Palatoschizis si formele sale (12)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ginye55 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ramonaolah

Mamici a caror copii aveau la nastere despicatura de palat su dur si molae cum le dadeati sa pape la diversificare pana sa fie operati? Cum au invatat sa pape si in cat timp? Andrei nu reuseste...se enerveaza ca ii iese pe nas, se panicheaza ca nu mai respira cum trebuie si adio ca nu te mai intelegi cu el...voi cum ati reusit?

Ramona - mami de Darius Andrei nascut in 29.02.2012 - un bebe special si mult asteptat :)


Eu ii dadeam lui Edi totul blenduit. Ca si consistenta, tb sa fie mai lichid. O sa mai dea putin pe nas, pana se invata el. Dupa un timp, nu o sa-i mai vina mancarica pe nas. Rabdare....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonaolah spune:

La multi ani Kevin! Azi implinesti primul anisor :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aurora111 spune:

salutare tuturor,
toata vara am stat mai mult pe afara, plecati, pe plaja... de cateva ori am incercat sa intru pe forum, dar puiul mic se baga prin butoane, apasa restart etc etc...
in luna mai am fost la dr Bratu, ne-a operat palat moale, ce sa zic, ati avut dreptate, este un medic deosebit, un om deosebit, mereu prezenta pe langa noi, mereu binevoitoare, operatia a fost mult mai usoara decat prima.. in 3 zile am ajuns acasa. La fel, in prima zi dupa operatie a avut putina febra, refuza sa bea si se cam deshidratase. De fapt era asa speriat de seringa..iar eu, desteapta, incercam sa i dau sa bea cu seringa. In fine, a inceput sa bea, sa manance, mai mult pasat, ba cu blenderul, ba cu furculita, si de atunci e bine, amai crescut, s-a mai ingrasat.
Te pup Ramona, nu fi ingrijorata, al meu are 1 an si 10 luni si tot pasat papa, asta ca sunt eu cam fricoasa si ma panichez daca vad mancare pe nasuc,dar mancarica pasata ce furculita, sau cate un biscuit sa pape singur il mai las. Sa vedem urmatoarea operatie, la palatul dur cand va fi.... Sper sa fie ultima, ssa fie la fel de usoara ca cea de palat moale.
Momentan ma ocup de hartii sa mi prelungesc concediul de cresterea copilului, asa ca nu ma plang de lipsa de ocupatie.
Numai bine tuturor, multa sanatate puilor si mamicilor. Si taticilor, normal!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CIPCIREL spune:

Multumesc mult, Ramona! Asa este am implinit un anisor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CIPCIREL spune:

Peste 3 saptamani vom face operatia lui Kevin la DR. Albean, la Brasov. Am fost la control si am fost multumiti de dansul... de Kevin ce sa mai zic ca s-a aruncat in bratele dr. Ne-a spus ca este nevoie de o singura operatie a palatului moale. Ne-a mai spus ca are varsta potrivita pt operatie, cu cat va trece timpul muschii se vor intari... O sa va anunt cum a decurs operatia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonaolah spune:

azi dimineata a fost operat Kevin la palat de dr Albean...inca e la terapie intensiva...insanatosire rapida piticule si Ana te asteptam cu cat mai multe detalii ca mie deja imi e groaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulyana spune:

buna seara ...KEVIN recuperare rapida si te asteptam cu vesti bune :*:*:*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CIPCIREL spune:

In primul rand multumesc acestui forum pentru ca exista, iar in al doilea rand multumesc Ramonei pentru ca m-a convins sa merg la Brasov sa-l operez pe Kevin. Maine facem o saptamana de la operatia de palat moale. Prima zi a fost groaznica pt ca i-a curs sange din nas si gura de doua ori cand s-a trezit din anestezie si plangea, a doua noapte a fost grea pentru ca avea dureri si i-a facut ceva suplimentar, apoi a fost destul de bine. Prima zi nu a baut nimic, nu a vrut, apoi a doua zi dimineata a mancat 6 biscuiti moiati in ceai. Doua zile nu a vut voie lapte, numai ceai, biscuiti, paine si supa. Am fost f bucuroasa pt ca nu la acest spital nu se curata copilul in gurita dupa fiecare masa cum am mai citit pe forum. Asistentele dragute, au refuzat banii,mi-i bagau inapoi sub perna, la doua am insistat eu sa-i accepte. Anestezist a fost Ivascu, de asemenea un om de nota 100, iar Dr. Albean l-a operat. Atat anestezistul cat si dr. veneau f des in vizita. Nu am fost in prea multe spitale, dar la Brasov era f curat, spalau pe jos mereu si mirosea frumos. Accesul il aveau pe baza de cartela medicii si asistentele. Nu va inchipuiti ca era un spital f renovat sau modernizat, era insa bine administrat si pastrat.
Cam din a treia zi a inceput sa manance bine...si MULT, comparativ cu ce manca inainte.
Partea rea in spital era ca nu te puteai odihni, deoarece plangeau copiii care nu aveau insotitori.
Una peste alta sunt foarte, foarte multumita !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CIPCIREL spune:

scuze pentru greseli ('');

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonaolah spune:

Eu sunt multumita Ana ca Kevin a fost operat si este bine acum...asta e cel mai important. Ma bucur ca ati scapat si nu ati mai fost amanati iar cu ocazia asta ati vazut si voi ca ceea ce ziceam de dr Albean e adevarat si cat de dragi ii sunt toti copilasii. Chiar ma bucur ca ati scapat si Kevin sa se recupereze repede si sa pape mult.

Mergi la inceput