Trombofilia, o cauza a infertilitatii - 73 -

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MBK spune:

fetelor luni vom merge sa ne facem analizele ptr fiv , dar nu inteleg ceva-Tayfunele ne a spus sa facem anti hcv anti hiv si hbs ag!m am uitat pe site synevo si am vazut ca
AG hbs -screening, cantitativ sau anti hbs
anti hcv sunt 2 anal anti hcv si anti hcv confirmare
anti hiv 1+2
La fiecare sunt preturi diferite si as vrea sa stiu cam la cat ne ar ajunge!Restul analizelor le am gasit preturile, dar la astea...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dedicut spune:

MBK, si eu am o cutie de Medyn si o sa o iau imediat ce ne da medicul voie la bb, am facut tratament pentru streptococul B si daca e ok incepem! Nu ma mai chinui sa o vand pentru ca oricum B12 sintetic gasesti in toate complexele de vitamine, nu doar in Medyn. Adica ma feresc de o pastila si iau altele , despre care habar nu mai am ce fac toti compusii din ele. O sa trec pe urma la Methylcobalamin pentru ca se absoarbe mult mai usor, nu din alte motive. Cred ca daca studiem fiecare componenta din medicamente si posibilele efecte adverse ale fiecareia nu mai luam nici o pastila. Si in aceeasi idee nici nu mai mancam, nu mai bem, nu mai respiram ca oricum poluare e peste tot.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MBK spune:

fetelor luni vom merge sa ne facem analizele ptr fiv , dar nu inteleg ceva-Tayfunele ne a spus sa facem anti hcv anti hiv si hbs ag!m am uitat pe site synevo si am vazut ca
AG hbs -screening, cantitativ sau anti hbs
anti hcv sunt 2 anal anti hcv si anti hcv confirmare
anti hiv 1+2
La fiecare sunt preturi diferite si as vrea sa stiu cam la cat ne ar ajunge!Restul analizelor le am gasit preturile, dar la astea...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olimp spune:

buna seara fetelor

am si eu o intrebare , am facute analizele de trombofile , de 2 saptamani am pierdut inca o sarcina , doctorita mi-a dat de facut proteina C si S , anticoagulantul luipc si homocisteina , intrebare daca eu deja iau aspenter influenteaza cumva rezultatul anailelor ?




XIII Val34 Leu - heterozigot , PAI-1 -heterozigot , MTHFR C677T - heterozigot
2010 ian. sarcina oprita din ev la 8 sapt ,april embolizare fibrom ,2011 vara -3 IUI , april 2012 fibrom uterin operat
2012.sept. sarcina oprita din ev. la 5 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Olimp, pentru Proteina C si S scrie la Synevo ca, daca pacientul se afla sub terapie cu anticoagulante orale, acestea vor fi intrerupte cu 2 saptamani inaintea recoltarii; de asemenea, tratamentul cu heparina va fi intrerupt cu 2 zile inaintea recoltarii.
Pentru anticoagulantul lupic, scrie ca, ideal, proba trebuie sa fie recoltata inaintea initierii tratamentului anticoagulant.

Deci nu e nicio problema daca iei Aspenter (este antiagregant plachetar, Clexane este anticoagulant).
Doar ca nu sunt singurele analize de trombofilie, gasesti pe prima pagina lista completa. Poate ti le da sa le faci pe rand, ca sa nu dai multi bani deodata.


Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/4G homozigot, nr. marit de celule NK
3 sarcini oprite in evolutie la 7 s, 9s, 11 s (a 3-a sub tratament cu Clexane si Aspenter zilnic)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myhadavid spune:

olimp, imi pare tare rau ..ce tratament urmai in sarcina???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olimp spune:

mealex multumesc de ajutor si de informatii !




myhadavid eu iau preconceptional femibion , aspenter , magne B6 si acid folic 5mc , in momentul in care se confirma sarcina ca este intruterina ma trece pe clexane 0,4.




XIII Val34 Leu - heterozigot , PAI-1 -heterozigot , MTHFR C677T - heterozigot
2010 ian. sarcina oprita din ev la 8 sapt ,april embolizare fibrom ,2011 vara -3 IUI , april 2012 fibrom uterin operat
2012.sept. sarcina oprita din ev. la 5 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myhadavid spune:

olimp, dar acum, la sarcina din sept ai luat clexane??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ileana.M spune:

Nu prea stiu cum sa scriu ceasta postare!

Am o intarziere de 4 zile de CM, am facut un test acum doua seri si a iesit negativ. Sarcina am pierdut-o acum 4 luni. Este posibil sa fie totusi sarcina si sa nu se pozitiveze testul de urina inca? M-as duce sa imi fac un betaHCG. Daca iese pozitiv sa incep injectiile cu clexane pana ajung la control? Daca da sa fac 0.2 sau 0.4? Sunt putin in ceata. Daca nu este totusi o sarcina ... ma ingrijoareaza pentru ca nu stiu de ce am aceasta intarziere.

Mutatii:
- PAI 1 4g/4g homozigot
- MTHFR C677T heterozigot
1 sarcina oprita in evolutie 11 saptamani (02.06.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Ileana, daca il faceai dimineata, poate se pozitiva. Cel mai bine faci betaHCG. Nu mai stiu ce ti-a zis dr....Eu de exemplu, incep direct cu doza mare, fara 0.2. Dr. Uscatescu recomanda in general Clexane de cand se vede activitatea cardiaca, dar mai face si exceptii (cum sunt eu, de exemplu - dar eu fac 0.2 de la ovulatie pana la test, si daca e pozitiv trec pe 0.6).


Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/4G homozigot, nr. marit de celule NK
3 sarcini oprite in evolutie la 7 s, 9s, 11 s (a 3-a sub tratament cu Clexane si Aspenter zilnic)

Mergi la inceput