Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 12

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Eu tot nu gasesc mesajul Cristinei la topicul lunii, ca sa-l votez. :(


Merci pentru raspuns, Tala. Si pentru anuntul de reduceri, incerc sa ajung!

Cristina, la dinti am citit ca e bine sa iei jucarii de dentitie care nu au si manerul cu lichid, ca sa nu le inghete si manutele. Si in al doilea rand, cica trebuie puse in frigider, nu in congelator. Cica mai merg suzete racite in frigider.
- Legat de filmulet, mie mi s-a parut ca inghite ceva, de fapt, si de-aia face asa din buzite. Initial am crezut ca inghite saliva, insa dupa aia am vazut ca a regurgitat si ma gandeam ca inseamna ca inghite nitica regurgitare. Parerea mea, nu garantez.

Ronina, parca vazusem ceva de morcov, cand apuc sa gasesc din nou, zic.

Dorinutza, la coloana cica e bine sa faci RMN, se poate face si cu trimitere (uneori astepti putin sa intri in plafonul de asigurari) si costa parca aprox 150 lei cu trimitere, daca retin eu bine. Dupa care la Babes in Bucuresti exista chirurgie a coloanei minim invaziva (e adevarat, costa, cam 1000 eur cred) si pleci acasa in 20 de minute, daca ti se potriveste (ei spun cinstit la ce merge si ce nu - de ex. soacrei i-au spus clar "ne pare rau, trebuie operatie clasica la dvs.", mamei i-au spus "merge la cervicala cu sanse de reusita 75%".
De vreo 3 zile am niste dureri la sale ca in sarcina, am impresia ca mi se pun oasele la loc, alea de s-au deplasat atunci, pt ca doare cam la fel si nu mai pot sa ma rasucesc.

Niko, merci pentru link, oare de-aia o fi copt BCG in nestire la Miruna, Alexia, Vladut...? Eu chiar am citit inainte de vaccinare despre BCG, cand voiam eu musai Engerix nu Euvax pentru hepatita B in spital, si ideea era ca-i BCG de la Cantacuzino si ca nici nu se poate achizitiona altul. Am stat linistita in ideea ca-i fac de la Cantacuzino, adevaru' e ca nu mi-a dat prin cap sa intreb de unde e BCG-ul ca de ani de zile se facea de la Cantacuzino si nu fusesera probleme. Cum se stie ca ar fi cauza decesului la fetita de 3 luni vaccinul si nu altceva? Ce simptome a avut? Intreb ca sa urmarim si noi, D-ne fereste!


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Haydee, Meg, aveti idee ce BCG au facut copiilor la Regina Maria?

LE:
Eu am intrebat acum in scris la Regina Maria, sa vedem ce raspuns primesc. Am solicitat raspuns scris, sa vedem.


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Niko merci pt lamuriri. Intrebam pt ca nu stiam daca se face rapel la vaccinul asta. Si la noi a tot copt pana la 2luni
Caldura de azi ne-a doborat. Sunt si speriata pt ca Matilda aplans tare rau si nici nu stiu de ce . Initial cred ca s-a speriat de mine (m-am spalat pe par si il aveam desfacut, ori ea nu ma prea stie asa). Apoi plange cand incercam sa o pun la san (trecuse ceva timp de la ultima masa) si deja ma gandeam la dureri de ceafa si alte nenorociri. Pana la urma a adormit, nemancata....sunt stersata ca poate se deshidrateaza dar n-a fost chip s-o conving sa pape.
Chito ma bucur ca sunteti bine.Edu e un urias . Succes cu diversificarea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ronina spune:

Buna fetele!

Ne-am intors si noi de la Moneasa, a fost tare placut, desi n-am scapat nici acolo de calduri, decat noaptea. Din pacate de data asta nu ne-a mai ajutat aerul la somnic, Bianca a dormit la fel de putin si de greu ca acasa, a refuzat sa adoarma plimbata in carucior, tot in camera ne-am facut somnicul.

JD: da, am fost si la DM, pe langa Real si Auchan. Poate nu aduc ca nu trece cel simplu de morcov. Oricum sper ca pana la concediu sa apuc sa introduc mai multe legume si sa am ce borcanele alege sa-i fie potrivite.
Tala: in sfarsit ceva ce avem si in TM, o sa dau si eu o fuga pana la Noriel. Si Bianca s-a speriat de mine prima data cand m-a vazut cu parul desfacut
Niko: offf, imi pare tare rau de pataniile cu vaccinul. Vazusem si eu stirea dar speram sa fie mai mult panica decat realitate, Bianca din fericire n-a avut reactii vizibile de la el, chit ca nu stiu de care i-a fost administrat.
Dia_tm: bineinteles, iti oferim o portie de soare
Chito: wow ce bilant frumos are bebe Edu, creste si tot creste De Bu ce ne mai povestesti? Ca tare cu foc le mai ziceai in gravidie si de el.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns megbeng spune:

va pup si eu in fuga pe toate, am citit putin din urma..cam de groaza povestea cu vaccinul, of Doamne!

eu sunt la suceava cu copiii, ne e tare bine aici, temperaturi rezonabile, ajutoare..eheee, cine e ca noi!

ana e bine si ea, cred ca o vom diversifica la 5 luni (e pe san exclusiv si poate se mai tempereaza ritmul in care ia in greutate- are aproape 8800g, in plus aici ai mei au o vecina cu gradina 100% eco si as vrea macar sa incep cu legume culese dimineata de pe strat, fara urma de ingrasamant).

am reusit sa ma mobilizez si cu invatatul (dupa CIC mai am putin pana la un examen f f serios si greu) ..fie imi pun ceasul la 5 dimineata si citesc de la 5 la 7 cand se scoala copiii, fie stau seara, dupa ce ii culc, de pe la 10 jumate la 12-1. deci va dati seama de ce nu m-am mobilizat si de forum.

mi-e dor de fiecare in parte si de fiecare strengarel, ma bucur sa va mi zaresc pe FB.

pupici en-gros tuturor!




meg,dematei(9.02.2007) si Ana (7.03.2012)

"Mami, te iubesc dintotdeauna!" (Matei)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J.D. spune:

Ronina, nu am crezut ca DM nu vinde aceleasi produse peste tot. Intre timp am auzit de la alte mamici ca nici pasta de dinti weleda nu au. E drept ca in de sunt produse mult mai multe decat in cz, dar am crezut ca macar unele produse de baza le aduc si in ro.

E cald si la noi de cateva zile. Ne facem pregatirea pt concediu. Sper sa primim pasaportul lui Euan la timp sau macar hartia de drum. Abia astept sa/mi sarbatoresc ziua de nastere impreuna cu Euan! Eu fac 35 si el 3 luni!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magddalena spune:

buna

am o intrebare in Romania se poate pune scaunul de bebe in fata dreapta,eu am scaunel anumea pt ea cu suport sub el de care se leaga centura si apoi pun scoica,e interzis in Ro?Ca pana acum asa am mers cu fata in masina..nu de alta dar amenda e de la 300 la 800 de ron,plus 9 puncte amenda minim

mersi pupe

ati plecat toate in vacanta??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Haydee spune:

hello!
Dara, la noi vaccinul HCG a fost SSI; a copt o singura data in jurul varstei de 1 luna.
Parca tot tu intrebai la capitolul anterior de anemia ferivipara; la controlul de 2 luni, pediatrul ne-a spus ca buzele palide, palmele si talpitele albe si nu roz sunt semne ale carentei de fier; totodata, insa, ne-a spus ca bebelusii isi fac depozite de fier in timpul sarcinii (mai ales daca mama ia supliment de fier), urmand sa le "foloseasca" mai tarziu; in cazul nostru a ramas sa urmarim simptomele de mai sus, iar la controlul de 3 luni, ne-a spus ca deocamdata nu e cazul sa-i dam fier; cu atat mai mult cu cat Elena a luat foarte bine in greutate, are pofta de mancare si e vioaie;
Niko - sper sa treceti usor peste acest episod neplacut
Meg, spor la invatat si succes cu diversificarea
Chito, succes la kineto si la diversificare
Magda, din cate stiu in Ro nu ai voie cu scaunul de copil in fata; si eu am suport care se leaga cu centura si pe care se fixeaza scoica, dar il tinem in spate

In alta ordine de idei, a luat sotul patut pliant - un bertoni, pe a carui cutie scrie clar - 2 layers; si instructiunile sunt tot pentru patut cu doua nivele, doar ca patutul nu are nici o plasa pe care sa o depliem ; are in schimb 4 bare de metal, a caror utilitate nu am descoperit-o inca, intrucat nu exista nici un sistem de prindere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J.D. spune:

Eu nu mi/as pune copilul in fata pe locul mortului. Poate sta in spate cu jucarii si cu oglinda in care sa vad ce face.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amy25 spune:

Haydee tot Bertoni am si eu carutul si nu-s multumita. Leaganul atinge un plastic si ticaie, sigurantele nu le-am gasit si le-au trimis dupa si de alta nuanta, plus ca la 550 ron luam altceva mai bun. Teapa noastra.

Mergi la inceput