Ponta a plagiat! (2)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

declaratii ale unui membru al consiliului de etica (cel care a zis ca NU a plagiat)

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Deci Kovesi nu a plagiat. Nasol, ar spune unii, ce bine spun eu ca mai exista si oameni care fac lucrari pe bune.

Declaratia lui Kovesi, care explica de ce Mugur Ciuvica s-a grabit cu acuzatiile. Pentru ca in lucrarea ei de doctorat exista pasaje publicate de ea anterior sub numele dinainte de casatorie si reluate de altii.

"Am publicat inainte de a fi procuror general sub numele de Lascu pentru ca eram necasatorita. Toate articolele pe care le-am publicat pe acest segment de activitate (combaterea crimei organizate-n.r.) si care apar in teza de doctorat sunt publicate in revista Dreptul, care nu este pe internet tocmai pentru a proteja drepturile de autor. O mare parte dintre paragrafele despre care se sustine ca le-am plagiat de la persoane care le-au scris in 2008-2009 sunt paragrafe pe care eu le-am publicat inca din anul 2002. Persoanele despre care se spune ca le-am plagiat si am copiat din cartea lor m-au citat pe mine in cartea lor cu aceste articole aparute anterior", a sustinut procurorul general, citat de Mediafax.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Unde e acum persoana care tot avea o treaba cu plagiatul lui Kovesi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madanic spune:

Citat:
citat din mesajul lui coracora

Mickyyy, tu nu poti fi obiectiva nici macar pret de o secunda iar asta este, in opinia mea, o tara a tuturor sustinatorilor lui Basescu.
Daca eu sunt pregatita sa admit oricand, SI O FAC, ca Ponta trebuie pedepsit daca a gresit in vreun fel in privinta lucrarii de doctorat, tu niciodata nu vei putea sa-ti calci pe inima si sa admiti ca Basescu este un personaj sinistru, fara prestanta dar cu tupeu, fara viziune dar cu dorinta nepotolita de putere, un neavenit care, trezindu-se pe scaunul de la Cotroceni, bate din picior si asteapta ca toti sa-l serveasca.
Basescu este o nulitate din toate punctele de vedere: nu e un om de stat cu greutate, e doar un usuratic si-un smecheras procopsit; isi schimba declaratiile dupa cum bate vantul si nu suporta sa nu fie buricul pamantului.

Dar ca tu sa compari profesia lui - de capitan de nava - cu cea a lui Antonescu si respectiv Ponta si sa le declari pe cele din urma ca nereprezentand vreo mare realizare profesionala, spune ceva despre tine ca om dar si reafirma dorinta ta neostoita de-a-l plasa pe Basescu in varful gramezii. Cum necum Basescu trebuie sa fie cel mai cel.

Ei bine, afla ca pentru multi romani, el nu numai ca nu e cel mai cel in sensul de varf, ba chiar se plaseaza la periferia calitativa a umanitatii. Un om care pocneste un copil iar apoi da vina pe pixelul albastru (!!!??), care spune ca nu e nici o criza in Romania ca mai apoi s-o dea la intors cu 180 de grade, care in timp ce populatia saraceste se imbogateste vazand cu ochii (vezi draga Doamne, a avut ocazia sa faca niste tranzactii avantajoase - vezi evz de azi), care isi tine bocancul pe grumazul serviciilor secrete si face felurite inscenari cand ii vine lui pe chelie, transformand astfel statul de drept (cel in mare pericol zilele astea zice-se) in stat politienesc ... ei bine acest om nu merita sa se afle nici macar in fruntea asociatiei de locatari a blocului in care locuieste. Asta in eventualitatea in care ar locui intr-un bloc, dar vezi tu, Mickyyy, lui ii plac casele, asa ca si-a dat siesi una, ca doar putea.

Toate treburile astea sunt mult prea evidente ca sa treaca pe sub radarul unui cetatean cat de cat informat despre conducatorii tarii. Si sper sa se vada asta duminica la vot; sper ca romanii sa taxeze lasitatea, manelarismul, tupeul, smecheria si perversitatea.


Sincer, nici tu nu poti fi banuita de obiectivitate. Daca e vorba de obiectivitate ai stii clar lista incalcarilor Constitutiei facute de Basescu, sau motivelor de inalta tradare care indreptateau parlamentul sa ceara suspendarea presedintelui. Nu le stii, pentru ca nu exista. Exista resentimente din partea populatiei (reduceri de salariu, pensii, inchideri de spitale etc pe care nu presedintele le-a facut ci guvernul, dar asta nu conteaza la populatie) si motive mult mai ascunse din partea clasei politice dar atat.
Daca ai fii obiectiva ti-ai da seama ca un referendum in plina criza economica nu este o prioritate. mai ales in conditiile in care presedintele nu are multe modalitati de a bloca actiunile guvernului deci nu constituia un pericol pentru masurile economice luate de guvern.
Daca ai fii obiectiva ai realiza ca toata clasa politica indiferent de culoare a continuat sa se imbogateasca pe perioada crizei, nu doar presedintele si ca prioritatea ar fii sa mentii trendul reformist al justitiei ca sa reusesti intr-un final sa opresti furturile din buget si banii publici.
Daca ai fii obiectiva ai realiza ca intr-un stat politienesc nu ai fi reusit niciodata sa spui ce ai spus mai sus si sa iti mentii libertatea.
Si nu in ultimul rand, daca ai fii obiectiva ai sesiza ca lasitatea manelarismul, tupeul, smecheria si perversitatea sunt trasaturile definitorii pentru TOATA clasa politica romaneasca in special cei care se straduie sa-l dea jos pe manelistul las,tupeist,smecher si pervers.
Cu respect eu prefer sa merg la vot cand votul meu poate face o diferenta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madanic spune:

Citat:
citat din mesajul lui eumada

Salcia am zis sa nu-l ridice la rang de axioma.Atunci toti divortatii.... nu merita sa iasa in lume.......nu ma apuc sa dau exemple,mi se pare doar discriminare sa judeci un om dupa starea civila...astea nu-s argumente.

Madalina


Copiii gasesc de toate în nimic. Adultii, nimic în toate."


Generalizarea e din pacate a ta. Nu cred ca se referea la toti divortatii, ci doar la cei care se comporta imoral cu partenerele/partenerii de viata. Daca un om e abuzator si e divortat atunci intradevar nu are calitatea pe care ti-ai dori-o la un politician, dar ce-l descalifica e fatul ca e abuzator nu ca e divortat. Si daca vrei sa descalifici un mesaj poti sa te legi de forma mesajului insa nu inseamna ca ai descalificat si esenta mesajului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lali


1.La prima afirmatie te contrazic. Niciodata in ultimii ani Romania nu a mai fost numita "oaia neagra a Europei", nici un prim ministru nu a mai fost chemat la raport in acest fel.



Citat:
citat din mesajul lui Vauva

Ba pardon, este o prioritate nationala, pentru ca el reprezinta Romania prin functia lui si tocmai de aceea ar trebui sa fie "nepatat".




Imaginea Romaniei in 2010 era asta: http://www.youtube.com/watch?v=03b0P-9HAck salutul romanilor vazut de francezi.
si mi se pare ca nu a fost singura manifestare. Au mai urmat.


aaa! http://www.youtube.com/watch?v=sKP2r-gM4e8 Base flituit de Sarco.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Madanic


Sincer, nici tu nu poti fi banuita de obiectivitate. Daca e vorba de obiectivitate ai stii clar lista incalcarilor Constitutiei facute de Basescu, sau motivelor de inalta tradare care indreptateau parlamentul sa ceara suspendarea presedintelui. Nu le stii, pentru ca nu exista. Exista resentimente din partea populatiei (reduceri de salariu, pensii, inchideri de spitale etc pe care nu presedintele le-a facut ci guvernul, dar asta nu conteaza la populatie) si motive mult mai ascunse din partea clasei politice dar atat.

Daca ai fii obiectiva ti-ai da seama ca un referendum in plina criza economica nu este o prioritate. mai ales in conditiile in care presedintele nu are multe modalitati de a bloca actiunile guvernului deci nu constituia un pericol pentru masurile economice luate de guvern.
Daca ai fii obiectiva ai realiza ca toata clasa politica indiferent de culoare a continuat sa se imbogateasca pe perioada crizei, nu doar presedintele si ca prioritatea ar fii sa mentii trendul reformist al justitiei ca sa reusesti intr-un final sa opresti furturile din buget si banii publici.

Daca ai fii obiectiva ai realiza ca intr-un stat politienesc nu ai fi reusit niciodata sa spui ce ai spus mai sus si sa iti mentii libertatea.
Si nu in ultimul rand, daca ai fii obiectiva ai sesiza ca lasitatea manelarismul, tupeul, smecheria si perversitatea sunt trasaturile definitorii pentru TOATA clasa politica romaneasca in special cei care se straduie sa-l dea jos pe manelistul las,tupeist,smecher si pervers.

Cu respect eu prefer sa merg la vot cand votul meu poate face o diferenta.

Madalina
mami de Isabella Andreea si Eduard Andrei
http://www.picasaweb.com/bogdanmabo


http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=124758
"Dumnezeu are numai 2 maini, de aceea a creat mamicile"


Madalina, jos palaria in fata ta.daca toti ar gandi ca tine, poate ar mai avea vreo sansa tara asta!

Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coracora spune:

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul

Citat:
citat din mesajul lui coracora
3. Spui ca intentiile guvernului Ponta sunt laudabile. Atunci da-le si sansa de-a le pune in practica, asa mi s-ar parea corect.

Au avut aproape trei luni sansa sa le puna in practica! Rezultatul celor trei luni de gestiune a economiei: prabusirea leului si a tuturor prognozelor economice ...


Ce-s 3 luni, Capcaune?
Cand ei de fapt trebuie sa inceapa (si au si inceput) cu scoaterea la iveala a fraudelor PDlistilor aflati la putere pana mai ieri..? Vezi rezultatele auditului de la ministerul Elenei Udrea, ce jaf a putut face acolo ilustra blonda! Sau de ce sunt in stare Blejnar si acolitii lui.
Cand a fost Basescu ministru al transporturilor pt prima data? Acum 1000 de ani, in preistorie. Cate autostrazi ca lumea s-au construit de-atunci? S-au inaugurat 3 limbrici de autostrada si aia cu intarziere maxima...!! Asta in 20 de ani in care Basescu si ai lui au tot condus ministerul de resort.

Atunci cum poti tu reprosa guvernarii Ponta ca "n-a facut nimic"?
Din contra, lucrurile incep sa se miste, si chiar se misca bine, in directia care trebuie.

Mergi la inceput