Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 12

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ronina spune:

Buna fetele!

Vad ca bebeii nostri sunt impartiti, ori le place maxim pe burtica ori deloc

JD: n-am idee de dimensiuni pe varste, dar parca retinusem chiar aici la noi in odisee un raport de 74 cm deja. Poate mi s-a parut.
Anca: sper din tot sufletul sa reusiti sa ajungeti de vineri in TM si sa ne vedem vineri seara, cel tarziu sambata dimineata, ca sambata viitoare avem si noi in plan sa plecam pe la parinti/socri si n-as vrea sa te ratez.
Cristina: multi ani fericiti impreuna si de acum!
Lady_X: eu pun granulele homeopate in seringa si apoi trag cu ea inca 2 ml apa in care le las sa se dizolve si apoi i le dau direct cu seringa la coltul gurii. 5 ore intre mese parca e cam mult, intr-adevar. Am observat si eu de ceva vreme ca Bianca mea s-a invatat cu multe deprinderi, cand o asez pe aleza ei pe care papa imediat se intoarce pe o parte cu gurita deschisa si asteapta sanul, problema e ca uneori se intoarce in partea cealalta decat unde sunt eu si cand nu vede nimic intra in panica

Sunt suparata pe pediatra, am sunat acum 2 sapt sa vedem de vaccin si ne-a zis sa mai sunam prin 2-3 aug ca nu primisera, azi cand am sunat cica au venit intre timp vaccinurile dar dr a plecat in concediu si revine in 20 Si uite asa vom face vaccinul de 2 luni la 6 luni Asta pe langa ca mi-e cam frica de rotarix facut asa tarziu... offf.
Azi am fost sa-i facem Biancai poza pt pasaport si sa depunem actele, a iesit tare haioasa Si cu ocazia asta am ajuns si pe la Noriel, dar parca destul de putine jucarii sunt la oferta reduse. I-am gasit totusi ceva cadouas de 6 luni, dar nu cred ca o sa am rabdare pana atunci sa i-l dau

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Lady, parca pe cutia de LP scrie ca trebuie sa aiba 4-5 mese, dar na, nu e aceeasi consistenta, nu-mi dau seama.

Sovi, nivelatorul de scaun este asta http://www.buburuza.ro/mergem-la-plimbare/accesorii-pentru-plimbare/accesorii-pentru-masina/nivelator-scaun dar eu nu l-am cumparat, am folosit in loc rola de hartie igienica

Btw, dc e cineva interesat, marile universitati din lume testeaza cursuri online si pt. ca sunt inca in faze de testare, sunt gratis. Daca vreti unul despre vaccinuri - aici : https://class.coursera.org/vaccines-2012-001/class/index

Oricum mai sunt si alte cursuri din alte domenii acolo pt cine are timp sa urmareasca filmuletele. Nu va obliga nimeni sa dati si examenul. Se pot si descarca prezentarile video din sala de curs pentru vazut mai tarziu.


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kovacsc spune:

Multumesc Ronina!!! Cum trece timpul, cand ma gandesc ca eram amandoi la liceu cand ne-am cunoscut!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chitosenia spune:

Buna fetele mele,

Nu vreau sa intristez pe nimeni dar eu clar sunt intr-o pasa mai proasta...imi devine din ce in ce mai evident faptul ca Edu are probleme de dezvoltare psihomotorii...pana acum am tot sperat ca mi se pare ca e ok si asa ca totul e bine...ca va avea un bum de achizitii dar deja m-am resemnat Edu e intarziat dpdv al dezvoltarii psihomotorii.
Joi avem programare la neurolog de la care ma astept doar sa imi confirme ceea ce stiu in adancul sufletului meu( ca ne asteapta un drum lung si anevoios la sfarsitul caruia nu stim daca din bebelus hipoton va deveni un copil normal).
Nu stiu unde am gresit cu el...poate in sarcina, poate la nastere paote nu l-am stimulat noi suficient..tot ce stiu e ca nu e bine.

Vreau sa recunosc sincer ca ma simt geloasa cand va citesc vorbim despre achizitii copiilor vostri si despre tot ce fac ei si Edu nu poate ...tinutul capului, rotatii pe burta spate, prinsul jucariilr cu mana , intresul pentru lucruri(jucarii, carusel).

Sincer ma simt extrem de epuizata... de cand s-a nascut Edu o tinem din doctor in doctor si apare o noua problema in fiecare luna.

De aceea voi renunta sa intru pe forum o perioada de timp...voi sunteti minunate si strengarii vostri la fel si nu mi se pare corect sa nutresc sentimente de gelozie la adresa sanatatii copiilor vostri. Cand Edu a fost in spital incurajarile fetelor m-au ajutat sa imi tin sanatatea mentala si mi se pare egoist si urat sa va rasplatesc bunatatea cu sentimente mici.
Sper ca dupa ce ma voi echilibra un pic si voi accepta problemele fiului meu sa revin alaturi de voi si sa ma primiti inapoi

Pana atunci va urez multa sanatate si bucurii!

Va pup pe toate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monna3 spune:

La multe lunite Maria Elisa si David Traian!
Cristina la multi ani fericiti impreuna!
Ronina bravo pt pasaport! O sa mergem si noi sa-i facem dar il mai lasam vreo luna-doua
Lady si eu am observat ca se bucura piticul cand vede tzitzi, ii lucesc ochisorii de numa
Dara multumim de link, sunt unele cursuri interesante pe acolo . Ce mai face noruca? Niste poze ceva ne mai dai?

Si noi o sa plecam cu piticul in weekendul urmator. Are tati o sedinta intr-un oras la vreo 3 ore de mers cu masina si mergem si noi cu el. Am putine emotii, nu stiu cum o sa fie noaptea ca mergem de vineri si ne intoarcem duminica.

pupici

Monica, mami fericita de Cezar-Andrei (04.03.2012)

Povestea nasterii


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monna3 spune:

Chito ufff... eu sper sa fie bine si la voi intr-un final sa va bucurati de Edu pt ca ajunge cate ati tras. Fii fara grija ca te vom primi inapoi oricand esti pregatita. multi, sanatate si putere multa!

Monica, mami fericita de Cezar-Andrei (04.03.2012)

Povestea nasterii


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Chito sunt absolut convinsa ca nu ai gresit tu cu nimic. Sper ca esti constienta ca desi iti este extrem de greu sa accepti asa ceva ai facut deja demersuri si asta inseamna ca esti o mama buna si puternica. Iti doresc din suflet sa ti se spulbere cat mai curand toate aceste temeri, Edutu sa recupereze si sa te bucuri de el asa cum orice mama isi doreste. Sunt sigura ca vorbesc in asentimentul tuturor mamicilor de pe forumul asta cand spun ca ne gandim cu dragoste la tine, la voi si aceste ganduri bune va vor ajuta. Cu mult drag iti mai spun ca suntem aici oricand ai nevoie.
si un p.s. - poate ca achizitiile lui Edu sunt mai mari decat ale strengareilor din odisee pt ca ei nu au trecut prin operatii si suferintele lui.
LE: daca mai citesti postul asta, te rog mult nu te opri la un singur medic, mergi la cel putin 3 ca sa ai macar 2 opinii la fel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_cp spune:

gagicile!

Dara, "cura" cu inghe e simpla , bag numai inghetata o zi intreaga (de obicei mananc o cutie de 460gr Big Milk).

AM facut Rotarixul marti si ieri mi-a facuit febra mare rau.. abia i-a trecut azi.. habar nu am daca de la Rotarix sau de la o raceala simpla.. oricum, a fost horror, azi noapte l-am vegheat pana la 6, sunt rupta, dar macar acu' nu mai are febra.

Eu il pun in fund de la 4luni, e vanjos si a "cerut". Nu mi se pare ca ar avea o problema.

Apropos de Vigantol, cica faza cu expiratul dupa o luna e gaselnita de-a coemricantilor, pediatra mea a vb cu producatorii si aia zic ca n-are nimic daca o tii si 6luni.
Si eu mai uit sa-i dau.
Edit, ca uitasem: cica in US e interzis Rotarixul..

Strumfy, mi-era dor de tine

Happy, nici Gaza nu se intoarce singur.. eu as intreba pediatrul de mersul automat, desi nu ma gandesc ca ar fi o problema..

Monna, si al meu adoarme numa' dupa 23.. cel mai des pe la 24... dar e ok ca si eu sunt nocturna.. Beleaua e cand il apuca vorbitul la 6 dimineata.. eu incerc sa-l fac sa vorbeasca doar cu tzatza dar de cele mai multe ori vrea sa fac eye contact :))

Ronina, schimba pediatra!

Chito, nu pot decat sa intaresc tot ce au spus Tala si Monna. Esti grozava si sunt convinsa ca Edu va fi ok. Multa multa sanatate si daca te putem ajuta cu ceva, orice, da-ne de stire! te pup


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ronina spune:

Buna fetele!

Dara: bine zici tu cu hartia igienica, ma tot gandeam si eu ce sa pun sub scoica, ca adormea saraca si ii cadea capul in piept de aiurea ce statea.
Chito: imi dau lacrimile doar gandindu-ma prin ce greutati treci ma rog sa fie doar o spaima si sa te linisteasca neurologul si vorba Talei, cauta mai multe opinii. Sus inima mamica! Abia astept sa treci cu bine peste incercari si sa revii sa ne dai vesti ca sunteti bine
Monna: vei vedea ca e bine in deplasare si vei prinde curaj sa mai mergeti, la fel ca mine si Anca.
Dana: 460 gr inghetata pt toata ziua sau la o masa? Eu slabisem 1 kg cu criza de fiere dar deja l-am pus la loc Eu am mare oroare de cand va face pt prima data febra pt ca desi am vreo 3 termomentre nu am deloc incredere in ele, imi par cam proaste si nu stiu daca sa ma iau dupa ele. Cel care parca ar fi mai constant la masuratori repetate e luat din State si masoara doar in Fahrenheit si tre' sa tot convertesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_tm spune:

Anca, ar fi super sa ne vedem si cu tine prin Timisoara - pt mine vineri si sambata e ok (ti-am trimis nr. meu temporar de Romania pe PM).

Chito,
Mult curaj! e tare tare greu sa-ti faci probleme ca puiutul tau ar putea avea ceva grav, cu efecte pe termen lung; poate nu e asa... de multe ori (si mai ales cand ne sperie si medicii) avem tendinta sa ne gandim la ce e mai rau, si unoeir chiar nu e cazul.
Oricum ar fi, o sa treceti cu bine peste acest hop.
Si nu te invinovati fara rost, nu cauta greseli de-ale voastre care cel mai probabil nu exista
...evident ca esti binevenita aici oricand
...sper sa revii cat mai curand!

Noi tot pe drumuri... bebelina mea curioasa studiaza locurile prin care ajunge, seara parca se impacienteaza (poate asteapta saracuta sa mergem acasa, la vreun loc pe care-l stie deja); ziua nu prea doarme, si cand adoarme spre seara e franta ...doarme dusa indiferent ce se intampla in jurul ei; problema e ca pana sa adoarma e obosita si plange parca mai mult si mai des decat inainte.

Azi am socat 2 persoane care nu reuseau sa inteleaga de ce ma stresez sa ii dau sa manance inainte de a pleca cu masina, cand pot foarte bine (dupa parerea lor) sa ii dau sa manance in masina (in mers... ce daca e in scaun de bebe cu centura? o iau de acolo si o tin in brate si-i dau sa pape ...ce-o fi in capul lor????

Mergi la inceput