Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 12

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dana_cp spune:

Va pup, gagici!

Iar am lipsit o saptamana ca am fost plecata si am apucat sa citesc scurt ce ati mai facut..

Multa sanatatae bebeilor cu problemute, sa treaca repede si bine peste toate!

Dorinutza, sunt cu gandul la tine, sa te pui pe picioare!

Cristina, frumos ce ai facut pt noi! Multumesc pt aprecieri. Eu te consider o mamica minunata si uneori te invidiez (in sensul bun) ca stai non stop cu printesa si esti ok cu asta. Eu simt nevoia de putina independenta uneori - insa am renuntat sa ma gandesc ca nu-s o mama buna.

Happy, mersi . Mie toate fetele imi sunt f dragi - atat de dragi incat la un mom dat ma gandeam serios sa va invit la botez, ca ma simt f apropiata de multe dintre voi. Desigur, ca noi toate cred eu, am si preferinte on top of preferinte.. si tu esti pe lista mea scurta

Acu'..
- si lui Gaza ii miros urechile spre seara, inainte de baie. Am tras eu concluzia ca dupa urechi e problema.
- eu ii dau apa din cand in cand, insa atat. Diversificarea o s-o incep cat mai aproape de 6luni. Multumesc mult, Dara, pt discutia cu borcanase, eu ma gandeam ca e mai ok sa-i fac eu papa, dar vad ca nu-i asa.
- a inceput sa adoarma cu conforterul, insa numai dc stau si eu lungita lanaga el. Se mai trezeste noaptea sa pape, dar nu situ nici cat de des, nici la ce ore, ca deschid jumatate de ochi, il mufez si adormim amandoi asa.
- nici mie nu mi-a venit ciclul.
- urasc caldura!

Despre soare ce stiti? Eu nu l-as lasa nici macar la 9dim sau la 8 seara in soare, insa vrem sa mergem la mare pe la sfarsitul lui august, dar ma gandesc ca degeaba mergem daca n-o sa-l las in apa nici macar cateva minute (ca doar n-om merge noaptea la plaja, ca vampirii).. Voi cum procedati? Cat de tare ii feriti de soare?

In alta ordine de idei, am inceput o "cura" bazata pe inghetata si culeam culmilor incep sa dau din slana.. Oricum, mai am ~ 10kile de dat jos, la 4luni dupa nastere. Mai e vreuna din voi asa? Sau trebuie sa incep serios sa ma ingrijorez?

Am cumparat piscinuta, pe care vrem s-o punem in living, ca afara e prea cald si soare. Insa n-as umple-o cu 300litri de apa doar pt Gaza, asa ca organizez o petrecere cu puradei.. la care sunt invitati toti strengarii care vor/pot sa vina. E destul de mare si incapatoare pt ei. Asa ca, mamici, ce ziceti de unul din we viitoare? Ne cunoastem si noi in sfarsit?

Va puuup cu mult drag!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marci_mami spune:

Vai ,fetelor,am tras o sperietura de dimineata ca si acuma inca tremur!Mi-a cazut Bianca din carucior!
Am iesit de dimineata in gradina,ca de obicei,si pe Bianca am pus-o in carucior.Se tot distra cu picioarele pe sus ,dupa 5 min a si adormit si am lasat-o sa doarma in carucior.Si a venit o rafala de vant,carucioru avea frana trasa,si mi-a intors carucioru cu rotile in sus si Bianca a aterizat pe burta in iarba.Noroc ca eram langa ea si iarba de jumate de metru.Am dezbracat-o complect,am pipait-o peste tot si nu am vazut sa aiba nici o lovitura sau cucui.Pe fata are multe zgarieturi.Acuma o tot supraveghez iar dimineata avem programare la dr,sper sa nu avem urmari neplacute.
Pupice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_cp spune:

Marci, uff ce patanie! Bine ca e bine! Stiu ca suna aiurea de tot pt noi, insa d'astea nu scapa nimeni. Mai ales cand vor fi mai mari si se vor lovi peste tot..
Pupam Bianca speriata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buburuza1979 spune:

hai ca a venit pediatra si ne-a intepat! acum stau pandar langa ea! asa m-a speriat Nico cu patania ca si mie imi vine sa nu mai vaccinez, dar mi-e si frica de unele boli; deci inca sunt nehotarata. am citit multe de cand s-a nascut Serbanu si tare mi-e frica de vaccinurile (vaccine?) astea!
bilantul, 64 cm 5900 gr.
si am avut un soc! pe cand o controla in gat, a mea incepe sa urle la care dr zice "offf, scuza-ma, te-am lovit la dintisor!"
la care eu: "care dintisor???
cica i-ar fi iesit jos in dreapta primul incisiv
acu astept sa se trezeasca sa o caut de dinti, ca era ciufuta rau dupa intepatura si nu am mai zgarmat-o si eu! adevarul e ca ea baleste mult si roade ce apuca dar m-am mai uitat zilele trecute in gura si nu era nici gingia inflamata si nici nu am simtit ceva la deget cand am pipait-o...

aaa si vrea neaparat sa stea in fundulet. o sprijin intre perne si ea isi da capul inainte ca berbecul sa se ridice de tot. de multe ori o gasesc cu capul pe picioruse sugand degetele de la picioare e mortala!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ronina spune:

Buna fetele!

Eu am inbulinat-o, m-am trezit dimineata ca imi era 'putin' rau, si la amiaza s-a transformat in voma si diaree Is slabita si mi-e teama sa n-o scap pe Bianca cat o tin la ragait, in rest ea e surprinzator de cuminte si zambareata azi. Deocamdata n-am luat nimic ca nu stiu ce e voie in alaptare, deseara ajung la medic. Sper ca anticorpii din laptic sa o fereasca de a lua de la mine stupizenia asta de virus sau ce-o fi.

Meg: spor la invatat, cred ca e tare greu sa faci asta cu 2 copii in grija
JD: sarbatorire placuta!
Haydee: ar trebui sa existe o plasa de material care sa se prinda de marginile patutului si sa coboare pana la nivelul 2. Barele se pun pe marginile acestei plase sa stea intinsa. Dar dupa cum spuneam, se cam clatina cu tot cu bare.
Dana: eu merg la turci in septembrie, cu crema de soare sper sa o pot tine de pe la ora 18 si la soare. Distractie la petrecerea de balaceala!
Marci: aoleo ce sperietura, in halu' asta de vant bate pe acolo? Sper din tot sufletul sa fie totul in regula cu Bianca.

Ma duc sa dorm ca ma doare capul crunt si in curand se trezeste si zana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buburuza1979 spune:

Anca, Walli, sovi cum mai sunteti???
lakioana ati rezolvat cu limbuta?
franqois nu a mai scris nimic dupa nastere... stie careva ceva de ei?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buburuza1979 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ronina

Eu am inbulinat-o, m-am trezit dimineata ca imi era 'putin' rau, si la amiaza s-a transformat in voma si diaree Is slabita si mi-e teama sa n-o scap pe Bianca cat o tin la ragait, in rest ea e surprinzator de cuminte si zambareata azi. Deocamdata n-am luat nimic ca nu stiu ce e voie in alaptare, deseara ajung la medic. Sper ca anticorpii din laptic sa o fereasca de a lua de la mine stupizenia asta de virus sau ce-o fi.


smecta ai voie ...de asemenea si saruri de rehidratare. si metroclopramid e voie (o sa iti faca si lapte mult)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buburuza1979 spune:

ma oftic ca nu apare mesajul cristinei ca propunere la mesajul lunii! oare sa fie pt ca e sfarsit de luna? sper sa il bage pe august...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buburuza1979 spune:

mda, e cu capu' pediatra! vede dinti unde nu sunt! am controlat-o acum si nu a iesit nimic! nici gingia nu e umflata sau rosie! si nici nu se vede ca ar iesi ceva curand! cred ca a avut vedenii de la caldura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Haydee spune:

Marci, ce sperietura! Bine ca nu are nimic grav Bianca
Buburuza, felicitari pentru dintisor. Daca nu ai observat ca ii iese, inseamna ca nu a fost nici foarte plangacioasa.
Ronina, sanatate multa! Multumesc ca m-ai luminat ce e cu barele alea; doar ca noi nu avem nici o plasa; oricum, daca zici ca e instabil nivelul superior, probabil ca nu l-as fi folosit nici eu. Asta nu inseamna insa ca e normal sa cumperi un produs incomplet in cutie.Noi l-am luat din supermarket, iar sotul nu s-a gandit deschida cutia; si nici bonul nu-l mai are. In fine, asta e! Bine macar ca Elenei ii place in el

Mergi la inceput