felicity, cum radeai tu grohaind
Elena lasa nu te mai uita acolo, ce trebuie sa o vezi cat e de larga uita-te la bebe si iti trece
sper sa nu te superi dar iti spun si neu acelasi lucru, arunca cantarul, e un mare stres doin cate vad.pai hai sa iti spun ca si al meu plange de multe ori la san, dar asta nu din cauza ca n-ar fi lapte ci pt ca il doare burtica in timp ce suge, dar pana m-am prins eu cum sa faca trecut ceva timp si ne-am chinuit sa stii..pai ce crezi ca el a stat mereu jumate de ora la san? nu, a stat de la un minut pana la jumatate de ora depinde, dar nu m0am panicat l-am lasat inm pace, sa se linistesca si apoi incercam din nou..se intampla sa adoarma intre timp..pai daca ma gandeam ca a supt numai 30 de ml ca sigur s-a intamplat de multe ori asta, dar am lasat lucrurile sa decurga de la sine si am vazut cum creste(nu l-am cantarit de la 14 zile) si uite ca are aproape 7 kg..ai incredere in tine si in bebe, nu se intampla nimic daca la o masa mananca mai putin , va recupera cu siguranta si plus nu toti sunt la fel de mancaciosi.

Ce sa mai zic de kg in plusam destule, vreo 12 dar cel mai tare ma deranjeaza burta care e oribila, plina de vergeturi si creata, ce naiba sa ii fac?

Sex n-am mai facut demult, am fost eu plecata, acum e sotul plecat asa ca imi pun pofta in cui..ce m-am bucurat ca de data asta n-am avut dureri

Mammita ti-am scris si pe FB ca nu imi vine sa cred ce grasana e pitica ta.inca o alaptezi nu?

Virgi tare faza asta cu trompele

Vai ma duc sa pun la spalat ca nu mai fac nimic azi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Andraaaa pupalai multi, cum spune Sfefulici. E perfect ce spui tu acolo, vineri imi vin finii din Germania la botezul lui bebsteric, si gata azi ii pun pe drumuri, sa vina cu lactuloza in dinti=))) sa salvez baiatul din hazna cum spune sotul=))).
Ma duc sa fac mancare si apoi calare pe magazine ca o sa vina botezul si eu in trening o sa ma duc, bine ca am bijuterii=))), alea inca imi mai vin.
comunitatea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelu spune:

Ce-i linistea asta pe aici?!?!? Daca nu aveam pitici mici mici v-as fi recomandat o partida buna de sex, ca vremea asta e de somn sau de facut copii... Dar noua ne-a ramas doar somnul, asta daca ne lasa odraslele

Noi azi am iesit la mici cumparaturi in marsupiu. Am facut o plimbare dus-intors prin parc pana la Mega. Iar dupa ce ne-am intors, vazand ca este inca senin afara, am plecat tot in marsupiu, tot pe jos, pana la reprezentanta Vdf din City Mall, ca sa-i iau mamei un nou sim pt ca i-au furat tel in Cta. Si cand sa iesim din mall, surpriza, turna cu galeata, iar proasta de mine nu si-a luat umbrela sau pelerina. Am fugit pana la tramvai, pe care l-am luat 2 statii pana acasa, dupa care lipa lipa prin ploaie vreo 100 m pana la intrarea in bloc. Pitica nu s-a udat atat de rau, pt ca am stat eu aplecata, dar pe mine m-a facut varza. I-am facut o baie calda imediat ce am intrat in casa, dupa care imbracata bine si acum sper sa nu raceasca.

Maine stam pe acasa, sper doar sa ne putem strecura printre picaturi, ca sa luam aer. Pupici

Ioana... Mami fericita de Bianca Maria (26.04.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aever spune:

Tare am mai ras la postarile voastre despre sex. Si nu numai despre sex,ati fost tare haioase de cand n-am mai intrat eu. Nici nu visez la sex si sper ca nici el nu viseaza ca eu n-am nici un chef. As vrea sa ajung la control intai, dar cine stie cand...Va ziceam ca parca mi-a venit menstruatia, tot nu ma lamuresc daca e asta, curge foarte putin, insa am dureri de burta si spate ca inainte si sangele e rosu-maroniu.

Tigruta si al meu mai plange la san, tot de la durerile de burtica. Spuneai ca a durat ceva pana v-ati dat seama ce sa-i faceti. Sa-mi spui si mie ce ati descoperit ca trebuie facut ca poate aflu ceva nou. Eu incerc sa-i flectez piciorusele pe burta, sa-l tin cumva mai adunat ca asta am vazut ca-l ajuta.

Fetelor multumesc de aprecieri la adresa flacaului meu! Nu arata gras, nu are cutele Mayutei(pe care as manca-o toata de dulce ce-i), are kilograme multe insa e si lung. Asa pe ansamblu da impresia de voinic. Gyan cam ca al tau a crescut si al meu.

Azi am fost la petrecerea de care va spuneam, care a fost de fapt o masa cu prietenii. Pacat ca a plouat si n-am putut sa stam imprastiati prin curte si ne-am cam inghesuit pe terasa si in bucatarie, dar a fost oricum super si Mihai a fost maxim de cuminte. Dar maxim, ca toata lumea de acolo e convinsa ca avem cel mai cuminte si simpatic si neplangacios copil posibil. Cuminte si simpatic este, dar mai si plange. Suntem acasa de pe la 4:30 si n-a plans deloc nici acasa, a fost treaz pana acum( si inca mai e), s-a tot uitat la diverse, a gangurit si zambit, am avut sesiune de gangurit si zambit la mami. Acum il dau putin in leagan. Imi pare rau ca nu ma pricep eu cum sa-l filmez cand gangureste si zambeste, ca eu cand ii pun aparatul in fata ii capteaza toata atentia si se uita doar mirat la el ca si cum ar fi vreo mare grozavie. Nu stiu cum sa fac sa-l si filmez si sa-i captez in acelasi timp atentia la mine ca sa se simta in largul lui. Pana atunci va trebui doar sa ma credeti pe cuvant ca am un copil istet.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRYSSAaa spune:

Salutare.

Ma bucur ca ati vb de sex...deci nu doar eu :)))
Eu dupa prima incercare am dat serch pe goagle sa vad daca am o problema. Citisem si eu de partea cu lubrifierea, am uitat sa va zic. Acum insa a inceput sa fie ok, ca inmtotdeauna. Mare bucurie, ca ma speriasem prima oara, parca eram virgina.

Elena, despre sacul de dormit stim de la o prietena care mi l-a recomandat. Ea are fetita de 1,5ani si inca doarme in sac de dormit. In Germania este recomandat si am vazut si im carti.
Ideea e ca bebele nu se poate descoperi si nu isi poate trage sacul peste fata atunci cand se agita (asa cum poate face cu plapumica).
Am mai vazut c se recomanda ca bebe sa doarma la 19-20 grade C si in sac de dormit. Mie mi se pare frig. 22-23 mi se pare optim.
Eu personal am 3 saci de dormit: subtire, mediu si gros (ala gros e primit de la spital, cadou..frumos din partea lor).
Le-am folosit ceva(noaptea pe cel mediu si de vreo 2 ori pe cel gros), dar nu pot spune ca e mare diferenta intre acoperitul cu paturica sau sacul de dormit, deoarece eu il infas pe bebe si nu prea se descoperea.
Dar de cand ne-am facut baieti mari :)))) vad ca se cam descopera (se agita) si ramane de la piept in jos fara sa fie acoperit, si cred ca trec iar la sacul de dormit.
Na, imi e mai comod sa il pun in patut adormit si sa pun paturica peste, desi stau mai linistita cand e in sac.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Cryssa sacul de dormit gros e cu maneci lungi ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andra_C spune:

Citat:
citat din mesajul lui elena_gd

Cryssa sacul de dormit gros e cu maneci lungi ?

Elena, mamica fericita si implinita de BebstERIC 8 Iunie 2012


Al meu nu este cu maneci.
Am unul mai subtire care este cu maneci.

O sa o sun maine pe prietena mea (luni pleaca in Turcia) sa o inntreb exact cum se administreaza lactoza, cantitate, durata etc. Pup!

-------------------------------------------------
Andra, mami fericita de Amana si de Robin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRYSSAaa spune:

Elena, sacul de dormit gros nu e cu maneci. Nici unul de fapt nu il am cu maneci si cred ca este destul de greu sa stai sa tragi fermoare si sa nu il trezesti pe bebe.
Parerea mea ca unul fara maneci si mediu ca si grosime(in categoria celor de vara) este perfect si pt. iarna, pt ca oricum nu tii frig in casa avand un bebe mic.
Eu il am pe asta: http://www.sterntaler.com/baby/en/shop/Spielwaren/Serien/Hanno/SO+Schlafsack+Hanno+90+cm/?card=1258&sid=63rje5tifcu34c0bkhhhqr6b81
stiu ca e cam scum, dar exista si altele mai ieftine si probabil ca aceeasi treaba. Dar noua ne-a placut f mult catelul Hano, si cand ti se pune pata ... ce sa-i faci :))
Aaa..am luat de 90 cm si nu e nici o problema ca e mare, ramane in jos, nu e larg sau sa zici ca ii ies mainile. Asa il pot folosi probabil ca pana la 1 an (sa merite investitia :)) )
Sacul are un material ca de panza deasupra si in interior ca de prosop, placut la atingere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tigruta spune:

Buna dimineata dragelor! poftiti la cafea
Aseara ca niciodata de cand am nascut am adormit pe la 10 jumate si am dormit pana la 10 dimineata cu puii langa mine.Matei a dormit cu nasul la san, asa ca nu stiu cand la cat s-a trezit

Andreea am avut o perioada cand nu stiam ce sa ii mai fac, se agita la san de imi venea sa plang, a fost frustrant tare(scrisesem si pe grupul de alaptare), incercam toate pozitiile chiar si pe burta, a mers de vreo cateva ori pozitia asta, pana am vazut ca daca e semiadormit nu ilo mai deranjeaa asa tare, asa ca am ajuns sa ii dau sa suga in picioare plimbandu-ma cu el pana ce adoarme putin apoi pot sa ma asez si suge linistit..asta merge la noi..

Acum el inca doarme..
Vai ieri am avut multe scaune si moi, ma durea burta, aveam greturi, ameteam,asta de ieri noapte, Luca si el cu scaune dese aseara am ne-am facurt un ceai de menta si vad ca acum ne e mai bine..ce o fi fost?

Sac de dormit avem si noi unul pt nou nascut dar nu l-am folsit, mai ales ca acum doarme langa mine, il mai puneam seara in patut si il luam cand ma trezea pe la 4, dar acum l-am pus direct langa noi.dar oricum e util sacul zic eu.

Acum sa il lau si pe cel mare, am scapat de pampers(mai avem unele accidente) ma bucur tare mult.

Va pup si va doresc o zi frumoasa!



Mergi la inceput