Berbecul si gastele.

Berbecul si gastele. | Autor: lucialu

Link direct la acest mesaj

Ca tot suntem la final.

Dilema cetateanului turmentat. "Varianta" contemporana
"Un al treilea motiv este ca m-am plictisit sa tot aleg in Romania 'raul cel mai mic'. Refuz sa ma las manevrat de ura si orgolii personale. Nu vad niciun motiv sa inlocuiesc un berbec cu doua gaste. Nu mi se pare ca o asemenea inlocuire e o prioritate a tarii" Andrei Plesu.


Diferenta dintre a alege ori a refuza sa alegi este ca diferenta dintre pamantul de flori si Omul caruia Dumnezeu in Marea Lui Dragoste pt el, i-a daruit acest drept.

Prefer sa fac parte dintr-o majoritate bipeda decat sa fiu tarana pe care calca dobitoacele amintite de dvs. Desigur, gastele in mod voit si la deruta au fost introduse in peisaj. Alegerea se referea de fapt la: CU berbec sau FARA berbec?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns copiloi spune:

Citat:
citat din mesajul lui lucialu
Alegerea se referea de fapt la: CU berbec sau FARA berbec?





Alegerea se refera de fapt la: A FI sau a NU FI oaie!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielag spune:

De ce dilema? Din textul citat de tine nu reiese nici o dilema. Reiese o alegere, pe care, ca cetatean al unei societati libere, are dreptul sa o faca. Alegerea lui nu impiedica in nici un fel drepturile altora, care pot alege si ei la randul lor.

Dreptul e drept, nu e o obligatie. Se deosebeste de obligatie prin faptul ca il poti exercita sau nu, dupa cum crezi de cuviinta.

Referitor la intrebarea din final: se pare ca mai mult de jumatate din populatia cu drept de vot nu a considerat ca fara berbec e o alegere pe care sa o contra-semneze. Nu stiu ce are asta cu pamantul de flori.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui copiloi
Alegerea se refera de fapt la: A FI sau a NU FI oaie!

Well, daca www.gandul.info/news/radu-mazare-a-adus-o-brigada-de-tinere-in-bikini-la-referendum-2012-hai-fetele-la-vot-buletinele-raman-la-mine-galerie-foto-9908180" target="_blank">gasculitele nu vor sa avanseze pe scara evolutiei, asta e!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns copiloi spune:

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul

Citat:
citat din mesajul lui copiloi
Alegerea se refera de fapt la: A FI sau a NU FI oaie!

Well, daca www.gandul.info/news/radu-mazare-a-adus-o-brigada-de-tinere-in-bikini-la-referendum-2012-hai-fetele-la-vot-buletinele-raman-la-mine-galerie-foto-9908180" target="_blank">gasculitele nu vor sa avanseze pe scara evolutiei, asta e!


Cred ca Plesu se referea a fi berbec la alte oi, mai evoluate.
Sunt oi si oi.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coraly spune:

"se pare ca mai mult de jumatate din populatia cu drept de vot nu a considerat ca fara berbec e o alegere pe care sa o contra-semneze"

Pai daca luam in considerare faptul ca din cei care nu au votat deloc, un procent semnificativ au stat acasa din pur dezinteres sau lehamite sau alte conditii (boala, etc), cum se intampla la toate alegerile, ca listele de votanti nu erau conforme cu realitatea, deci automat numarul populatiei cu drept de vot era mai mic, ca s-a cerut sustinut neparticiparea la vot, nu mi se pare corect sa afirmi ca mai mult de jumatate din populatia Romaniei a considerat ca basescu trebuie sa ramana.

E o simpla speculatie, clar nedovedita, ca restul de x milioane, CU TOTII, nu au dorit ca Basescu sa pice.

In schimb, e certitudine clara ca 7,4 + milioane au dorit in mod expres ca el sa fie dat jos si s-au deplasat pana la urne ca sa spuna asta.

Coraly, Sergiu (3 ian 2005) si Dominic (11 mai 2009)

www.flickr.com/photos/13756075@N03" target="_blank">poze

Alaptatul - Help Line

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

dreptul la vot al fiecarui cetatean roman este ca si dreptul oricarui om de a avea copii.
Unii oameni aleg sa nu aiba copii, este dreptul lor si nimeni nu ii poata obliga sa aiba copii in baza faptului ca e dreptul lor sa nu aiba copii si ca de ce incalca Constitutia ne-folosind acest drept.

Diferenta dintre drept si obligatie este foarte clara.
De exemplu, unul din drepturile omului inscris in Constitutia Romaniei este
(1) Dreptul la libera circulatie, īn tara si īn strainatate, este garantat. Legea stabileste conditiile exercitarii acestui drept.

- tot in Constutita Romaniei este scris negru pe alb:
(1) Cetatenii au drept de vot de la vārsta de 18 ani, īmpliniti pāna īn ziua alegerilor inclusiv.

(2) Nu au drept de vot debilii sau alienatii mintal, pusi sub interdictie, si nici persoanele condamnate, prin hotarāre judecatoreasca definitiva, la pierderea drepturilor electorale
(sursa aici http://www.rogoveanu.ro/constitutia/const.htm )

- de aici treag concluzia logica ... ca la fel ca si dreptul la libera circulatie este la fel ca si dreptul la vot. Nu cred ca daca un roman alege sa nu calatoreasca incalca constitutia Romaniei - la fel cu cei care aleg sa nu mearga la vot.
Un drept se foloseste dupa bunul plac. E ca un cadou pe care il primesti.


Sanatate si o zi cu soare va doresc!

**************
Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns copiloi spune:

desprecopii, esti comica ....

In 2008, aveai alta parere in ceea ce priveste dreptul la vot.

Curat basism!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielag spune:

coraly, am scris in limba romana. Trebuie doar sa citesti cu atentie. Cei mentionati nu au considerat ca e cazul sa raspunda cu Da la intrebarea referendumului. Motivul pentru care n-au raspuns cu Da nu e treaba BEC-ului, a CCR-ului, a parlamentului sau a guvernului. Daca vor o detaliere pe tema asta se mai poate organiza un referendum: "Daca ati stat acasa, de ce ati stat, cu o grila unde poti bifa: dezinteres, lehamite, boala, "de-aia ca asa am vrut"..." Costa doar 95 mil de lei, o bagatela.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns almo spune:

asta cu dreptul (sau obligatia morala) de a vota e cam asa (dupa parerea mea): prin votul meu imi exprim o parere sau sustin o idee. la fel de bine am putut sa o fac la acest referendum prin faptul ca nu am votat.
In cazul alegerilor (parlamentare sau prezidentiale) nu am norocul sa pot sa aleg fara sa merg la vot asa ca, daca vreau sa-mi exprim punctul de vedere, trebuie sa merg.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Raspunsul unei gaste:

http://sorinamatei.blogspot.ro/2012/07/consilierul-lui-crin-antonescu-ia-mai.html

Mergi la inceput