Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 11

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Am vazut la Nelli c-a pus asta pe FB http://www.perfecte.ro/international/sarutul-vietii-o-mama-si-a-readus-fetita-la-viata-dupa-ce-a-sarutat-o-de-adio.html si citind detaliile la http://www.dailymail.co.uk/news/article-2176732/The-kiss-life-The-moment-mother-paid-tearful-goodbye-14-month-old-daughter-doctors-said-die-miraculous-happened.html ma gandeam cum e la noi cu vaccinul anti-meningita? Ca afara am inteles ca se face MCV4 si la noi nu prea? Am auzit de Menveo, dar asta e mai nou.
A vaccinat cineva contra meningitei?


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J.D. spune:

Ronina, lui Finn i/am dat din canita cu cioc pe la 5 luni jumate cand am inceput diversificarea. am cumparat o chestie ca o gogoasa cu gaurele care cica se poate folosi de la 4 luni. e de la momma. sa vad daca o gasesc pe net.

Euan adoarme sugand degetul mare. Suzeta o scuipa cat colo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J.D. spune:

Ronina asta e pt 4 luni

http://www.babyprez.com/mOmma_O_Cup/p1023071_5132548.aspx

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marci_mami spune:

Neatza fetele,

vad ca vorbiti de confortere.Din experienta mea va recomand sa luati 2 confortere la fel.Oliver are unul cu o vacuta de cand s-a nascut.A dormit tot timpul cu vacuta lui,a ros-o la greu cand i-a iesit dintii iar cand s-a dus la gradi in primele zile nu a lasat-o din mana.Si acuma cand merge la somn isi cere vacuta.Problema mea a fost ca oricat am cautat nu am gasit sa-i mai cumpar alta,si daca o pierde nu stim ce ne facem(deja am inceput sa cos anumite parti din ea)!I-am luat anul trecut alte confortere dar nici nu se atinge de ele.Cand s-a nascut Bianca am primit un conforter cu ursulet,foarte fain dar am cumparat si eu 2 la fel cu iepuras ca sa nu mai am surprize in cazul in care se ataseaza de ele.Deocamdata noaptea i-l iau din patut(altfel nu as dormi eu linistita) dar ziua nu-l lasa din mana deloc.
JD incerc sa intru mai des dar cat e vreme faina stau destul de mult cu Oliver pe afara iar seara nu imi vad capu de treburi.
Si Oliver inca isi bea laptele din sticluta desi restul lichidelor le bea demult din pahar.Sper sa reusesc la Bianca sa nu ii dau deloc sticluta;tare m-a incantat canita"gogoasa"(in afara de pret).
Noi acuma ne pregatim de plimbare ca a venit caldura si pe la noi.Eu inca ma bucur de caldura ca sapt trecuta am avut numai 18gr.
Va pupic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danaang spune:

neatza fetelor!
stiti cumva de vaccinul PENTAXIM cat costa ca cica sanepidul nu-l produce nici pe cel de 4 luni nici pe cel de 1 an si trebuie sa il cumpar, voi v-ati confruntat cu situatia asta,a dica sa il cumparati , stiu ca vorbeati la un moment dat de asa ceva ....
noi ne-am intors de la un bilant de 3 luni jumate cu 7600 gr si 66 de cm
va pup o zi racoroasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amy25 spune:

Dara pe ebaby il aduce in 60 zile. Eu vreau sa il pun de pe acum cate putin ca se lasa spatarul.
Ronina cum ti se pare scaunul. E cu totul din pvc sau are si textil?
Happy ce mai face chinezoiaca mea? Victoras m-a zapacit intrebandu-ma de ea

Confortere din alea am vrut sa iau eu dar am renuntat sa dau 40 lei pe o carpa. Gresit! Acu vad ce efect are. Al meu ia un prosopel si-l zmotoceste in manute acum.
Finuta mea e obisnuita sa doarme mereu cu ceva pe ochi/fata. Ultima oara , neavand in patut nimic, ... a tras draperia printre zabrelele patutului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_cp spune:

Va pup, gagici!

Sunt cam lenesa in a intra si scrie, dar tot bantui cat de ziua de lunga.. Insa ma gandesc des la voi si la puii vostri.

Am recuperat acum cu cititul, si:

Dara, Miha, eu inteleg ce ziceti voi, si cred ca fiecare din noi avem diverse complexe, mai mult sau mai putin justificate. Eu, de exemplu, multa vreme am crezut ca-s prostuta (in sensul strict al cuvantului). De voi, ce sa mai zic ca au zis-o fetele.. sunteti deosebite fix asa cum sunteti si eu m-as fi indragostit de voi, sa fi fost barbat.. chestia asta cu blonde cu picioare pana in gat dureaza o vara (asta e vorba mea), si se intampla de obicei la douaj' de ani, cand ai mintea in pantaloni.. Dupa aia vrei o femeie desteapta, puternica, spirituala, frumoasa din toate puncetele de vedere.. ca voi

Haydee, e adevarat ca mi-am luat greu inima in dinti, dar acum mi-e f usor sa-l plimb pe Gaza. Il pun in scoica si am o oglinda pt tetiera in care-l vad tot timpul. Ii dau o pisica d'aia din carpa la care suge tot drumul si aia e.. Cand e soare, ii pun umbreluta de la carucior sa nu bronzez copilul Daca se intampla sa planga (rar), opresc, ma duc sa vorbesc cu el pana se linisteste si plec iar. Insa majoritatea timpului e ok, cat are pisicuta si muzica data mai tare e ok.
Acu, dupa ce am mai citit - pisicuta aia e conforter

Dara, ai grija de tine! E greu cu munca, stiu.. Insa e mai imp sanatatea ta. Apropos de traducatori, am o prietena, mamica si ea, care a decis sa stea si al 2lea an acasa iar acum cauta de lucru.. stie f bine engleza si spaniola, daca vrei sa vorbesti cu ea sa-mi zici (chiar ma intrebase daca stiu pe cineva care se ocupa de asta, sa mai faca si ea un ban).
Vaai, cat am bocit cand am citit povestea cu sarutul vietii.. ma duc sa trezesc copilul sa-l iau in brate

Monna, saru'mana pt urari! esti super draguta intotdeuna!

va pup si sper sa intru mai incolo sa mai scriu, dar acu tre' sa-l iubesc pe Gaza




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Amy, eu banuiesc ca ala e un termen maxim de 60 de zile, acoperitor, poate daca vorbesti cu ei ai surpriza sa-ti aduca mai devreme.
Mi-ar face mare placere sa-ti trimit eu un conforter de-asta ne-bio cadout cu mare drag pentru un bebe super-deosebit si aparut miraculos, cum e Victoras. Sa-mi dai adresa, te rog, daca vrei si scuze ca indraznesc, e cu mare drag.

Dana, spune-i, te rog, sa-mi trimita cv la adresa de mail de la datele de contact - ca de-acolo ma prind la ce pot "s-o folosesc" (sper sa nu-ti sune urat, dar n-am inspiratie diplomatica la ora asta, dorm pe mine) - adica dpdv domenii de traduceri, programe folosite, etc. Daca de ex. stie sa foloseasca programul de traduceri care-mi trebuie mie (nu, nu este machine translation), n-are nimic daca nu-l are, am eu unul crackuit :P.





mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ronina spune:

Buna fetele!

Dara: bravo pt achizitii Am fost si eu ieri pe la h&m si c&a sa iau cateva chestii pt la anul (daca tot sunt reduceri) sa nu ma prinda schimbarea de sezon fara nimic de iesit din casa, nush de ce am eu piticii mei cu asta. De ex acum cand va da frigul nu prea voi avea cu ce s-o imbrac pana nu ajung sa cumpar si deocamdata gasesc doar chestii de vara in magazin si nu-mi place sa ma simt 'descoperita' la cum se schimba situatia la noi de pe o zi pe alta. Adica ce am mai grosut ii va ramane mic in 1-2 luni. Ca de obicei legat de vaccin nu stiu sa te sfatuiesc ca eu nu am citit deloc de ele, fac doar ce e mai comun si mai recomandat.
Corina: asa incepe, prima data trage de ele si baga tot mana in gurita, dar curand va baga obiectele. Paturicile astea au avantajul ca-s usor de tinut, alte obiecte gen jucarii de dentitie Bianca deocamdata le tot scapa din mana si trebuie vesnic sa i le dau iar. Cu ursuletul se descurca singura, pacat ca e primit si am doar unul, n-am mai gasit la fel sa am de schimb.
JD: merci, e foarte tare gogosica, nici nu stiam ca exista asa ceva.
Danaang: super bilant, Bianca nu are atat nici acum la 5 luni
Amy: mie scaunul imi place, se regleaza f ok, dar Bianca deocamdata plange in el, mai incercam
Dana: smotoceste-l pe Gaza si din partea noastra Merg si eu sa fac la fel cu Bianca ca tocmai s-a trezit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Danaang, nu stiu cu Pentaxim, ca merg cu Infanrix in loc de Pentaxim.


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput