Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (2)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxana_nt spune:

40 saptamani....uitasem

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana_nt spune:

Andra sincer te admir foarte mult.Nu stiu unde mai gasesti puterea si pentru botez dupa toate prin cate treci.Ce sa zic esti o adevarata luptatoare.Iti doresc multa sanatate, sa te faci bine pana la botez sa te poti distra pentru ca meriti cu adevarat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana_nt spune:

Referitor la siropul de colici il folositi inainte de fiecare masa sau dupa masa sau cand are crampe?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BelissimaEva spune:

Iaca-ta am revenit in capitol nou vaz . Multam frumos Ellyshor!
Greu greu cu timpul liber .. de abia mai apuc sa scriu cate ceva
Saptamana trecuta ma apucasem sa va spun ce sperietura am tras
Seara i-am dat puiului sa suga apoi am pus pompa si am golit sanii de tot iar noaptea m-am trezit cu niste gloduri uriase pe partea interioara a sanului stang( stiu ca am dormit pe stanga si banuiesc ca greutatea sanului drept a blocat canalele si a dus la glodurile alea imense si dureroaseeee).Fetelor, vreau sa va zic ca toata ziua i-am dat sa suga din sanul stang, plangeam si il indesam mai tare poate poate ma desfunda, ceea ce s-a si intamplat dar seara tarziu! Niciodata nu am patit asa ceva .. eu fac gloduri de lapte pe sani zilnic dar asa dureroase si sa nu cedeze nicicum...
Multumesc tuturor pentru parerile despre rochita! Da, am decis sa o cumpar pe aceea care v-a placut si voua .. de fapt a hotarat sotul sa mi-o cumpere!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BelissimaEva spune:

Felicitari micutilor crestini! O viata lunga si fericita le urez
Bun venit noilor fete. Cam tarzior ati aparut dar e bine si acum .. mai bine mai tarziu decat niciodata
Andruto, tare ma bucur ca te simti mai bine ! Maine sunt sigura ca iti va spune doctorul ca operatia incepe sa se inchida, sa se vindece

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BelissimaEva spune:

Eu i-am taiat unghiutele lui bebe inca din maternitate si nu cred o iota din spusele astea ale babelor !
In weekend am fost acasa si cand i-am spus lui mama ca vreau sa il tund pe bebe a inceput sa tipe ca sa nu fac asa ceva, ca nu e bine bla bla de am luat foc si era sa ma cert la cutite cu ea pe tema asta Oricum il tund dupa botez , nu se pune nimeni cu nebuna
Baitza,face numai cu tac-su in cada plina cu apa si ii place la nebunieeeee ! dar sa ma tin bine cand a veni factura la apa
Am dat 300 ron pe caditza cu suportul pt bebe si stativ si le-am folosit o singura data
Pentru colici am folosit doar Infacol de UK dar tare bun a fost! Eu nu l-am auzit pe bebe niciodata plangand de dureri.. el urla din toti rarunchii DOAR de foameeee
Ii dau cate o pipeta inainte sa suga , iar in timpul suptului are razboi la fundulet .. tunuri, bombe, grenade.. tot arsenalul
Cafea, beau numai cu cofeina , la fel am baut si toata sarcina si mai nou am inceput sa beau ness.. tare bun e
Fug ca s-a trezit
Apropos, a descoperit caruselul muzical pe care i l-am pus la patut.. e fascinattttttttttt de el

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancutzica85 spune:

Seara buna fetelor. Am revenit dar mai tarziu pentru ca am prelungit plimbarica din seara asta. A fost putin mai racoare si lui bebe i-a placut tare mult.

Pentru colici noi am folosit Protectis, Bonnisan, Sab simplex si Gripe Baby Water. Nu stiu daca i-a facut vreunul bine pentru ca el nu are colici constant, cateva zile are dupa aia nu mai are asa ca acum am ramas doar pe Sab simplex, mai mult asa sa nu am eu remuscari ca nu ii da nimic.

Cu alaptatul in public eu nu m-am invatat inca asa ca evit sa plec prea departe fara masina (in masina alaptez fara probleme pentru ca avem geamuri fumurii). Oricum daca este nevoie alaptez oriunde dar asa mai fara tragere de inima.

Virgi nu am avut timp sa imi activez PM-ul. O sa incerc maine de dimi. Am inteles ca exista si cont de FB, care este adresa?

BelissimaEva, ce super baitza cu tati in cada. Tati al nostru e inca fricos, ii e teama uneori si sa il ia in brate. Poate cu timpul il conving si pe el sa faca baie cu David sa nu imi mai rupa spatele. Se ingreuneaza pe zi ce trece si ma cam chinui.
Si tzutzurelul nostru este foarte fericit cand vede caruselul, rade si da din manute si picioruse. Dar si mai fericit este cand se joaca mami cu el, asculta cantecelele si poeziile atent si misca buzele parca ar vrea sa spuna si el ceva. Apropo, voi cum va jucati cu bebeii vostri? Eu pe langa poezioare si cantecele ii povestesc tot ce imi trece prin minte. Chiar daca nu intelege el ce ii spun vad ca ii face placere sa ma asculte.

Ma duc la culcare acum. Bebele doarme linistit pana pe la 1-2 cand il trezeste fomica. Sper sa aveti o noapte linistita, fara colici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgiL spune:

BELISSIMA,cred ca e prea mult cu pompa dupa fiecare alaptat si hiperstimulezi.Laptele se acumuleaza in cantitati mari si se formeaza acele”gloduri”,nici nu stiam ca se numesc asa(noi in Moldova zicem glod la noroi),dar presupun ca te referi la niste noduli in sani.De ce nu-l lasi pe bebe sa suga si atat?Si eventual sa pui pompa doar daca simti nevoia sa mai ajuti cand scade productia?Zic si eu....Si bebe LC trage tot asa cu tot arsenalul la fundulet.Mai ia Sab simplex si Alinan doar la una sau doua din mese.Si si-a redus considerabil nr de scaune.El care facea cate un ”plocon”dupa fiecare masa, a ajuns la unul-doua scaune pe zi.Si miroase ca un sconcs
Tu cautai la un moment dat parca pampersi speciali pt piscina,ai mai gasit?

Virginia ,mami de Ioana si de Lucas

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joana2672001 spune:

Dragelor o seara buna

Gata, am facut si noi botezul. Cristian dragul de el a fost cumintel tare si ia placut si lingurita de vin :)). Noi am facut la o gradina de vara si va pot spune ca desi a fost tare fain a fost si fff cald, nu as mai repeta experienta.

Cu cadita, noi avem cred aceeasi cadita ca si Vigi, sta in ea ca pe fotoliu si ii place atat de mult.

Cafea si tigari, eh aici mai calcam stramb. Eu nu sunt deloc amatoare de cafea, asa ca din cand in cand mai beau INKA, tare buna, insa de fumat am inceput sa mai fumez cate o tigara dupa ce il alaptez pe pitic. Am citit tare mult despre asta pt ca ma simteam groznic de vinovata asa ca pe La Leche League spun ca riscurie sunt mici atata timp cat fumam dupa ce alaptam si lasam sa treaca cel putin o ora dupa ultima tigari si apoi sa i dam sa pape. Ahh si mai spun ceva de max 20 tigari pe zi , nici nu incape vb, eu mai trag cate 2-3 max.

Andra iti doresc multa sanatate, am vb cu Ionelu si mi a spus ca te smti mai bine. Ma bucur mult ca ai un tonus mult mai bun



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joana2672001 spune:

Astai la baita de dupa botez facuta de nasica, a facut caca in apa. Niciodata nu s a mai intamplat asta:)))) Ne am distrat teribil, iar el era si mai fericit ca noi. Asa ca sper din suflet sa vina si minunea in viata lor pt ca au fost si sunt niste nasi minunati.

Bine ati venit mamicilor, si sa va bucurati de iubirile vostre.

Ahhh sa nu uit, eu cum sunt paranoia, dupa ce am vazut ce a spus unchiul binevoitor al Deei legat de comoara, am schimbat numele albumelor de facebook Stiu....sunt nebua rau

Mergi la inceput