Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (72)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns diancic2002 spune:

Ioana, sa inteleg ca nu mai esti internata, da? Si tu ai programat cezariana, nu? Cand? Sunt bune greutatile si la voi, Doamne ajuta sa fie bine!

Anne, deci nu te-ai mutat in Buc, nu? Parca spuneai ca ultimul trimestru te vei muta in Buc..... din cate imi amintesc eu... Noi chiar daca vom alege intre Sanador si RM, trebuie sa-mi pregatesc si geanta ca daca mi se rupe apa in Galati, nu mai am timp sa ajung la Buc., si ma internez in GL. Sper sa nu fie cazul.... Doctorul a zis ca daca mi se rupe apa in Gl, copiii treb scosi cat mai repede...


19+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

Diana, mie mi-au spus toate mamicile ca ajung la bucuresti chiar daca mi se rup membranele in Buzau. Dar eu am doar 100 de km, de la Galati sunt mai multi. Nu ai nevoie de bagaj ci mai degraba sotul are nevoie :D. Atat la sanador cat si la RM ai nevoie de buletin, actele si analizele sarcinii, eventual lenjerie intima, sosete si deodorant. Aaaa si hainutele cu care iesi din spital cu bbii. In rest nu ai nevoie de nimic. Pleci inclusiv cu pampersi, suzeta folosita de bbi si ..mai era ceva.
Noi nu ne mai mutam la bucuresti pt ca si o garsoniera in regim hotelier costa 150 lei pe zi si as da o pe 3-4 sapt de cazare + masa cat dau pe nastere si am zis pas.

+ 29 Tudor si Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diancic2002 spune:

Anne, ma refeream la faptul ca oricum imi fac bagaj de spital in cazul in care ma apuca nasterea prin Galati, si treb sa ajung la stat. Pana la Buc ar fi 240 km, nu stiu daca as reusi sa ajung...dureaza minim 3.5 ore. Daca ajungem cu bine, si avem programata cezariana, ma mut cu cateva zile inainte in Buc, la fel in regim hotelier. Dar sa ajungem cu bine pana acolo si sa fie bine puiutii.


19+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IoanaSgemeni spune:

@Diancic - nu am iesit din spital, am adus netul aici :D Sunt ink pe Genipral perfuzii, dar ma bucur mult k de ieri contractiile de travaliu dureroase s-au rarit. Sper sa raman curand doar cu cele false, fara dureri de abdomen si/sau spate. Acu cad doza de drugs sa vedem daca pot rezista fara perfuzii.

A contat enorm sa ajung in S35 si sper la ink macar o saptamana (poate chiar acasa, dea Bunul!). Cezariana - teoretic e pe 15 sept ;)

Pentru urgente, da, e bine sa fie geanta gata. Iti doresc sa nu fie cazul si cel mai bine vorbesti si cu dr care te urmareste de la Bucu, sa afli de la ea cum e cu durata dupa ruperea membranelor. Cred ca depinde daca ai si contractii si daca incepe travaliul imediat. Da, trebuie cat mai repede mers la medic, dar "repede" e contextual. In multe cazuri daca sunt doar membranele si ai avut lichid in cantitate normala, ai vreme sa ajungi.

Dr care iti stie istoricul, poate la momentul ala sa te ghideze si o poti intreba chiar dinainte, ca la experienta ei/lui evident e cea mai in masura sa iti raspunda.

Ink o data, sa dea Domnul sa nu fie nevoie. Cezariana faci, nu? Nu mai stiu daca ai scris pe cat ai previzionata intalneala cu bobocii :)

@Anne - or sa ia ce e mai bun din Fecioare si Balante :D daca e la limita. E fix cam ca la mine ;)

@ mamici care ati facut cezariana - cam la ce interval ati avut lapte dupa operatie? Am auzit ca se poate sa ai colostru si in aceeasi zi si sa ala[tezi la san din ziua urmatoare?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmammarutza spune:

IOANA, eu am nascut duminica seara si am alaptat prima data martea la ora 12. Inainte nu prea am fost in stare de mare lucru, abia ma taram pana la baie (operatia si hemoglobina 6,5 si-au spus cuvantul).

Cat despre membrane, nu stiu ce sa zic...mie mi s-au rupt, nu stiu cand, dar n-am avut contractii atunci sau imediat dupa, n-am simtit nimic. Noroc cu dr. meu, care m-a chemat la spital ca era de garda si controlandu-ma mi-a spus ca-mi curge lichid amniotic...eu nu stiam nimic despre asta .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diancic2002 spune:

Neata fetelor
Ioana, Doamne ajuta sa poti rezista si fara perfuzii, eu cred ca mai duci cel putin o saptamana .

Noi ne-am dori sa nastem intre Craciun si Revelion, ca pe 27 dec am avea 37 sapt, speram sa ajungem cu bine pana acolo si poate nastem chiar si dupa Revelion

Chiar nu m-am gandit sa intreb doctorul despre perioada intre ruperea membranelor si nasterea efectiva... am crezut ca e acelasi lucru, ca o data cu ruperea membranelor, incep si contractiile si deja treb nascut, nu-i asa? Recunosc ca inca nu m-am documentat pe nastere...

fetele si puiutii, o zi minunata sa aveti!


20+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miruna1980 spune:

Neata mamici!In urma vaccinarii nu am scapat de febra...numai fetita a facut de doua ori,37 cu 9 la interval de 12 ore,baietelul nimic....tot fetita a avut reactie si de la rotarix,2 scaune moi.Oricum,multumesc lui Dumnezeu ca nu a fost mai rau!
Legat de nastere,mie cu 2 sapt inainte sa nasc mi s-a deschis colul,ma duceam saptamanal la control in trim 3,apoi mi-a zis dr ca nu ajung la 37 de sapt si ca risc sa nasc mai dvrm.Am stat numai la pat caci ma pastea pericolul sa nasc in orice moment.Am fost avertizata ca daca se rupe apa si am contractii,nu ajung la spital.La mine era problema ca eram singura acasa,sotul pleca la 9,ajungea la 19.00.Dr m-a sfatuit ca daca se intampla minunea sa nu chem salvarea,ci sa iau un vecin cu masina si fuga la spital.Va inchipuiti in ce stres am stat,vorbisem cu doi vecini care stateau acasa ca in caz de....sa ma ancoreze si pe mine.Toata sarcina m-am rugat la bunul Dumnezeu sa nasc cand trebuie,sa ma ocroteasca sa nu nasc p-acasa singura,sa-mi protejeze gemenasii.Si,uite asa,intr-o vineri,22 iunie,m-a apucat pe mine sa fac singura baita,din cap pana in picioare(de regula faceam cu al meu acasa),cred ca presimteam ca se apropie momentul.Pt ca am avut probleme din prima luna de sarcina,am avut tratament si ovule si prin urmare nu am scapat de tampoane,mi-am zis in acea zi sa profit sa stau goala in pat...mi-am pus un prosop si m-am intins,gandidu-ma cum imi voi da seama de pierderea dopului,ruperea membranelor si a apei.Dumnezeu a avut grija de mine,caci in jurul orei 15.00 m-am pomenit acasa cu al meu,am ramas uimita si mi-am zis in gand ca sigur se intampla ceva cu mine.Fix la 15.30 am simtit ceva fierbinte..cand ma uit ,prosopul umed...dar fff putin..si,cu calm,mi-am anuntat sotul ca mi s-a rupt apa.Prima reactia a fost un zambet,credea ca fac misto de el.S-a uitat si el pe prosop si a zis,stai linistita ca ai scapat putina urina...l-am contrazis ca doar simteam de unde a iesit....mi-am anuntat dr si a zis fuga la spital...eeiii,si a inceput circul...graba mare ca ne era frica sa nu nasc pe loc.La 16.15 am ajuns la Polizu,la urgente,poc pe masa....ooooo,dilatatie 8...in 5 min nasteti....la 16.30 m-au dus in sala de nasteri,la monitorizari,perfuzii,ecografii.Si n-am nascut ca nu aveam nicio contractie....tot cadrul medical din acea seara ma vizita,ma controla si uimire ca nu am contractii....am stat asa 4 ore,fara nicio durere..ma plictisisem...auzeam urlete din celelalte sali de nastere,ma apuca groaza.....auzeam plansete de bebelusi si ma emotionam pana la lacrimi.La un moment dat i-am zis dr ca eu nu mai nasc azi si ca mai bine imi face cezariana...a refuzat si mi-a zis ca sa stau linistita ca nasc.Daca au vazut ca nu am contractii,la 20.20 m-au anuntat ca-mi baga ceva in perfuzii si ma vor lua durerile...si asa a fost..la 20.30 hoop prima contractie...m-au ajutat doua moase si la 21.00 am nascut baietelul,iar la 21.05 fetita....cum i-am vazut si i-am pupat,am uitat de clipele nasterii...nu pot sa zic ca a fost greu,dar nici usor sa nasti natural si fara nicio anestezie,dar e un sentiment de implinire,mai ales cand ii vezi asa micuti si le auzi glasciorul.Ii multumesc lui Dumnezeu si Fecioarei Maria ca au avut grija de noi si totul a decurs minunat!
Phuaa,cat m-am intins cu povestirea...ce vroiam sa va zic fetelor,ca eu una,nu am stiut cand am pierdut dopul,cand mi s-au rupt membranele,iar de apa ce sa mai zic...concluzia : Dumnezeu are grija de noi,rugati-va si totul va fi bine!Cu speranta sa nu va fi plictisit,va doresc nastere usoara si Dumnezeu sa aiba grija de voi si bebelusi!Pupici!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irip spune:

Miruna, mi-ai reamintit de momentul nasterii si am sa povestesc si eu pe scurt. Eram internata in spital de vreo 10 zile caci aveam colul scurt. Intr-o vineri, dr imi da voie sa plec acasa si sa revin luni la spital. mi-era frica sa plec si i-am spus lucrul asta. M-a intrebat cat de departe stau de spital si mi-a spus k in caz de ceva sa vin la camera de garda. Ajunsa acasa, am inceput sa ma pregatesc pt internarea de luni. Am chemat tipa care imi face mani si pedi, am chemat-o pe mama sa calce camasile, etc. Duminica, spre dupa amiaza, tot simteam ceva umed. M-a luat frica. M-am bagat sub dus sa ma spal si cand am iesit am simtit cum se scurge lichid pe picioare. Tot nu imi venea a cred. L-am chemat pe sot si el mi-a confirmat ca se prelinge apa. El a intrat maxim in panica. Eu voiam sa ma usuc l par si sa ma machiez un pic. El striga sa las prostiile cu machiatul si uscatul si sa ma imbrac. Bagajul era deja pregatit. Am zburat pana la spital. Eu radeam singura pe bancheta din spate. Ma simteam k in filme. Sotul meu era extrem de stresat si de emotionat.La ca era de garda m a consultat o rezidenta. Nu am avut contractii si nici dilatata nu eram. Abia a doua azi dimineata am pierdut dopul gelatinos si m-au luat contractiile care mi s-au parutgroaznice. Noroc k am intrat in sala de operatii pt cezariana. Deci intre ruperea membranelor si nastere mai trec uneori ore bune.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diancic2002 spune:

Fetelor, ce frumos povestiti

Miruna, n-ai cum sa ne plictisesti , cel putin pe mine, pt ca e frumoasa experienta ta, ai fost o norocoasa ca n-a trebuit sa ai contractii pt o per lunga si ca ai nascut atat de repede. Nici nu stiam ca e posibil sa ai dilatatie de 8 si sa nu ai contractii. Mai rare astfel de cazuri, si mai ales sa nasti natural la sarcina gemelara. Fina mea, a tinut-o travaliu 22 ore, ca era si ea disperata si el disperat, pana la urma au concluzionat impreuna ca data viitoare va naste neaparat prin cezariana.

Irip, imi si imaginez cum erai pe bancheta din spate si sotul disperat sa ajungeti mai repede, si tu sa te si machiezi, aranjezi , mi-ar place sa fiu si eu asa relaxata .


20+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

Hai ca m-am amuzat cu povestea lui Irip :)).

Miruna nu a vrut sa va spuna chiar tot fetelor, dar eu o tin minte cum ne-a tinut, cred, vreo saptamana pe jar de ne dadeam toate cu presupusul "ii cade dopul, nu e dopul, dar daca e dopul"...visam noaptea dopuri. Dar totul s-a terminat cu bine

+ 29 Tudor si Stefan

Mergi la inceput