Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (2)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxana_nt spune:

Doamne Virgi zau ca te invidiez pentru zen-ul tau si puterea ta de a face fata tuturor acestor situatii dificile, cel putin asa imi par mie care sunt terminata de somn.Cateodata sunt atat de obosita ca nici nu pot dormi. Nu cred ca puteam sa ma descurc cu inca un copil si cu servici si cu toata casa pe cap. Mie mi-e destul de greu in conditiile in care de cand am nascut a venit mama la mine care mi-a luat de pe cap toate treburile casei: mancare, curatenie inclusiv ma ajuta enorm cu piticul. Bunicii astia au o rabdare infinita cu nepotii lor. Nu stiu ce o sa ma fac peste 1 saptamana cand va pleca mama si raman doar eu si sotul, care pana acum a fost mai mult spectator si omul cu logistica: fa cumparaturi, cara aia, adu aia, tine copilul pret de 2 min ca apoi urla prea tare si ma duceam sa il iau si cam atat. Sper sa-mi incarc bateriile saptamana asta si sa fac fata apoi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anitta_O spune:

Virgi, draga mea, pe cuvant ca m-ai facut sa plang de mila mea! Pai eu ma simt in momentul asta foarte putin femeie si foarte mult redusa in epoca de piatra... nik haine, nik coafura, nik timp al meu, nik masaj, nik o carte citita sau un coltisor de spatiu sau timp al meu. Asta cu lp din cand in cand deocamdata nu in cazul nostru. Dar doua perechi de pantaloni, o fusta si 2-3 bluzite tot o sa am, cat de curand. Si saptamana asta o sa merg la coafor, neaparat. O seara o sa iasa domnul cu bebelina singur, ca n-o sa se intample nimic daca nu-s si eu in preajma caruciorului.
Roxana, ce bine c-o ai pe mama ta cu tine! Sa apreciezi fiecare mic ajutor de la ea! Mie mi-a facut mama o faza atat de nasoala la botez, incat nici vorba s-o mai sun de atunci, ea tine suparare, io la fel, ca io am fost cea lezata. Rau, rau de tot. Dar recunosc ca mi-e destul de greu sa fiu omul-orchestra: azi, cat timp a stat I un pic fara mine si in timpul somnului ei am fugit sa scot rufe din masina, am copt doua vinete (n-am apucat sa curat decat una, ca s-a trezit), am facut o salata de legume si-un ceai si-am taiat 3 dovlecei sa fac pane. Atat.
Am incercat din nou sa o pun in wrap, ca-i plac bratele mele, dar pesemne ca se simte prea incorsetata, plange rau. Mai incercam, bine ca m-am prins cum sa mi-l leg si-o fac rapid.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Gata vaccinarea, a plans de i-au plesnit capilarele saracul dar doar pre#539; de cateva minute, a b#259;ut cuminte tot Rotarixul, acum sper sa nu aiba efecte adverse.
La dr la cantar a avut 5400 gr ceea ce a spus ca e f bine.
Virgi mare dreptate ai cu biberonul, sotul imi spune sa-i dau daca simt ca nu se satura la masa de seara ca sa dorm si eu 2-3 ore legat.
In rest , oasele bazinului mi s-au dilatat pt totdeauna si, cu toate ca nu am nici 1 kg in plus nu- mi mai vine nik, m#259; rog, doar treningurile si umblu sport, ce rochii, fuste, focuri, #539;in#259;, vopsit, unghiute si tratamente cosmetice, am si uitat cum e. Dar cel mai tare m-a suparat starea dumneaei, am plans in baie zilele trecute cand m-a apucat curiozitatea sa pun oglinda între picioare, e dilatata rau si acum, deja nu mai sper la o via#539;a sexuala ca inainte:((( mi-e si jena sa m#259; prezint la sot in halul asta.
Roxana si mama pleaca vineri si da-i munca pe mine dupa.
Fug la somn ca la noapte tre sa stau de paza sa nu faca febra bb.
Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mmamita spune:

poooooftiti la zeeeeeen!

Aici is, am recuperat aseara cu cititul, net tot numa' pe tel am si am fost plecati de vineri cu cortul la munte..nu scapati voi asa usor de mine!!'

Anitta, parca ma descrii pe mine..si eu ma simt la fel- am ramas cu 7 kg in plus ceea ce e enoooooorm pt mine ( am avut 54-55 din liceu pana acum), haine patate cu lapte acru nu mai zic..pun zilnic cel putin o tura mare la spalat, timp de mine ioc.. ca pe cand ii mancata ragaita spalata jucata una incep cu cealalta si pana termin cu a doua o iau iar de la capat cu prima :)))))), plus gatit, strans din casa etc in fiecare zi..ii beton!!! N-am fost asa solicitata in viata mea, n-am nici 5 minute pt mine, is ca in priza! Ajunsa insa in pragul disperarii mi-am dat seama ca ii si vina mea - mereu le fac pe toate ca no- io le fac cel mai bine, nu??? Asa ca am mai lasat din treburi si pe mana altora...am fugit frumos la coafor si mi-am facut un moft mai vechi - permanent, de mult am
tot vrut sa incerc si acum am zis ca si asa-s grasa si urata, n-am nik de pierdut daca iese naspa..a iesit asa si asa, adica arata f bine aranjat dar eu nu suport senzatia de sarma pe cap, am mai delegat din treburi - indianul meu o adoarme pe Ilinca seara ca eu nu pot cu amandoua ( acum vreo doua sapt urlau amandoua cat le tinea gura si eu nu faceam fata, le-am lasat in camera si m-am inchis in baie si plangeam si eu ) si inca mai analizez sa vad ce sarcini mai pot plasa!

De vineri am fost in camping, am avut si acolo de alergat non-stop, n-am stat jos nici 5 min dar a fost fain ca am mai schimbat putin aerul, mai mergem cat de curand!

Ilincuta mea trece printr-o perioada f grea..si eu pe langa ea. O iubeste f mult pe Maya, o pupa, o ingrijeste, dar e fff geloasa, a devenit ff agresiva, striga, si mai nou refuza sa vina la mine. Ma simt f vinovata si ma doare sufletul cand o vad asa, dar imi spun ca pana la urma va fi fericita sa aiba cu cine sa se joace si mai tarziu cineva pe care sa se bazeze oricand in viata..si incerc sa petrec cat mai mult timp cu ea, doar ca e fff greu sa ma impart!

No si acum vin cu zen-ul (dupa ce v-am facut capul calendar cu vaicareli) - am zis ca trebuie neaparat sa fc ceva pt mine, nu mai am imp deloc si nu-mi placeee! - mi-am cumparat ghitara si am inceput sa invat! Muzica este si a fost mereu iubirea vietii mele si mi-am dorit inttdeauna sa cant la ghitara dar nush ce saracie am facut atatia ani! Asa ca de doua zile bag tare, treburile se mai rezolva si singure ca doar nu-s eu sclava nimanui, Maya mai poate trage si din suzeta o juma' de ora ca nu tre' sa stea tot cu tzatza-n gura si har Domnului subnutrita nu-i, Ilinca se poate juca si cu mama un pic, vasele mai pot astepta, etc etc! Sunt fff incantata si pun ffff multa pasiune, ii super!

No si cam asta ar fi..greu, greu, dar e incredibil de frumos sa ai familie, ma trezesc cu indianul meu si bulinele langa mine, toti inghesuiti de numa', dr e un sentiment de nedescris- iubesc asa de mult ca parca pic de pe picioare!!!! Ilinca e o dulce, vorbeste asa de mult si le amesteca si le boteaza pe toate de mori de ras, Maya zambeste cu gura pana la urechi cand ma vede, le adoooor!

Hai ca fug sa beau paharul cu otet de mere, cica ajuta la slabit, am inceput de ieri!;)

Andra, ma gandesc la tine!

Pup fetele dragi, revin!

Cori, mami de Ilinca - 18 luni si Maya - puricel mic mic :))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miha81 spune:

Bravo Virgi, sa stii ca si eu m-am gandit de multe ori ca decat o mama stresata mai bine o mama impacata cu ea! Eu imi amintesc acum de la Bianca cum a fost ca pana nu am terminat cu alaptatul si am inceput serviciul nu prea am fost decat mama si mai putin femeie!!! Adica abia dupa am inceput sa slabesc, sa ies doar cu sotul in oras, sa nu mai miros a lapte (am alaptat 1 an si o luna).Acum problema este ca atunci mi-am luat bona iar acum nu prea are cine sa stea cu copii. Si este totusi prea devreme pentru bona, iar parintii lucreaza toti.
Anitta dar M ce face? De el mai ai timp?
Mmamita te-ai apucat de chitara? Esti fenomenala!!1 Bravo si de abia astept sa inveti si sa ne pui filmulete cu tine sa te ascultam. Daca erai mai avansata te tocmeam sa ne canti la botez!!!
Joannaam vazut pozele pe fb. Sunteti superbi iar tu radiezi de fericire!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anitta_O spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mmamita
mi-am dat seama ca ii si vina mea - mereu le fac pe toate ca no- io le fac cel mai bine, nu???

IDEM-IDEM-IDEM!!!
Bravo pentru hotararea cu chitara!!!
Miha, baiatu-i plecat la Bucuresti, la verisorii lui, se distreaza saptamana asta. Poate inter timp s-or mai aseza si lucrurile prin casa noastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancutzica85 spune:

Buna dragi mamici. Bebe doarme asa ca am putin timp de forumit.
Cand citesc ce program incarcat aveti imi dau seama cat de norocoasa sunt pentru ca am avut de la inceput un bebe asa cuminte care a dormit toata noaptea (cu trezirile de supt bineinteles dar care nu depasesc 30 minute). Pe langa asta am ajutorul soacrei mele fara de care nu stiu ce m-as face. Ea a preluat toate treburile casei astfel incat eu sa ma ocup exclusiv de prichindel. In plus sta si cu bebele cand vreau sa ma odihnesc, sa fac ceva pentru sufletelul meu, sa ies in oras si altele. Am avit si eu cateva perioade in care eram mai in butoi asta pana mi-au trecut ragadele si durerea de la cusatura. Oricum prima luna nu m-am simtit in pielea mea, nu am avut timp si chef sa ma ocup de mine, ma simteam doar laptareasa, sclava fiului meu dar dupa ce ne-am obisnuit unul cu altul totul a devenit asa simplu de parca ar fi al zecelea copil pe care il cresc. Iar acum parca traiesc un vis, viata mea este atat de minunata incat nu imi pot imagina cum de am trait pana acum fara aceasta minune.
Scriu de pe telefon asa ca scuzati greselile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancutzica85 spune:

In legatura cu ajutorul sotului el munceste, mai face piata, plateste facturile si alte de-astea. Cu bebele se joaca dar pana cand incepe sa scanceasca putin moment in care ma striga sa vin sa il calmez. Oricum eu nu am.pretentia sa il schimbe de scutec sau sa se chinuie sa il adoarma. De asta ma ocup eu si imi face mare placere si am si ajutorul soacrei. Eu imi doresc doar sa interactioneze cu el sa se joace si sa devina cei mai buni prieteni.
Mmamita super ideea cu chitara. Si eu regret ca nu am invatat sa cant la chitara sau la pian dar parca mi se pare ca acum e prea tarziu. Bravo ca esti asa indrazneata si felicitari pentru minunata familie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana_nt spune:

Ma gandisem si eu sa ma duc la un coafor sa mai schimbam putin look-ul si apoi mi-am dat seama ca e total inutil avand in vedere ca stau mereu cu parul prins in coada ca sa nu ma traga piticul.
Azi mi-am luat un wrap.Momentan e la uscat ca l-am spalat si abia astept sa se usuce sa vad cum reactioneaza piticul

Roxana, mami fericita de Robert Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BelissimaEva spune:

Seara Buna fetele,
Virgi, Anitta eu folosesc pompa doar o data pe zi, seara mai exact, dupa ce a papat bebe toata ziua si eu inca am sanii full! El saracul mananca dar nu face fata cu laptaresele mele In doua luni nu cred ca mi-a golit de 3 ori sanii !
Am incercat sa nu pun pompa vreo cateva zile dar noaptea parca as fi dormit pe caramizi .. si da, la noduli de lapte ma refeream. Nush cum mi-a iesit "gloduri"
Virgi, NU i-am gasit pampersi speciali de piscina si tare ma oftic ca as vrea sa mergem la balaceala cat mai curand posibil .Nici nu am idee pe unde sa caut
Enona, am cateva pungutze pline de lapte la congelator dar mai apeleaza sotul la ele cand il scoate pe bebe singur in parc.
Albinutza, au fost scumpe ursitorile? Imi trimiti si mie nr de contact, te rog ?
Am vazut pozele in Picasa.. super super scumpi si frumosi ati fost . Sa va fie de bine iar micul crestin sa va bucure viata
Inca astept sa vad si eu pitica lui Mammita si pozele de la botezul Joannei plzzzzzzzz
Anitta, cu ceva timp in urma am auzit un doctor oftalmolog ( daca nu ma insel era chiar Monica Pop) care spunea ca puii mici NU au nevoie de ochelari de soare si ca le pot chiar afecta vederea. O palarie cu boruri cred ca este de ajuns
Ancutzica si Roxana, daca va activati PM va trimit user-ul si pass-ul pentru Picasa sa puteti posta poze cu puii vostri si sa ii puteti vedea pe ai nostri

Mergi la inceput