Minuni de Noiembrie-Decembrie 2012 (23)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tnicoleta spune:

Buna dimineata

Bubu Folia de aluminiu o folosesc foarte rar. Sau mai exact o foloseste sotul cand prepara peste. In rest ma descurc cu hartia de copt. E adevarat ca au alt gust vinetele la cuptor dar in caz de le bag acolo ca sa nu mor de cald pazindu-le. Eu iai vinete si ma duc la socramiu la tara si mi le coace pe tabla afara in curte.

Dspre dormit. Bia, cum am zis, a dormit pe burta. Era singura pozitie acceptata. Se linistea si de colici si nu se agita prea tare.
La olita am pus-o pe la 1 an si 10 luni, desi sotul a insistat de pe la 6 luni sa o punem si i-a luat olita, a pus-o de ceteva ori, da eu nu m-am stresat. Peste noapte a ramas uscata ince de la 2 luni. La 2 ani deja scapasem de scutece.
Acum depinde si foarte mult de copil, de modul in care percepe si intelege ceea ce ii ceri.



Nicoleta 20+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns epopeasca spune:

Buna dimineata, burtici
Eu am avut o noapte groaznica. A mica din start a adormit greu si numai dupa o repriza de plans cu urlete din cauza maselelor care-i dau (ultimele, de altfel). Nu am reusit sa o dau nici cu gel de dentitie sa o mai calmeze, abia-abia am potolit-o. Si apoi s-a mai carait si in timpul noptii. Ca sa nu mai spun ca suspina in somn si eu nu puteam adormi de teama sa nu o apuce iarasi. Plus ca bebe din burtica s-a hotarat sa ma scoata de vreo 6 ori la baie intre orele 2 si 6 . Asa ca acum bag putina cafea normala cu muuuuult lapte, poate ma mai ajuta si la tensiune.
Bebelina vad ca s-a trezit si ea si se fataie peste tot prin burtica . Ea nu are un singur loc unde sa dea. Da unde apuca
Despre achizitii si eu sunt de aceeasi parere cu Onutz. Orice mama isi doreste tot ce e mai bun pt copiii ei, din pacate nu toate ne permitem. Si eu as fi luat alt caucior, dar daca tot am unul, nu are rost sa dau banii pe altul, ca nu ma scot din casa. Mada daca ai putut sa te rasfeti, foarte bine; oricum banii erau pt bebe.

Ce bine e la 27 de saptamani si fara nici o injectie...sper sa nu cobesc

27 + si mami de Andreea Luana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IuliaCospy spune:

Neata fetelor! Scazuta activitatea pe aici peste seara ieri. Eu recunosc ca nu am nicio sansa sa intru de acasa. In plus aseara a fost Sara la noi, mai bine zis am iesit cu ea in parc pe la 21:30 si a alerat cu tati mult si bine. A incercat si cu mine, dar n-am rezistat prea mult.
Legat de olita, asa cum ziceam si ieri, stiu ca sunt mai multe pareri si ca fiecare are argumente f solide pro si cotntra. La noi a functionat ceea ce v-am povestit si am avut 2 motive foarte mari sa scapam de scutem cat mai devreme - alergia si mersul la gradi (Sara a mers de la 1 an si 8 luni la o gradi particulara (caci nu exista cresa in zona noastra) unde aveau si o grupa de cresa - ca varsta, dar cu program de gradi) unde nu ne-au impus sa fie fara pampers, dar ne-au spus ca ar fi foarte bine. Imi doresc sa functioneze si la bb sistemul acesta, dar am auzit din experienta mai multor mamici cu 2 puiuti, ca cei doi pot fi extrem de diferiti ca si caracter, asa ca sper sa fiu pregatita si pt surprize. Altfel, da Bubu, ai dreptate cu coloana. Sara la 6 luni deja statea bine in fundulet si am putut face miscarea asta. Fiecare copil cu ritmul lui!
Si eu ma chinui cu carceii. Nu iau inca vitamine, dar cred ca voi incepe ca nu mai merge. Uite ce am gasit legat de alimentele din care putem culege mineralele necesare:
Carceii apar des cand aportul de minerale este scazut. Pentru a reduce intensitatea acestei probleme, este bine sa ai o alimentat ie echilibrata, care sa contina alimente bogate in calciu (lapte si derivate – iaurt si branza), potasiu (banane, kiwi, lamai, parmezan) si magneziu (drojdie de bere, fructe uscate). Pentru a echilibra organismul, poti lua si suplimente alimentare, insa, in acest caz, este neaparat necesar sa consulti medicul care iti urmareste sarcina. (nu stiu cum e cu citarea de pe alte site-uri asa ca http://www.superbebe.ro/articol_1175/tine_carceii_sub_control.html)
Cred ca foarte bun e si laptele de susan, de care zicea Doura ca are mult calciu.
Gata, fetele si fug la treaba! Zi usoara tuturor!

Iulia, mami de Sara Andreea si 21+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IuliaCospy spune:

Si ca sa va inveselesc putin, sa va povestesc cateva din perlele recente ale Sarei.
Acum cateva zile, vorbind despre apartamentul nou si despre camera ei cu jucarii, Sara ma intreaba - Mami, da sotul meu unde o sa stea? M-a lasat fara replica in primele secunde dupa care incerc eu sa ii explic ca mai e pana atunci si ca inainte trebuie sa mearga la gradi, scoala, etc... pe la jumatatea listei se ridica si pleaca dezinteresata de lista de asteptare mult prea lunga.

Tot acum cateva zile ne vede pupandu-ne pe mine si pe sot si intreaba repede: Mami da voi de ce va pupati pe gurita si copiii n-au voie?

Si ultima, dintr-o discutie despre bb si faptul ca va avea tati trei comori: Sara, bb si mami. Iar Sara ii raspunde - Nu tati, tu o sa ai doua comori si un comor, ca bb e baiat!

Iulia, mami de Sara Andreea si 21+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onutz83 spune:

Iulia, se pare ca Sara ta este foarte fericita, linistita si relatia frumoasa pe care o ai cu sotul tau o face sa-si doreasca si ea un sot
Nu mai are rabdare, eh?

Onutz 24+ cu Lucian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelique_19 spune:

Doura felicitari pentru fetita sa fie sanatoasa si sa va umple sufletele de bucurieSanatate multa fetitei

Mada nu vad de ce te-ai simtit prost.Felicitari pentru achizitii,si eu daca as avea ceva strans deoparte sau mi-as permite as lua ce e mai bun pentru puiul meu.Important e ca sunteti multumiti si impacati de achizitii si restul nu conteaza

Iulia dragalasa fetita ta

Bubu imi pare rau ca ai carceiEu in fiecare seara am arsuri, dureri de spate si picioarele umflate.

Eu optez pentru scutece de unica folosinta si pentru pusul la olita la 1 an si jumatate.

Ieri am schimbat si noi saptamana

21+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana0000 spune:

Salutare burtici!
Mi-ati lipsit in concediu,v-am citit asa cand am apucat
De ieri suntem inapoi la birou,in formatie completa de 2.Ce sa va zic:la mare nu m-a durut nimic,nu tu greata sau alte alea...cand am ajuns in Bucuresti si am simtit caldura am zis ca mor,ieri a fost ingrozitor,la 10seara erau 39 grade.
Am vazut ca vorbiti de cumparaturi,noi nu am luat nimic,mai avem timp.Plus planuim sa ne mutam si nu are rost sa le caram de colo colo.Carucioarele sunt f frumoase,doar ca pana in primavara nu ne va fi util,mai ales daca ne mutam unde cred eu,la casa unde nu prea e asfalt in jur ci doar niste piatra chiar nu e cazul.Si clar mi-ar placea unul sa fie cu maner reversibil cum zicea Doura pe care o felicit pentru fetita,micutele tale or sa fie foarte apropiate!

O colega mi-a zis de scoica graco infant care e si scaun de masina pana in 9luni si mi se pare super tare http://baby-car-seats-review.toptenreviews.com/graco-snugride-35-review.html. Si graco ca marca mi se pare foarte ok.La inceput am nevoie sa car bebelusul cu masina de colo colo,prin casa sa-l iau dupa mine.
Patutul il vom comanda cand ne mutam alaturi de restul de mobila,salteluta la fel.Ce pot sa fac e sa iau notite cu ce e util si sa ma inspir de la voi.

Va pup si va las un frappe decofeinizat sa va duca cu gandul la vacanta,la mare,la sezlong

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tnicoleta spune:

Iulia Simpatica Sara ta. Auzi la ea, 2 comori si un comor. Imi vine sa o pup.

Dana, sa va fie de bine concediul.

Angeliq Felicitari pentru schimbat saptamana. Te ajung si eu din urma acusica. Cum te mai simti?

Eu noaptea nu pot dormi de dureri de picioare. Aseara atipisem si m-a trezit sotul cand a venit acasa. Imi venea sa ii dau cu ceva in cap. Da l-am iertat si l-am pus sa imi maseze picioare. Am reusit sa dorm cateva ore, dar m-am trezit cu niste carnaciori in lod de degete.
Fac ghimnastica cu ele sa is revina la normal.

Nicoleta 20+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelique_19 spune:

Tnicoleta sunt bine,mersi de intrebare chiar nu am mai avut contractii si dureri si vai ce bine este.
Eu am avut dureri de picioare de la inceputul sarcinii acum nu mai am.Acum ma doare spatele si mi se umfla piciorele mai ales seara.Si nu mai pot dormi,am multe treziri pe noapte si de-abia adorm din nou.

22+ cu Stefan Lucian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IPopica spune:

Neata fetele!

Azi am primit doua scoici de la doua colege! Una mai mica, cu captuseala moale moale, albastra cu forme geometrice colorate, si una mai mare, care merge si la masina. Deci am 3 chestii pentru demoazela pana acum

Bubu, cercei am ochit un model relativ simplu pe net, dar o sa astept o perioada de relache sa ma uit si prin magazine. Tre' sa-i pipai, sa-i inchid, sa-i deschid, sa evaluez efectele degetelor de copil asupra lor, de-astea
www.bijuteriiania.ro/product/5131/cercei_aur_copii_colectie_noua_nou_nascuti/" target="_blank">http://www.bijuteriiania.ro/product/5131/cercei_aur_copii_colectie_noua_nou_nascuti/

Cu invatatul la oala, depinde de foarte multe aspecte. Daca nu ai incotro, o/il inveti si mai devreme, ca si noi am fost "timpurii" si iete ca n-avem dileme (timp, posibilitate de pampersi unica folosinta - vezi ce ziceam de alergii-, necesitatea unei crese/gradinite - marea majoritate fie nu ti-i primesc daca nu au iesit din pampersi, fie ii lasa neschimbati mult si bine - asa, daca copilul stie sa ceara, macar nu sta 8 ore ud, ci eventual doar 4, presupunand ca o olita i-o rateaza din vari motive gen neatentie, lene, etc). Eu personal m-as simti mult mai bine stiind ca a mea e in stare ca la un an sa se ceara la olita si eventual sa se si aseze singura, mai ales ca de la 11 luni voi fi nevoita sa o las pe mana strainilor. Macar stiu ca nu sta uda fleasca o zi intreaga si ca reduc pe cat posibil riscul iritatiilor sau infectiilor. Pentru cele care le lasa in grija bunicilor, sau stau chiar ele cu odoarele, da, inteleg relaxarea si asteptarea dezvoltarii sfincterelor. Acele persoane vor avea grija sa spele/schimbe copilul de fiecare data cand va fi cazul. Dar personalul unei crese va garantez ca nu va avea atata daruire - au ore fixe pentru astfel de operatiuni (eventual inainte sa apari sa-ti ridici copilu'), si ce se intampla intre ....alelui si zvac. Asa ca, eu una o sa incerc cat de devreme se va putea cu a mea. Daca imi iese bine, daca nu, asta e. In plus, cele care ne intoarcem la munca cum vom invata copilul la oala daca nu suntem toata ziua langa el? Ca banuiesc ca trebuie pus si el la anumite intervale, in functie de programul de somn si mese; daca noi zece ore lipsim de acasa cine face asta in locul nostru? (si aici ma refer strict la cei dusi la crese - si la de-alea de stat, nu la cei crescuti de bunici). Dar acum na, eu cel putin, fiind la primul plod, vorbesc mai mult "din carti" si din cum am fost eu crescuta de mama (nu vad de ce ce a functionat pt mine nu ar functiona cat de cat si pentru a mea), si mi-am facut niste planuri "educative" asa cum am evaluat eu avantajele si dezavantajele. S-ar putea sa nu-mi iasa niciunul, pentru ca exista variabila fi-mea in ecuatie, sau sa le schimb 180 grade, din cauza de variabila "proaspata mamica".

Bioana, te contrazic referitor la manualul de instructiuni ; ia uite ce-am gasit noi:
http://librarie.carturesti.ro/bebelusul-manual-de-utilizare-234736

Dana, bine ai revenit!

Mie cracutii imi sunt umflati dimineata. Am niste degete zici ca-s porcusori. Peste zi se mai lasa, dar mi se umfla degetele de la maini, si ma amuza de mor, ca-s grasute si pufoase (in stare naturala sunt subtiri si noduroase). Si mi se mai umfla picoarele peste zi daca stau mult in picioare - de exemplu luni seara am fost la concert la Placebo, si desi m-am tavalit nitel si pe iarba pe acolo, am plecat spre casa cu niste gambe de fotbalist - iarasi nu ma deranjeaza, ca in stare naturala am niste scobitori, cand se umfla par si picioarele mele normale.

Zi usoara fetele! (hai ca azi e mai racorica)




gogoasa hormonizata

Mergi la inceput