Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (72)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ade25 spune:

Buna fetelor,

Aveti idee pana la urma cat este indemnizatia ce sa da pentru al doilea bebe?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miruna1980 spune:

diancic,am luat putin in greutate,dar i-am nascut maricei,la 36 de sapt,baiatul=2650 gr si fata=2500 gr si amandoi masurau cate 49 cm,iar burtica am avut-o mica avand in vedere ca au fost doi,nu-mi pot imagina cum au stat ei acolo.
Ade,pt al doilea bebelus este 600 plus alocatia 200.
Azi am facut si noi vaccinul de 2 luni si Rotarixul,a fost totul ok,vedem in astea 3 zile ce se va intampla...Doamne ajuta sa fie bine!!!!!
Baiatul cantareste 5200 gr si 55 cm,iar fetita 5 000 gr si 57 cm!!!!!
Va puuup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ade25 spune:

Miruna multumesc din suflet pentru raspuns. Sa iti traiasca ingerasii!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diancic2002 spune:

Miruna, multumesc , da ce bine au crescut puiutii tai, la mai mare! Si la nastere au avut greutati super, mi-as dori si ai mei sa fie macar la fel...mai avem pana atunci, cu Doamne ajuta inainte

19+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IoanaSgemeni spune:

Bine va regasesc,mamici si burtici!

De 2saptamani stau internata cu perfuzii, pt contractiile zilnice care au inceput in S32 si cateva zile, brusc. Acum am trecut de zona mai riscanta si la 34S+3zile e ceva mai linistitor gandul ca pot veni berbecutii oricand. Eu sper sa mai stea pana in 36 ;)

Pentru cele dintre voi care ati stat multe luni la pat, toata admiratia! Eu simt k o iau pe aratura cu capu', asa k de azi am plan de actiuni de facut din varf de pat (n-am voie nici plimbare scurta pe culoar).

Pupcenkovici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miruna1980 spune:

Ade,diancic sa va ajute Dumnezeu sa ajungeti cu bine la termen si puiuti sanatosi va doresc.
IoanaSgemeni curaj draga mea,mai rezista putin...nu te stresa ca sa nu superi berbecutii...totul va fi bine,sunt sigura...stiu ca e taree greu sa stai in pat,iar de tine ca ai mai stat si in spital,cu perfuzii,a fost si mai greu,dar ce nu facem noi sa ne putem tine bebelusii in brate?Ma crezi sau nu,dupa ce vei naste,vei uita de toate suferintele din timpul sarcinii...eu una cand ma gandesc,am senzatia ca parca a fost acum cativa ani....se uita si nasterea si tot cand ii privesti zilnic,cand te tin de manuta,cand vezi ca lumea lor se rezuma la TINE,cand iti zambesc,chiar si cand pierzi noptile cu ei.
Te pup si Doamne ajuta sa treci de pragul critic!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

neatza.
Diana eu sunt reticenta cand vine vorba de vaccinuri si de aceea in spital exceptand Bch si Anti hepatic ce se fac in primele zile, nu fac. Costuri suplimentare si la mine vor fi pt ca mi-a iesit ASLo mare semn ca poate as avea o nfectie in gat sau nas si drept urmare voi fi si eu si baietii analizati si rasanalizati. Dar eu fac comparatie intre cele 2 oferte de baza pt ca asa vad cel mai bine diferenta.

Noi ieri am fost la control si dna dr a fost incantata si de greutatile lor - 2 kg bucata la 33 de sapt, si de diferenta mica dintre ei - 10 g, si de starea noastra in general. A zis ca ating 38 de sapt in situatia actuala. Mi-a facut programare pt cezariana pt 26 sept cand voi avea 37 si 5 zile. Acum tin picioarele stranse ca sa nu avem surprize neplacute :)))

Miruna, ma bucur ca te simti bine, ca bbii sunt mari si grasunei, tu pari sa ai un tonus excelent ceea ce e de admirat

+ 29 Tudor si Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diancic2002 spune:

Neata fetelor ,

Anne si eu tot compar cele 2 oferte, diferente mari nu exista, la sanador nu sunt incluse nici un fel de analize si la RM sunt incluse analizele de baza pt mama si copii. Am aflat ieri treaba asta, incerc sa am cat mai putine surprize financiare, si sa nu fie majore.

Bine ca copiii au greutati bune si sunt ok, si chiar ma bucur ca ai stabilit deja data pt cezariana, o sa fie Balante . Pana atunci te mai duci la eco, nu? Saptamanal sau la 2 sapt?



19+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IoanaSgemeni spune:


Felicitari, Anne!! Tot asa cu vesti bune sa te citim de-acu' si pana pe 26 ;) si mult dupa!
Legat de greutati, si la noi e ok - la S34 erau la 2250 si la 1950. Fata care era mereu mai mica, s-a ambitionat rau, iar baiatul la cat misca acum, sunt convinsa ca a mostenit metabolismul rapid de la tati :D

In rest, mai important pentru noi e ca la 1,50m ai mei inca mai am de unde produce piele pt butoi, ca astia 2 nazdravani largesc garsoniera vazand cu ochii. Pentru plamani au primit tot tratamentul necesar, la un S36 va scadea si riscul de hemoragii si vor avea capilare de otel :P

Eu pentru doctorita mea (pentru care - jos palaria! avenit din concediu de 4 ori de acasa sa ma vada si in 2 din cazuri nu avea nicio alta nastere urgenta!) am ales Sanadorul. In 2 saptamani, s-au nascut aici si au plecat acasa repejor 3perechi de gemeni :) Pe de alta parte, am o prietena buna care a nascut la RM si acum la a2-a sarcina tot acolo merge. Daca ofertele nu difera cu mult, alegeti cu sufletul, unde simtiti voi ca va va fi mai bine ;) Amandoua au feedback-uri excelente.

@Miruna - multumesc de incurajare! Merita asteptarea din toate punctele de vedere :) Asa hormonala cum sunt acu', mai am momente cand adun maruntisuri, dar trec repede. Toate. Si vanataile dela injectii, schimbat loc branula de 4 ori, clexanul care imi cam scoate ochii ca la melc pt 1sec., ciorapii orto combinati cu zilele f calduroase de acu o saptamana. Ce ramane este fix cum spui, lucruri pe care le vad aici si ma emotioneaza deja + experienta voastra de mamici ;)

Va pupcenko si o sa va citesc cu drag cat mai pot intra pe net ;)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

Ioana, greutati bune detii si tu. Bravo. Sa-i mai tii inca 3 sapt in garsoniera :)

Diana, saptamanal ne ducem acum. Sapt viitoare avem testul nonstres si vizite la neonatolog si anestezist. Cu ocazia asta vedem si maternitatea si cronometram cat ne ia sa ajungem acolo.
Imi doresc f mult sa fie Balante iar eu sunt chiar la limita....daca nasc la 36 sunt fecioare iar la 37 sunt balante.

+ 29 Tudor si Stefan

Mergi la inceput