Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (3)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns diana85 spune:

Buna ziua si de la noi!

De vreo trei zile tot incerc sa va ajung din urma cu cititul, si azi am spus ca nu se mai poate. Am sarit peste somnul meu de dimineata langa prunc ca sa reusesc in sfarsit sa va citesc. Acum, ce-mi mai amintesc, oi vedea.

Andra, o imbratisare mare de la mine. Draga mea, uite ca ai ajuns la liman. Of, ca prin multe tare ai mai trecut, mi se rupea inima cand iti citeam mesajele.

Ionelu, la fel si pentru tine . Cat de mult ma bucur ca ati intrat in ritm! La cat de mult v-ati chinuit pana acum, meritati din plin. Miha spunea ca toate te invidiem pentru orarul micutei. Da, te putem invidia, dar prin ce ai trecut pana acum... of, ca numai tu stii. Sigur esti in top 3 mamici eroine ale Odiseei.

Onutza, ultimul mesaj sunt sigura ca a fost scris la mare disperare. Sunt sigura ca n-ai sarit pe LP si n-ai sa sari. E greu, doar tu stii bine. Insa la fel stii ca de la o zi la alta lucurile se schimba dramatic. Imi amintesc mereu ce zicea Blanca, ca-si spunea cu primul bebe, in fiecare noapte cand se trezea: "Un an nu e mult". Si eu muream cand ma gandeam, pentru mine inca o zi de trecut parea imposibila. Si uite-ne la trei luni, mari si sanatosi.

Elena, ia de aici o portie de ZEN ca vad ca si tu dai tarcoale LP-ului, fara motiv. Crede-ma, cu LP e muuult mai dificil decat cu sanul. Eu am experimentat o luna jumate muls + biberon si nici nu vreau sa ma mai gandesc cum era. Cu tzatza e mult mai simplu. Unde pui mai intim, mai sanatos si mai ieftin. Daca crezi ca LP e solutia mai comoda, te inseli.

Aever, vin si eu sa spun sa lasi puiul cum vrea el. Abia a venit pe lume si tu vrei deja sa-l pui la program? Cum zicea Virgi, cam multi NU. Puiul meu papa cand vrea el, nici nu ma uit la ceas decat informativ, sa stiu eu, in functie de cand si cat mamanca, cam cand ar trebui sa ma astept la urmatoarea cerere. Nu are colici, se screme doar dimineata la primul caca si mai spre seara la ultimul. Ii dau doar Protectis preventiv (suntem la a doua sticluta) si face 2-3-4 caca pe zi, mai mult sau mai putin scremut. Mananca la 1,2,3,4,5 ore. Cand vrea el si cat vrea el. Dar in general cere cam la 3 ore, noaptea la 4-5 (depinde cat de mult reusesc sa il conving sa manance, pentru ca el mananca noaptea in timp ce doarme, nu se trezeste deloc).

Elly, eu il mai culc (ziua) pe burtica si daca da semne de foire si trezire prea repede ii mai dau suzeta. Dar nu mi se pare deloc problematic, dimpotriva. Citisem chiar ca e recomandat, ca in cazul in care suceste capusorul nu se sufoca ca suzeta ii tine nasucul descoperit. Era unul din punctele pro ale suzetei.

Virgi, multumim de portia de ZEN. Stii ce m-am incarcat de la ea? Miercuri merg si eu la coafor si saptamana asta ma apuc de aerobic, nu se mai poate asa. Din vreo 19 kg am dat jos vreo sapte ca apoi sa pun inapoi unul. Nici nu pot sa va spun cate kg am. De cate ori ma vad in oglinda ma apuca depresia. Si numai as manca! De dulciuri nu mai spun, daca trece o zi fara ceva dulce, mare lucru e.

Anitta, spuneai ca Iulica ta nu ia atat de bine in greutate ca restul puilor de pe aici. Nici Mirciucul meu nu prea ia in greutate . Eu am fost mereu relaxata cu mesele lui, am spus ca atata timp cat doarme, e fericit, face pisu si caca si creste bine nu ma intereseaza cat si cand mananca. Ei bine, totul e perfect mai putin partea cu "creste bine".

Are acum la trei luni 5,600kg, in conditiile in care a plecat de la 3,600 si a scazut pana la 3,400. In prima luna a pus 1,200. Deci in ultimele doua luni a pus un kg. Mi se pare tare putin, chiar sub limita recomandarilor. M-am gandit ca nu am destul lapte, cu toate ca el nu dadea semne ca nu se satura. Asa ca pe cand lactatia se reglase in sfrasit, am inceput sa bag la greu ceaiuri si cate un Galafor.

Acum e laptic garla, de ma trezesc dimineata cu camasa uda de lapte de o pot stoarce, el se inneaca cand mananca, si tot mai mult decat vrea el nu mamanca. Daca incerc sa ii dau mai des, inainte sa ceara, cand ma vede ca ma apropiu cu sanul incepe sa tipe si intoarce capul. Daca cumva reusesc sa il conving sa ia sanul, dupa cateva inghitituri zbiara, il scuipa, musca si intoarce capul. Asa ca mai mult de cateva ori nu am incercat sa fac asta, doar nu am sa creez o repulsie cipilului ca sa fiu eu linistita. Am incercat si sa il cantaresc inainte si dupa masa (lucru pe care am spus ca nu am sa il fac) si am vazut ca mananca bine zic eu, in jur de 100 de ml la o masa ziua, la 2-3 ore. Atata timp cat am lapte, eu LP nu am de gand sa ii dau, nici daca nu ia destul in greutate. Daca mananca pe saturate, lapte e mai mult decat ii trebuie, e fericit si doarme bine, nici nu ma gandesc. Are timp sa ia in greutate de la sase luni incolo cand introducem mancarica.

Acum, ma gandesc ca a fost si o perioada mai grea ca am trecut de la biberon la san (mi se parea ca de atunci a inceput sa manance muuult mai putin, insa nu dadea semne de infometare), am schimbat mediul, am avut multi vizitatori, am fost plecati la Brasov si Bucuresti o saptamana cand am fost amandoi farte stresati - el tare marait si eu cu lapte spre deloc din cauza stresului cred, ca a doua zi pe cand am ajuns acasa am inceput sa produc cat pentru trei fara niciun stimulent de ceai ori pastile. Mai astept si om vedea, dar e o mica ingrijorare pentru mine. Acum bag la greu stimulente sa vad daca intr-o luna in care lapte e mult mai mult decat ii trebuie pune tot asa de putine kg. El e si foarte lungut (aproape 70 de cm, nascut cu 56) si activ, daca mananca mai mult face caca mai mult, in rest nimic.

Spunea cineva ceva despre crizele de isterie seara. Noi avem cea de genul ala daca e tare obosit (nu a dormit suficient in timpul zilei) ori daca a fost o zi mai calduroasa. Cum se racoreste doarme bine si seara adoarme chiar singur la el in leganut, fata de alte zile cand ne plimbam si povestim si sasaim si leganam si o ora inainte sa adoarma seara.

Ioana, Virgi, nici Mirciuc nu-si tine caputul ridicat de manute, in schimb il tine aproape perfect. Si el e mereu cu pumnii stransi insa nu stiam ca asta e o problema. Eu sicer cu asta nu-mi fac nicio grija, sunt sigura ca e in ordine. Saptamana asta ne intoarcem la pediatru ca au venit analizele de sange (perfecte) si parca si adancitura din stern e mai putin proeminenta.

Si tot vroiam sa va intreb dar am uitat: puiii vostri plang cu lacrimi?

Virgi, pe tine vroiam sa te intreb ce cadita ai ca reclama buna i-ai facut . Noi avem una gonflabila foarte comoda, insa puiul adora baia si face la gimnastica de zici ca-i la Olimpiada . Dar cum e lungut nu prea mai incape-n ea si o cam escaladeaza cu piciorusele. A ta e lunga lunga?

Fug ca aud niste maraieli, doarme deja de peste doua ore si e nemancat de vreo trei jumate, cred ca urmeaza trezirea.

Va pup si sper sa revin.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Andra , of greu, Doamne ajuta sa te faci bine cat mai repede.
Eu avansez tare de tot... am reusit sa curat jumatate de cartof... o sa mor de foame in ritmul asta, e tare marait domnul, cum plec de langa el cum urla.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bytzza spune:

neata fetelor...
sunt tare fericita aseara bebe meu a dormit si el legat 5 ore, e drept eu nu am profitat de ele ca m am uitat la gimnastica deci am mai prins doar 3 ore de , si la noi ziua s a rarit somnicul si cred ca de aceea a cazut aseara intr un somn atat de adanc....buunnn

Am si eu o intrebare, voi cum imbracati noaptea copii la somn???ca eu tot timpul am impresia ca il tin prea gros

Cu masa lui bebe si noi tinem la orele de pauza dintre mese,(papa LP) desi el ar manca la o ora, pana acum a fost bine nu am avut probleme cu colicii in mod special...2 ore sigur face pauza intre mese...la voi cei care mananca LP cat papa copii???Iusti mananca 90 ml de baza...rar baga cate 120ml, stiu ca el ar trebui sa creasca masa la 120ml dar cum?

va pup o saptamana frumoasa si linistita va doresc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana_nt spune:

Andra,am activat pm.

Roxana, mami fericita de Robert Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana_nt spune:

Fetelor voi le dati ceai la bebelusi?

Roxana, mami fericita de Robert Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancutzica85 spune:

Buna ziua dragi mamici.

Raportam si noi o noapte foarte agitata. Bebele s-a foit toata noaptea l-a deranjat rau burtica. Si eu care credeam ca au mai trecut colicile dar nu. Acum vrea sa adoarma sta cumintel in pat langa mami si de-abia astept sa ma pun si eu langa el sa rup un somn.

Foarte util articolul despre putzica. Mai citisem si sfaturi binevoitoare cum ca trebuie sa decalotam putin cate putin la baita si mi se parea inuman. Bine ca am avut capul pe umeri si nu m-am atins de putzica lui decat sa il spal. Virgi a fost tare sotul tau ca s-a oferit voluntar decat sa ii chinui baiatul.

Va las ca a adormit si mie mi se inchid ochii. Revin mai tarziu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Am reusit sa adorm puiul...a doua oara, vedem cat tine.
Diana, Bebsteric are 5,400 si papa cam 90-100 ml la cate 3 ore ziua si 4-5-6 noaptea. E la fel de adevarat ca are mese... mai ales cea de dimineata cand am eu sanii plini ca papa si cate 140-150 si astazi a batut orice record 160. Deci eu zic ca papa bine Mirciulica, acum depinde si de consistenta lapticului si de sistemul lui digestiv. Eu am sesizat ca bb meu a inceput sa ia bine in greutate exact de cand a inceput sa aiba in loc de scaune mai apoase cu grunji, scaune pastoase si rare (unul la 2 zile si ala stimulat cu termometrul). Eu iau in continuare vitaminele din timpul sarcinii, Centrum Materna DHA; personal am fost f multumita de ele, nu am luat decat 10-12 kg in sarcina si acum sunt la 50 kg inapoi.
Pff iar s-a trezit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellyshor spune:

Citat:
citat din mesajul lui Andra_C

Am fost la doctor azi, se inchisese plaga 2/3 dar avea puroi dedesupt, drept urmare a luat o lama (sa mi se taie rasuflarea cand am auzit) si a taiat tot ce se prinsese :(((((( Cata rabdare sa am? Acum sunt aproape ca la inceput :(((((( Iar dureri :(((((((((

-------------------------------------------------
Andra, mami fericita de Amana si de Robin





Doamneeee, Andra! Dar antibiotic nu iei??? Ma trec fiorii cand vad prin ce treci!
De la ce naiba se tot face puroi? Nu se poate asa ceva!
Sarmana de tine!
Si nu putea sa scoata puroiul prin portiunile care nu se lipisera? Chiar asa? Trebuia sa te faca harakiri?
Imi pare rau! Dumnezeu sa-ti dea putere!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana85 spune:

Andra, nu pot sa cred!!! Inca o mare imbratisare de la mine, fii sigura ca ai sa vezi si capatul acestei probleme, oricat de interminabila pare. Sa nu iti pierzi speranta .

Roxana, nu ii dau nici ceai nici apa. Cand erau caldurile imense am vrut sa intreb pediatra daca e nevoie, am fost atunci la ea la consultatie si am uitat. Insa cred ca daca vedea semne de deshidratare imi spunea. M e alaptat exclusiv.

Bytza, chiar ieri citeam in cartea lui Capraru ca ar trebui imbracati noaptea cum sunt imbracati si ziua. Eu ori ii dau cel mai subtire body pe care il are, cu maneci scurte si il pun in SwaddleMe neinvelit, ori ii dau un body subtire cu maneci lungi si fara picioruse si il invelesc in partea de jos numai. Am incercat sa renuntam la SwaddleMe dar doarme agitat, se foieste si icneste de ma si trezeste, chiar daca el doarme. Agitat, dar doarme.

Elena, multumesc mult de detalii. Noi inca suntem la scaune apoase (si foarte apoase) cu grunji multi albi. Lapticul meu cred ca e bun (chiar daca inainte sa fiu pusa in situatia asta respingeam ideea ca un lapte de mama nu poate fi bun ori suficient de bun, recunosc ca mi-am pus si problema asta), in prima luna a luat 1,200 doar cu laptele meu, iar cand il mulgeam si tineam la frigider facea in recipient si un strat de juma' de cm de "smantana"; cand regurgiteaza are culoarea si consistenta laptelui condensat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onutza83 spune:

Buna fetele
Am fost la dr .Tudorica nu mai are rosu in gat dar are muci incontinuare deci continuam inca 2 zile aerosoli si scos mucii cu asppiratorul asta e vestea buna.Vestea mai putin buna este ca mi-a scazut in greutate 100 de gr de joi pana azi..deci in luna 3 a luat doar 500 de grame in condintiile in care in 1 luna luase 1 kil ,a 2 1kil 400.De disperata nu sunt chiar degeaba si nici paranoia nu sunt.pur si simplu nu se mai satura.Sta toata ziua cu tzatza in gura si se vede ca nu este de unde ptr ca trage de 10 ori si inghite o data.noaptea din ora in ora.stiu ca e altfel cand va povestesc dar in viata reala e mult mai greu.sunt epuizata la maxim.Nu renunt la san..nici prin gand nu mi-a trecut asta pur si simplu ii dau completare un bibe pe zi seara inainte de somn.daca tot asa se trezeste inseamna ca nu laptele e o problema.I-am explicat si dr cum sta treaba si m-a intrebat daca in primele 2 luni la fel era si i-am zis ca da..niciodata nu am avut program intotdeauna a fost asa..si cum sa nu ia in greutate daca sta toata ziua la tzatza.si totusi nu inteleg...inainte tineam regim.adik mancam doar supe de legume si carne fiarta..acu am introdus si fructe si lapte si aproape orice ,nu ar treb sa fie mai consistent laptele??Offf clar ca nu se satura.Criticile vor curge garla stiu sunt constienta dar fiecare isi creste copilul dupa cum simte.
Ma intreba cineva cum de am stiut ca are rosu in gat.Poi el de cand l-am nascut niciodata nu a facut muci si niciodata nu tusea mai mult decat 1 data pe zi.Nu a facut febra..aaa si simteam ca saliva ii este incleiata nu stiu cum sa va explic sau pur si simplu am simtit ca ceva e in neregula.Da bine ca am scapat :)
Nu am remuscari ca ii bag Lp ptr ca nu renunt la san si inconitunuare va fi tzitzi marea lui dragoste:)))
Aever ..eu cand ciesc postarile tale rad cu gura pana la urechi:)) Poi nu mai tare te epuizezi tu psihic si fizzic daca incerci sa ii faci program punandu-ti atatea si atatea intrebari si incercand sa gasesti diverse raspunsurri? Lasa darag mea copilul sa isi faca el programul..el is cunoaste cel mai bine ritmul.Tu vei fi doar un spectator la ritmul lui:)).Si inca ceva..degeaba incerci sa gasesti diverse raspunsuri cu colicii.Stii ff bine ca doar am mai povestit ca i-am dat si la 3 ore si la 10 min daca e sa faca colici face oricum.Din contra cand i-am dat la 3 ore noaptea stateam si plimbam bursucu prin casa de durere de burtik.Lasa lucrurile sa curga de la sine.lasa sa treaca zilele fara sa gasesti tu vreo intrebare si vreun raspuns.si nu conteaza biberon sau san..Boom a lui elishor a fost la biberon si are si acu mititelu de el colici.Elishor are dreptate de[inde de tranzitul copilului.sunt copii care si la 6 luni mai au colici.
Va doresc o zi cat mai racoroasa

Mergi la inceput