Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (3)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns josefine spune:

legat de constipatie - am intrebat si eu pediatra, mi-a zis ca nu e semn de ingrijorare decat atunci cand trec 3 zile si nu face nimic. si tot supozitor cu glicerina a recomandat. dar poate o fi doar pentru copiii hraniti la san?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andra_C spune:

Elena, i-am facut Infarix si Prevenar. Vad ca atunci cand am scris a avut, apoi mai sus de 37,7 nu i-a crescut. Sper sa nu mai faca si azi.

-------------------------------------------------
Andra, mami fericita de Amana si de Robin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Andra mie mi-a spus Pediatra ca de la Prevenar fac febra vreo 2 zile si exact cum spui si tu întâi peste 38 si apoi sub si gata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andra_C spune:

Si Amanei i l-am facut tot la 2 luni si nu a facut deloc febra. Cred ca depinde si de copil. Tu cum esti? Cum e fara mama?
De la Rotarix s-o face febra? A facut cineva Rotarix-ul?

-------------------------------------------------
Andra, mami fericita de Amana si de Robin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns albinuta83 spune:

Neata!! Nu bea nimeni cafea azi?
Eu deja am baut doua...am fost la sala..si am plimbat si piticul si l-am adormit pe afara..Aici langa Deva sunt vreo 26 grade..si vad ca doarme mai bine ca in Bucuresti.
Acelasi lucru ca si Andra voiam sa intreb si eu: faceti la bbei si Rotarix?
Si mai voiam sa intreb ceva: ai vostri adorm singuri? Aveti vreun ritual inainte de culcare?

Piticul nostru a inceput sa isi ia un obicei mai putin placut si anume inainte de fiecare somn, cu punctul culminant somnul de seara de la 9, maraie, plange, se agita..uneori cu ochii inchisi..se vede clar ca e obosit si ca ii e somn, dar parca nu ar vrea sa se culce..si o tinem asa cam o jumatate de ora..plange si in brate, plange si daca il pun in pat..si la un moment dat adoarme instant, dar nu inainte de a-si termina numarul
Noaptea, in schimb, dupa ce papa,adoarme instant..abia trag de el sa scoata aerul. Am luat in calcul si varianta ca ar fi prea obosit si ca de-asta face asa..insa ...





mami implinita de Rares-Iustin

Mutatia MTHFR C677T homozigota- tratament cu Clexane 0.4, Cetebe, Magnerot si Folowise.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelu spune:

Buna dimineata si de la noi. Raportam o noapte linistita, somn de la 11.30 la 8.30, iar eu am dormit la mine in camera, in patul meu cel drag si scump, de care imi era atat de dor. A fost atat de bine, dar m-am odihnit doar pe jumatate, pentru ca m-am trezit de 3 ori sa o cerific daca e ok, daca mai respira etc. dar sunt sigura ca voi fi din ce in ce mai relaxata si totul va fi bine. Am mancat, ne-am plimbat pe afara, pe la umbra si am mai dormit putin, acum s-a trezit si o luam spre casa.

Referitor la vaccinuri, eu nu i-am facut decat Infanrix-ul la 2 luni, dupa care noaptea mi-a facut 38.4... La 4 luni o sa ii fac tot Infanrix, chiar daca nu va mai fi gratuit, pentru ca vreau sa merg pe aceeasi schema. O sa ii mai fac si Prevenarul, dar inca nu m-am hotarat daca i-l fac la 6 luni sau la 1an.

Albinutza, sa stii ca si Bianca face exact la fel in timpul zilei pana sa adoarma. Dupa ultima masa, seara tarziu, imi adoarme imediat. Am intrebat pediatrul si este normal. Fac mai mult de oboseala, dar si de alint. O sa vezi, ca asa o sa o tina in urmatoarele luni. Am prietene care mi-au confirmat. Pupici...

Va pupam, o zi frumoasa!

Ioana... Mami fericita de Bianca Maria (26.04.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Neata mamici!
Andra eu sunt binisor, cam ametita, sper ca e doar oboseala, trebuia sa merg la control si sa refac analizele ca am iesit praf din spital, dar nu am cum cu galusca mica.
Eu i-am facut si Rotarix ca asa mi-a recomandat dr, plus ca aici am auzit des de infectie cu rotavirus. Nu stiu sa spun daca se face febra de la el pt ca i l-am facut odata cu celelalte. Oricum e bine ca e buvabil.
Fugim afara ca apoi am niste prietene in vizita.
Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deea_Deeutza spune:

Helolo!

Andra un sa te faci bine cat mai rapid. Imi pare rau ca ai luat-o de la capat cu rana, dar poate acum se va inchide mai repede si mai curat.
Foarte frumosi sunteti, am vazut pozele de la botez.

Noi raportam 2 luni implinite acum 2 zile! Dam o praji buna si un suculet
Printesu meu are 6350g(3300g la nastere) si 61cm(50cm la nastere).
Ieri am facut Infanrixul si Rotarixul si toata noaptea l-am pazit de febra, dar mai mult de 37.7 nu a facut. Nu i-am dat nici supozitor preventiv. In schimb ii miroase pipi a medicamente, iar caca nu a facut de ieri dimineata si acum este foarte agitat si nu stiu cum sa-l ajut mai mult de stimulat cu termometrul si flexat piciorusele la burtica. I-am pregatit un ceai Alinan sa vedem daca-l ajuta. Daca nu, cred ca-i bag un sfert de supozitor cu glicerina ptr adulti, doar d'ala am in casa.

Legat de decalotare. Eu am un exemplu clar in familie, pe nepotel, care daca nu-i decalota dr pe la 8 luni puta, facea o mare infectie de la mizeria stransa acolo. Cumnata-mea tot incercase s-o decaloteza, dar nu-i prea reusea, ii era si cam teama.
Eu am noroc ca bebe s-a nascut cu ea un pic deja decalotata(o fi tras de ea de plictiseala in burtica?!)si mi-a fost usor sa i-o decalotez si sa-l curat. Deci eu sunt pro decalotare.

Am facut si eu proba suptului si a reiesit ca Tavica al meu suge cam 150ml la o masa.

Albinuta si mie mi-a recomandat o tipa de la Bebe Tei Bifido baby, cica ar fi mult mai bun ptr colici si ptr tranzit in general. Si eu o sa renunt la protectis dupa ce-l termin.
Vreau si eu pareri,impresii, costuri si datele de contact ale ursitoarelor. merci

Fetelor, am si eu nevoie de Dj, foto+video ptr botez. Avem botezul pe 8 septembrie. Daca aveti pe cineva de recomandat, care face treaba buna si nu se arunca rau la bani, va rog sa-mi spuneti si mie.

Andreea(aever) de unde iti dai seama ca se deshidrateaza Mihaita?

Va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_gabi spune:

Buna
Elena, dupa schema asta de tratament a inceput sa faca fara supozitor, insa mangaiata si tinuta de manuta de mineca se agita f tare mititica. Rade sotul meu de noi de fiecare data cand ne vede.
Albinuta, si buburuza mea tot asa face si nu se linisteste decat la mine. Concediu placut .
Nici eu nu stiu ce sa fac cu Rotarix-ul. Imi este asa frica!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andra_C spune:

Deea, tipul care a fost la mine la botez face niste poze superbe (dupa cum ai vazut), daca vrei iti dau datele lui, eu l-am avut si la Amana la botez. La nunta am avut un prost, asa regret!!! Pozele sunt amintiri si trebuie facute frumos. Ce baiat baban ai! Bravo, sa va bucurati de el maxim!
Elena, si eu i-as fi facut Rotarixul, dar a zis dr sa i-l facem la 3 luni. Si m-am uitat si in carnetul Amanei si tot la 3 luni i-l facusem. Dar ea nu a facut febra la niciunul, eram curioasa daca a constatat cineva febra dupa el. Eu nu vroiam sa i-l fac Amanei, dar la cat a tras o prietena cu cea mica prin spitale din cauza rotavirusului am zis ca nu vreau sa trec prin asa ceva, se manifesta ingrozitor! Si cea mica avea doar 2 luni cand a luat virusul! Cica tot il pot face, dar forme foarte usoare. A facut si baiatul nasei acum cateva luni, a luat de la cresa (cresa particulara), nici acum nu face caca ca lumea, i s-a iritat stomacelul grav!

-------------------------------------------------
Andra, mami fericita de Amana si de Robin

Mergi la inceput