Unde parchez la Budapesta?

Unde parchez la Budapesta? | Autor: Tdi

Link direct la acest mesaj

Rog moderatorii sa lase postul momentan aici unde are mai multa vizibilitate, multumesc.

Saptamana viitoare venim pt prima oara la Budapesta cu masina, am rezervat hotel in centru insa parcarea oferita de ei costa 33 euro/zi. Deci am o problema...unde las masina in siguranta 4 zile fara sa dau faliment? M-am informat cat am putut de pe net, stiu ca toate parcarile se platesc si nu vreau sa ma sustrag de la datorie, sper sa primesc informatii utile si sfaturi de la cei care au avut experiente directe. Multumesc!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Mai spre marginea orasului, in zona de case nu se plateste parcarea pe strada. Noi am parcat asa (bine, si pensiunea la care stam de obicei e in zona de case). In centru evitam sa intram cu masina din cauza parcarii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Noi de cate ori am fost, in weekend e adevarat, am parcat fix pe malul Dunarii, la baza funicularului.Este gratuita parcarea acolo la sfarsit de saptamana! Acum nu stiu voi in ce zile va duceti!

De mancare
Dulciuri
Din gradina mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ligia13 spune:

acolo pe malul Dunarii..., in apropiere de docuri sunt cateva locuri de parcare ...gratuite..dar sunt vreo 7-8...
Noi intr-o seara am gasit liber! Dar e greu sa te bazezi pe ele!

Noi mereu dormim necentral...cu parcare la pensiune/hotel ca altfel platesti cam scump!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

Tdi, spune macar in ce zona va duceti, Budapesta e mare...si nu are centru, cel putin nu in sensul Bucurestiului. Centru poate insemna si malul Dunarii, dar si Hilton-ul de langa Palat.

Parcare exista de exemplu la stadionul cel nou (Budapest Arena), de acolo iei foarte usor metroul (M2 - Stadionok). E 1000 HUF (cca. 4 EUR/zi) dar trebuie sa ai bancnota de 1000 HUF la tine deoarece parcarea nu are casier, doar bariere si automat.

Mai poti parca la mall-uri .

Ai aici o lista de parcari :

www.budapest.com/travel/getting_around/parking_in_budapest.en.html" target="_blank">http://www.budapest.com/travel/getting_around/parking_in_budapest.en.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tdi spune:

Multumesc pentru raspunsuri!
Dana, hotelul se afla in Pest, imediat langa podul Elisabeta. Buna ideea cu Arena, oare pot sa las masina acolo si peste noapte?
Ligia, am vazut cu google locurile de parcare de pe mal, intre podul cu lanturi si podul "nostru" se vad destule, de vazut daca au limita de timp si daca zona e cat de cat sigura.
Valentina, noi de duminica pana miercuri. Mersi de idee.
Anya, daca era dupa mine tot pe la case luam cazare dar sotul si fetita sunt mari comozi, am dat de o oferta de nerefuzat si asa am nimerit in centru.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

In Budapesta, conform asta:

http://www.budapest.com/travel/getting_around/parking_in_budapest.en.html

se plateste parcarea doar intre 8 si 6 seara, in weekend este fara banuti!
Tdi, vacanta placuta si sa vii cu impresii!


De mancare
Dulciuri
Din gradina mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tdi spune:

Multumesc, Valentina!
Problema e ca nu vreau sa ma plimb cu masina prin oras ci sa o las undeva in siguranta si la un pret decent 4 zile! In parcarile centrale e permisa stationarea maxim 3 ore...ma si vad tot la 3 ore fuga la masina sa bag biletul:)))...glumesc, evident.
Avand in vedere ca duminica e liber, o parchez undeva in centru si dupa ce ne cazam cu calm o sa caut solutii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

Citat:
Dana, hotelul se afla in Pest, imediat langa podul Elisabeta. Buna ideea cu Arena, oare pot sa las masina acolo si peste noapte?


Sigur ca o poti lasa, asa am facut si noi. Am stat la Danubius Hotel de langa stadion, teoretic aveau 20 de locuri de parcare, practic evident ca erau ocupate asa ca am lasat masina peste noapte la parcarea stadionului (e practic lipita de hotel) si a fost OK.

http://en.budapestarena.hu/html/megkozelithetoseg-auto.html

Vezi insa ca ai o parcare chiar langa podul Elisabeta (Erszebet Hid) :

www.orangesmile.com/destinations/img/budapest-map-big.jpg" target="_blank">http://www.orangesmile.com/destinations/img/budapest-map-big.jpg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tdi spune:

Multumesc ch_dana!
Pfffuuui, deja visez noaptea numai incurcaturi cu hotele la Budapesta si masini pierdute...asa-i cand ii apuca turizmu' pe astia ca noi, comozi si iubitori de casa proprie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

E cam greu sa pierzi masina, centrul e destul de "rectangular" dpdv al strazilor...

Bucura-te de calatorie, e un oras superb !

Luati si costumele de baie cu voi, neaparat o baie la Szechenyi sau la strandul de pe insula Margareta se impune...

Mergi la inceput