BULGARASI DE IAN-FEB 2013 (11)!!!

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Aurorra spune:

buna fetelor!
Mamaa, dar ce spor aveti la scris!
Eu am citit cate ceva din urma, am vazut ca avem si burtici de gemeni, felicitari tuturor sarcini usoare si bebei sanatosi si bun venit la noi.
Despre noi ... am ajuns si noi in saptamana 13+, am fost la TN care e 1.3 si am luat sange pt. DT si asteptam rezultatele, sper sa fie totul bine ca am mai emotii si mare stres.
Am vazut ca se vb aici de pofte si de obiceiuri alimentare. Eu nu pot sa zic ca am avut pofte mari, la inceput eram obsedata de mancat telemea cu rosii, acum nu stiu daca asta se numeste pofta sau ce o fi. Acum nu ma mai enteaza nimic in mod deosebit.
Cat despre mancatul asta sanatos sunt si eu pro cu tot sufletul, mai ales ca am acasa un pici de 4 ani, dar sa-mi spuneti mie ce gasim moi pe piata, in magazine etc sanatos, ca totul e plin de e-uri si de tot felul de conservanti, aditivi si mai stiu eu ce. Nici rosia care o iei din piata nu ai garantia ca e sanatoasa, chiar daca e cultivata la noi. Sanatos mananci daca mai ai pe cineva la tara, ca sa zic asa, si cultiva in gradina rosii, castraveti si alte alea si creste natural pasarile si alte animale. Spe ca nu supar pe nimeni, dar asta e parerea mea.
Spunea cineva aici ca face maioneza din oua fierte, pls, vreau si eu reteta ca eu am incercat de vreo 3 ori pana acum si de fiecare data mi s-a taiat!!! Care e secretul?!
Va pup pe toate!

Aurora de baietel neastamparat si nazdravan Robert Matei

Robert Matei

Pozici
Mateut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen_76 spune:

Aschiuta, e foarte simplu ... exista o cerere tip pe net, o completezi ii pui data si o semnezi... apoi o inregistrezi la secretariat sau daca la RH au nr.de intrare,ii dai nr. acolo si o lasi la ele. Dar vezi sa fie insotita de adeverinta de la medicul de familie care ii scrie ca este sarcina in evolutie si cate saptamani.
Succes.

Carmen 13+ cu
UM 24-04-2012; DPN 27-01-2013

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Blue_sea spune:

Citat:
citat din mesajul lui carmen_76

Aschiuta, e foarte simplu ... exista o cerere tip pe net, o completezi ii pui data si o semnezi... apoi o inregistrezi la secretariat sau daca la RH au nr.de intrare,ii dai nr. acolo si o lasi la ele. Dar vezi sa fie insotita de adeverinta de la medicul de familie care ii scrie ca este sarcina in evolutie si cate saptamani.
Succes.

Carmen 13+ cu
UM 24-04-2012; DPN 27-01-2013


Carmen, cred ca in Germania e nitel altfel

Si eu sunt de acord ca gasesti f greu lucruri sanatoase la noiq. Noua ne mai aduce soacra de la tara, dar si ea foloseste seminte cumparata asa ca te poti gandi "oare sunt modificate?". Ma rog, tot ce putem face e sa incercam si sa eliminam ce e flagrant nociv.

14+






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns majia spune:

Citat:
citat din mesajul lui Aurorra
Cat despre mancatul asta sanatos sunt si eu pro cu tot sufletul, mai ales ca am acasa un pici de 4 ani, dar sa-mi spuneti mie ce gasim moi pe piata, in magazine etc sanatos, ca totul e plin de e-uri si de tot felul de conservanti, aditivi si mai stiu eu ce. Nici rosia care o iei din piata nu ai garantia ca e sanatoasa, chiar daca e cultivata la noi. Sanatos mananci daca mai ai pe cineva la tara, ca sa zic asa, si cultiva in gradina rosii, castraveti si alte alea si creste natural pasarile si alte animale. Spe ca nu supar pe nimeni, dar asta e parerea mea.
Aurora de baietel neastamparat si nazdravan Robert Matei



Ma pregtaeam sa fac aceiasi remarca ca si tine. Total de acord .

14+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

Citat:
citat din mesajul lui majia

Citat:
citat din mesajul lui Aurorra
Cat despre mancatul asta sanatos sunt si eu pro cu tot sufletul, mai ales ca am acasa un pici de 4 ani, dar sa-mi spuneti mie ce gasim moi pe piata, in magazine etc sanatos, ca totul e plin de e-uri si de tot felul de conservanti, aditivi si mai stiu eu ce. Nici rosia care o iei din piata nu ai garantia ca e sanatoasa, chiar daca e cultivata la noi. Sanatos mananci daca mai ai pe cineva la tara, ca sa zic asa, si cultiva in gradina rosii, castraveti si alte alea si creste natural pasarile si alte animale. Spe ca nu supar pe nimeni, dar asta e parerea mea.
Aurora de baietel neastamparat si nazdravan Robert Matei



Ma pregtaeam sa fac aceiasi remarca ca si tine. Total de acord .

14+


Si eu sunt de acord, dar tot nu ma pot abtine si vin si spun ca daca X maninca mezeluri si bea sucuri din comert, iar Y maninca pastrama de vita facuta la cuptorul propriu si bea limonada sau apa plata, probabil Y maninca mai sanatos decit X.
Dar ce spui tu aici este motivul pentru care privesc cu oarece reticenta ideea de a plati dublu niste produse pe care scrie "bio" dar a caror crtificare mi se pare indoielnica.



IULIA va invinge CANCERUL

http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009) si 18+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vikisor spune:

buna fetelor
pisigri, nici o suparare
asa e... la noi in magazine si chiar la piata nu prea gasesti produse netratate si fara diferite substante pe ele chiar in weekend am fost in piata si radea sotul de mine ca am radar pt taranii adevarati... am gasit rosii si castraveti cum are bunica in gradina si nu va puteti inchipui cat de parfumate si gustoase sunt... cum am ajuns acasa am facut o salata de rosii, castraveti si ceapa (ceapa chiar de la bunica din gradina) si cu niste branza... delicios!!!
maioneza cu oua fierte eu o fac cu 2-3 galbenusuri fierte, un pic de mustar, ulei si lamaie... si o bat cu furculita, nu cu mixerul... oricum eu pun foarte putina maioneza, deci nu fac multa

16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Blue_sea spune:

Tocmai ce am fost la medicul de fam. mi-a dac CM pana vineri.
Ma simt destul de nasol. Am mancat doar un sandwish pe la 10. Acum nu mi-e foame deloc, mi-e cald si frig in acelasi timp. Abia astept sa vina jumatatoiul sa ma duca acasa.

Pisigri, din pacate, oricat am incerca tot nu avem cum sa fim siguri ca ce mancam e ok. Daca nu are E-uri, poate fi infestat cu cine stie ce bacteri si tot asa. De ex, noi ne chinuiam de vreo 5 ani sa avem bb si s-a intamplat dupa ce eu am renuntat total la cafea, ceai (negru), cola, iar el la fumat. Si crede-ma ca nu beam in exces cele de mai sus (max 1 doza de cola pe sapt, iar la cafea mai mult faceam paguba). Dar traim intr-o lume cu totul otravita (aerul apa) asa ca macar ce bagam in noi sa incercam sa fie cat mai curat. Cine are noroc de rude la tara sau oameni in care sa aiba incredere e super altfel te imbeti cu apa rece ca daca scrie bio e mai putin rau.

14+






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns majia spune:

Blue, ai grija daca faci febra sa nu iti creasca rau, e foarte periculoasa pentru bebe. Poti sa pui comprese si sa iei paracetamol si osccilo sau corizalia.



14+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns majia spune:

Pisigri, nu e suparare.

Parerea mea este ca trebuie sa fim atente la ce mancam dar fara a duce lucrurile la extrem: de genul nu mai imi fac nici o pofta ca nu e sanatos, nu ies la restaurant ca cine stie ce imi pun farfurie etc. Bebe nu o sa simta mai bine cu o mama frustrata ca nu isi face nici o placere .

14+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CampariSoda spune:

Sa ma bag si io la discutia despre mancare, apropos de bio vs nu bio.

Cumnata mea si-a hranit sotu' in perioada conceptiei numai bio, si ea a mancat exclusiv bio si organic in perioada sarcinii. Ea a facut pre-eclampsie si copilul s-a nascut prematur la 29s+2, dar s-a dezvoltat minunat (acuma are 2 ani si se bucura de viitorul verisor:). Nu a avut absolut nici o problema de sanatate majora, de incepusem sa ne gandim de ce nu se nasc toti bebelusii asa repede, ca el era complet "terminat". Nu pot sa nu ma gandesc ca stilul lor de viata sanatos (pe langa mancare sunt amandoi foarte sportivi, nefumatori, nebautori, samd) a avut o oaresce (mare) influenta asupra dezvoltarii copilului....In fine, o fi si chestie de noroc.

Cu toate astea, eu nu pot sa fac acelasi lucru. In noua noastra familie eu sunt responsabil cu aprovizionarea si cu meniurile si marturisesc cinstit ca nu intotdeauna ma trage inima sa iau bio cand calculez ca asta m-ar costa cu 25% mai mult. Nici macar acum, cu copilu' nu ma indur sa cumpar exclusiv bio, pentru ca asta ar insemna sa sacrificam alte lucruri ca sa crestem capitolul mancare. Ma uit in schimb sa iau produse locale (ne-tratate pentru pastrare pe timp indelungat) si simple (mai putine e-uri, sucuri fara zahar adaugat, daca ceva dulce atunci mai degraba ciocolata "adevarata" decat chestii cu indulcitori... si asa mai departe).

Cat despre pofte - si eu zic la fel, in afara de cazul in care cineva are in program exclusiv in fiecare seara de salam + bere + maioneza din borcan - eu cred ca nu e mare tragedie sa ne mai "spurcam" din cand in cand....

Vikisor, chiar iese maioneza numai cu oua fierte??? Io am incercat odata, drept ii ca am batut-o cu mixeru' si nu mi-a iesit. Ai si alte secrete (ordinea in care adaugi, temperatura)? Ca mi-e asa o pofta de salata orientala cu maioneza adevarata :D de nu pot sa mai sterg saliva de pe tastatura. In cel mai rau caz ma duc si-mi cumpar un litru' de galbenushuri pasteurizate :D.



Mergi la inceput