Hai Maria! Bravo Dana, Ca_Mila, Roxi! (55)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ali24 spune:

Hai maria
Dana felicitari
Bun venit leon(frumos nume)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonavlas spune:

Aruba, la noi a tinut 3 zile.

Ne-am intors din parc putin mai repede decat ne-am propus. Riana nu a prea dormit, i-am dat Baby Calm, dupa care a facut un kk de a iesit prin pampers si hainite, dupa care a adormit. Am venit acasa, i-am dat Raisei sa pape si apoi am trezit-o pe Riana. Am spalat-o, schimbat-o si acum e la tzitzi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonavlas spune:

Dana, felicitari!
Cine ar fi zis acum cativa ani, cand eram la slabit, ca vom naste in aceeasi zi, la diferenta de 2 ani?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b_1403 spune:

Buna fetelor.
Felicitari mamicilor.
Acum am reusit sa citesc din urma nu sunt sigura ca am citit tot dar oricum nu am retinut mare lucru.
Micuta mea doarme toata ziua cu o mica trezire de vreo 2 ore dimineata si cateodata mai sta treaza si noaptea, incearca sa se invete pentru cand o fi mare. Papa san doar ca inainte sugea in jur de 15 min din fiecare san acum se intampla sa suga doar din unul 10 min si sa adoarma si abia la alte 3 ore mai cere iar tzitzi. Eu ma consolez ca am eu laptele foarte hranitor.
La noi a venit asistenta acasa si a cantarit-o, a luat 400 de gr in 9 zile (poate chiar am dreptate cu laptele ), oricum avem de recuperat ca ea a fost micuta la nastere.
De scos afara o scot doar seara pentru ca dimineata mi se pare ff cald
Marile mele probleme poate ma ajutati cu ceva sfaturi:
1. In timp ce o hranesc parca e fantana arteziana la sanul meu, o fi normal? Ea saraca e ca un curcan inghite doar cand si cand mai trage si ea restul ii ploua in gura . Oare sa mulg putin inainte sa ii dau sa suga?
2.Are momente cand doarme sau cand suge respira foarte repede ca si cum ar alerga. Oare sa merg la medic cu ea, o fi porblema?
3. Sughita foarte mult, si dupa ce garaie si fara sa garaie si de fiecare data dupa ce mananca? Bineinteles ca in timp ce sughita nu vrea sa suga si tre sa asteptam sa treaca, a avut si reprize de 15 min de sughit. Ma gandesc ca poate fac eu ceva gresit in timp ce ii dau sa manace si de asta sughita asa mult.
Eu ii dau ceai de colici vestitul Baby calm si ii place nu bea ea foarte mult dar bea, nu sunt eu in masura sa contrazic oamenii de stiinta dar cert este ca micutei mele ii face bine si se si distreaza foarte tare cu biberonul, il foieste pe toate partile in gurita.
Am scris un pomelnic. Vedeti daca ma scpa fii-mea la internet .
Am vazut poze, superbi copilasi avem noi.
Cu kilogramele e jale si la mine, am dat jos doar 7 din totalul de 24 dar vreau sa ma mai bucur oleaca de mancare (ca asa ce imi place) ca inca imi permit am 63 de kg acum si apoi vin in grupul vostru.
Trimit ca da sa deschida ferestrele mandrutza.
Va pop

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Bravo Ca_mila!
Bravo Dana!Sa va creasca mari, sanatosi si cuminti bebeii!

Hai Maria! (Si cu intarziere, La multi ani! printesei mai mari)

Eric doarme, m-a trezit la 6:30 foindu-se in pat, ca la ultimul supt de noapte il iau in pat si il alaptez culcata.

Fetelor, stiu ca s-a mai intrebat dar nu imi mai amintesc raspunsurile si nici la ce capitol, sorry, voi ii schimbati de pampers noaptea? Eu am renuntat o perioada sa-l agit in orice fel noaptea inainte/dupa supt si adoarme imediat pret de 3-4 ore. Dar azi am constatat ca s-a iritat - iar- un pic la fundulet si cred ca o sa reiau, chit ca va marai si va adormi mai greu. Deasemenea, voi folositi pudra de talc la schimbat? Ii puneam la greu, apoi am citit ca nu e recomandata, poate fi aspirata de bb. Nu ii mai dau, dar totusi, in afara de crema de fundulet Penaten l-as mai da cu ceva inainte de a pune pampersul, dar nu stiu cu ce, lotiune de corp sau ce?

Aruba si Bea, Ilenutza a zis bine, atat timp cat bb umple pampersul de multe ori pe zi (cel putin pipi de 7-8 ori/24ore) si ia in greutate constant si frumos, totul e ok, nu are rost sa va puneti n intrebari, de ce suge atatea minute, oare laptele curge bine etc. Dar va inteleg perfect, asa suntem, in primele saptamani, toate cele care alaptam si mai ales la primul bb.
Aruba, tu spuneai ca te intalnesti cu o consultanta in lactatie, ce sfaturi ti-a dat?
Eu tot vreau sa o sun pe a mea si nu apuc, din lipsa de timp, sa o intreb de eterna noastra problema: cum sa fac sa nu se mai inece cu lapte de atatea ori Eric. Acum mai nou se ineaca in orice pozitie il pun la san, mai putin cea lungiti in pat.
Bea, la voi inteleg ca nu se ineaca bebelusa, ci ca prea ii curge laptele mura in gura. Singurul risc e ca se invata mai lenesuta si nu se antreneaza suficient la supt. Atentie cu biberonul! sa nu inceapa sa-l prefere. Ai incercat sa-i dai ceiut cu lingurita sau un paharel f mic (aici sunt niste cupe de plastic f mici)?
Respiratia neregulata in primele saptamani si sughitul dupa papa sunt perfect normale si frecvent intalnite - noi le experimentam pe amandoua, plus fornaitul interminabil de la mucisori, care ma dispera...

Ali, sa stii ca, chiar daca nu ma inscriu la slabit (inca) am sa intru pe topicul tau sa vad ce mananci!si cat ai dat jos.

Va pup, cred ca ma apuc sa fac o prajitura (cu visine) si ceva curatenie, ca azi avem musafiri.

Mami de Eric Ioan (21.06.2012)

"Copiii sunt mesajele vii pe care le trimitem unor vremuri pe care nu le vom vedea" (John W. Whitehead)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali24 spune:

fleur chiar daca nu te apuci de slabit inca esti binevenita in grupul nostru.te asteptam si cu sfaturi,tras de urechi sau ce vrei tu

bea si al meu sughita destul de des.eu zic ca e normal.si la fel si cu respiratia...uneori asa respira de i se cutremura toata burtica.bunica sotului care e o panicoasa de felul ei s a speriat cand l a vazut.dar am vazut ca multi bebei respira asa.explicatia nu o stiu sincer dar cred ca e normal.

ramona ,bea voi cat ceai le dati odata?si eu ii dau tot baby calm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adarev spune:

Salutare fetele. Biribu te astept cu drag.Eu am avut-o pe mama pe la mine si a plecat azi. M-a batua det la cap si ea, de m-am saturat. Fleur, si noi avem aceeasi problema cu fornaitul.De inecat se mai ineaca si el. Azi i-am dat la cerere laptic. De maine se schimba problema ca sta cu a mea soacra. Felicitari Danuta si Camila, bun venit bebe Leon. Voi cum le dati la bebei Vigantolul?Eu mai trebuie sa-i dau si fier si ma chinui sa-i deschid gura si apoi sa-i dau o picatura.Azi noapte a stat domnul cu baiatul.

Ada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adarev spune:

Am uitat. Delia21 mie mi-au spus de la spital ca o sa-i faca vaccinul acela cu 6 valente.Noi asteptam sa facem 40 de sapt.si sa vedem ce decizie se ia.
Freedelia, multumesc frumos.

Ada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonavlas spune:

Fleur, eu nu ii schimb noaptea Pampersul, se va obisnui sa nu mai faca kk.
Ali, pe cutie scrie ca se pune un pliculet de BC in 50 ml apa. Eu ii pun un pliculet la 100 ml si chiar functioneaza. Se linisteste si face kk dupa ce bea.
Adarev, eu ii dau o picatura de Vigantol, obligatoriu dimineata (de luna viitoare ii dau D3). O strang de obrajiori sa tine gura deschisa si pun.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana3110 spune:

Buna fetelor.
azi a inceput Ana mea sa pape cu biberonul. Sper sa inceapa sa mai puna pe ea incet incet.

Ada, toata lumea intreaba de tine la Polizu si te pupa!

Felicitari mamicilor noi si scuze ca nu am citit din urma ca nu mai am cand. Poate voie recupera intr-o zi. Va pup!


10 ani de incercari pentru a avea un BB
FIV 2 reusit decembrie 2011 Budapesta, dr Peter Kovacs

PAI 4G/5G homozigot, FXIII heterozigot, Tiroidita hashimoto

Mergi la inceput