Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (3)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Anitta_O spune:

A, dar apa nu strica pH-ul, ci substantele cu care ii spalam. Cred, cel putin, nu m-am documentat. Eu o spal cu Weleda baby. Chiar nu cred ca 10 minute pe zi de stat in apa ii strica pH-ul, nu cred si gata. Ideea e totusi ca nu-i un capat de tara daca nu i-am facut intr-o zi baie, nu se termina cerul si pamantul. Pentru mine si familia mea e asa: e foarte bine sa le fac baie/dus copiilor in fiecare zi, dar daca nu se poate (suntem plecati sau e foarte frig sau ma simt rau sau n-am chef sau au adormit deja sau...sau...) nu e nici o nenorocire, nu patesc nimic daca dorm nespalati intr-o noapte. E rezonabil ce cred eu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 2liniute spune:

si noi ii facem baita zilnic + masaj si mirosim asa frumos dupa

mami Anca de Rares Mihai (12.06.2012)
fotografii Rares http://fotosivideo.blogspot.ro/2012/07/sleepy.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andra_C spune:

Subscriu, Anitule!

-------------------------------------------------
Andra, mami fericita de Amana si de Robin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Cryssa nu-i mai dau de mult BioGaia, l-am schimbat pe Linex, dar tot fara efect si acum nu ii mai dau decat ceai si imi schimb eu dieta sa vedem daca asa reusim ceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Shoshonik spune:

Citat:
citat din mesajul lui Anitta_O

Shosho, cam scumpa la vorba...

Anitta, mama lui M - 8 ani si I - mica-mica


Scumpa Anitta, ca nu stiam ce sa scriu. Citesc si eu si ma amuz uneori, alteori ma intristez.
Si ca tot vorbiti de zor de baita si kk, si eu il pandesc de 4 zile pe prunc sa ma fericeasca putin. Am incercat cu ceai de musetel dar e cahhhh tare-tare, si un spozitor dar il scoate afara imediat. Imi ramasese ca varianta doar multa rabdare....si jucatul cu piciorusele. Am ramas calma si a functionat, tocmai s-a kkacit bine si acum rade vesel tare.( Vinovata am fost eu pt ca nu prea am mancat in tot acest timp, si am fost stresata la maxim, si pe el l-am mai amanat cu tzitzi)
Baie...daca am gresit cumva si am omis baia intr-o seara...jale scrie pe noi. E marait toata noaptea. In plus, transpira mai rau ca mine si cand il pupacesc pe cap nu-mi place "parfumul". Nu e un miros urat dar nici "de bebe".
Elena, imi dau si eu cu parerea, sper sa nu te superi insa poate te ajuta. Cred ca ar trebui sa te gandesti putin la ce mananci: paine- eu vad o felie pe luna, carne mai moderat si in principal carne slaba, si mai multe supe. Eu am tinut un oarecare regim, la sfatul mamei mele, care functioneaza si in prezent. Nu mananc prajeli( carnati, ceapa prajita, doar o data la 2 sapt maxim scap un ou), fara sucuri, biscuiti, napolitane( daca vreau ceva dulce bag o prajitura si gata), fara nimic de "rontait", macar de 2 ori pe saptamana gust si un bors facut de mami , carne de pui sau peste si nu pun in mancare decat sare, fara piper, delikat si altele.
POate te ajuta, e greu sa te retii de la unele, insa e pentru broscutele astea mici care zambesc atat de frumos.
Broscuta noastra a trecut cu multa vitejie ieri prin nervii si durerile vaccinului, e ok, fara febra, doar cu o pofta mareeeee de "bucatarie".(tzitzi). Acum e mare vorbaret( ca mami) si zambaret.
Am fost la oftalmolog, nu se da Tobradex la bebelusi( dupa spusele lui), ii pun picaturi Netildex de 3 ori pe zi si e muuuult mai bine. Ce nu stiam e ca ochisorii trebuie stersi cu ser fiziologic, pot pune si in ochi, insa doar cu comprese sterile, nu vata, dischete demachiante sau altceva.
Pupici, merg la o barfa cu fecioru ( fecioru, broscuta, printisor- numele de alint cel mai des folosite).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Andra, Shosho eu am tranzit lent...ma vad cu tronul la 3 zile, asa e organismul meu.
Si dieta pap carne de pui, peste-somon cu garnitura cartofi, ciuperci, spanac. Mai bag cate o salata verde, rosii si ardei gras. Eu nu gatesc decat la cuptor, fiert sau la aburi, fara ulei in general si condimente putine, de mama spune ca la noi in casa se tine regim permanent. Fructe am mancat de cand alaptez cate un mar pe zi, am incercat si banana si a fost jale mare la burtica puiului.
Am mai papat cate o para, pepene galben, piersica, dar rar ca nu prea ii priesc domnului.
De supa, desi sunt fan, recunosc ca nu am mai avut timp sa fac, astazi m-am mobilizat si am curatat legumele si il astept pe iubi sa stea cu bb si eu sa gatesc.
O s aincerc sa mananc mai multe fructe si parca as reintroduce si cerealele cu lapte de soia.
Vedem daca il ajuta pe bb.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andra_C spune:

Sa va zic ca atunci cand am fost la Regina Maria la controlul de 1 luna o neonatoloaga de acolo mi-a zis sa nu il las mai mult de 24 ore? Sa ii bag supozitor cu glicerina? Nu am ascultat-o pt ca stiam de la primul copil. Dar daca esti la primul copil si un pediatru iti zice asa, tinzi sa il asculti, nu?
Prietena mea a nimerit tot la aia si i-a zis la fel si fata a ascultat-o. Pana cand i-am zis eu sa lase copilul macar 48 ore sa vada cum se comporta, m-a ascultat si acum e super incantata ca cea mica face fara ajutor.
Sunt doctori buni si doctori mai putin buni, sa ne amintim ce am patit eu

-------------------------------------------------
Andra, mami fericita de Amana si de Robin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns josefine spune:

si eu sunt un pic stresata din cauza tranzitului intestinal; face mititica, acum vad ca doar o data pe zi. am intrebat si pediatrul - mi-a zis ca daca nu face 3 zile, atunci sa incerc cu supozitor cu glicerina. dar nu a fost cazul.
cu baita- in spital ni s-a recomandat o data la 2 zile, dar desi nu e cald la noi in casa deloc, facuse tot felul de bubite (acnee). am mai scris si aici, am fost si la doctor, in afara de creme si de curatat zona nu am primit alt sfat.
am intrebat pediatrul, pentru ca incepusem sa ii fac baita in fiecare zi, se relaxeaza, ii place, chiar daca e nervoasa, se calmeaza si doarme foarte bine. face parte din ritualul de seara, iar bebelusilor le place sa aiba un semnal ca sa stie ca atunci urmeaza mancare si somn. iar pediatrul a zis ca e foarte bine, asta recomanda si ea. cred ca sunt pareri impartite. noi ramanem la baita din fiecare seara. cand am fost in deplasare am cumparat o baita gonflabila in forma de ratusca asa arata
http://www.diapers.com/p/munchkin-white-hot-safety-duck-tub-10507, e tare haioasa:)

daca vreti marturii de botez de pe accesorii de nunta, scrieti-mi un mesaj, am legaturi cu magazinul si va pot face rost de o reducere:)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aever spune:

Am citit tot ce-ati mai povestit si n-am nimic de adaugat, s-a raspuns frumos la tot ce s-a intrebat.

Am si eu o intrebare-rugaminte. Spuneti-mi ca e un puseu de crestere la 6 saptamani. Intrebarea era daca e puseul si ma rog ca raspunsul sa fie "da" ca m-a innebunit azi si ieri(dar mai ales azi) cu tzitzi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Aever vezi ca pe prima pag la linkuri utile e unul la un post de pe DC despre puseele de crestere si te lamuresti f bine

Mergi la inceput