Trombofilia, o cauza a infertilitatii - 73 -

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ileana.M spune:

MeAlex Exact despre asta am vrut sa va povestesc: am citit zilele trecute pe un forum american ca majoritatea fetelor cu Pai 1 - homozigot fac clexane (lovenox la ei) din a doua sau a treia zi de ovulatie. Ma gandesc sa vb cu doamna dr. legat de asta. Mie mi-au zis sa incep clexane de cand se pozitiveaza testul de sarcina. Dar avand in vedere ca nu am ramas 6 ani, e clar ca e o problema de implantare la mine (problema care cica ar veni tot de PAI-1). Ma bucur ca stiu ca sunt si la noi fete care merg pe schema asta de tratament, pentru ca inseamna ca se poate. In timp ce faci clexane incepand de la ovulatie iei si aspenter?
Daca imi intarzie si azi, maine dimineata ma duc sa fac un betaHCG si voi vedea ce e de facut de acolo incolo.

Multumesc Alex pentru raspuns.


Mutatii:
- PAI 1 4g/4g homozigot
- MTHFR C677T heterozigot
1 sarcina oprita in evolutie 11 saptamani (02.06.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns antonia_77 spune:

Ileana.M

Mie mi-a zis Uscatescu sa fac clexane 0.4 de la ovulatie (probabil ca voi face 0.2 pt. ca mi se pare cam mare doza de 0.4) si sa intrerup aspenterul cand incep clexane-ul. Dar nu e o regula...adica poti avea in schema si aspenter daca esti insarcinata.
Succes la bb!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olimp spune:

myhadavid

nu am apucat sa iau clexane , dupa ce mi-i sa pozitivat testul am mers la ecograf se vedea sarcina si vezicula ombilicala formata doar ca sacul era ratatinat , uscat in loc sa arate ca o boaba de strugure era ca o stafida ...nu mai era cazul de clexane...

poate ne ajuta D-zeu sa fie bina data viitoare





XIII Val34 Leu - heterozigot , PAI-1 -heterozigot , MTHFR C677T - heterozigot
2010 ian. sarcina oprita din ev la 8 sapt ,april embolizare fibrom ,2011 vara -3 IUI , april 2012 fibrom uterin operat
2012.sept. sarcina oprita din ev. la 5 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns velvet spune:

eu i-am scris mail dnei uscatescu sa o intreb daca pot face clexane de la ovulatie si mi-a zis ca mutatiile nu dau neimplantare.am Leiden heterozigot si MTHFR A homozigot.din ce m-am documentat combinatia e cam cea mai nasoala.oare mie de ce nu mi-o fi spus sa fac clexane?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns velvet spune:

ma ajutati si pe mine cu un raspuns?daca ma hotarasc sa fac clexane si nu gasesc de 0,2,pot sa folosesc 2 seri dintr-un pen de 0,4 si sa il tin la frigider?sau trebuie facut tot o data?multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ileana.M spune:

Draga Velvet,

Am o prietena cu exact aceleasi mutatii ca tine + o problema cu hipofiza. A pierdut doua sarcini inainte (una la 6sapt si una la 9 sapt), dar mai are doar cateva zile pana la cezariana. Dupa ce a aflat de mutatii a ramas insarcinata din nou si a fost sub tratament cu clexane 0.4 din prima zi cand i s-a pozitivat testul de sarcina. Abia astept sa vad bebeul si ma bucur enorm ca de aceasta data totul a mers ca la carte.
De la ea am auzit prima data despre mutatii (fara sa ma gandesc un minut ca as putea aceleasi probleme) si faptul ca a dus sarcina cu bine si ca totul este ok imi da mult curaj pentru viitorul meu.

Ti-am povestit aceste lucruri ca sa iti dau curaj in privinta mutatiilor tale: nu este noaptea asa de neagra! O sa vezi ca totul va fi bine.

In ceea ce priveste modul in care poti sa iti faci injectiile nu prea iti pot da sfaturi. Am apucat sa fac o injectie cu clexane (a doua zi am aflat ca sarcina este oprita in evolutie) si inca 5 cu fraxiparine dupa chiuretaj pe care le-am primit la doza prescrisa.

Mutatii:
- PAI 1 4g/4g homozigot
- MTHFR C677T heterozigot
1 sarcina oprita in evolutie 11 saptamani (02.06.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns velvet spune:

multumesc mult pt raspuns,ileana prietena ta a pierdut sarcinile inainte de a afla de mutatii?eu am citit numai de rau despre aceasta combinatie de mutatii pe care o am si de asta ma tot intreb...

sa fac de la ovulatie clexane,sa nu fac...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ileana.M spune:

Velvet Prietena mea a pierdut sarcinile inainte sa afle de mutatii. Dupa ce a pierdut si a doua sarcina au trimis-o la analize amanuntite si asa a aflat. Ea nu a facut clexane de la ovulatie, ci doar dupa ce s-a pozitivat testul de sarcina.

Mutatii:
- PAI 1 4g/4g homozigot
- MTHFR C677T heterozigot
1 sarcina oprita in evolutie 11 saptamani (02.06.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns velvet spune:

multumesc mult,ileana Doamne ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns livia_adina spune:

MeAlex te rog frumos sa-mi spui din ce cauza ai pierdut sarcina sub clexane- doza nu a fost ok??? Eu sunt insarcinata in 11 saptamani si fac fraxiparina de 0.4 - am 64 kg. acum, iar doamna dr. Uscatescu a zis ca e OK, dar mie mi-e fff frica.
Merci

Mergi la inceput