Hai Dana! Bravo Ned, Michelle, Pusi, Valy! (54)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

fleur la primul baiat am luat saltea de cocos, m a dezamagit, acum la al doilea nu o mai pot folosi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dianami spune:

Porumbita, eco de parti moi se face pt. orice tesut care nu e organ sau os. te-am lamurit bustean . La mine, de ex. e vorba de peretele abdominal (muschi, grasime, aponevroze).
Papanicolau se face de regula dupa cateva menstruatii, sa se reechilibreze putin organismul dupa nastere. Daca ele nu apar deloc, se face la 6-7 luni dupa nastere.

Mcrissa, am avut diastazis cu ruptura de aponevroze si eventratie. Pana la cezariana nu s-a vazut decat o mica hernie ombilicala. In timpul operatiei au vazut cat de mare era problema. Mi-a cusut aponevrozele una peste alta, a adus muschii la loc si momentan sunt ok, dupa eco (atunci se vor resorbi toate firele interne) o sa vedem daca e cazul de alta interventie si de plasa. Eu sper sa nu fie si sa se prinda totul bine pe acolo.
Diastazis recti e frecvent la gravide, nu trebuie sa te sperii, muschii isi revin destul de usor dupa nastere. La mine au cedat din cauza ca cezarienele mele au fost verticale si s-a umblat la structura de rezistenta a peretelui, s-au stricat liniile de forta pe acolo. O cezariana transversala nu afecteaza peretele.

Sa ne dai datele tale din nou, sa te pun in lista si sa pregatim majoretele .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dianami spune:

Noi avem saltea cu iarba de mare, luata odata cu patutul, de la primul copil. Deci are 7 ani si va spun ca arata excelent, nicio denivelare, nimic, desi e folosita acum de al patrulea copil si toti au dormit acolo pana a aparut un nou bebe. Nu mai zic de topaielile de rigoare .
Doar husa ei se vede ca e spalata.
Periodic o scot la aerisit si o aspir.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxypuy spune:

FELICITARI MAMICI PT PIERSICUTZE! SA VA TRAIASCA SI SA VA ADUCA NUMAI BUCURII![
HAI DANA! HAI MICHELLE!

noi am fost azi la primul consult pediatric - am crescut deja 2 cm, am depasit greutatea de la nastere (avem 2910 g), dr mi-a zis k ar fi trebuit sa ia mai mult in 10 zile desi eu stiam k in 10-15 zile abia tb sa recup greut de la nastere...mi-a zis sa o trezesc la 3 ore si sa ma mulg k sa ma asigur k suge cat treb... ne-a trimis la oftalmolog pt secretia de la ochisor si la ortoped pt problema cu piciorul stramb congenital - a zis sa nu ma sperii k se rezolva nechirurgical, posibil doar cu sedinte de masaj k nu e pronuntat. abia astept sa merg joi sa vedem ce zice. se pare k are pielea f sensibila, se cojeste putin pe manutze si pe picioare, tb sa o dau cu apa termala si mi-a zis sa fol prod de la mustela...aku io am ceva mai bun si nu prea vreau sa le schimb...in rest, a zis k e un copil ok, tb sa pape mult
sa vdm ce mai am de raspuns din urma...

fleur - tb sa fol protectii pt k nu am sf formate si vad k nu prea dau semne k se formeaza in vreun fel oricum ea se impaca bine cu ele si pitica mea se ineaca dar doar cd ii dau cu bibi...uita sa mai si respire haplea o tin cu capul mai sus decat restul corpului, mai scot bibi din cd in cd, dk se ineaca o ridic vertical si ii dau cateva la spate si gata ceai de lactatie beau doar o data la 2-3 zile cate o cana. tetine folosesc din silicon care imita forma sfarcului.
de iesit afara am iesit abia ieri la prima plimbare pt k nu m-am indurat mai dvrm din cauza caniculei altfel, ne-a dat voie neonato inca din ziua cd am iesit din maternitate.
delia - of draga mea, cate necazuri pe capul vostru imi pare rau k s-au aglomerat toate acum, dar tb sa fii puternica si sa move on sanatate multa lui coleman si tie curaj si putere sa depasesti cu brio momentul
aruba - si eu am avut aceeasi problema cu sanii in primele 2 zile, dar acum s-au reglat si e ok. se mai intaresc din cd in cd dk depasim ora de masa, dar nu asa de tare k in primele zile si oricum k vad k o iau razna ma mulg. am facut si frisoane de cateva ori noaptea dar acum e mult mai ok. m-am chinuit si eu fara lichide, nu am mai baut ceai de lactatie...e mai greu la inceput pana se regleaza secretia de lapte, dar o sa fie bine ai sa vezi. oricum sa te mulgi, sa nu lasi laptele sa faca staza in sani k poti sa faci mastita Doamne fereste! eu ma tot mulg si stochez laptik la frigi k sa am rezerve nici eu nu am sfarcul format si nici nu prea sa semne k s-ar forma, insa mi-au dat inca din maternitate prot de silicon de la avent si bebelina se impaca f bine cu ele. eu am avut altele luate pt aks, insa alea nu i-au placut asa k am achizitionat tot de la avent si ne descurcam f bine cu ele. la inceput se mufeaza mai greu, se lupta cu sanul, dar dk ai rabdare si ramai calma ai sa vezi k o sa fie mai bine pe zi ce trece. si eu am fost in pragul unei caderi nervoase in primele zile cd o vedeam cum se chinuie sa se mufeze, urla de foame, se zgaria pe fata...dar acum e ok. totul e sa nu o las sa fie f infometata k nu ne mai intelegem
m-a incercat chiar si un pui de depresie post partum vreo 2 seri asa de nu ma mai puteam opri din plans...ma apuca din senin si la orice m-as fi gandit plangeam in hohote dar acum sunt ok, sper sa nu mai revina k e un feeling tare ciudat sa nu te poti controla...

maine merg si eu la control la dr meu sa vedem ce zice de operatie. din cate o vad eu s-a vindecat f frumos, un nod din capat mi-a cazut deja, s-a sudat f bine, pe mijloc abia se mai vede o linie fina. e insa putin tare deasupra taieturii...aaa, vroiam sa va intreb pe cele cu ceza - voua cat timp v-au curs lohii dupa operatie? mie mi s-au oprit la vreo 2 zile dp ce am venit aks, la sfatul dr am facut 5 fiole de ergomet (infioratoare ), insa de curs a mai curs cate ceva numai dupa injectie imediat, apoi...pauza iar.

va poop!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonavlas spune:

Roxypuy, noi maine facem 2 saptamani si inca mai curg lohii.
Apa termala e foarte buna la multe. Eu o folosesc zilnic cand imi pun crema pe fata, sotul dupa barbierit, Raisa cand are bubite de la caldura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daconst spune:

M-am intors de la dr. si asa cum banuiam,miercuri ma duc la spital pentru inducere ca nu da semne ca ar vrea sa iasa.
Macar asa stiu de-o treaba si nu ma mai agit cu pregatirile si cu fi-miu care saracul se culca noaptea si nu stie cu cine se trezeste ziua.

Miha,nicio veste nimic???

Roxypuy,cu piciorul a avut si fi-miu si s-a rezolvat prin masaj.A fost fdin cauza pozitiei din burtica.Pina se ridica in picioare nici nu se mai cunoaste.
Depresie am avut si eu exact 2 zile...m-a luat exact in a treia zi de la nastere.


Fetele care alaptati,eu nu inteleg de ce-i mai dati la bb si cu biberonul???Nu e prea complicat apoi cu spalat si sterilizat de sticle?
Eu ma rog sa am lapte si sa nu vad o sticla prin preajma.

Muraturica,mai scrie-ne cind ai timp...ca-ti ridicam noi moralul.

www.flickr.com/photos/9613794@N05/" target="_blank"> Lucas Paul(18.01.07)



40+ sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxi25 spune:

felicitari, valy si pusi! recuperare rapida si multa sanatate voua si bebeluselor!

eu voi naste prin cezariana vineri, astazi am facut si un test non stres, bebe este bine, il astept sa vina

nastere usoara celorlalte fete!

36+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daconst spune:

"Clara a venit pe lume la 13.40 cu 2890g und 50cm!"



Felicitari Michelle!!!


www.flickr.com/photos/9613794@N05/" target="_blank"> Lucas Paul(18.01.07)



40+ sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonavlas spune:

Michelle, felicitari! Clara, bine ai venit pe lume!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

Citat:
citat din mesajul lui Daconst


Fetele care alaptati,eu nu inteleg de ce-i mai dati la bb si cu biberonul???Nu e prea complicat apoi cu spalat si sterilizat de sticle?
Eu ma rog sa am lapte si sa nu vad o sticla prin preajma.



pt cand tr sa pleci undeva unde nu il poti lua cu tine

Mergi la inceput