Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (3)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Dana cam greu cu pediatrii, noi suntem in Polonia, si dintre noi doar eu vb f putin limba, asa ca trebuie sa ne limitam la pediatri care vb engleza. Doamna e renumita si am fost multumita de indicatiile ei, plus ca o pot suna oricand daca bb are vreo problema si ma redirectioneaza si spre alti medici de specialitate care vb engleza.
In ceea ce priveste baita si noua ne-a recomandat vara (da vara de-a noastra nordica...maxim 27 de grade si nu mai mult de 2-3 zile legat) sa-i facem baitza de 2 ori pe saptamana si iarna o singura data. In rest, la nevoie sa spalam bb la fundulet, subrat, la incheieturile picioruselor, pe manute, pe labutele picioarelor si pe fata cu un prosopel moale inmuiat in apa caldutza sau cu pad-uri de vata si la fel sters prin tamponare cu ceva care sa nu lase scame.
Dar astea sunt aici in nord, unde e preponderent frig, dar in Romania unde curg apele de pe om de la calduri nu cred ca merge aplicata metoda.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellyshor spune:


Mai fetelor, eu il declar pe Boom in "greva foamei" (citat din Onutza)
Nu stiu ce sa-i mai fac, sunt tare mahnita.
Mananca din ce in ce mai putin. Doar adormit mananca bine, adica noaptea.
In rest, ziua e o adevarata lupta in timpul mesei. Bea 40-50 ml si incepe sa se agite, da din maini, din picioare, plange, da sa se ridice(da, daaa....cititi bine! face niste abdomene de abia ma mai tin la el. Imi imaginez ca in scurt timp dc ii mai arat biberonul o sa se ridice si o sa o ia la fuga )
Azi, la 12.00, i-am dat sa pape din picioare, plimbandu-ma cu el prin casa si leganandu-l. Doar asa se calma un pic incat sa suga!
Ma ingrijoreaza, sper sa fie doar o etapa si sa treaca o data.
Pediatrul a zis ca e de la caldura. Dc e asa o sa innebunesc sigur, ca urmatoarele 2 luni se anunta caniculare.

Anitta am notat sfaturile tale, ff bune. Si eu il tineam pe Boom in brate sustinut de fundulet, cu fata spre exterior. Lui ii place mult asa, si eu incerc sa nu-i tin mana chiar sub fund, ci mai mult spre picioare asa(cam cum sta in manduca).
O sa incerc sa fiu mai atenta.

Tzuky eu sunt pro baita zilnica.
Sa iti spun si de ce.
In primul rand face parte din ritualul de seara: baita cu masaj-papa-nani.
In al doilea rand lui Boom ii place ff mult si se relaxeaza total(stii ca ei seara sunt mai nervosi pt ca acumuleaza tensiunea de peste zi).
Masajul este un moment magic pt noi. Se intinde, gangureste, se alinta...ii place ff mult.
Si nu in ultimul rand, sunt convinsa ca il si ajuta sa doarma mai linistit.
Asa cum si pe mine ma ajuta dusul de seara sa ma relaxez si sa dorm frumos.
Asta e parerea si experienta mea, nu spun ca e absolut necesara baia, dar noua ne e tare bine asa.

Elena, intr-adevar, mie medicul neonatolog mi-a spus in spital sa folosesc termometrul doar ca ultima solutie(tocmai din motivul amintit de Tzuky...mi-a zis ca la baietei efectul e cu bataie lunga si nu e indicat). In consecinta, nu l-am folosit niciodata.
Eu si temperatura i-o iau de la subrat, niciodata din popou.

Ufff, sper sa va reglati si voi o data cu scaunul, ca te vad ff stresata de asta. Eu ma gandesc ca mai avem de tras cateva luni si o data cu diversificarea o sa li se mai regleze tranzitul puilor.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellyshor spune:

Mai voiam sa spun ceva.

Picaturile "Protectis" sunt produse de firma Biogaia.
http://www.protectis.ro/products/BioGaia_drops.php
Banuiesc ca despre ele vorbesti si tu, Cryssa.

Astazi ajung si eu la control la ginecolog. Sper sa se fi vindecat bine operatia. Va anunt pe seara cum a fost.

Pooooooooooooop!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Shoshonik spune:

Citat:
citat din mesajul lui ancutzica85

Daca este cineva care ia cerazette si stie cat timp dupa inceperea administrarii trebuie folosita protectie suplimentara? Doctorul mi-a spus 1 luna dar mi se pare cam mult. Voi cum stiti?

Ancuta, mamica fericita de bebe David Andrei, 21 mai 2012


14 zile a zis dr mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anitta_O spune:

Tzucky, incep prin a-ti spune ca eu sunt relaxata de felul meu in raport cu Iulia, si in general, asa, cred ca de fapt ai observat de-a lungul timpului. Mi se pare destul de categoric mesajul tau, si am senzatia ca pe undeva mi se adreseaza. Te asigur 100% ca nu zghihui copilul, am mai crescut unul si m-am purtat si cu ala delicat si uite ca ala n-a regurgitat asa ca sora-sa, nu, nicidecum (Mmamita, care are si ea 2 copii, cu amandoi a patit sa regurgiteze mult). Daca tu ai un copil care nu da laptele afara e exclent, dar accepta totusi ca sunt copii si copii, sisteme digestive diferite. Iulia a dat afara laptele inca de la inceput, numai noaptea nu-l da, atunci cand adoarme imediat. In rest, daca se agita un pic, indiferent daca o ridic sau o las pe pat, iese si lapte odata cu aer. E suficient sa dea un pic din maini si sa isi propteasca calcaiele in pat, ca se umple de lapte. Baiatul n-a avut problema asta.
Baia: ii faceam la 2-3 zile, nu zilnic. Dupa care a facut pe piele mii de bubite, mii si mii. N-ai vrea sa vezi cum era mititica. La recomandarea medicului am inceput sa o spal zilnic si chiar de 2-3 ori pe zi si sa stii ca i-au trecut pana la urma, dar greu-greu de tot. Am citit despre aceasta iritatie de la caldura ca apare prin infundarea orificiilor glandelor sudoripare si ca spalatul des le-ar ajuta sa se desfunde. La noi in casa erau pe vremea aia 30 de grade, iar Iulia statea numai in scutec. Din cauza asta ne-am si pus AC, nu se mai putea.
Deci as zice ca sunt cazuri si cazuri, in Germania cu siguranta e un pic mai rece decat in Romania, mai ales vara asta a fost crunta.
Plus ca vorba lui Elly, dupa ritualul spalatului, masajului (eu o dau cu ulei:1. pentru ca i-a ramas pielea tare uscata dupa bubite si 2. pentru ca din cauza de talus valgus trebuie sa ii facem masaj la picioare), suptului, doarme foarte bine jumate de noapte.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anitta_O spune:

Elly, exista greva suptului. Chiar ieri mi-am adus aminte de asta, i-am si zis Onutzei. Poate te ajuta sau poate fi un start pentru cautari despre asta:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=170281&nm=Greva-suptului
Succes la medic!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anitta_O spune:

Shosho, cam scumpa la vorba...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRYSSAaa spune:

Elly, e clar ca BioGaia si Protectis e acelasi lucrusi. Si ale mele au papitoiasul ala galben pe ele. . Alta Marie cu aceeasi palarie :)))
Ma bucur ca am si eu descriere in romana...ms
Nu imi dadea prin cap sa caut "pe romaneste", ma chinuiam sa traduc :)))

Aoleooo...exista si greva suptului? Bun de stiut! Pfiuu, si cu tzitzi ce facem? O lasam sa explodeze :))))

Apropo de baie: si eu intentionam sa ii fac de 2 ori pe saptamana, dar ii fac zilnic sau la 2 zile pt ca doarme asa frumos dupa baie....
Cam plange la baie, dar de cand ii fac doarme 5 ore adunat (de la 3), ceea ce mi se pare mult mai important decat nush ce stricat de PH. Atata tmp cat il dau cu ulei si crema de galbenele supa, si pielea arata extraordinar iar el doarme f bine dupa, de ce sa imi complic existenta?

Elena, daca ai vazut ca de la BioGaia/Protectis pyuiul nu mai nface kaka de ce ii mai dai???
Eu zic ca acest probiotic merita incercat, proportia reusitelor e destul de mare. Si daca nu merge, nu merge si asta e, il opresti, ca doar nu face ceva ireversibil.

Cat despre regurgitat, uneori nu da nimic afara, alteori ba.
si eu incerc sa il tin in semisezut (stau in pat, cu picioarele usor flexate si pe picoare si burta, in pozitia de maxi-cosi).Dar cand urla ce sa fac, sa il baricadez in semisezut???? Ma plimb cu el si il legan, incerc sa vad ce functioneaza la acel moment, ca doar nu o sa il las sa lesine.
Acum, depinde de la moment la moment, nu cred ca se poate stabili o regula: asa se face.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Voiam sa mai adaug ceva, dar am fugit la realimentarea puiului.
Despre lapticul dat afara, e mai comuna problema la bebelusii alaptati la san decat la cei pe LP deoarece inghit mai mult aer. Bineinteles asta in lipsa unor probleme medicale de tract digestiv.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andra_C spune:

Helloooooooooo, ce faceti?
Am fost si eu la spital (la alta rezidenta acum ofofof) care a zis ca arata foarrte bine plaga, dar eu nu mai cred nimic, pana cand nu o vad inchisa nu mai cred nimic. Se pare ca am alergie la firele cu care au cusut inauntru, de aia mi-a iesit firul acela acum o saptamana, sper sa nu mai iasa si sa inceapa sa se inchida
M-am vazut cu Asparagus azi la Ferma Animalelor, vreau sa va zic ca e superrrrrrr draguta iar copilasii sunt deliciosi, frumosi foc, iar Biancuta are niste ochi albastri ca cerul.

Ionelule, te pup! Am trecut ieri prin fata blocului tau, dar eram in graba ca altfel iti ziceam sa te vad 5 minute (ne grabeam la strabunici care stau la metrou la eroii revolutiei, apoi la o prietena in Popesti si deja eram in intarziere)

Tzuky,eu sunt extrem de calma in cresterea copiilor, sunt foarte blanda cu ei, foarte rar ma plang eu de ceva, dar iti spun: intre copiii mei sunt 2 ani, ma port cu Robin cum m-am purtat si cu Amana. El regurgiteaza foarte des, ea nu a regurgitat niciodata, nici nu stiam ce inseamna asta. Sa inteleg ca pe el il zgaltai si de aia da afara? Sub nicio forma, doar ca fiecare copil are sistemul digestiv propriu, nu sunt identici.
Baita ii fac aproape zilnic, nu cu sapun mereu, dar in apa il bag. Este si el un omulet mai mic (cum zici si tu) si daca eu fac baie zilnic, ii fac si lui.
Elena, dar tu cum esti? Ca am citit ca daca mama e constipata se transmite si puiului.


-------------------------------------------------
Andra, mami fericita de Amana si de Robin

Mergi la inceput