Hai Dana! Bravo Ned, Michelle, Pusi, Valy! (54)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns muraturica spune:

Buna dimineata mai pe la amiaza. Revin din nou dupa o lunga absenta (mea culpa). Oricum, v-am citit zilnic, chiar daca nu am dat semne de viata.
Ce-i drept nu am avut mare lucru de spus. Sunt gigantica, astept cu nerbadare sa nasc o data desi imi e frica de mor (nu de nastere, de bebe si mai ales de alaptat). Jonglez, sau mai degraba sotul jongleaza cu bunica bolnava, treburile casei si pregatirle pentru bebe. Incet incet sper sa se aseze lucururile. Cumparaturile sunt cam gata, am primit o gramada de lucrusoare, nu ne mai lipseste nimic esential decat salteaua de patut.
Sa vedem ce imi aduc aminte (sa ma iertati daca uit ceva ca nu mai stiu cand am scris ultima data).
In primul rand felicit toate noile mamici curajoase si le doresc bun venit tuturor piersicutelor. Nu vreau sa uit pe nimeni, asa ca nu va iau la rand cu felicitarile. Oricum, am fost si sunt cu gandul la voi toate.
Ada, ma bucur ca sunteti acasa. Te cred ca e greu, dar ai trecut tu cu brio prin altele mai grele si ai reusit.
Freedelia, sper sa se aseze lucurile si la tine curand. Curaj ca o sa reusesti cu toate.
Dana, nimic nimic? Vad ca ti-o iau toate fetele inainte.
Ma bucur ca pentru mamiciile cu experienta pare a fi din ce in ce mai usor, dar recunosc ca ma cam sperie ce citesc la voi de alaptat.
Incet incet se contureaza si la mine un plan de nastere. Era cam problematic ca am soacra "in domeniu", dar intr-un oras mai mic unde nu au anestezist tot timpul. As vrea sa nasc la ea, dar lipsa anestezistului e o problema. Pana la urma se pare ca voi programa cezariana si voi convinge bebele sa stea cumnite pana atunci. Doar daca nu sta ajung in alt spital. Va mai spun cand hotaram mai multe.
Va mai intreb inca ceva si apoi va las ca v-am ametiti de cap: cautam nu de mult salteluta pentru un cosulet. Intre timp m-am mai tot gandit. Saltelutele pentru cosulete sunt subitirele, de vreo 4-5, max6 cm. Oare e sanatos pentru coloana bebelusului sa doarma pe ele sau sa folosesc mai bine doar patutul pentru somnic. Acolo salteaua va avea 10-12 cm. Stiti ceva de grosimea ideala a saltelei de bebe?
M-am intins kilometric. Va pup pe toate si mai intru sa aflu vesti bune si de la urmatoarele mamici.


35+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chmihaela spune:

Felicitari Pusi si Valy, sa va traiasca minunile si sa va bucurati de ele.
Eu deocamdata stau cumintica in pat, sper sa stea bebelina in burtica pana vineri cand avem programata cezariana.Astept cu nerabdare sa imi tin puiul in brate.
Nopti cat mai usoare mamicilor si nastere usoara fetelor care urmeaza.
Va pup.

mami de robert 20.10.2010 35+ Miruna Stefania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chmihaela spune:

Am actualizat si eu semnatura ca ramasesem in urma

mami de robert 20.10.2010 37+ Miruna Stefania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonavlas spune:

Miha, nastere usoara! Asteptam mesajul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

aha, si sa nu uit, o intrebare care nu are legatura cu bbii...

la axila stanga m am iritat destul de rau

nu stiu dc de la caldura sau de la deodorant... de sch nu am schimbat sa zic ca folosesc unele noi
culmea e ca nu ma doare/ustura insa e f rosie zona si parca se cojeste

si nu am curaj sa mai folosesc evident deodorant...

cu ce m as putea da pt ameliorare?

abia pe joi
ajung la doc de familie...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonavlas spune:

Porumbita,, iti recomand apa termala!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dianami spune:

Ne-am intors, e totul perfect, peste 4 luni fac eco de parti moi pt. peretele abdominal si sper sa fie bine. Dupa 4-5 menstruatii fac si Papanicolau si ce mai trebuie.
Uterul s-a cicatrizat f bine si e posibil sa-mi apara menstruatia, am endometrul marisor. Ma asteptam, asa am patit dupa toate nasterile.
Una peste alta, ne-am declarat multumiti de recuperarea de pana acum. Mi-a dat liber la orice in afara de sport de orice fel (doar mers pe jos am voie) si ridicat greutati.

Porumbita, da cu apa termala si foloseste o crema sau sapun Aderma. E bine sa o ai in casa pt. orice problema a pielii. Cred ca ai o alergie.

Aruba, trebuie sa ajuti formarea sfarcurilor. Ia o seringa de 20 ml, taie capatul unde se pune acul, a.i. sa ramana un cilindru gros si baga sanul acolo, apoi tragi usurel cu pistonul. Fa asta de multe ori pe zi si se va forma mult mai usor. Neaparat inainte de supt, ca sa ajuti pe bebe sa apuce sanul. In spital e f . folosita metoda.
Intre supturi sa nu mulgi tot laptele ci doar cat sa detensionezi, altfel intri intr-un cerc vicios si nu vei trece de furia laptelui. In 2-3 zile te vei regla cat de cat.
Daca ai nevoie de ajutor sau vreo informatie, iti pot trimite nr meu pe PM.

Muraturica, e ok salteaua pt bebe, in primele luni va dormi mai bine in cosulet, e mai mic si lor le plac locurile stramte, asemanatoare cu burta mamei . Salteluta poti lua de pe ebay. Dupa 3-4 luni poti trece la patut normal.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcrissa spune:

Buna,
sunt si eu o mamica de piersicuta, va citesc mereu, dar mai greu cu scrisul.Probabil piersicuta mea o sa vina in jurul datei de 10 august, din cauza mai multor probleme care au aparut in sarcina (trombofilie, diabet gestaional) si acum unor contractii greu de satpanit cu tot no-spa-ul si gynipralul pe care il iau, doctorul a zis ca va programa cezariana pe la 38 de saptmanai.
Dianamai am vazut ca ai scris ceva de ecografie de parti moi.ai diastazis de muschi drepti abdominali?ca am fost diagnosticata si cu balaria asta si nu stiu daca se poate rezolva la cezariana sau trebuie sa fac ceva dupa

Cristina,fericita de baietel golanel Vlad-Stefan (3 ianuarie 2010) si 36+

Atat sunt de mare


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

ramona/dianami ms de raspunsuri


dianami ce inseamana eco de parti moi?

si papanicolau nu se face mai repede? parca stiam ca la 2 luni de la nastere....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Buna fetelor,

Parca ma simt mai bine, nu imi mai e asa de urat, e si o vreme superba aici si mi-am baut cafeluta in balcon la soare, bb doarme linistit dupa supt.

In primul rand, felicitari Pusi si Valy!

Michelle, nastere usoara!

Bb de Daconst, hai odata afara ca e vara, frumos, toata lumea te asteapta !

Hei Muraturica, bine ai revenit! Parca s-au mai reglat lucrurile la voi, te simt un pic mai optimista. Sa vezi cand ai bebelina in brate cum toate celelalte probleme trec pe alt plan, mult in spate! Bine ca ai cumparaturile gata, sa foloseasca sanatoasa toate lucrusoarele. Salteaua e ok si un pic mai subtirica cel putin la inceput, ei sunt micuti si nu apasa tare pe saltea asa ca e ok. Important e sa fie suficient de ferma (tare). Eu am salteluta de buret la patut destul de subtire, nu sunt multumita deloc de ea, dar la dimensiunile alea nu gasesc nicaieri alta saltea (45/90 cm). Astept vreo luna doua sa nu mai incapa bb in patutul actual si iau patut mai mare cu salteaua aferenta. Aici cele mai apreciate sunt din cocos, parca.
Iti doresc sa gasesti solutia optima unde sa nasti. Anestezistul cred ca e fff... (as continua)important la ceza, eu am avut unul super care a stat continuu la capul meu pana m-au dus la ATI, a ajutat si echipa care l-a preluat pe bb dupa ce l-au scos (a avut nevoie de intubare cateva secunde).

Laura, am folosit pompa electrica atat timp cat Eric a avut icter aproape 3 saptamani, cand ii dadeam supliment muls la fiecare masa. Dar nu mi se pare mai eficienta ca aia manuala, e si destul de grea si dificil de mutat dintr-o camera in alta. Asa ca aveam "statie de muls" in living, ma simteam ca o vacuta .
Am returnat-o si acum am pompa manuala Lansinoh, ff buna, o recomand si celor care zic ca nu se pot mulge, e f confortabila de folosit si la fel de eficienta ca electrica, in plus te poti plimba cu ea prin toata casa.
Cantitatea scoasa la un muls a crescut treptat treptat, de la primii 5-10 ml pretiosi pana acum cand scot 100ml si ar merge mai mult dar ma opresc ca sa aiba bb sa suga cat mai mult.
Bb rade biberonul de 100ml in cam 5 minute daca i-l lasi continuu... Dar el e haplea de felul lui, trebuie sa ii facem pauze sa nu se inece.
Apropo de asta, inca avem probleme la alaptat cu inecatul cu lapte, am incercat pozitia recomandata de Michelle si cea "football" (bb tinut ca o "poseta" sub bratul din dreptul sanului unde papa), asta o folosim cel mai des. E ceva mai bine dar tot se ineaca de 2-3 ori per supt si ma sperii tare, chiar daca el nu pare prea afectat... Ma apuca groaza cand vad ca nu respira 2-3 secunde si scoate icnetele alea de inecare... Si am muls si laptele de inceput si tot asa face... Ce sa-i fac daca e atat de lacom.

Va pup, noi iesim la o plimbarica si revenim.

Mami de Eric Ioan (21.06.2012)

"Copiii sunt mesajele vii pe care le trimitem unor vremuri pe care nu le vom vedea" (John W. Whitehead)

Mergi la inceput