Bulgarasi de ianuarie-februarie 2012 (30)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns UcaBooboo spune:

bulgarasilor sarbatoriti astazi!

Va ziceam zilele trecute de niste bubitze. Ei bine, a fost alergie la iaurt. Ce ma fac acum, ca el manca legumele numai cu iaurt....am incrcat fara iaurt dar NORMAL ca nu le vrea! Ce sa fac?! Cum sa il pacalesc

Am vazut ca v-ati luat blenderul de la avent! Exista ceva similar si la Beaba, se cheama babycook si e la fel de bun, cam la fel ca pret! Am vrut si eu sa imi iau, dar pana la urma mi-am luat steamer de la tefal vitacuisine, am zis ca e bun pe viitor si e bun si pentru noi! Sunt fffff incantata de el! Acum deh...e incomod sa il iau dupa mine....dar asta e....nu cred ca plecam rea departe prea curand asa ca....nu o sa am nevoie! Ma gamdesc si eu sa incep sa ii dau mancarea putin mai mare, nu numai piure, ca poate o fi mai interesat! De la 8 luni oricum trebuie inceput cu doferite texturi, noimai avem. 2 saptamani ( nu imi vine sa cred ce repede a trecut) !
Astazi am observat ca i-au dat si cei 2 dinti de jos. Cred ca daia se trezea el des mititelul...de trei nopti incoace doarme de la 10 la 9 neintors! Cred ca nu il mai dor asa dintii! Acum ca o sa avem 4 dintisori o sa putem rontaii iepureste! Hihi!

Bine ai venit Irina si pe DC!
Fetele, da-ti-mi si mie parola si user de pe picassa please!

Altesa: succes la mare! Si pe mine ma incearca emotiile cand ma gandesc ca merg la mare, si e vb. doar de un wnd...prin septembrie...dapai 10 zile! Asa e cand nu ai mai plecat cu puiul. Noi facem excursii cu el...dar doar de o zi..seara suntem acasa si pana acum de aproape 8 luni numai in patutul lui a dormit! Nu stiu cum o dormi in alte paturi! Altesa, voua la hotel va pune la dispozitie pat de bebe sau aveti pliant?

Hai ca scriu rar....da si camd scriu!!!!

Va pupacim

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_anto spune:

Buna fetelor!

Mai tineti minte ce va spuneam cand s-a "infiintat" grupul bulgarasilor pe facebook? Ca o sa ajungem sa scriem mult mai rar aici, pe DC... Si asa e, chiar si eu (care sunt dependenta de DC) am ajuns sa va citesc si sa va scriu mai des pe facebook...

Bulinutzz, unde face Rares inot?

Eu am steamer de la nuvita. E mai mic decat cel de la avent sau beaba, dar isi face foarte bine treaba.

Ieri a fost dr sa ii vada pe copii, in special pe Filip pt ca are mucisori si tuseste putin. Mi-a spus sa ii aspir mucisorii si sa ii dau stodal. In rest, cu greutatea e la limita inferioara (are 6900 g), dar e inaltut, are 75 cm, asa ca per total e ok.
Cu mancatul sta f bine, dimineata, la 8-9 papa 180 g cereale cu/fara lapte, la 12 papa fructele cu branza/iaurt,cca 180-200 g, la 15 ii dau piureul de legume si carne/galbenus, la 19 papa 150 ml LP, iar intre mese mananca san (nu stiu exact cantitatea..., uneori mananca mult, alteori doar asa, de sete). Noaptea nu mai papa, dar cateodata se trezeste doar ca sa ia tzitzi in guritza:-)

Sanatate bulgarasilor!!

Pana acum nu am reusit sa mergem nicaieri, in vacanta, pt ca Doru are o perioada ff aglomerata la servici.. O sa dam o fuga marti pana la munte, vineri mergem pana la Govora sa o ducem pe soacra (sta 18 zile acolo pt tratament, bai etc..) si sper sa ajungem si noi 2-3 zile la mare.

Va pup cu drag pe toate

Alina mamica fericita de ScortzisoaraSara-Maria (09.05.2008) si Filip-Andrei(14.01.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalitzuza spune:

Altesa ai PM

La multi ani sarbatoritilor din saptamana aceasta , sa cresteti mari si sanatosi.
Lady-emotionant si trist ce ne-ai povestit.Uite vezi ca Dumnezeu te iubeste ,ti-a dat sa ai parte de o familie frumoasa.Toate cele bune .. esti o femeie puternica si iubitoare
Irina -bine ai venit alaturi de noi,asteptam sa ne povestesti mai multe despre voi(atat cat se poate )
Lexi- off macar ca ai depistat cauza febrei ....un sa treca mai repede..
Aerlilian- bine ca este mai bine in curand o sa isi revina la bunele lui obiceiuri de a papa...cred ca te-ai mai linistit acum ...
dr Anca - noi am experimentat o singura cazatura- de fapt eu m-am impiedicat cu Andrei in brate uff nu vreau sa imi amintesc .. cred ca am dat startul la cazaturi...motata sa ii treaca
Geaninna= nu te necaji mamico-cred ca ti-e greu departe si singurica -vino aici langa noi si povestim de toate- si bune si mai putin bune...Pupa motata din partea mea, iar tu stai linistita ca ai sa mai gasesti multe "DUAMNE"vb fetelor cu nod in gat care vor sa para altceva decat ceea ce sunt.lasa-le in lumea lor inchipuita...
Ica_ parerea mea sa il mai vada un dr. dar neaparat cu competenta pediatrica---cum adica ochii sunt mari ???poate asa o fi el mai ochios si ce musai sa aiba o problema ??din ce spui tu mai de graba ar fi un urcior inchistat de sub pleoapa decat altceva... sa treaca repede
doamne ce m-am intins
ies ca s-a trezit sefu si intru in program
va pup toate cele bune si concediu placut ptr toate fetele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalitzuza spune:

Ica7 -ai PM



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

Adrianabuc, ai PM.

PS: pentru mine, da, conteaza, Adriana.stiai ca te citeam si la cealalta odisee, unde scrii mai multe si mai des?

Fete..multam' pt. vorbele frumoase.maine revin cu info.acu's cu bagajele prin casa.

Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dr_anca spune:

Am o pauza de citit si Sara de desene. Multumesc de urarile de ziua Alexandrei si de raspunsuri.

Cu somnul, Sara mea la varsta bb nostrii 6 luni si pana la 1.6 luni imi adormea lejer la 19, fara gluma si noi ne culcam pe la 9 si ceva max dar trezirea era la 6.30 max 7. Alexandra in schimb se culca in jur de 22 si se trezeste la 8, 8 si ceva. Pe mine ma omoara asta cu patul ei,ca noi suntem plimbareti si ea nu doarme in carut decat f putin asa ca trebuie sa ne intoarcem de unde suntem ca se apuca de scancit de somn.

Ciudat ca fiica-mea nu plange deci nu ii este infometata, stau si ma gandesc daca sunt dusa ca nu este diversificata. Noaptea suge de cel putin2 ori ori de foame ori de sete. Piureule nu le vrea asa ca azi am incercat bucatele de morcov si cartof fiert si surpriza, le mananca, le plimba pe gingiute si le mai sfarma si apoi le inghite si nu se ineaca. Bine bucatelile sunt mici, cam cat un bob de orez din ala maricel si i le pun pe limba ca o scoate si asteapta cand vede ca se apropie mana si apoi le ia la rontait.
Dinti nu avem dar roade tot si degetul meu il prinde in menghina .
Tin minte ca nici Sara nu prea vroia ea supele, ciorbele si le blenduiam si i le puneam in cana cu pai si asa manca si ea.

Cana cu cioc noi avem Nuk si este buna dar nu bea apa decat cate o gurita si apoi si-o scuipa pe haine ca sa fac eu parul cret. Normal ca nu vrea apa daca este 99% bautoare de lapte

Deci fetele de asta nu mai scrieti sunteti pe FB? Mie imi este antipatic FB si tot meditez si eu si sotul daca nu trebuie stres contul.

Bubite am avut si noi multe tare si marunte si nu m-am lamurit de la ce dar e posibil de la o rosie cruda pe care a tot supt-o.

Gata va las. O noapte linistita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ica7 spune:

Citat:
citat din mesajul lui georgia_c

lady,iaura
io am niste parinti extraordinari,toti avem stiu asta,dar simt io nevoia sa o zic

bulinut,n-am inceput sa conduc din pacate,si mi s-a cam si luat cheful pt ca facusem niste "calculele",iar acum nu merge treaba cum trebuie la mine la munca ,si sunt (cunosti nu)
despre avent ,mie imi place mult ,mai ales pretul,nu,glumesc;chiar imi place,mai ales pt ca nu trebuie sa stau langa el,si cand termina de "fiert" doar intorc mantocaria si blenduiesc

sa va intreb si io o cestie
eu ii dadeam piureul de legume din
patrunjel+pastarnac+morcov+telina+dovlecel+cartof+rosie(nu am blenduit-o inca)+ceapa(nici pe asta nu am blenduit-o)
voi dati asa complex?sau doar combinatii diverse?

a si inca ceva,cum arata funduletul lui bb daca face vreo "intoleranta" la legume/fructe? e rosu ,in ce zona?


Mamica fericita de fetita cu fundita



Coincidenta este felul lui Dumnezeu de a ramane anonim
Albert Einstein

Vladut vrea sa traiasca!Sa-l ajutam si noi!
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=168191&nm=Vladut-vrea-sa-traiasca




Da. Pun tot ce ai scris tu, inclusiv rosia, plus conopida, brocoli si frunze de patrinjel. Pare o combinatie ciudata, dar e f bun


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gianina1983 spune:

Buna dimineata
va invit la cafeluta,laptic,ceiut ce doreste fiecare
Sa aveti o saptamana frumoasa si linistita,plina de realizari frumoase
La multe lunite sanatoase NATALIA IOANA


Offf ca scriu de la 9 la mesajul asta si sa facut acus 11
Poop mamicile si piticii


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Buna tuturor.
La multe lunite, Natalia Ioana!
Eu raportez o noapte cu 3 ore de somn... Mi-a stat treaza Johanna de la 1.15 pana la 5.30. Sunt KO. De cand cu Roseola asta, a inceput sa doarma foarte prost, se trezeste si din 10 in 10 minute, plange, se foieste, nu o impaci cu nimic. Nu mai stiu ce sa fac. Azi dimineata cand a sunat ceasul, imi venea sa-l dau de toti peretii. Sotul meu a zis ca poate nu se mai satura noaptea cu lapticul meu, asa ca azi-noapte i-am pregatit un biberon cu lapte, dar la temperatura camerei. Nu a vrut. In schimb, dimineata, la 5.30, in disperare de cauza, m-am dus si i-am facut un alt bibe de lapte, de data asta incalzit. A adormit in secunda 2. Acum ma gandesc daca nu cumva o fi avut dreptate Cristi... Ma gandesc sa cumpar un termos ca sa am peste noapte apa calda in camera sa-i fac biberonul de lapte cat mai repede.

de Maria Cornelia (20.09.2006) si Ioana Teodora (24.01.2012)
Din ce in ce mai mare
Creste si mezina
Perlute de domnisoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aerlilian spune:

Se pare ca ne-am revenit toptal! A fost a patra zi cu scaun normal. A mancat astazi foarte bine si intentionez sa-i scot si laptele fara lactoza, dar nu stiu daca trebuie sa o fac brusc sau treptat. Si nu stiu daca e ok sa reintroduc fructele. Vad ca a facut o mare pasiune pt combinatia de mar copt cu morcov. Si m-am prins si de ce...Marul dupa ce il coci devine ingrozitor de dulce. Cum sa nu-i placa?
Georgia, si eu fac combinatia cu toate, ba mai mult, pun si carnita mixata. Se fac piureuri si doar din doua-trei legume, dar nu e pacat daca le ai si le vrea pe toate? Pe de alta parte, pentru schimbarea gustului, parca ar merge facute si combinatii de mai putine, sau o leguma in cantitate mai mare...

Mergi la inceput