Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (3)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Andra_C spune:

Roxana, activeaza-ti PM, te rog! Imi zici cand ai activat si-ti trimit.
Fete, multumesc inca o data! Sa-i vedem pe toti crestinati!

-------------------------------------------------
Andra, mami fericita de Amana si de Robin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Neatza mamici!
Va servesc cu ceai de tei!
Am tras o sperietura asta noapte, m-am trezit sa-l alimentez si era numai sange pe fata, nu ma puteam dezmetici sa vad de unde... domnul isi trasese o zgarietura de toata frumusetea. Nu stiu ce sa-i mai fac, toata ziua tai unghii.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aever spune:

Neata fetelor!
Elena cam asa stiam si eu ca 2 ore ar fi ok intre mese. Pediatrul nostru zice cam asa: masa trebuie sa nu depaseasca 45 min. Apoi laptele intra in digestie si daca se continua dupa perioada asta se amesteca lapte digerat cu lapte proaspat si se fac gazele. Si din momentul in care se incheie masa trebuie sa treaca minim o ora jumate. Eu personal n-am reusit sa tin programul asta decat in masura in care dorintele micutului s-au pliat pe programul asta in mod intamplator. Altfel s-a intamplat sa aiba 3 mese la interval de jumate de ora.

Azi am iesit la plimbare la 7:30, a fost minunat afara. Undeva pe drum a adormit si inca doarme desi vad ca-i dau tarcoale crampele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabiko76 spune:

Andra, Bytzza felicitari pentru crestinarea micutilor, sa creasca mari si sanatosi!
Am stabilit si noi data botezului, 9 septembrie, o sa aiba Rares 3 luni si jumatate, sper ca pana atunci sa fie mai putin crizat :) pentru ca acum de exemplu mi-ar fi frica sa-i fac botezul, sa nu-l apuce un plans sfasietor sa nu mai stiu ce sa fac.
Zilele astea vad ca nu prea vrea sa doarma in timpul zilei si i se face foame foarte rapid desi ii dau si completare :( E asa greu si cu san si completare....uh...nu stiu pana cand ma mai descurc asa
Azi noapte a dormit pana la vreo 11 pana la 5 dimineata, apoi s-a trezit iar la 7 dimineata. Am fost in vizita la niste prieteni si a dormit putin afara in curte in landou pana la vreo 12 noaptea ca se facuse mai racoare.

O zi minunata!
Gabriela mami de Rares

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aever spune:

Hm...Gabi, m-ai pus pe ganduri...Da, eu sunt, aia obsedata de mancare! Deci si cu completare de lapte praf tot vrea sa manance mai repede? Si eu care ramasesem cu impresia ca cei hraniti cu lapte praf mananca mai rar si mai regulat, nu asa haotic ca al meu.
Onutza sa stii ca si la tine m-am gandit de multe ori daca nu cumva bursucul tau are crampe mai multe de la faptul ca mananca des. Imi aminteam ca tu ii dadeai cam tot timpul san, deci nici vorba de mancat la 3 ore.
Si chiar asa, cei care mananca la 3 ore nu mai au crampe? Hai ca stiu ca v-am innebunit cu subiectul asta, acum in afara de crampe si vise cu program de somn si masa nu mai vad altceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellyshor spune:



Andreea eu si cand ii dadeam lui Boom mixt si acum cand e exclusiv pe LP, ii dadeam si ii dau cam la 3-4 ore.
Si cum bine stii....Boom a fost cel mai mare colicos posibil :)))))))))
Parerea mea e ca nu tine neaparat de frecventa meselor, ci de sensibilitatea digestiva a copilului.

Sa ma iertati, dar asta cu laptele nedigerat peste laptele digerat imi suna a SF. Cunosc mamici care alapteaza la cerere si bebelusii lor n-au avut o zi colici.
Situatia imi este foarte asemanatoare cu cea a dietei vs non-dietei in alaptare.
Eu am o convingere: totul depinde de particularitatile copilului. Restul conteaza prea putin.

Neataaaaa! Ca am uitat sa zic.

Sa aveti o saptamana excelenta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miha81 spune:

Sarut mana pentru ceai tocmai l-am terminat!!!
Elenastai linistita ca si eu trebuie sa ii tai unghiile la cateva zile ca se sgarie mereu!
Elly sunt de acord cu tine in ceea ce priveste laptele praf. Uite Bianca nu a avut colici deloc, a mancat la cerere LM si haotic nu asa ca Bianca a lui Ionelu si am mancat absolut orice (nu am baut alcool nici cafea si nu am fumat.)Fiecare in ritmul lui.
Sunt disperata fetelor ca nu mai slabesc deloc. Eu am luat 25 de kg in sarcina am mai ramas cu 17 si nu scap deloc de ele. Sunt in saptamana 2 de regim (un regim pe care l-am mai tinut si am slabit in prima saptamana 2, 5kg) si am dat jos doar 300 de grame!!!! Pe 24 august avem botezul si sunt tare suparata...imi vine sa ma iau de cafea si tigari la greu ca dupa prima sarcina cred eu ca asta m.a ajutat...Ufffffff ma duc sa bag niste pepene ca am voie!
Va doresc o saptamana linistita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRYSSAaa spune:

Neata fetele.
Felicitari pt crestini!

De azi am ramas singura cu bebe. Sper sa ma descurc.
Mama a plecat sambata (saraca, plangea ca isi lasa copilul singur. A luat o hainuta a lui bebe sa ii miroase a el :)) si sotul de dimi l-am dus la "airport".

Abia acum m-a lasat sa mananc si sa beau apa. Acum e sub hota (care e la maxim), ca numai asa a functionat sa nu planga in afara bratelor si leganat. Era putin "crizat", cum zice Gabiko76, de cand l-am dat jos din masina si maxi cosi. A trebuit sa il iau si pe el sa il ducem pe tati.
Apropo, voua va miroase puii a "bebe"? Mama si altii zic ca miroase frumos, a bebe si laptic. Dar eu nu simt nimic, desi in mod normal am un nas foarte sensibilos. Hmmm...


aever, interesanta treaba cu mesele.
O sa incerc sa tin cont, ca uneori mai fac pauze de schimbat si ii mai dadeam dupa sa fiu sigura ca e full. :)). Desi,foarte rar se face 1 ora.
In mare al meu mananca dupa regula descrisa de tine si cred ca s-au cam dus crampele, de vre'o saptamana. Smiorcait si plangacit tot e, dar parca nu se mai screme asa rau de burtica.
Bine, am terminat si cu Vigantolul, si poate asta e treaba.
Iar al meu face caca cam la fiecare mancat. Schimb pamperul de vre'o 7 ori pe zi si de fiecare data are caca. Numar pe degerete de cate ori nu a fost caca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Cryssa stai linistita ca o sa te descurci... mai nasol cu timpul, ca si eu tot il pandesc sa doarma un pic sa fac o blida de mancare.
Pfff de kk cand aud ma doare capulnush ce sa-i mai fac... de vreo 2 saptamani face numai stimulat cu termometrul la 2 zile, i-am dat si Linex Baby si tot asa, ba are mai multe gaze si se screme tare sa le elimine, da kk ba. Nush ce sa-i mai dau sa faca el singurel. Diseara o sa incerc sa-i dau niste ceai Baby Drink, dar nush daca sa i-l dau inainte, dupa sau intre mese???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andra_C spune:

Am fost la doctor azi, se inchisese plaga 2/3 dar avea puroi dedesupt, drept urmare a luat o lama (sa mi se taie rasuflarea cand am auzit) si a taiat tot ce se prinsese :(((((( Cata rabdare sa am? Acum sunt aproape ca la inceput :(((((( Iar dureri :(((((((((

-------------------------------------------------
Andra, mami fericita de Amana si de Robin

Mergi la inceput