Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (72)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miruna1980 spune:

Diancic asa mi-a spus cine era de garda,cand m-a consultat,ca am dilatatie 8.Am avut noroc de o nastere usoara,a contat fff mult si atitudinea dr meu ca-mi zicea mereu ca voi naste usor si rapid si cred ca m-au intarit vorbele lui si gandirea pozitiva a atras binele.
Irip si gemenasii tai...hai ca m-au napadit amintirile...cate sms-uri am schimbat noi pe parcursul internarii tale,apoi ale mele!!!!!....sms-uri care continua si in momentele de fata.Doamne,imi aduc aminte cu drag acea perioada...ce agitata eram cand m-ai anuntat in acea duminica ca e ceva in neregula,apoi luni ca intri la cezariana si apoi ce bucuroasa ca ai nascut minunatiile!!!...parca zici ca a fost acum multi ani,nu acum 2 luni...ce zboara timpul!!!!!Fetelor,profitati de orice moment,chiar daca uneori e greu, ca nu va mai intalniti cu el!Si,odihniti-va,caci dupa ce apar dragalasii,aleluia somn....corect,Irip?
Cate un pt fiecare burticoasa si nu numai!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miruna1980 spune:

anne`mary ma crezi ca nici acum nu stiu ce a fost cu secretia aceea...adica era secretie sau franturi din minunea de dop????Daa,imi amintesc ca voi ati venit cu ideea ca elimin din dop....acum,Dumnezeu stie ce era....recunosc ca au fost si momente tensionate,dar acum,privind in urma,nu le mai percep la aceeasi intensitate....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irip spune:

Fetelor, ce amintiri!!! nu as fi crezut vreodata k o sa fiu atat de nostalgica cand ma voi gandi la perioada sarcinii. Desi a fost o perioada grea, afirm k mi-ar fi fost si mai greu fara suportul fetelor care activau pe acest forum. Amary, balanta, brigit, anabel, anne, miruna, toate gravidute, plus toate mamicile de gemeni au reprezentat pt mine un suport moral deosebit. Abia asteptam sa ma trezesc sa vad ce au mai postat fetele, sa beau capucino si sa mananc briose cu balanta, sa ma amuz de postarile lui Amary, etc. Ne vaitam mult, caci eram ingrozite de ceea ce ni s-ar putea intampla si de ceea ce citeam pe alte forumuri, dar apoi ne incurajam unele pe altele si ne felicitam la fiecare saptamana de sarcina parcursa. Mi-e dor de postarile fetelor, dar stiu k e o perioada grea. Miruna, si nu stiu ce m-as face fara schimburile noastre de informatii despre gemenasi. Ei or sa creasca impreuna cu niste mame care incearca sa fie la curent cu totul.
pup toate gemenistele!!

ps: nu am reusit sa ma machiez cand am plecat de acasa, desi eu asa imi inchipuiam ca voi face
Miruna, mare adevar graieste cu odihnitul in perioada sarcinii, dar eu nu puteam inchide un ochi ziua, iar noaptea eram la toaleta non stop. Ma enerva lumea cand imi zicea sa ma odihnesc iar eu nu puteam. Ma gandeam k vb prostii. Cat de greu ar putea fi dupa nastere? e ff greu, pot spune acum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anabel79 spune:

buna fetelor si eu fac prezenta...si sunt nostalgica dar desi avem nopti nedormite colicii mari si dat lapte afara la greu tot prefer perioada asta decat cea a sarcinii care la mine a fost foarte grea.

Mie laptele mi a venit la 4 zile de la operatie cu temperatura ca era sa fac furia laptelui, nu am avut cum sa ii pun la piept ptr ca au stat la terapie, le duceam la fiecare 3 h laptele muls.

Povestea nasterii la noi e la fel de spectaculoasa ca a fetelor...eu am nascut la 34 s si 3 zile, vineri am ajuns la urgenta cu contractii mai mari ca de obicei aveam deja colul sters si deschis, iar dopul l am eliminat cred cu o sapt inainte cand am avut mai multe scurgeri, marti m am simtit mai bine si am fost externata ca apoi joi sa ma intorc sa nasc.

In ziua de joi de la ora 14 fetita s a asezat pe stomac si ore intregi am plans de durere am vomat tot...am simtit ca e ceva ciudat si am decis sa nu fac clexane la ora 20.00 abia pe la ora 21.45 m au lasat durerile am atipit ...la 22.00 a sunt ceasul sa iau gynipralul si cand sa motai la loc am simtit 2 lovituri era Andrei cu capul lui mare si a inceput sa curga apa...am intratin cada sa ma spal sotu si mama se plimbau disperati pe hol noroc ca eram linistita...am plecat la spital dupa ce am anuntat dr si pe drum contractiile erau din ce in ce mai mari, acolo au constatat ca aveam dilatatie 5 si am intrat in operatie de urgenta.
Ma bucur ca am nascut prematur si prin cezariana ptr ca baietelul meu a avut capul prins in oasele bazinului nimeni nu a vazut si a iesit cu capul diform si acum se mai vede putin dar in timp se duce...neonatoloaga a crezut ca e grav a facut echo si totul a fost bine...putea sa fie tragic.

va pup pe toate....ma duc sa pregatesc laptele....deja anunta ca a venit foamea....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miruna1980 spune:

Irip,eu sunt convinsa ca vom plange si dupa perioada asta....caci ei se maresc,vor incepe sa mearga de-a busilea,apoi in picioare...ohooo,ce ne asteapta!!!!...acum mai avem timp de un forum,de un somnic mic ziua,de plimbari linistite seara,dar peste cateva luni se raresc momentele noastre....va fi greu,dar frumooos!
Chiar ca imi aduc aminte de discutiile cu draga de balanta,cat s-a mai chinuit si ea.Abia asteptam ora 19.00 sa intru pe forum sa vad cum mai sunteti,ce mai invat de la voi.Pe aceasta cale multumesc ca exista forumul acesta,unde ne-am plans una celeilalte,ne-am incurajat,felicitat.Conteaza enorm sa se mentina legatura!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monas spune:

Mamici dragi, m-ati emotionat cu amintirile din primele luni. Pacat ca atunci nu-mi dadeam seama ca e o perioada trecatoare. Eu credeam ca asa voi inlemni, intre nesomn, plansete de copii si lipsa de timp pentru orice. Si asa totul mi se parea mai greu.Credeam ca puii meivor ramane pururi mici insa acum cand vad ce dulai s-au facut Tineti minte ca va trece in cateva luni si apoi va fi din ce in ce mai bine.
Si sa raspund si eu la intrebarea la cate zile am avut primele picaturi de lapte dupa cezariana: am nascut joi dupa amiaza si apoi sambata am inceput operatiunile cu pompa electrica. La inceput a fost putin insa dupa o zi am avut din ce in ce mai mult.
Va pup pe toate cu drag,
PS Si eu am avut fff mult sprijin aici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IoanaSgemeni spune:

Anabel, Irip, Miruna, Mmammarutza, Monas - savurez cu drag si interes povestirile voastre :D Diverse si pline de info, multzu' de impartasire!! Si deraspuns la intrebare ;)

Se vede cat v-ati legat intre voi, iar io pe peleul propriu simt k ma ajuta enorm si ma incurajeaza sa va citesc!

Tare imi doresc sa nu stea berbecutii mei la incubator si sa vina sanatosi!! Se pare k nu pot fara perfuzie, deci vreo saptamana - 2 tot in spital o sa fiu dak binevoiesc nazdravanii sa mai astepte. Ne-am recalculat prioritatile si asta e, mai bine stau eu decat cu ei dupa si cu inima in gat. De ieri am inceput s le desenez figurine, citesc carti si ma tin ocupata.

Voi la cate saptamani ati nascut? 37 de obicei, nu? Anabel, cat au stat puiutii tai la incubator?

Va pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmammarutza spune:

IOANA, as fi vrut eu sa ajung la mult doritele 37 sapt, dar n-a fost sa fie...am nascut la 34 si 5 zile, greutati 1800 gr. si 2300 gr. Au stat la incubator din ala deschis cu paturica de gel sub ei, conectata 37 gr. non stop. Dar tu trebuie sa stai acolo inca 2 sapt!!! Rabdare maxima iti doresc!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irip spune:

Ioana, eu am nascut la 35 s si 3 zile. Baietelul 2800 kg, fetita 2250 kg.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irip spune:

Mamici, de la ce varsta ati facut baie copiilor in cada mare?

Mergi la inceput