La France (4)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Marox spune:

Fetelor, am si eu o intrebare: unde pot face in Franta o procura mamei mele?

Am nationalitatea franceza si romāna, dar pasaportul romānesc e expirat de mult, asa ca la ambasada cred ca nu vor sa mi-o faca. As putea sa-i cer unui notar de aici? Ar accepta sa-mi autentifice un document in romāna sau sa-l fac in franceza si sa-l traduca mama in Romānia? Sa ma duc la Gendarmerie, ca atunci cind dam procura pt alegeri?

Multumesc anticipat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luxe spune:

Marox...faci tu procura in franceza si te duci la un notar ptr autentificare....apoi in Ro ti-l traduce mama ta !
Eu asa am facut acum cateva luni( sora-mea mi-a trimis-o gata scrisa in franceza,eu aici am fost la notar ptr autentificare apoi tre sa-i pui apostila....si gata !
notar-5 euro
apostila-5 euro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabyv spune:

Luxe, de ce trebuie apostila? Si eu astept niste acte traduse din Ro si nu am cerut si apostila pe ele. E obligatorie?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marox spune:

In primul rind ii multumesc lui Luxe pentru raspuns ! In al doilea rind, marturisesc ca m-ati bagat in ceata cu apostila. Ce-i asta, o stampila? Cine o pune, notarul de aici? Stie ca trebuie s-o puna sau trebuie sa-l atentionez eu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabyv spune:

Eu nu am nici o idee cert este ca nu am nici un document acasa cu asa ceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

Marox, eu mi-am facut pasaportul la consulat. De fapt am fost acolo cu pozele, nu stiu ce acte, si consulul a zis da domne, ea este, am completat niste hartii pe care le-am trimis in ro, si tata mi l-a facut acolo. Cu pasaportul vechi poti dovedi ca esti cetatean roman, deci cred ca e ok ...

Eu am facut la primarie procura pt ridicarea cazierului. Am facut eu acasa procura, in francezza, si la primarie am semnat si aia mi-au autentificat semnatura, si cu asta basta. Nu am folosit niciodata apostila de Haga, aici pe forum am auzit de ea ...


Vicky si Printzesone


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabyv spune:

Marox, daca vrei sa iti refaci pasaportul asta stiu, ca mi l-am facut de curand. Cred ca ar merge sa faci procura tot la consulat, chiar daca este expirat pasaportul, banuiesc ca isi dau seama ca esti tu in poza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marox spune:

Merci, Gabyv si Mcoca!

Apostila o vrea musai Primaria Bucuresti, sa fie pe procura, ca altfel n-o ia in considerare. Asa i-am spus si eu mamei, c-o fac la primaria de aici si-mi autentifica primarul semnatura, dar i-au cerut act notarial.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

Marox, mergi la consulat, e mai simplu si cu mai putina bataie de cap . Acu nah, nu stiu cat de departe e consulatul de tine :).


Vicky si Printzesone


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delphin spune:

Marox, mergi pur si simplu si vb cu un notar, ii amintesti de apostila si vezi ce zice. Si de pretzuri. asa ai informatia la sursa. Daca e doar ca sa-ti refaci pasaportul...eu zic sa astepti cand te duci tu candva in RO.

Mergi la inceput