recensamant 24 august

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus
Din ce in ce mai multi oameni cu care vorbesc isi aduc aminte, zilele astea, de anii 90, cu precadere 1990. Politica facuta in forta de FSN, pentru ca putea, nepasarea si dispretul fata de oameni si parerile lor si, mai ales, prapastia adanca dintre oameni, cascata pe baza simpatiilor politice. Ca si acum uselistii, sustinatorii FSN erau agresivi, atotstiitori si, mai ales, aveau vantul in pupa. S-au dezuumflat ulterior, dar raul era deja facut.

Si tot atunci, ca si acum, uzurpatorii (FSN/USL) se legitimeaza cu poporul. Numai ca atunci aveau un incredibil 74%, in baza caruia au si chemat minerii sa starpeasca restul de 26%, pe cand acum abia daca au scos 38%, de-aia se ascund dupa fustele CCR de frica UE.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Rufus,nu vrei sa te calmezi?
Nu ma asteptam de la tine sa bagi la gramada in aceeasi oala pe toata lumea.....suna aiurea,zau.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui eumada

Rufus,nu vrei sa te calmezi?
Nu ma asteptam de la tine sa bagi la gramada in aceeasi oala pe toata lumea.....suna aiurea,zau.


Madalina


Copiii gasesc de toate în nimic. Adultii, nimic în toate."


Care-i problema? Ca nu mai vreu sa retraiesc extremismul din anii aia? Ca mi s-a luat?
Asta e...te asteptai, nu te asteptai...

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Citat:
citat din mesajul lui eumada

Rufus,nu vrei sa te calmezi?
Nu ma asteptam de la tine sa bagi la gramada in aceeasi oala pe toata lumea.....suna aiurea,zau.


Madalina


Copiii gasesc de toate în nimic. Adultii, nimic în toate."


Dar chiar are dreptate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patou spune:

Citat:
citat din mesajul lui catrinik

Eu nu pricep ceva: BEC-ul a validat referendumul. Nu?
La inceperea alegerilor au existat niste liste electorale.
In baza lor s-a efectuat referendumul.
Deci tacit BEC-ul a acceptat aceste liste.

Daca acum nu sint bune, inseaamna ca de la inceput ceva nu s-a desfasurat bine. Deci recensamintul ar putea fi anulat.
nu?






citisem o comparatie foarte realista. Un meci de fotbal. Una dintre echipe are neaparata nevoie de victorie dar nu reuseste decat un sut amarat si mingea se opreste la vreo 5 metri de poarta. Dupa terminarea meciului incep sa comenteze cum ca portile n-ar fi fost bine plasate si daca ar fi fost cu 5 metri mai in fata sutul lor amarat ar fi fost gol. Culmea arbitrii incep sa se intrebe daca intr-adevar portile au fost bine plasate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Edip spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Citat:
citat din mesajul lui Ingrid S

Fiecare dintre noi transmitem ceva, ideal ar fi s-o facem intr-o maniera cat mai linistita



Si ce te opreste sa faci asta? Sau era vorba despre oricine altcineva?
Din ce in ce mai multi oameni cu care vorbesc isi aduc aminte, zilele astea, de anii 90, cu precadere 1990. Politica facuta in forta de FSN, pentru ca putea, nepasarea si dispretul fata de oameni si parerile lor si, mai ales, prapastia adanca dintre oameni, cascata pe baza simpatiilor politice. Ca si acum uselistii, sustinatorii FSN erau agresivi, atotstiitori si, mai ales, aveau vantul in pupa. S-au dezuumflat ulterior, dar raul era deja facut.
Si au trecut peste 20 de ani si vine Ingrid sa spuna ca ar trebui sa se voteze doar in tara si sa faca bine sa nu-si mai dea cu parerea astia plecati, ca nu le ies decat prostii pe gura, reclama negativa.
Eu sunt siderat, oare cum poti ramane ancorat dupa 20 de ani in aceleasi principii, chiar daca ti-a dat ceausescu casa si un bilet pe an la mare? Cum naiba sa reiei teza cu "agenturili straine", chit ca le botezi acum diaspora?
Jalnic. Urat.
Noroc ca, chit ca-i slaba, evolutia exista. Abea astept sa si-o mai ia Tonta peste bot de la europenii astia intoxicati de reclama negativa si de aratatul bubelor proprii. Ca aia-s cam chiori, nu vad si singuri.



Rufus, Tora si iadele

"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde



sunt convins ca tu nu ai uitat dar multi ar trebui totusi sa vada filmul asta: http://www.youtube.com/watch?v=eagH7OvSQEc

in 90 Iliescu zicea acelasi lucru.. " astia din sistem" stiu mai bine... nu astia de afara... http://www.youtube.com/watch?v=UTcSDc9MAk0&feature=related ... nu e nici o diferenta dupa 20 si ceva de ani...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns turturica spune:

edip, m-au trecut frisoanele cind am vazut filmele puse de tine ...

Ma intreb cum ar fi fost viata noastra daca am fi avut un Ratiu atunci in 90.

Cite am fi putut schimba in 20 de ani daca n-am fi fost sub spectrul lui Iliescu, iar acum iar ii auzim vocea si mie sincer imi da fiori modul in care se simte din ce in ce mai pregnant prezenta Rusiei in viata noastra politica.

Cine naiba e Vocea Rusiei si de ce uslasii urmeaza pas cu pas indicatiile primite de acolo? De ce presedintele interimar nu mai arboreaza steagul Nato cind isi tine discursurile? De ce toate schimbarile astea politice la consiliul armatei si la ministerul apararii?

Foarte interesant de citit pe tema asta, articolul lui Cristian Diaconescu: http://www.cristiandiaconescu.com/2012/08/va-rog-deschideti-ochii/

Incep sa cred ca miza e mult mai mare decit credem noi ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Citat:
citat din mesajul lui eumada

Rufus,nu vrei sa te calmezi?
Nu ma asteptam de la tine sa bagi la gramada in aceeasi oala pe toata lumea.....suna aiurea,zau.





Care-i problema? Ca nu mai vreu sa retraiesc extremismul din anii aia? Ca mi s-a luat?
Asta e...te asteptai, nu te asteptai...

Rufus, Tora si iadele

"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde


Ha?Imi aduc si eu aminte chit ca aveam 14 ani.....si ti se pare corect ca acum cine nu e pro PDL s-o ia "pe cocoasa"?Pot sa-ti dau exemple da` nu prea mai am timp.....mie mi se pare ca acum e valabil ce spui tu in sens invers....



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Citat:
citat din mesajul lui turturica

edip, m-au trecut frisoanele cind am vazut filmele puse de tine ...

Ma intreb cum ar fi fost viata noastra daca am fi avut un Ratiu atunci in 90.

Cite am fi putut schimba in 20 de ani daca n-am fi fost sub spectrul lui Iliescu, iar acum iar ii auzim vocea si mie sincer imi da fiori modul in care se simte din ce in ce mai pregnant prezenta Rusiei in viata noastra politica.

Cine naiba e Vocea Rusiei si de ce uslasii urmeaza pas cu pas indicatiile primite de acolo? De ce presedintele interimar nu mai arboreaza steagul Nato cind isi tine discursurile? De ce toate schimbarile astea politice la consiliul armatei si la ministerul apararii?

Foarte interesant de citit pe tema asta, articolul lui Cristian Diaconescu: http://www.cristiandiaconescu.com/2012/08/va-rog-deschideti-ochii/

Incep sa cred ca miza e mult mai mare decit credem noi ...




Hai mai,ce Rusia,ce inclinare spre Rusia?
Zau se exagereaza....de unde si pana unde atata exagerare?
De cautat pe youtube putem cauta toti dovezi pro si contra PDL si USL...asta nu e greu...doar conteza cum gestionam informatiile primite si cum le analizam,ce luam bun si rau din fiecare....nu artrebui bsa ne repezim ci sa judecam de sapte ori inainte de a taia odata.Da` ca intotdeauna,romanul se pricepe la toate......


Nu neaga nimeni ce s-a intamplat in piata universitatii dar din cate stiu eu,cei de atunci au platit...poate ma insel,poate nu....asta nu presupune ca toti sunt la fel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loryi1974 spune:

Da,Rufus, este o atmosfera asemanatoare. Aceeasi ura impotriva unor grupuri de oameni, aceeasi manipulare josnica, aceleasi metode securiste.

Sambata dimineata, o piata din Buc, o inspectoare de la primaria gen Ana Pauker, le-a cerut taranilor care aveau tarabe inchiriate-tarani, nu intermediari- sa-i prezinte buletinul cu stampila "votat" pe el.

Eumada, tu inca n-ai priceput ca nu e vorba de pdl pe aici?

Mergi la inceput