Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (2)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns albinuta83 spune:

E gata cafeaua!!! Neata|!!

Am crestinat micutul..pun poze pe picassa cand am un moment liber
Totul a fost f frumos, bebe cumintel..Petrecerea am facut-o la terasa pe Studentesc si piticul nu prea a dormit..asa ca ieri a recuperat somnul, iar aseara la 11..cine avea ochii maaaari?

Azi mergem la vaccin. Ai vostri au avut reactii adverse dupa? Mie mi-e un pic teama pt ca joi vreau sa plecam in concediu si sper sa fie totul ok.

Deea, ursitoarele le-am vazut la un botez si apoi am aflat ca au fost si la Maruta la evenimentele importante din viata copilului, iar una dintre ele este ruda cu un coleg al sotului. Daca vrei iti trimit datele de contact pe PM.

Si Rares face pupu doar o data pe zi, de regula dupa pranz si stateam cu emotii ca o sa faca in timpul slujbei la biserica. Cred ca de emotii saracul nici n-a mai facut duminica

Mai scriu diseara dupa vaccin. Sper sa fie ok.
O zi frumoasa va urez!

mami implinita de Rares-Iustin

Mutatia MTHFR C677T homozigota- tratament cu Clexane 0.4, Cetebe, Magnerot si Folowise.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Neatza mamici!
Va servesc cu ceai si pastile de lactatie!
Zilele acestea puiul nu prea a supt ca se zbate tare la tzatza si asear#259; nu prea am mai avut lapte si a trebuit sa-i mai completeze cu LP.
Greu tare cu lapticu asta, o sa o iau razna, plus ca el inghite f mult aer si nu vrea sa regurgiteze, se lupta cu mine si tot inghite disperat aerul. Evident ca il doare burtica si urla si se zbate si varsa.
In 3 ore ne ducem cu el la vaccin, imi tremura sufletul, dar cu DD inainte.
Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anitta_O spune:

Buna dimineata!
Elena, ma bucur ca a iesit bine la eco de sold. Pe mine ma va costa 80 de lei, sambata o facem.
Eva, si eu zic la fel ca Virgi, nu mai pompa ca hiperstimulezi, dealtfel stii lucrul asta, cred ca te-ai obisnuit asa si iti e greu acum sa renunti, daca zici ca pe parcursul zilei tot faci noduli.
La multe lunite lui Boom!
Tigruta, sa purtati cu placere slingul!
Andra, sanatate multa iti doresc, asteptam vesti dupa vizita la medic. E bine ca n-a trebuit sa va agitati voi cu pregatirile pt botez, cred ca ti-ar fi chiar imposibil acum sa alergi dupa toate...
Enona, nu iti e foarte card cu wrapul? Eu am avut o singura incercare sa-l pun, dupa un tutorial pe youtube, fata scancea cand am pus-o, eu muream de cald, si da-i plans dupa aia, cred ca se simtea inghesuita rau (nici nu stiu daca l-am pus corect). Si ea plangea si eu nu mai reuseam sa ma desfac din cei 5 metri de material, ah, nasol... Asa incat n-am mai avut imboldul ala de a mai incerca o data.
Roxana, eu sab simplex-ul i-l dau inainte sau dupa masa, cam de 4 ori pe zi, inclusiv noaptea. Problema e ca-s asa de cheauna de somn, incat nu tin minte de fiecare data cand i-am dat si daca ar fi nevoie acum sau mai tarziu.
Joana, Albinutza, sa va fie de bine botezul! Super tare faza cu kk in cadita, se vede ca s-a relaxat si ii pria. Noi ne intrebam ce se intampla daca face kk in cristelnita (nu facuse cu o zi inainte si eram sigura ca se va intampla candva in ziua botezului).
Iar is zombilici, asta noapte chiar imi era ciuda pe sot ca sforaie grozav in timp ce eu schimb haine vomate si legan si fac fata luptelor bebelinei cu tzatza. Chiar l-am si trezit si i-am zis ca el ar vrea sa fiu fresh seara dupa ce cu o noapte in urma stau si linistesc pruncuta, iar peste zi nu ma odihnesc o secunda; ar putea si el s-o preia dupa ce-i dau sa suga noaptea, s-o mai adoarma si el. Cred ca s-a suparat putin, ca nu prea a comunicat de dimineata, dar efectiv am si zile in care ma simt rapusa. Azi de dimineata a stat agatata de tzatza mea de la 7 la 9.15, si-abia acum, la 9.45 a adormit. V-am citit si-am scris o parte din mesaj cu ea mufata. Azi trebuie neaparat sa dorm, vad ca mi s-a terminta borcanul cu ZEN. Unde esti, Onutzule, sa realimentezi forumul? Sau care are mai mult sa raspandeasca de s-ajunga si pe la mine prin batatura? Mmamita avea ZEN pentru toata lumea, dar n-o mai vad in ultima vreme, cred ca se bucura maxim de noua casuta.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anitta_O spune:

Ah, si nu v-am spus esentialul: sunt asa de suparata ca-s GRASA! Am ramas cu 10 kg in plus, am burta si fund imense, nu-mi mai vine aproape nimic de dinainte de sarcina, ma vad urata, imensa, prost imbracata. Neaparat o sa ma programez la un tuns, macar parul sa-mi stea bine cat de cat. Aseara, inainte de a iesi pe la plimbari, am incercat sa probez cel putin 10 toalete de iesit, nici una nu imi venea!!! Si le-am incercat pe cele mai maricele, cu speranta ca macar putin-putin o sa incap, daca imi indes burtile... Nimic... Noroc ca aveam o rochie cu elastic lat la baza, pe care am luat-o drept bluza (am ridicat baza pana in dreptul fundului), cu o pereche de pantaloni pe care i-am incheiat cu greu.
Si-mi vine sa mananc intr-una... Si chiar trebuie sa mananc cate ceva consistent, pentru lapte, iar sport nu prea stiu ce sa fac ca sa nu-mi fortez operatia, care si-asa nu-i inchisa complet la suprafata (sper ca inauntru e totusi perfect).
Nu se poate, se foieste maimutzica, are 15 minute de cand a adormit...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anitta_O spune:

I-am schimbat pozitia si-a adormit inapoi. Am intrat si pe picasa si-am vazut ultimele fotografii, superbe! ce mi-a atras atentia si n-am vorbit noi pe-aici niciodata, a fost ca am vazut ochelari la ochii Mirunei. Ne-am uitat si noi aseara intr-un magazin de ochelari, am gasit ochelari pt copii cu protectie UV maxima, la 100 de lei. Voi puneti ochelari de soare copiilor? Sotul meu spunea ca odata ce ii obisnuim cu ochelari, nu o sa mai poata fara, pe de alta parte nu e bine deloc sa stea cu ochii in soare. Cum procedam?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana_nt spune:

Anitta iti inteleg supararea perfect. Si eu am ramas dupa nastere cu 10 kg in plus din cele 20 acumulate si nu reusesc parca sub nicio forma sa mai dau jos. Bine, deocamdata nici nu fac mare lucru in sensul asta, cum ar fi dieta sau sport ceva.E foarte greu sa vezi ca nu mai incapi in hainele vechi si nici nu-mi vine sa-mi cumpar altele ca nu vreau sa raman asa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns enona3006 spune:

Buna dimineata,

Vin si eu la cafeluta. Am zis ca revin ieri dar n-am mai apucat.
De bine ce m-am laudat ca copilul meu e fan carut, ieri a avut un maaaaareee arici in carut, asa ca am plimbat carutul, iar copilul l-am pus in wrap.
Anita m-ai intrebat de wrap, noi ne-am descurcat destul de bine cu wrapul elastic. E mai usor ca il leg intai si pun apoi copilul, doar aranjez materialul pe spatele lui. La inceput il puneam destul de adormit in el (mergem cu masina in parc, si era semi-adormit dupa statul in scoica), dar acuma e obisnuit cu senzatia, iar daca e foarte agitat, se linisteste in wrap. Nu prea ii place sa ii pun nimic pe cap, asa ca ii mai las capul afara si il mai sustin cu mana, desi el deja isi tine capul destul de bine. Pe caldurile astea l-am mai lasat si cu mainile si cu picioarele pe afara si ii place mai mult.

Felicitari pentru micii crestini, cred ca au mai patit preotii sa mai faca cate o bucurie cate unu mic, nu poate fi decat o chestie de amuzament.

Eva cred ca deja ai o frumoasa colectie de lapte la congelator, sa sti ca daca ramanem fara lapte, apelam la tine

Elena, incearca sa te linistesti si sa te odihnesti mai mult, chiar daca puiul nu se satua la o masa, recupereaza el la mesele urmatoare, o sa ceara mai repede.

Gata, ma duc sa ne jucam. Va pup.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anitta_O spune:

Dar cum ii asezi picioarele, flectate pe burta lui sau desfacute?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns enona3006 spune:

In functie de cum sta el cand il iau in brate. La inceput ramanea el cu picioarele lipite de burtica chiar daca ii treceam cele doua parti pe sub fund si il lasam asa, dar incet incet a inceput sa si le departeze, iar acuma le tine departate. Inainte sa ii intind materialul pe spate il las un pic sa se aseze, ca in felul asta sa testez si cat de jos am facut legatura si apoi incep manevrele. Oricum se mai foieste el si dupa aceea ca sa-si gaseasca pozitia cea mai buna.
Sper ca ai inteles ce vreau sa zic, ca sunt pe fuga. Oricum sfatul meu e sa o prinzi intr-un moment linistit pentru primele incercari, pana va obisnuiti amandoua.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgiL spune:

Mai ANITTO,ia d-acilea un borcan cu ZEN!.Da stiu ca te munceste oleaca micuta Iulia...e frustrant sa fii laptareasa,obosita,somnoroasa,plinutza,netunsa,mirosind a lapte acru si flamanda mereu....Si pe deasupra sa mai vezi ca altu doarme sforaind langa tine.Da eu mi-am gasit reteta fericirii si v-o impartasesc si voua,poate macar la unele se potriveste.pe principiul mama-mama,da inainte de asta am mai fost si fomeie,ori de cate ori e necesar apelez la biberon(si asta fara remuscari).Astfel pot fugi la un masaj,la un coifor si bineinteles la servici unde chiar daca e obositor am ocazia sa mai schimb o vorba cu alti oameni decat cei care ma ard la program acasa.Acelasi lucru il fac si noaptea,o data la doua-trei zile cand ma ajunge rau oboseala si numai pot sa legan,alaptez sau vorbi susotit,strig la sotz si apare in usa cu un biberon in dintzi.Si doarme puiu cate 3-4 ceasuri si uita de tzitzi...Totul este minunat astfel si lui bebe ii merge f bine chiar daca mai fura cate un bibe-doua pe zi(sau noapte ).Restul cat suntem impreuna il alaptez la cerere ,vorbim,ne iubim si ma simt si eu incarcata si binedispusa.Am fost chiar si la film,intram cu randul acum,unul intra cu Ioana,altul sta cu pustiul ,apoi la tura urmatoare schimbam.
In privinta kilelor cu plus tot asa,am decis sa nu ma stresez cat alaptez(e drept ca eu mai am doar vo 4-5 cu plus).Am zile in care as manca non stop,si nu am preferinte foarte decente..mai mereu simt nevoia de dulciuri si grasimi.Si-mi ascult corpul.Si iau si vitamine...ca doar nu vreau sa cad din picioare la servici..Mi-am luat 2 perechi de pantaloni subtiri de vara care se potrivesc taliei actuale si ii potrivesc mereu cu topuri largi si vaporoase.Miscare n-am de gand sa fac (nu ca fugareala de zi cu zi n-ar fi miscare,ma refer la sport sustinut si regulat) pana nu fac macar 5-6 luni de la operatie.Chiar n-am chef de complicatii.Si nici nu cred ca as avea energia necesara acum.
In concluzie,un biberon la dintzi face bine la copii si la parintzi
-o haina bine aleasa,ma face sa nu par grasa,
-o tunsoare si-o vopsea-s bune pt mintea mea,
-papa bun si somnu dulce fericirea o aduce.
Hai luati ZEN-ul fetelor ca nu ne ridica nimeni statuie!Folositi neamuri ,prieteni,vecini,ce aveti in dotare si furati mici momente de respiro pt trupul greu incercat ,dar mai ales pt mintea si sufletul vostru,care nu trebuie sa ramana pe locul doi.Mereu am zis ca pt a fi o mama minunata si sotie devotata,trebuie mai intai sa fii o femeie linistita,fericita si impacata(in primul rand cu sine).Ca sa poti darui trebuie sa ai de unde!Eu una mi-am gasit priza sa ma incarc.Va doresc si voua sa va gasiti calea!
Acu o sa ma opresc din filosofat si o rad la munca!


Virginia ,mami de Ioana si de Lucas

Mergi la inceput