IULIA va invinge CANCERUL! (2)

IULIA va invinge CANCERUL! (2) | Autor: Monnvas

Link direct la acest mesaj

IULIA va invinge CANCERUL!
1

Iulia-Elena, pe numele complet Iulia-Elena Fiterau Brostean, este mezina clubului nostru, Ghiocei de Martie-Aprilie 2009. A luptat ca sa vina pe lume. S-a lasat asteptata mult si a fost adusa in burtica mamei prin FIV. A fost ingrijita si iubita din prima secunda. A fost alaptata pana dupa 2 ani. A fost inconjurata cu dragoste si cu atentie.

Inca de la nastere s-a observat „o galma” in zona feselor, cum se zice in popor „la noada”. La 4 luni a facut primul RMN, in urma caruia medicii din Cluj au ajuns la concluzia ca e „doar un lipom”, nefiind vascularizat. Camelia (Cami05), mama Iuliei, a primit recomandarea sa mai astepte pana Iulia mai creste un pic, ca interventia nu este urgenta.

In aceasta primavara Iulia a facut 3 ani. Si-a petrecut ziua in spital. In martie Cami a observat ca galma a inceput sa creasca. Iulia se plangea de dureri de fundulet. La un moment dat, tot prin martie, a cazut de pe un tobogan in fund. A plans mult si de atunci n-a mai putut sta in fund, a inceput sa si schioapete un pic. Au urmat controale medicale, intai la Oradea, unde locuieste familia, apoi la Cluj, unde a facut un nou RMN. Tumora era deja vizibila si la suprafata, santul interfesier fiind putin deplasat si „galma” colorandu-se rosu-violaceu. Cu diagnosticul „teratom sacrococcigian” au ajuns la Timisoara, la Spitalul Clinic de Urgenta pentru copii Louis Turcanu. Pe RMN nu se mai vedeau uterul si ovarele, toata zona pelviana era invadata. La CT au iesit leziuni pe plaman si pe vertebre, sugerand metastaze, asa ca la jumatatea lunii mai Iulia a suferit prima interventie prin care ar fi trebuit extirpata tumora. Nu s-a putut face nimic: tumora, era prea bine vascularizata, iar Iulia pierduse prea mult sange, era sa moara pe masa de operatie. I s-au luat mostre pentru biopsie. Biopsia s-a facut in doua centre, la Timisoara si la Bucuresti, la Victor Babes. Amandoua au avut acelasi rezultat: tumora maligna, stadiul IV.

Diagosticul Iuliei este:
Tumora germinativa de sac Yolk sacrococcigiana std. IV cu metastaze locoregionale si la distanta, inoperabila

Iulia trece acum prin a doua cura de citostatice. La prima a raspuns bine, tumora s-a redus. Acum are cam 7 cm in diametru si 1 cm inaltime. Dupa a treia cura i se va mai face un RMN, pentru a se vedea dimensiunile si pentru a se stabili interventia de extirpare.

Aceasta operatie nu se va putea face in Romania. Medicul de la Timisoara i-a explicat Cameliei ca tumora este prea aproape de coloana si s-ar putea sa necesite o interventie de neurochirurgie. Parintii s-au indreptat spre o clinica din Tubingen, Germania, de unde inca asteapta un raspuns. Au inceput demersurile si pentru E112, dar tot e nevoie de bani. Inca nu am primit o estimare a costurilor. In prima instanta, vor fi 10.000 de euro care trebuie depusi la clinica inainte de interventie. Restul, inca nu stim; estimarea (inexacta) este de inca 5.000-10.000 de euro.

Asadar, viata IULIEI costa, acum, 15.000-20.000 de euro.
Cu ajutorul vostru s-au strans pana acum 4.900 euro.

Blogul Iuliei: http://iulia-elena.blogspot.ro/

Pentru Iulia am deschis contul urmator, special pentru donatii de pe DC si de la bazar:

Cont lei:

Titular de cont: Monica Vasileanu
IBAN: RO50BRDE445SV26098944450
BRD, Sucursala Dorobanti (Bucuresti)
_______________________________________________________


Cont euro:

Titular de cont: Monica Vasileanu
IBAN: RO54BRDE445SV26857404450
BRD Bucuresti, Sucursala Dorobanti
135 Calea Dorobanti, sector 1, Bucuresti 712311, Romania
Swift: BRDEROBU

_______________________________________________________

Cont PayPal

Monnvas: iuliafiterau arond yahoo punct com


  • __25.00 EUR - Anonim

  • __50.00 EUR - Chatonel

  • __25.00 EUR - Celesta

  • __05.00 EUR - Katteryna

  • _100.00 EUR - M.R.

  • __10.00 EUR - Alina

  • __10.00 EUR - S.N.

  • __30.00 EUR - G.M.

  • _100.00 EUR - A.T.

  • _200.00 EUR - M.M.

  • __10.00 EUR - A.H.

  • __50.00 EUR - I.M.

  • __50.00 EUR - I.A.


  • __15.00 USD - Happiness_4_us


  • __20.00 GBP - Strumphitza

________________________________
  • _310.25 USD - Total (suma initiala transferata Monicai pe 28 iulie)


____________________________________________________

Multumim din suflet donatorilor:

Magdyi2001 Relusha Happiness_4_us Katteryna Chatonel Celesta Panseluta Kea Ela78 Oxalis Anaan Ilinca_M. Dianaalex Ayla21 AdiS Anca_nicolae dari_nanau Alex_Andra Szivarvany Anca_dragoman novus Simonapro Roxanaz Alina_moro Sinzi Denisamada Mireal Millie Gianina34 Cricor Bebe_shtrumph Gaza22 Mababei Monnvas Gigelica20 Olishka M_monique Mihaelacg Bianca2503 Alex_andra81 Gabby2011 ana_25 Dodo-pui Adee Eumada Serialbastre


Si celor al caror ID nu il cunosc:

C.M. D.S. C.G.C. M.R. R.v.E. S.L. M.E. P.A.E. S.O.A. H.E.S. P.C. P.I.L. H.A.E. L.E.O. I.E. D.C. L.C. L.V. B.C.M. R.D. M.M. V.A. P.T. C.M. G.I. B.O. B.I. T.M.C. S.E.F. V.E.B. M.T.deP. M.R. B.F. N.A. A.A.M E.S. P.D.N. R.C.A. C.R. B.C.S. F.L. D.A. C.M.P. B.A.M. V.C.M. R.E. P.P.C. L.P. N.I.C. G.G.V. D.S.C. L.M. A.F. B.G. N.C. B.C. P.L.G. D.C. M.F.E. N.G.M. G.R. P.D.A. M.M.M. G.G. G.D. G.R.A. C.O. L.M. D.M.V. B.V

___________________________________________________

Multumim pentru ajutor. Pic cu pic vom strange banii necesari. Am primit si ajutorul Asociatiei MAME in lupta asta. Pentru ca Iulia va invinge cancerul. Mintea noastra nu accepta alta varianta, gramatica noastra nu permite alta formulare: Iulia va invinge cancerul!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Cricor spune:

Da, MCC sunt initialele mele.

Daca imi permiti un sfat..cred ca ar fi bine sa pui pe prima pagina cati bani s-au strans ... cei pe care ii gestionezi tu...am vazut ca asa s-a facut la alte campanii si cumva devine mobilizator cand vezi ca oamenii se coalizeaza pentru un scop atat de special, mai ales ca la un moment dat va exista o data limita cand vor avea nevoie de bani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

CRICOR, aseara, uitandu-ma mai bine pe extrasele de cont, am vazut ca ai trecut si ID-ul.

Am facut modificarile sugerate, cu mentiunea ca asta e suma totala stransa de pe acum, si de la membrii DC, si de la alti donatori exteriori forumului, atat in contul de BRD, cat si in cel de Transilvania.

Mie mi se pare ca suntem... foarte aproape! Multumim pentru ajutor tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomaca spune:

Am facut si eu plata pentru produsul acesta plus niste banuti in plus pentru Iulia. Din graba am uitat sa salvez OP-ul si nici n-am scris numele in OP. Am sa trimit detalii pe email vanzatorului.

http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=28238

Sanatate Iuliei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui tomaca

Am facut si eu plata pentru produsul acesta plus niste banuti in plus pentru Iulia. Din graba am uitat sa salvez OP-ul si nici n-am scris numele in OP. Am sa trimit detalii pe email vanzatorului.

http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=28238

Sanatate Iuliei

Povestea unui Dor
mami tomaca si bebe Tudor Ioan un





Am notat!



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=44396&n=Ghiozdan-Clasic-Herlitz
poate vrea cineva un ghiozdan Herlitz pentru clasa I-II cu dedicatie Iulia

_

Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati, empatici,
inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi ca restul copiilor de pe Terra
obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati, nascuti natural sau prin operatie de cezariana,
botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Monnvas, multumim si pt contabilitate, fara tine zau ca nu stiu ce ne faceam
Esti speciala, stii tu asta dar ti-o mai spun !!


Cami, sper sa scapati de temperatura cat mai repede !!multi pupici Iuliei, abia astept sa desenam impreuna !!




Mami lui www.flickr.com/photos/31088780@N05/" target="_blank">Alexandra (03.03.09)

_

IULIA va invinge CANCERUL !!

http://iulia-elena.blogspot.ro/


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anaan spune:

Cami, cum mai sunteti? Sper sa fi trecut febra...

IULIA va invinge CANCERUL

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_nicolae spune:

Buna Laura25,

Am vazut ca am "castigat" calcu. Eu o sa platesc luni, dar unde e mai bine, la monvas, la brd, sau la translivania, mi-e egal. Sa imi spui tu, te rog.


Si inca 1 chestie: calcu e la Piatra Neamt? Daca da, atunci skipam transportul, pt ca eu in august vin acolo intamplator la o prietena, asa ca il iau direct :)


Nr meu de telefon este 0723602381.
Tinem legatura si multumim de tot ajutorul tau!

monvas

ieri am pus 65 in contul tau de la brd, pt un produs de la bazar, de la natasa.

Asteptam vesti bune de la Cami si Iulia.

Poze cu noi

Veronica-Elena 14 ani, Tudor-Iulian 11 ani, Robert-Adrian 3 anisori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

Confirm!

Citat:
citat din mesajul lui anca_nicolae
ieri am pus 65 in contul tau de la brd, pt un produs de la bazar, de la natasa.



Despre calcu, eu am facut contul BRD special pt DC si bazar; cupleaza plata asta cu alte plati de la bazar ca sa nu faci 2 drumuri - zic io. Banii tot la Iulia ajung.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Panseluta spune:

Monnvas, am trimis mail!

Scuze pt intarziere.
Numai bine, asteptam vesti despre Iulia, sper ca se simte mai bine!

Mergi la inceput