Palatoschizis si formele sale (12)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iulyana spune:

buna seara ...Ramona multumesc de intrebare ....a fost f greu ...eu am mai povestit intr-o alta postare recuperarea CRISTINEI ...este la fel chiar daca e mare sau daca e mic ....nu conteaza ,e aceeasi operatie ...am vazut mesajul tau si am sa revin cu amanunte ...acum trebuie sa plec ..............REVIN

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonaolah spune:

Multumesc mult Iuliana, eu sincer sunt convinsa ca e groaznic pt ca noi ne zgariem sau lovim cu o coaja de paine si se vindeca greu, doare si ustura apai sa am tot palatul pana in gat taiat cu bisturiu si cusut....brrr deja e peste puterile mele de a pricepe ce indura copii astia si mi se face pielea de gaina. Imi e extrem de groaza cand va veni si randul nostru. Sunt convinsa ca recuperarea e grea pt oricine, chiar si pt noi cei maturi numai ca eu intrebam ca la 6 ani Cristina vorbea si se putea exprima altfel...in cazul meu Andrei doar va plange ingrozitor dar nu va vorfi fluent limba romana sa zica tot ce are pe suflet...daca intelegi la ce ma refer. Chiar mie mi-ar fi buna o detaliere, tu ai trecut printr-o op la ambele palate, fetita vorbea si te intelegeai cu ea altfel si chiar as vrea adevarul oricat de crunt va fi ...macar sa stiu la ce sa ma astept.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulyana spune:

buna ziua .....am revenit RAMONA....la noi a fost asa...a operat-o a durat cam 4 ore op dupaia a stat la terapie 2-3 ore (am stat cu ea ),unde i sa pus perfuzie ,apoi ne-a adus la salon unde a inceput calvarul fiindca a vomat bucatele de singe pe care le-a inghitit in timpul op fiindca i se administrase cefalosporine (antibiotic )si ea e alergica la astea ,binenteles ca am avut noroc ca a venit doctora imediat ce a iesit din sala de op ca a avut f multe ....si sa luat de asistente si i-a schimbat imediat tratamentul si ne-a chemat in cabinet unde i-a pus 2 bucatele de mese (un fel de plasturi care se resorb )fiinca se desprinsese din op ...ne-a asigurat ca totul va fii bine sa ma linistesc ca ei au mereu asul in maneca si sunt pregatiti si acei plasturi ajuta la prinderea tesutului care cedase in timp ce voma .....am trecut prin clipe groaznice cand am inteles ce se intamplase ....apoi sa linistit micuta si a stat 2 zile cu perfuzie ca nu avea voie decat ceai si supa strecurata si antibiotic i-am cumparat augumentin ...dupa cele 2 zile a avut voie iaurtel ,piureuri si lapticul pe care deabea al astepta ....3 luni nu i-am dat decat mancare numai blenduita ..a fost groaznic ca plangea ca vroia cartofi prajiti si pizza ...la control am fost dupa cele 3 luni in care am respectat tot ce ne-a spus ...ajunse la BUCURESTI ne-a zis ca op este OK ca e f reusita ....am plecat bucurosi in 2007 si ne-am reintors in 2009 la un control sa ne lamureasca ce s-a intamplat cu op fiindca nu se mai vedea omuletul(lueta) pe care eu il vazusem cu 2 ani in urma ....atunci a fost sokul mare ca ne-a spus ca trebuie op din nou si am ...in tot acesti ani am vazut BUCURESTIUL in fiecare an anca din primul an de viata al minunii mele...la 3 luni eu eram la BUC cu ea in brate si am fost internate de 4 ori in acesti ani 2001-2007 pentru a o opera dar ...ghinion ...mereu se inampla cate ceva ....intr-un final am reusit la 6 anisori (nu-mi pare rau de absolut nimic )ma bucur enorm ca a fost si este sanatoasa si-mi doresc sa o tina d-zeu tot asa ... de ce-a de-a 2 operatie nu stiu ce sa spun ....ma mai gandesc ....am fost 2009-2010-2011...si s-a amanat de fiecare data (mereu a egzistat un motiv )copilul fiind sanatos ....deci ...ramane de vazut.........acum fug repede sa iau minunea de la scoala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulyana spune:

asa ....deci ....am fost si in 1012 in vara la buc si tot sa amanat op2...uitasem ..... in legatura cu durearea nu pot sa-ti spun prea multe ca minunea mea nu prea s-a vaitat de dureri ...ea an general este o fiinta care nu prea se vaita doar daca o doare foarte tare ...eu am tot intrebat-o mereu daca o doare dar ea spunea ca nu are nimic sa o las ...si nu am insistat prea mult ca nu vroiam sa se gandeasca la ceea ce i s-a intamplat ...in schimb mi-a povestit cum au pus-o pe masa de op care era rece si a vrut sa fuga dar a prins-o doctora la use si i-au pus o masca ,iar de acolo nu mai stie nimic pana in momentul in care si-a revenit si eu eram langa ea la terapie si mi-a spus sa nu o mai las cu nimeni si sa nu mai plec de langa ea ....inainte sa intre in sala de operatie eu nu i-am spus ce o asteapta fiindca imi era frica sa nu planga si ea a intrat cu d-na doctora de manuta si-mi facea cu mana iar dupa ce sa inchis usa am inceput sa plang ca pana atunci am incercat sa fiu cat mai calma ...nu vroiam sa intre an op agitata ......ea pur si simplu stia ca se duce sa-i faca o poza si se uita la gurita cum se intamplase si in anii in care am fost amanati doar ca acum e fetita mare si trebuie sa mearga numai cu d-na doctora ...a fost suparata pe mine ca nu i-am spus sa stie ca nu se mai ducea .....dupa op i-am explicat de ce a trebuit sa fie operata si ce avea fiindca pana atunci noi nu am vorbit in prezenta ei despre op ....sincer dureri nu a avut fiindca ...probabil si din cauza ca ai dadeam nurofen din 6-6 ore .....incet incet se vindeca si se topeau atele ............OFFFFFFFF ....doamne ....m-ai facut sa-mi readuc aminte si m-am pus pe bocit un pic.....e greu numai cand te gandesti ce se intampa puiului tau si ai vrea sa faci o minune in clipa aia ...dar asta e .....trecem cu bine peste orice obstacol ,important e sa fim sanatosi .....doamne fereste de altele mai rele .....sper ca am reusit sa-ti dau un raspuns ....dar acum ce sa zic ....depinde si de fiecare copil ...parerea mea e ca mai mult plang din cauza ca sunt speriati ...nu stiu ....poate gresesc ......astept si alta opinie fiindca sunt curioasa si eu ....oricum ei sunt niste copii speciali si niste mici anvingatori :*...dragii de ei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nina_ada spune:

multumesc frumos, si voua asemenea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nina_ada spune:

Salutare!
Nina Ada cat are baietelul tau?A mea face 3 ani in dec....si vreau sa stiu la cat i-a facut palatul dur la al tau d-na dr Bratu.tre sa mergem si noi in toamna asta....dar cred k la anu o opereaza sigur....nu cred k acum:(mi-e groaza de operatia asta....dar o sa trecem noi si peste asta...

Buna, Andrei a implinit 5 ani in septembrie. A fost operat la 2 ani si jumatate la palatul moale si la 4 ani si 9 luni la palatul dur.
Este discutabila varsta pt operatie. Prima data cand am vorbit cu d-na dr a spus ca poate sa-l opereaze la 9 luni. Am mers cu el sa-l vada la 1 an si a spus ca are material ff putin si apoi de fiecare data tot asa. Am reusit operatia la 2 ani si jumatate, observatia fiind aceeasi "FF PUTIN MATERIAL" - dar a decurs bine, fara complicatii, refacerea a fost rapida. Singurul regret - nu a rezolvat totul dintr-o operatie, asa cum spusese ca se poate, dar poate cauza a fost chiar "materialul clientului". Pana la operatie nu spunea decat apa si mama, dar de inteles intelegea tot ce il inconjura. La 3 ani si-a dat drumul la vorbit deodata totul, in propozitii, numai ca fff stalcit si il intelegem cu greu, mai ales atunci cand spunea mai multe. Daca spunea un cuvant doua era mai usor de inteles. A mers la logoped de al 3 ani si jumatate si de la 4 ani si la gradinita, unde am intampinat pb din cauza vorbitului - un copil a spus ca nu stie sa vorbeasca. Doamna era f multumita de el in sensul ca era atent, indeplinea sarcinile, chiar avea raspunsuri cand ceilalti nu stiau, dar avea si o mare nemultumire - era fff cuminte, el din fire fiind cuminte si ff timid.
De cate ori am mai mars apoi la d-na dr zicea ca a fost operat tarziu.
La aproape 4 ani am mers la d-na dr pt operatie in vara, chiar am insistat dar ne-a amanat si ne-a chemat in toamana cand veneau suedezii, numai ca Andrei a racit exact atunci. Nu a avut nimic timp de o per f mare de timp si atunci, a racit. Asa ca am amanat si am ajuns sa facem operatia in vara dupa ce a termina gradinita.
A fost mult mai usor din punctul meu de vedere pentru ca a fost mai mare si ne-am inteles. I-am explicat ce se intampla si a fost intelegator ( el oricum din fire este un copil cuminte). In privinta durerilor lui n-as putea spune ca a fost chiar rau. Adica l-a durut binentele imediat dupa, a fost greu imediat dupa operatie ziua si apoi nopatea. A doua zi am mers in salon. Am inceput treptat sa-l aimentam, mai intai ceai, apoi supa, si aprca din a treia zi a avut voie orice numai sa fie bine terciuit. Se vedea ca are o jena la locul operatie, de fapt se modificase configuratia guritei, se astupase gaurica din cerul gurii, era totul nou pt el si probabil ca il si durea, dar nu in mod fff rau. Dar incet incet a mancat si am tinut regimul cu mancarea terciuita timpt de o luna de zile, chiar ma atentiona el, Mama am voie sa mananc asta? si nu mi-a facut figuri ca ar vrea cutare si cutare, era ff constient de ce are voie si ce nu are voie, el avand o varsta si fiind si intelegator din fire.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxa82 spune:

Multumesc mult pt raspunsuri:*
Saptamana viitoare am vrea sa ajungem la Buc dar trebuie sa o sunam pe d-na dr sa vedem dk o gasim.E clar k la 4 ani si ceva o sa o opereze si pe ea:((((ink un an......

Cori hai la raport!!!!Ai fost la Bucuresti?Cum a fost??????Hai k am scris mesajul asta in 7 mii de serii....am inceput azi dim la 9 si acum e 1 juma:))))))))gata postez k iar nu am cand sa scriu:(va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonaolah spune:

multumim de raspunsuri Nina si Iuliana...sunt curioasa ce ne zice si noua dr luna viitoare cand mergem la control

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MariaMioara spune:

Buna ziua,
ce mai faceti? noi am fost saptamana trecuta si ne_am internat,pe 20 noiembrie,si pe 21 Bianca a fost operata.FARINGOPLASTIE SI FISTULA ANTERIOARA a fost operata de unul dintre profesori suedezii si dr Spataru,a fost foarte greu, am stat o noapte la terapie pentru ca nu a vrut sa bea nimic,a vomat pana pe la 11 noapte (de la 15 20 cand a iesit din operatie)dimineata ne_a dat la salon si am continuat sa nu bem si sa nu mancam nimic,drept pentru care a stat la perfuzii,nu a baut ca nu a vrut nu penru ca nu am avut voie..mam speriat ingrozitor ,nu vorbea ,a facut febra vineri a baut foarte putina apa si compot dupa care iar la pervuzii,inclusiv sambata analize repetate.....abia duminica ne_am revenit si noi si am baut si am mancat bine si am inceput sa vorbim mai mult....ieri am venit acasa si e foarte bine imi cere mancare incontinu nu stiu ce sa ii mai dau pentru ca trebuie sai dau pasat si nu prea vrea ,,,dar o luna de zile nu e mul.cam atat... am trecut ,a fost bine dar si greu.
Mmultumesc dr Spataru si dr Bratu pentru ce a facut penru noi,si profesorilor din SUEDIA datorita lor am scapat de 2 operatii din prima,Oameni cu experienta si suflet extraordinar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ginye55 spune:

Craciun fericit!

Mergi la inceput