Hai Maria! Bravo Dana, Ca_Mila, Roxi! (55)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns IIuli spune:

buna, fetelor,
scuze ca am lipsit o saptamana de la apel, dar am stari destul de confuze, sunt bosumflata si lipsita de orice chef mai tot timpul. am luat si destul de mult in greutate in ultima luna (16 kg in total) si ma simt foarte grasa si .. altfel. plus ca in fiecvare zi mai apare un simptom nou si neplacut - glezne umflate, hemoroizi, carcei si tot asa. acum mai avem mai putin de o sapt pana la ceza, dar e din ce in ce mai greu.

am vazut pozele cu bebelusii, sunt superbe. sper ca dupa ce nasc si imi vad bebelusul sa imi treaca si mie starile astea negative si sa ma pot bucura de el.

va pup pe toate

38+ Mihai
AMR 10 zile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

diana, 36 sapt - cezariana de urgenta/10 iulie; eric: 2510 grame/48 cm si marc 2700 grame/49 cm.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali24 spune:

iuli mai ai putin si scapi si tu de stres.ai vazut ca pe multe din noi in ultimele saptamani ne au apucat <depresiile>


eu ma gandeam sa deschidem o pagina ptr slabit.ce ziceti?mai vrea cineva?undeva unde sa scriem cate kg avem cate vrem sa avem si pe parcurs sa scriem saptamanal cate am pierdut.
sa ne scriem meniurile zilnic(asta pe mine m a ajutat in trecut cand am mai slabit)
poate e cam devreme ca multe din noi avem alte preocupari si nici sport inca nu putem sa facem dar macar poate reusim sa ne mobilizam asa incet incet

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonavlas spune:

Ali, eu sunt de-acord. Chiar daca alaptez, de luni vreau sa incep ceva. Mai am 5 kg de dat jos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ca_Mila spune:

Buna fetele!!!!

de azi spun prezenta la raport, am nascut duminica 29 iulie, cezariana dupa un travaliu de 9 ore. Ana are 2810g, 52 cm, apgar 10. De ieri suntem acasa, papam tzitzi de la mami si suntem leit tati.

Va pup pe toate, incerc sa recuperez de citit!!!

39+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Ali, apucati-va voi de slabit ca vin si eu din urma (mi-a trecut un pic entuziasmul dupa ce am vazut ce era sa pateasca Laura cu laptele si cum mi-a scazut productia si mie dupa cateva zile de mancat aiurea, o salata, un fruct). Deocamdata mi-am propus sa reduc painea si astept sa pot face sport.

Porumbita, vezi ca Laurei i-a revenit laptele a scris in capitolul din urma. A-propos, bravo Laura!
Of fetelor, barbatii astia...unii din ei. Dupa ce ca nu ajuta cu mare lucru, se gasesc datori sa contribuie si ei cu ceva...cu comentarii si reprosuri. Eu daca mi-as pierde laptele din cauza discutiilor cu consortul, l-as strange de gat. Culmea ca, al meu e plecat, dar tot comenteaza, la telefon si pe mail: fa asa si nu asa...etc. Noroc ca nu-l mai bag in seama (demult ).

Noi am avut o noapte ok cu obisnuitele 2 treziri. Dar ma enerveaza o chestie, Eric e ff mucos si fornaie tare. I-am pus solutie salina in nari si i-am aspirat ce s-a putut cu batista bebelusului si parca mai are tot pe atat. Febra nu are. Ce sa-i mai fac? Mi-am amintit acum un leac dat de asistenta care a venit acasa dupa nastere: pus bb in scoica in baie cand facem dus cald, in aburii aia, mucusul se fluidizeaza si il inghite (cica e normal si nu-i daunator sa inghita)...dar mereu uit cand fac dus. As putea pur si simplu sa dau drumul la apa fierbinte sa se faca aburi...incerc si asta.

In rest, toate bune. Imi beau cafeaua si apoi il insfac pe bb si mergem la piata cat e dimineata si inca racoare, ca azi se anunta 33-34 (spre 40 cu humidex).

Iuli, ultimele sapt. de sarcina sunt infernale intr-adevar, dar intra mai des pe aici unde ne plangem toate...ca mereu sunt motive!
Hai curaj ca mai ai un pic si vine bebeul si ai sa fii ca noi...zombi!

Diana, multumim de capitol nou si felicitari pt evolutia Irinei. Si al meu e un super-grasan, cu 5,460 kg cantarit ieri la 6 sapt. 2 zile, 3,440 minimul l-a avut, deci +2 kg la 6 sapt.

Trimit ca plange Eric.

Mami de Eric Ioan (21.06.2012)

"Copiii sunt mesajele vii pe care le trimitem unor vremuri pe care nu le vom vedea" (John W. Whitehead)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali24 spune:

camila bun venit acasa
felicitari
cred ca nu ti a fost usor daca dupa 9 ore ai apelat la ceza

fleur cine a zis ca daca vrem sa slabim trebuie sa mancam o rosie pe zi sau 2 capsuni?ca bianca dragusanu?si eu tot asa credeam ca trebuie sa ma infometez ca sa pot slabi.toatal gresit...cu cat ma infometam mai tare cu atat cand navaleam la mancare ma ingrasam mai mult.trebuie sa invatam sa mancam cat mai sanatos si sa avem cat e cat mese regulate(care la mine sunt o problema de ex.eu mananc cand apuc)niciodata nu am avut mese regulate.
revin ca scartaie cineva

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura32 spune:

Si eu am zis la fel cu slabitul , deocamdata mai usor , dupa ce am patit cu laptele mie una nu imi mai trebuie nimic , dupa ce ca sunt zombi de la oboseala , mananc cand apuc si ce apuc , cura imi mai trebuie si chiar spun adio la lapte , aaaa si un show cu sotul ( sa nu uit ) si gata , bb Andrei papa ce mai apuca
O sa fie timp pt slabit berechet dupa ce intra diversificare , de acum vine iarna , la primavara o sa ies si eu mai aranjata , bb v-a fi maricel si uite asa iese soarele si pe strada mea . Eu am pus 10 kg in sarcina , am dat jos 12 , dar erau multe in urma Fiv -ului . Nu vreau sa concep ca patesc ceva cu lm ca o iau razna , lp nu mi se pare chiar ok fata de lm , una la mana , al doilea motiv decat sa dau banii pe lp mai bine ii cheltui pe altceva la baiat
Ainceput sa scartie , revin .... ce frumoasa viata avem

Mami de Andrei ( 3 Iulie 2012)




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali24 spune:

da laura avem viata frumoasa.sa sti ca,chiar daca e cam grea la inceput nimic nu se compara cu viata de mamica.nimic nu te poate face mai fericita pe lume decat un copil.sau asta cel putin pe mine.
ce inainte de a avea un copil m ar fi facut fericita acum sunt lucruri nesemnificative.

si totusi ptr cine vrea sa slabeasca am deschis acest subiect http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=173880&nm=mamiciva-invit-la-slabit .pe restul va astept cand va simtiti pregatite.
am deschis acest subiect si ptr alte mamici care nu sunt din grupul nostru si vor sa slabeasca.sper ca nu va deranjeaza.dar ma gandeam sa ne strangem cat mai multe ca e mai frumos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IIuli spune:

ali, eu o sa ma inscriu pe lista de slabit imediat ce ma vad cu acasa si trecem de zilele grele de la inceput.
nu stiu cand o fi exact si venirea acasa, ca eu am programata ceza vineri, dar copilul asta se impinge in colul meu de zici ca e in nationala de rugby. am si ceva contractii, poate ne face vreo surpriza.

fleur, ai dreptate, cred ca abia dupa ce o sa fiu zombi o sa imi dau seama ca acum, cu toate neplacerile ultimelor zile, e parfum

nu mai stiu in ce capitol s-a discutat, dar le rog pe porumbita sau alte fete care au mai avut problema asta sa imi spuna si mie ce unguente sunt permise in sarcina pt hemoroizi, ca deja nu mai suport durerea



38+ Mihai
AMR 10 zile

Mergi la inceput