Minuni de Noiembrie-Decembrie 2012 (23)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mada81lina spune:

Fetelor, n-am vrut sa jignesc pe nimeni cu achizitiile mele

Nu suntem nici pe departe oameni bogati, ci salariati (ingineri), cu salarii ok, dar nici pe departe sa sara de 1000 de euro.

Am facut ceva sacrificii pt lucrusoarele astea. Parte din banuti era din "plicul de FIV", noi urmam sa facem FIV, era totul aranjat, asteptam ciclul, care nu a mai venit

Asa ca banutii aceea i-am cheltuit pt fetita. Pt piticii mei i-am facut DT si morfo la Viena, unde cum v-am zis, nici nu au fost scumpe consultatiile.

Stokke am luat, nu de fitza, ca nu suntem noi asa, tragem de o amarata de Corsa din 2001, cu 170 000 km la bord, dar care merge brici. Am luat Stokke, pt ca isi merita banii, are multe plusuri fatza de alte carucioare. Am mai fost ajutati in achizitii si de parinti si socrii, bucurosi ca va veni minunea pe lume. Plus ca toate achizitiile Stokke le las la sora mea, pe cand va avea si ea un bebe, de aici si culoarea neutra a caruciorului. In rest am facut economie in alte parti, pe unde am putut. N-am vrut sa jignesc pe nimeni cu achizitiile mele.

Madanan, eu l-am comandat din Germania cu livrare in Viena la fini, si vad ei prin cine mi-l trimit. In schimb este cineva in TM care le aduce din Belgia la aceleasi preturi ca si pe site-urile din Germania. Sunt toate noi. Are ceva si pe stoc, dar aduce si la comanda orice culoare. Au luat prietene de la ea, si a fost totul ok. Eu am fost acolo sa vad Stokke, sa-l probam live, dar pana la urma am facut miscarea cu finii. Daca vrei, cere-mi pe pm datele ei si ti le dau. In RO se gasesc la niste preturi de plangi.

PS si eu voi incerca scutecele refolosibile, sper sa ma descurc cu ele, as vrea sa le folosesc dupa ce Clara trece de 3-4 luni.

Gena PAI 1 homozigot 4G/4G + MTHFR C677T heterozigot + MTHFR A1298C heterozigot

Tratament: Clexane 0.4, Femibion 2, acid folic, Magnerot, Omega 3, CETEBE, Euthyrox 12.5mg

27+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angiuta spune:

mada ma simt cu musca pe caciula, cum am zis nu am vrut sa jignesc sau ceva de genul, asta e parerea mea, marcile Sokke si Bugaboo cel putin aici in Germania sunt adresate unei anumite nise de piata tot mai mult in crestere, mamici cu venuturi de la bune la foarte bune carora le place " sa se respecta" sa zicem asa. Genul asta de mamici e relativ ceva nou in Germania, tara de altfel destul de conservativa.
Bugaboo cred ca e lider de piata aici, iar de cand la Stiftungwarentest in 2010 parca a iesit pe primul loc si unul la mana a2a costa 500 de euro.
Adevarul e ca sunt foarte frumoase, cu design modern iar pentru cine isi permite nu vad nici un alt impediment.
Ma repet,imi cer scuze daca afirmatiile mele te-au deranjat, nu am vrut sa jignesc.


Angiuta, mamica lui Vladut (8 iunie 2007) si 21+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns douradoudou spune:

despre olita spun si eu atat: urologii recomanda varsta de 2 ani sau in jur de 2 ani..pana atunci nu au controlul sfincterelor...

<hr noshade size="1" />
alexa, mami de Maryam buburuza, ingeras in ceruri (17.09.2009- 12.11.2009)
si de printesa razboinica Maysaa(30.10.2010)
si 24+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns epopeasca spune:

Pentru ca neuronu' meu e si asa afectat de sarcina (nu stiu de ce, dar de cand am ramas gravida stau prost cu memoria), imi voi da si eu cu parerea fara sa ma mai chinui sa-mi amintesc cine ce a zis Nu va suparati, nu?
In legatura cu scutecele, dupa indelungi cugetari am hotarat ca la inceput vom folosi Huggies, iar apoi vom incerca si cu cele refolosibile in paralel si vedem cum e mai bine.
La carucioare nu ma bag ca am...sper...adica trebuie sa-l recuperez. La fel si scoica de masina.
Doura, felicitari pt fetita Maresti grupul
Si acum olita: pe Andreea am inceput sa o pun pe olita inainte de un an, dar nu-si dadea ea seama care e treaba si la un moment dat nu a mai vrut sa stea si pace! Parca-i dadeai foc la popou! Si de la 1 an jumate am inceput iarasi cu chiu cu vai si mita si asa am reusit. Inca nu cere si noaptea, dar nu-i bai. Avem timp sa invatam; nu ma chinui sa o ridic noaptea sa o pun pe olita din cauza sarcinii. Dupa ce nasc si asa o sa mai fac si nopti albe si atunci o sa incepem si cu olita noaptea.
Si nu sunt de acord cu infasatul fedeles. Nici mama nu ne-a infasat pe mine si pe sora-mea, nici eu pe Andreea si de aia nu am avut probleme cu ea cu manutele si nici picioare strambe nu avem nicicare. Cat va sta infasata in maternitate ii ajunge.

27 + si mami de Andreea Luana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angiuta spune:

Cu invatatul la olita sunt de aceeasi parere ca doura, Vladut a reununtat la pampers la 2 ani si 7 luni, mai mult de singur, noaptea era deja uscat de mult dar din precautie am renuntat la pampers odata cu cel de peste zi. Nu m-am trezit niciodata sa-l duc la baie, e adevarat ca el nu a baut nici sticla cu lapte seara. Il puneam insinte de culcare pe wc si pana dimineata nu am avut decat de 2-3 ori incidente pana la varsta de 4 ani.

Angiuta, mamica lui Vladut (8 iunie 2007) si 21+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ary_v spune:

Doura, felicitari pentru fetita!

Felicitari si mamicilor care au avut rezultate bune la morfo, maine avem si noi morfologia! Doamne ajuta sa fie totul bine!

Eu i-am infasat pe amandoi, primele luni, asa lejer in paturica, tot din cauza ca se speriau in timpul somnului si parerea mea e ca se simt mai in siguranta asa. O perioada merge, oricum apoi scot singuri manutele si piciorusele afara cand simt nevoia de libertate.

Mie pe burta mi-a fost teama sa ii culc pana s-au intors ei singuri. Adevarul e ca dorm mult mai bine asa, ii mai puneam uneori ziua cand puteam sta langa ei sa ii supraveghez si dormeau tare bine.

Scutece eu am folosit pampers, au fost ok. Poate am sa incerc si eu huggies mai ales daca sunt cu bumbac.

Eu i-am pus tarziu la olita pe amandoi, dupa 2 ani jumate, am asteptat perioada calda cand ii simteam pregatiti si in maxim 2 sapt am rezolvat problema. Eu sunt multumita asa, probabil asa voi face si de data asta. Nu stiu daca e din cauza ca i-am pus tarziu sau nu, dar nu au facut niciodata in pat si accidente ziua am avut foarte putine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onutz83 spune:

Mada, nu ai jignit pe nimeni, fata, ce naiba
Eu am zis, daca as avea de unde Stokke ar scrie pe noi l-am remarcat de mult...
Mi se pare normal sa-ti doresti ce e mai bun pentru copilul tau si ma bucur ca ai reusit sa cumperi ce ai vrut. Doamne fereste, aici nu facem clasamente sau nu ne intrecem in valorile achizitiilor. Pentru fiecare dintre noi copilul (sau copiii) sunt cele mai nevinovate si mai importante fiinte si este normal sa ne dorim ce e mai bun pentru ei.
Singura chestie e ca unii dintre noi (aici vorbesc in general), chiar nu pot sau nu sunt dispusi sa plateasca o suma considerabila, pentru ca se gandesc ca totusi e doar un carucior, iar altii sunt dispusi sa plateasca atat pentru ca pur si simplu ei considera ca acel carucior este cel potrivit pentru ei si fac si sacrificii pentru asta. Exclud din exemplele mele oamenii care si-l permit oricum.
Asta e, producatorii ne atrag cu un design deosebit, cu o structura ultra-usoara, ei trebuie sa vina mereu cu ceva nou, ca sa vanda intr-una.
Noi ne-am permite cel mult unul la mana a doua, dar nu am indraznit sa i-l arat hazbandului din varii motive (oricum e scump si nu stiu daca i-ar placea design-ul).

Suntem aici ca sa povestim din experientele noastre, toate suntem emotionate, nerabdatoare etc. Ca sa nu mai zic ca avem hormonii prastie
Dar nu cred (sper ca nu) ca a luat nimeni ca pe o lauda ca ai scris aici despre achizitiile tale. Toate am facut-o si o vom face Si va invit pe toate sa o faceti, pentru ca oricand poate invata cineva din experientele altora, asa cum cateodata simple argumente pe care le citim aici ne conving de ceva.

Asa ca mentinem entuziasmul sus, da?

Tu pana la urma cat ai dat pe el? Mi-a incoltit o urma de speranta





Onutz 24+ cu Lucian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mada81lina spune:

Stokke se gasesc in Germania (dar si in TM aduce cineva) la pretul de 700 euro doar partea sport, si la 800 euro cu tot cu landou. Asta e pretul de nou. Noi am luat doar cu parte sport, caci vb cu mamica de Stokke, partea sport de intinde perfect, ca un landou, nu mai e nevoie si de landou, plus ca partea sport vine si cu o salteluta, sa stea bebe perfect drept. Ne-a facut live demonstratie si ne-am convins.
La fel si cu scaunul de masina, are 2 pozitii, una perfect intins, ca si in landou, si una putin inclinata, cam cum sunt toate scoicile de masina.

Se mai gasesc Stokke si second, in stare f buna, cu preturi intre 500-600 euro cu tot cu landou, plus alte accesorii (gen sac bebe, umbrela etc).

Pachetele noi vin doar cu geanta mare de pus jos pe cadru, salteluta, plasa de tantari si plasa plastic dinaceea pt ploaie. Dar pe langa astea se pot cumpara extra o gramada de accesorii.

Noua ni s-a parut o alegere buna, si daca tot aveam banuti stransi de FIV, am zis sa-l luam. Nu l-am luat de fala, chiar asa aiurita nu sunt :p In rest n-am exagerat la nici o achizitie, ba chiar am scos preturi bune. Multe am luat second de pe okazii.

Gena PAI 1 homozigot 4G/4G + MTHFR C677T heterozigot + MTHFR A1298C heterozigot

Tratament: Clexane 0.4, Femibion 2, acid folic, Magnerot, Omega 3, CETEBE, Euthyrox 12.5mg

27+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vreausaninga spune:

Buna dimi! La noi in sfarsit s-a mai racorit, asa ca am dormit bustean
Mada nu cred ca s-a simtit nimeni ofensat, Doamne fereste, cred ca fiecare ne spunem aici preferintele si alegerile,din dorinta de a mai primi sfaturi si sugestii,nu din alte considerente. Asa ca...nu-ti face procese de constiinta!
Aseara am fost in parc la plimbare si am vazut o multime de bebelusi cu tot felul de carucioare si accesorii,si m-am topit toata
Am fost la medicul de fam. pt recomandare program de lucru de 6 ore si habar n-are despre ce vb, i-am dus si OG si tot degeaba. Voi cum ati procedat? Multumesc

la mamici si pici!

25+
"buburuzul"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bioana spune:

buna dimineata,e numai miercuri.....nu dorm bine.ma trezesc din 2 in doua ore si merg la baie si imi ia ceva timp sa adorm...si nu e din cauza caldurii.a fost chiar ok zilele astea.

suntem un numar de 60 de gravidute aici...si cam tot atatea pareri,asa ca fiecare face cum crede,normal.daca un lucru e bun pentru mine cu siguranta nu e bun pentru restul de 59....e ok, e normal sa ne dam cu parerea.discutam, ne mai informammai intrebam,ca un bebe nu vine cu manual de instrctiuni....

referitor la cat timp pun pitica pe olita, nu stiu inca...nu inainte de 1 an, zic eu.dar trebuie sa mai citesc, sa ma mai informez ca sa imi fac o parere.

trebuie sa merg la munca si nu ma nici un chef....mai am pana vineri si apoi intru in concediu!!



embarazada de 23+

o fetita...

Mergi la inceput