Minuni de Noiembrie-Decembrie 2012 (23)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns onutz83 spune:

Mami, confirm ca esti nebuna, in cea mai calda zi din an tu ai treaba la copt
Tu parca stateai la parter, nu? Poate ai si nitica umbra...
Popescule, nu stiu ce sa zic despre scutecele refolosibile, cred ca inclin spre nu. Am vazut cum arata, mi se par aceeasi Marie ca si scutecele din ziua de azi doar ca stai sa le si speli, eu credeam ca sunt din alea de bumbac de care am folosit noi cand eram miiiici
Ipraty, cu placere
Se ia in considerare DPN dupa cea mai recenta ecografie. La noi e diferenta de 2 zile
Cred ca totusi in cazul in care este o diferenta semnificativa se face cumva o medie.
Dr. meu zice ca oricum de obicei copiii se nasc mai devreme, sunt destul de putini care trec de termen cu o sapt sau mai mult (nu inteleg cine ii lasa, eu nu l-as lasa mai mult de o sapt, m-as duce zilnic la control)
Si eu imi ridic nadragii toata ziua, cred ca ar fi buna o salopeta
Doura, felicitari pentru printesa!!!
He he are mama doua fete cucuiete

Intrasem sa va spun ce discutie am avut eu cu mama despre carucior, dar m-am luat cu vorba
Deci o intreb de unde au luat caruciorul meu (imi amintesc clar un carucior albastru deschis model retro asa, cu roti mari cu spite, cauciucuri albe ). La care mama raspunde senina ca o zi de primavara: tu n-ai avut carucior
Pai cum n-am avut, mi-l amintesc perfect, era asa si pe dincolo, cat m-am jucat cu el... (ca sa nu zic cat l-am calarit ) Se mai gandeste ea si intr-un final isi aminteste ca l-am primit de la cineva care nu-l mai folosea, dar nu l-am avut de la inceput
Si uite ce mare m-am facut
Mi se pare tare amuzant cum ne stoarcem noi creierii cum sa facem, ce sa cumparam, de care etc si compar cu ce-mi mai povesteste mother
A, m-a zapacit soacra-mea ca sa-l infas cel putin la inceput in scutecele din alea de bumbac strrransssss, sa aiba copilu' picioarele drepte (adevaru' e ca are iubi al meu niste copanele de ti-e mai mare dragu' ). Zilele trecute citeam ca treaba asta e cauza multor displazii de sold (parca asa le zice). Sa vad ce solutie de compromis gasesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tnicoleta spune:

Dora, felicitari pentru domnisoara.

Popi, m-a dat pe spate carul cu rotile bengoase. Da pretul m-a facut sa cad sub scaun

Si eu tot scuterece de unica folosinta. Si iar o sai fac soacramii in ciuda ca nu tin plodul pana la 3 luni in scutece de finet. Da comoditatea e mare.

Si ca tot vorbim de achizitii. Imi spune colegul de birou ca sotia lui lucreaza la un site cu produse copii. No, au si astia niste scoruri de te dau pe spate. Da, ma rog, fiecare cu bugetul.
Pentru amatoare site-ul se numeste 9luni.ro si au ceva promotii acum.
Dar, cum am zis, noi somam la capitolul asta. Deomadata

Nicoleta 20+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onutz83 spune:

Mami, Kraft 3 in 1 imi placea si mie, dar e f f greu, 16 kg fara cosulet si fara copil e enorm.

Onutz 24+ cu Lucian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dannnah spune:

Buna fetelor!

Mamide2 - imi place tare mult caruciorul Kinderkraft - nu am mai auzit de el pana acum! Singurul lucru e cu rotile, par de plastic...desi cele din spate au camera.S-ar putea sa faca galagie.
Onutz - nu are 16 kg, am citit pe site-ul lor:
"Greutate cadru: 8,5 kg
Greutatea cadru cu landou: 12 kg
Greutate cadru cu partea sport: 11 kg
Greutate cosulet auto: 3 kg"
Ar ajunge undeva pe la 11.5 kg. E OK.
Caruciorul care l-a avut Mara avea 15 kg. Eu il tineam in portbagajul masinii, nu a trebuit sa-l ridic cu totul niciodata. Mergeam la etaj doar cu scoica sau in brate.
Ieri am fost la a doua morfologica (la doctorul meu de data asta) - totul e OK. M-am topit dupa el, a fost si sotul si zambeam intr-una cand il vedeam! Era la ora mesei, inghitea si mesteca I] Avea manutzele tot timpul la cap, nu prea a reusit sa-l prinda in poza.
O zi frumoasa va doresc!

mamica de Mara - 3 ani si 21+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angiuta spune:

onutz eu cu Vladut am depasit termenul cu 10 zile si cred ca el mai vroia sa stea daca nu ma hotaram eu sa beau acel cockteil care declanseaza nasterea. Dupa ce am depasit termenul am mers la fiecare 2 zile la spital pentru monitorizarea batailor inimii si contractii. Atata timp cat bebe nu e in stres in lasa pana la 42 de saptamani. Dupa ce depaseam cele 10 zile ar fi trebuit sa merg zilnic pana la a14a zi cand imi declansau ei nasterea, dar nu mai suportam, era prea cald, nu puteam dormi aproape deloc noaptea, nici la baie nu mai reuseam sa ajung singura de amortita ce eram il trezeam pe sot sa ma ajute sa ajung pana la baie.

Asta u infasatul sa aiba picioarele drepte mi se par babisme. Intr-adevar bebeii sunt obisnuiti cu spatii mici si dorm mai bine daca sunt infasati putin intr-un scutec dar nu foarte strans sau legati. Acum se gasesc si niste scutece modere dar nu stiu daca se merita sau nu :
http://www.summerinfant.com/Products/Nursery/Swaddle-Me---Speciality-Blankets/SwaddleMe.aspx
Si ai dreptate, parintii nostri nu se mai stresau atat si ne-am facut mari

Angiuta, mamica lui Vladut (8 iunie 2007) si 21+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IuliaCospy spune:

Ioana, admir sincer curajul tau cu scutecele. Realitatea este ca daca tu te stii cu alergii si puiul iese la fel, cele de unica folosinta nu sunt de ajutor, poate doar noaptea. Daca va mai amintiti, povesteam la un moment dat ca si noi am patit asa cu Sara, dar ea avea deja 1 an si 4 luni, si facea in majoritatea datilor la olita, asa ca renuntatul la pampers a fost doar o chestiune de trezit (noi) peste noapte si pus copilul pe olita mai des. Noi am inceput chestia cu olita de pe la 6 luni, cand a invatat sa stea in fundulet si acum vom face la fel.
Stiu ca sunt pareri si pareri, ca trebuie sa astepti pana copilul are controlul sfincterelor pt ca statul pe olita sa fie ceva constient si nu reflex, ca urmare a contactului pielii cu olita rece. Pe de alta parte, noi, majoritatea am fost pusi pe olita in jur de 6 luni. Cred insa ca depinde foarte mult si de copil si de parinti cum decurge procesul acesta.
Asa ca Ioana, succes si sper sa scapi mai repede de 2 ani de scutece
Cu caruciorul, noi il avem inca pe cel de la Sara. La fel, cadita, scaunul de masina si o parte din hainute. Recunosc ca nu sunt foarte indemanatica la ales hainute pt baietei. Pe ale sotului da, dar pt bb asa de mici
Doura felicitari pt printesa! Sa iti traiasca si sa vina cu bine la termen!
Onutz, Angiuta, subscriu si eu la chestia cu infasatul. Adica inpachetatul intr-un scutec, cat sa ii tin manutele aproape de corp si sa ii fie cald. Sara a avut o perioada in care numai asa adormea. Cum se vedea cu mainile libere, cum incepea distractia. Cred ca se speria de ele, sau nu stiu.

Iulia, mami de Sara Andreea si 21+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onutz83 spune:

Mai vin cu o propunere:
www.tomybaby.ro/search/carucior-sistem-copii-swift-trio-soft-nurse-2548" target="_blank">http://www.tomybaby.ro/search/carucior-sistem-copii-swift-trio-soft-nurse-2548
Nu are husa pentru picioruse...

Onutz 24+ cu Lucian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns douradoudou spune:

da, la inceput bebelusii se sperie de maini..nu stiu inca ca sunt ale lor ..dar infasatul ala strans e o mare porcarie periculoasa...nu ascultati sfaturi din astea...eu ii puneam lui misso mainile inauntru intr-un infasat f f larg doar sa nu se sperie de ele...

<hr noshade size="1" />
alexa, mami de Maryam buburuza, ingeras in ceruri (17.09.2009- 12.11.2009)
si de printesa razboinica Maysaa(30.10.2010)
si 24+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tnicoleta spune:

Bia a dormit pe burta de la o saptamana, asa ca nu am infasat-o. Pus cel mult intr-o paturica dupa baie, cat maca.

Nicoleta 20+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bubulina42 spune:

salut, burtici, multe ati mai scris pana a aparut si fata! Suntem bine, dar am avut o noapte cu 5 reprize de carcei oribile-toti pe gamba stanga, a fost jelanie mare, parca isi dadusera toti intalnire acolo..oricum, schioapat ca naiba, am crezut ca nici nu pot sa mai pun piciorul jos..Asa se intampla mereu, cand sunt multi, dimineata e nasol rau la mers..

So, am reusit sa citesc tot si am cateva chestiuni de zis, as usualO sa ale scriu asa cum mi le aduc aminte..

Incep cu mami de fetite cu fundite, Alexa, felicitari, sa fie bebelina sanatoasa tun, la termen, frumoasa si norocoasa!Bravo, o alta mica minune care ne saluta

Eu nu sunt deloc de acord cu scutecele refolosibile, bleah! Nu am fost niciodata o comoda, dar cred ca e mult mai bine pentru bebe si efectiv si pentru noi, in perioada nebuna si plina care incepe, sa ai scutece de unica folosinta..Si noi tot Huggies vom lua, singurele cu bumbac, recomandate si f f bune

Carucior Inglesina am vazut si aici, despre Peg Perego am citit chiar aseara un articol despre sute de carucioare marca asta care au fost rechemate la fabrica, din cauza unor defecte de fabricatie in ce priveste partea safety.Un mare NU pentru Peg P, in ce ne priveste.

la 6 luni la olita?
Depinde de fiecare, da, insa ideea e nu din cauza ca bebeii nu constietizeaza ce si cum la 6 luni cand ii pui pe olita, ideea e de coloana, ca se recomanda sa ii asezi cand deja stii ca nu mai pot fi probleme cu pozitia asezat o perioada mare de timp, apoi se recomanda cand bebeii pot sa "ramana uscati" minim 2 ore si constientizeaza ce fac,inteleg cat de cat cum le spui de ce ii asezi acolo, asa, spus in limbajul lor, explicat cu jucariile lor, cand pot sa se aseze singuri pe olita..Eu cred ca la 1 an e altceva si ca e ok sa se incerce, insa in ce ne priveste, la 6 luni nu o sa oblig bebele sa isi zapaceasca coloana pe olita, ca are timp.Oricum,perioada recomandata e incepand de la 1 an pana la 3 ani maxim.Eu prefer limita mai de jos, un an un an si un pic.Dupa varsta asta, se spune ca in maxim 4 luni ai incheiat procesul.
Plus ca toate articolele pe care le-am citit (am citti enorm de multe, sincer va spun!)-spun ca cu cat incepi mai devreme pusul pe olita, cu atat dureaza mai mult.

Nicoleta, te sfatuiesc sa renunti complet la partea cu "pus folie de aluminiu" cand gatesti, nu iti dai seama ce otrava iti bagi in organism!
Moare ea Mena de cald, insa vinetele alea sau alt gust, mie nu imi plac cele coapte in cuptor,nu se compara gustul cu cele facute pe flacara..

Mena, stai langa parcul Sebastian? Ce aproape am fi fost, eu locuiam pe Serbota, la intersectia dr Sarii cu 13 Ssept..

Onutz, cu infasatul..eu pot doar sa iti spun,cum a zis si Iulia,ca si baietelul unei prietene se sperie de manutze si noaptea il infasa si doarme bine, eu prefer sa sper ca nu va avea nevoie sa fie legat strans, ca ii ajunge inghesuiala din burta, saracutzul..Asa ca o sa vezi tu cand apare bebe Lucian, iti spune el cum ii e mai bine

Mada, felicitari pentru cumparaturi.Si eu zic ca ai dat o caruta de bani, insa fiecare isi stie buzunarul si are dreptul la propriile alegeri, asa ca cel mai imp. e ca ai rezolvat totul, ca ai luat ce vroiai si ca acum esti linistita si multumita.

Dannah, felicitari pentru rezultate buna la morfo!

Popi, nasoale alergiile cauzate de materiale sintetice, bine ca stii de ce sa te feresti.Finetul e super,bumbacel suta la suta, asa ca alegerea e minunata!Ai gasit cercei pentru zgatie?

va pup, dispar si mai trec eu, nu scapati!










24 + cu Nicholas

Mergi la inceput