Hai Maria! Bravo Dana, Ca_Mila, Roxi! (55)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ARUBA spune:

Fetelor noi am avut o zi ft grea. Dupa ce azi noapte a dormit ca un ingeras, doar 2 treziri la 2 si la 6 jumate, iata ca azi a vrut sa suga din ora in ora, nu prea mi-a dormit deloc intre, doar uneori cate o jumatate de ora.
Am cateva intrebari:
- si-a redus timpul petrecut la fiecare san de la 30 min cat era acum 2 zile, la maxim 15 minute. Dupa astea 15 min ii da drumul si uneori mai il vrea si pe al doilea (max 10 min), alteori nu mai vrea deloc. E ok sa stea doar atat la san? E timp suficient sa ajunga si la laptele cel consistent? Sau bea numai laptele apos de inceput? Lapte stiu sigur ca am pt ca de fiecare data vad la gurita ei in timp ce suge.

- Pt ca a cerut san atat de des, am ajuns pe dupa amiaza sa am sanii ft fleoscaiti (eu care aveam pietroaie mereu). Cum la 5 jumate aveam programati niste musafiri, am scos din congelator 70 ml de lapte si i-am dat la biberon. A ras tot si apoi a adormit, si imi doarme dusa si acum. E prea mare coincidenta ca e prima masa a zilei dupa care doarme asa mult. Oare la celelalte supturi tragea mult mai putin? Sau eu ce sa inteleg?
Am dormit si eu odata cu ea cam o ora, si m-am trezit iar cu un san destul de tare si plin, astept sa ii dau dupa baita, sa vad cat imi doarme. In mod normal daca o culc la 9 ar trebui sa doarma pana pe la 1, cam asa are prima repriza de somn nocturn, de 4 ore. Daca mi se trezeste mai repede clar ca e in puseu de crestere, eu asta am suspectat si azi.
Maine face 2 saptamani, si cam asa am inteles ca e primul puseu.

- Daca maine peste zi iar cere asa des si am sanii prea fleoscaiti, oare e ok sa ii mai dau si din lapticul de la congelator? ca sa aiba timp iar sa mi se umple sanii? Sau gresesc daca procedez asa?


Michelle, Maria: sa va traiasca fetitele minunate!

Dana: tu sigur ai nascut si esti coplesita de cel mic, asteptam vesti!

Iuli: stai linistita ca asa am fost toate in ultimele zile de sarcina, pline de angoase si depresii. Mie una imi place mult mai mult perioada asta cu bebe, pe cat de grea este viata acum, pe atat de frumoasa cand stii ca te lupti pt copilul tau, cand vezi cum se schimba de la o zi la alta. Mai ai putin si o sa incepi cel mai frumos dar si cel mai greu capitol din viata ta! Nu iti pierde rabdarea ca o sa ai maaare nevoie de ea.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria0408 spune:

Seara buna fetelor. Multumesc de urari si voua sa va traiasca puii. Noi am petrecut toata ziua cu prietenii asa ca a trecut usor ultima zi de gravida, acum am finalizat si eu bagajul si maine dimineata suntem la spital. Abia astept sa imi vad puiul!!!

Iiuli pt.hemoroizi s-au folosit mai multe creme : Carpicon, proctoglyvenol, Fitoroid , hemorzon etc

Aruba chiar daca sunt mai moi sanii laptic este.cu cāt suge mai mult organismul produce mai mult. Daca ii dai completare atunci nici cantitatea ta de lapte nu va spori si intri īntrun cerc fara iesire.mai degrabaincearca sa stimulezi un pic lactatia cu ceaiuri, suplimente nutritive etc .

Mami de doi leuti - Ana si 36+ Silviu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura32 spune:

Noapte buna fetele si usoaraaaa

Al meu bb doarme de la 10, am apucat sa fac si eu o baie mai ca lumea nu numai pe fuga , mai are putin si se trezeste

Va pup !!!!

Mami de Andrei ( 3 Iulie 2012)




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonavlas spune:

Si a mea a papat la 21.30, dupa baie (prima in vanita) si acum s-a trezit. Eu nici macar nu am adormit!

Aruba, si noi am avut 3 zile in care a papat mai mult ca de obicei, mai des, tot la 2 saptamani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonavlas spune:

Neata! Dau cafea sau un ceai?
Azi noapte a mancat la 3 ore, dar dup-aia si adormea.
Pregatesc micul dejun si mergem in parc.
Voi ce program aveti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IIuli spune:

neata, fetelor,

m-am trezit dupa 9 ore dormite bustean. cred ca o sa imi fie dor de asta dupa ce se naste , nu?

maria, multumesc de numele unguentelor. curaj astazi, o sa fie totul bine!!! sa ne tii la curent!

alina, ai dreptate

azi am chef sa fac o prajitura, ma gandeam la un cheesecake cu lamaie, sa fie racoritor, ca am niste musafiri dupa amiaza. in rest, nu stiu daca o sa risc sa ies la plimbare, e cam cald si eu cam am contractii..

va pup, sa aveti o zi frumoasa



38+ Mihai
AMR 7 zile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle1981 spune:

Multumesc pentru urari dragelor!

Am un mesaj de la Dana, scuze de intarziere
Pe 01.08 la ora 21 a venit pe lume Leon! nasterea a fost neasteptat de usoara si eu si mama suntem sanatosi tun.va pupam si va multumim ca v-ati gandit la noi.poop

Noi de joi dupa amiaza suntem acasa, am intregit familia cu o surioara.
Ieri am sarbatorit-o pe Bianca, am avut casa plina, galagie, dar a trecut cu bine.
Multumesc pt urari
Maria sa iti traiasca si tie printesa mare


Bianca e incantata de Clara, o iubeste, o dragaleste, o pupa, o linge, ii spune "Cala mea" porecla pe care am adoptat-o si eu



*************************
Mami de www.pregnancy-duedate.com/tickers/ffa0jvmdze07utwv.png" target="_blank">Bianca Maria (04.08.2010) si www.pregnancy-duedate.com/tickers/rinqxxxvmaz2dwoj.png" target="_blank">38+ cu
AMR 2 zile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

Pt constipatie la mine merge ceaiul de musetel, il amestec cu cel de lactatie.
Pt efect mai bun, o cescuta dim pe stomacul gol.

LM eu nu stau asa cu lupa pe bb, creste, doarme, mananca, face pipi, kk, deci e bine...

Si eu cred ca cererea sporeste oferta, deci tinut cat pofteste. Ce treaba mai avem, nu?

Ile , mami de V si A ,



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dannett spune:

Buna mamici si burtici!!!
Scuze ca dau asa de rar pe aici. Dar parca nu mai reusesc sa gasesc deloc timp...
Felicitari noilor mamici! Inca un pic mai e si burticile care au mai ramas isi vor tine si ele puii in brate..

Noi ne luptam tot cu scaunele rare (doar unul pe zi), ceva gaze dureroase (inca nu mi-e clar daca astia is colicii), dormit putin si intrerupt pe timpul zilei. Is multumita ca macar noaptea doarme tun cu trezirile de la 3 si de la 5 cand papa lacom prin somn. Apoi incepe agitatia, gemete prin somn si dat din maini si picioare..ma trezesc chiauna...

Fetele care dati Protectis, cum administrati cele 5 picaturi? Toate odata in lingurita sau pe parcursul zilei, cate o picatura de 5 ori?

De cateva zile Ecaterina s-a procopsit cu bubite mici cu cap alb pe obrajori si mai putine pe frunte si barbita. Banui ca sunt de la caldura, dar parca prea se extind.. O mai spal cu ceai de musetel si am pus o singura data albastru de metil cum m-a sfatuit dr de familie in primele zile sa procedez in caz ca apare ceva pe piele. Parca nu am foarte mare incredere in sfaturile ei si va intreb pe mamicile cu experienta daca s-au confruntat cu asa ceva, ce tratament au aplicat?

Inca ceva..ce parere aveti de balansoarul cu vibratii? Tocmai am reusit sa o pacalesc sa adoarma un pic asa, dar nu imi inspira prea multa incredere vibratiile astea..or fi sanatoase (in afara de pozitia coloanei in scaunel)?

Pupici, revin!

37+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ARUBA spune:

Bravo Dana! Bine ai venit Leon!


Ilenuta: asa calma sper sa ajung si eu, doar sa nu fie nevoie sa fiu la al treilea copil... poate imi iese de acum ca altfel ma duc pe campii.

Danett: si fetita mea are bubitele alea, unele apar, altele dispar. E un eritem alergic, nu pune probleme si nu necesita tratament. Vor disparea de la sine.

Eu numai ghinioane am cu sanii, ajung la capatul rabdarii. Dupa ce am scapat de furia laptelui m-am pricopsit cu ditamai ranile, bine macar ca cea mica a inceput sa accepte mamelonul de silicon ca protectie ca altfel era jale. Si toate coincid cu puseul de crestere. Azi noapte m-a trezit la 2 ore sa pape, ea care dormea dusa cate 4-5. Oare cat tine povestea asta?

Mergi la inceput