Palatoschizis si formele sale (12)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns myhaela_25 spune:

buna ziua la toata lumea nu prea am mai intrat de mult fiind ocupata cu gasirea unui ortodont bun si un dentist bun.noi avem un rand de masele definitive si sunt cam cariate si ia iesit si un incisiv definitiv undeva in spatele gingiei unde a fost depicatura.mergem la logoped si deja vorbeste mult mai bine.
mariamioara noi am fost la d-na bratu acum 2 saptamani si ne-a spus ca suedezi or sa vina undeva in noiembrie.nu am auzit nimic de septembrie.
va pupicesc pe toti si mai treg cate o fuga cand am libr si loc de tati de nadira


Mihaela,mami deNadira-Mihaela(23.10.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coryna_k spune:

Buna tuturor!
Bravo Stefan, ma bucur ca a-ti reusit in sfarsit si a-ti terminat cu operatiile. Noi mai asteptam pana la primavara, sa treaca de 2 ani.

O veste minunata!!!

Eva , mamica lui Eduard a nascut pe data de 22.08 un baietel sanatos si frumos!!! Deci, Eduard are un fratior - Arthur. Multa sanatate si toate cele bune!

Raluca, nu mai intri pe forum sa ne mai zici ce face David si printesa de fica-ta - Rebeca, pe 1 septembrie face deja 1 anisor, doamne ce trece vremea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonaolah spune:

Buna Stefan, felicitari pt operatie si speram sa fie si ultima sa nu mai treceti prin asa ceva. daca nu te superi in ce a constat aceasta operatie a doua la numar? Dar la prima ce anume i-a facut copilasului. Eu am mai citit despre operatia la palat dar deja ma trec fiorii cand ma gandesc ca peste 5-6 luni iar trecem prin alta operatie...cea de palat. Ma inspaimanta numai gandul si mi se pare si mai grea, complicata si muuuuult mai dureroasa si recuperare mai grea pt bebe...deja ma gandesc cu frica la toate astea. Am incercat sa ma uit si cum se face operatia pe youtube dar am vazut niste ustensile urate, dureroase etc si nu am avut atata tarie sa ma uit pana la capat...am zis mai bine nu...pe dr Albean inca nu am avut taria sa il intreb in ce consta pt ca banuiesc ce ii va face dar parca ocolesc raspunsul concret. Spuneti-mi si mie cei care au trecut prin operatia de palat atat tare cat si moale cum a fost...de la operatie, recuperare, dureri, mancat totul...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxa82 spune:

Salutare la toata lumea!
Sa ii raspund Ramonei:)Fii tare si nu te mai gandii....ai vazut ce repede si ce bine s-a rezolvat cu buzita?La palat o sa fie usor...cel putin la noi asa a fost!Exact cum mi-au spus si fetele....o sa bea numai likide si o sa fie perfect!S-a dovedit k a fost mai usor k la buza.Cu toate k imi era groaza ...mama o sa fie in gura....vai...nopti nedormite....alea alea....nu trebuie sa mai insir starile pt k stiu k le ai si tu :)))O SA FIE BINEE!!!!!!SI NESPERAT DE USOR!O SA VEZI!....

Mie mi-e foarte frik acum la palatul dur..e si mai mare si o sa ma descurc greu cu ea.si nu o sa aiba voie sa manance multe kestii....ea care mananca non stop.Dar o sa trecem noi si peste asta!Abia astept!Dar fac pariu k la anu ne keama.:(acum in sept o sa mergem sa o vada.Dar gaurica nu prea s-a apropiat mai deloc...deci nu ave,m sanse sigur sa ne opereze anul asta:((((vreau sa scaaaaaaaaaap!

In continuare sunt ingrijoara cu maselele k nu ii mai iese deloc:(((offff

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonaolah spune:

Salutare la toata lumea
Roxi dar fetita ta nu e operata la palatul dur? Eu asa credeam...Daca nu e operata la palatul dur cum ii dai papa ca eu am inceput diversificarea la Andrei si mi se pare un pas greu ca si cum am luao de la capat sa mancam...parca e mai greu decat cu biberoanele medela cand am venit din maternitate sau sunt eu putin demoralizata. Noua dr Albean ne-a zis ca daca ii permite il va opera si la palat dur si moale in acelasi timp...oricum mai mergem peste 3 luni la control cand are Andrei 9 luni sa vada daca se mai apropie palatul dur. Ma bucur macar ca am scapat de un stres ca Andrei era banuit ca are displazie sau luxatie de sold si dr Albean i-a facut radiografie si e ok...il vedeam operat si pe la sold sau in ghips :(. In rest ce mai faceti? Ma refer la toata lumea ca nu prea mai scrie nimeni :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxa82 spune:

Neata!
Ramo pai Karla nu e op la pal dur.Cred k la 4 o sa fie....daca imi spunea d-na doctor k tocmai la varsta asta o sa o opereze cred k o luam razna....dar asa ne-a luat cu incetul....ne-a zis treptat s-a tot uitat si a zis k ea poate sa o opereze oricand dar nu o sa fie bine....pt k ea creste acum si gaurica aia o sa devina din ce in ce mai mik si o sa fie mult mai usor.Nu stiu cum sa iti explic in scris dar vreau sa spun k ii sunt tare recunoascatoare d-nei doctor k ne-a luat asa cu incetul...am vazut cazuri ...o gramada....a zis k dk vreau sa fie perfect sa merg pe mana ei....si asta o sa fac!Nu ma grabesc sa o operez si cand creste sa trec prin alt kin.si e logic ce zice sa stii!Karla mananca absoluuuuut oriceeeeeeeeeee fara nici o problema!!!!!!of...o sa iti las nr meu de tel sa vb sa te linistesc pt k si pe mine m-au linistit fetele!o spun si ma repet din nou:)))))))))))Nu credeam k o sa am yo rabdare sa stau cu ea neoperata la palatul dur pana acum...dar iata ca s-a putut!Vazand cazuri multe...k alfel nu stiu cumk eram...pt k eu sunt nerabdatoare de felul meu!!!!!!!Dar pt ca totul sa fie perfect merg pe mana doamne doctor pt ca pana acum mi-a demonstrat multe!Nu te sfatuiesc sa te grabesti!!!!!!!!!!!!!!!!!!Lasa copilul!Vrei sa treci prin mai multe operatii apoi?????sau sa sse stranga operatia aiurea acolo in timp ce maxilarul lui creste???????Treaba ta!Vb si cu Mihaela...Nadirei abia anul asta i-a inkis gaurik aia de tot!!!!Si uite ce rabdare a avut!Vreau sa ii urmez exemplul pt k a meritat!!!!Bafta!te pup si ink o data capul sus pt k atunci knd o sa inceapa diversificarea o sa manance absolut orice fara nici o problema......cand imi spuneau fetele nu prea credeam....sincer!!!!O sa vezi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxa82 spune:

Aoelu cate greseli am facut!Scuze ...din cauza vitezei:)))am scris mesajul asta in nu stiu cate serii:)))))))))intelegi tu...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonaolah spune:

Multumesc mult Roxi, legat de diversificare la noi lucrurile nu stau deloc bine in sensul ca Andrei deschide gura la lingurita dar papa 2 lingurite adica molfaie mancarea in gura, ii intra papa in palat se umple gaura si iese pe nas, se panicheaza ca nu poate respira si apoi se inneaca si incepe sa planga in hohote ca se sperie si apoi nu mai vrea nimic decat lapte cu biberonul medela...dec treaba la noi nu sta deloc ca la voi...chiar nu stiu cum papa copii vostri cu palat dur neoperat ca la noi nu merge. Legat de faptul ca Andrei e posibil sa fie operat la un an nu a fost decizia noastra, eu nu ma grabesc deloc ci doar am incredere in dr Albean si ma las pe mana lui. Si eu am cunoscut si am vazut copii operati de dansul la palat la un an si sunt super ok...deci nu e decizia noastra ci doar mergem pe mana doctorului Albean...am fost multumiti de dansul si avem incredere in el.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonaolah spune:

Legat de copii operati la palate in jurul varstei de 1-1.5 ani mai sunt si alti medici care fac asta(din cate am retinut si dr. Urtila) si copii sunt foarte bine. Noi am fost multumiti de dr Albean, are intreaga echipa de medici (orl-ist, logoped, ortodont etc) specializati pe aceasta malformatie, are specializarea acauta in Anglia si in Brasov vine o echipa de medici din Anglia foarte des pt specialzari continue...noi suntem la 20 min de spital asa ca daca suntem multumiti nu vad de ce mi-as chinui copilul cu drumurile lungi in tara si oricum daca post operator i se intampla ceva tot la spitalul de copii din Brasov ajung cu salvarea sau cu masina personala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonaolah spune:

Mamici a caror copii aveau la nastere despicatura de palat su dur si molae cum le dadeati sa pape la diversificare pana sa fie operati? Cum au invatat sa pape si in cat timp? Andrei nu reuseste...se enerveaza ca ii iese pe nas, se panicheaza ca nu mai respira cum trebuie si adio ca nu te mai intelegi cu el...voi cum ati reusit?

Mergi la inceput