Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 11

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns amy25 spune:

Ronina la ce reprezentanta ai fost? Pe site-ul lor e tot 620 ron. Ce culoare e? da-mi un link, please! Il vreau si eu dar culorile care le au acum nu prea imi plac.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buburuza1979 spune:

buna mamicutze!

Ronina cu adormitul la san...
un lucru mare m-a invatat copilul meu (Serbanu): sa il ascult si sa ii ofer ce cere oricand cere. de fiecare data cand am incercat sa ma impotrivesc si sa il dezvat de ceva, a iesit o varza; cand am cedat si l-am lasat in pace s-a dezvatat singurel cand a simtit EL ca a venit vremea. aici ma refer la suzeta, adormitul leganat, cerutul in brate, trecut la chilotei...

la inceput am vrut eu sa il "ghidez" sa nu mai faca/ceara unele treburi si nu am avut succes, ci din contra parca mai cu avant le cerea... asa ca l-am lasat in pace pe principiul ca nu le va mai cere pana s-o insura.
cu suzeta (ca aveam oroare sa vad copii de 3-4 ani cu suzeta in gura) a ros-o cand i-au dat dintii pana a gaurit-o si nu a mai fost buna. alta am incercat sa ii dau dar nu a vrut-o decat pe aia rupta. a mai incercat sa suga la ea, a vazut ca nu mai merge si a aruncat-o el la gunoi cand avea 1 an jumate. si aia a fost.
cu adormitul leganat, l-am leganat la fiecare somn pana pe la 2 ani cand intr-o zi s-a dat jos din brate si s-a culcat langa mine si de atunci numai asa s-a culcat.
cu cerutul in brate, la fel...
cu scapatul de pampersi am incercat toata vara trecuta sa il dezvat, am reusit temporar si cu multe accidente pana am ramas gravida si nu am mai avut voie sa il ridic la wc (ca la olita nu vroia). asa ca l-am lasat cu pampersi cum vroia el. desi am incercat sa il tentez si sa ii explic ca e timpul de trecut la chilotei nu a fost chip sa il induplec pana cu o saptamana inainte sa implineasca 3 ani cand s-a trezit dimineata si a cerut chiloteii cu Spiderman. de atunci numai in chilotei sta, inclusiv pe afara la plimbare si nu am avut nici un accident.

ce vreau eu sa zic e ca daca ea asa se simte bine adormind la san, las-o asa ca doar nu o sa adoarma asa pana la 18 ani. oricum 2 ani ai zis ca stai cu ea...
am vazut ca de pe la 3 ani copilasii se schimba brusc si devin mult mai cooperanti si inteleg mai bine cand li se explica ceva.
asa ma speriasem si eu ca o sa legan mult si bine ca sa adoarma si singur a decis momentul cand nu a mai fost cazul...

ai incredere in ea si ofera-i ce cere pt ca avand confortul si siguranta ca primeste cand are nevoie de ceva, se va dezvata mult mai repede singurica cand nu va mai simti nevoia.

na, asta e experienta mea...





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buburuza1979 spune:

si a mea isi trage ce prinde peste fata cand i se face somn. baiatul nu a avut conforter ca am fost eu pe post de conforter asa ca habar n-am daca sa ii iau ceva sau nu fetei...
nici nu stiu ce ar fi safe sa ii iau... voi ce ziceti? ce confortere merg la varsta asta ca as testa si eu sa vad daca ii face placere sa tina ceva in brate cand face nani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amy25 spune:

Aceeasi problema a Roninei o am si eu cu Victoras. Doarme sugand la san. Sunt si cazuri cand se intampla sa doarma altfel, in brate sau in masina sau carut. Aceeai intrebare o am si eu dar sper ca, marindu-se ,sa il dezvat. Vom vedea.
La mine mai e si alta problema. E foarte nervos cand vrea. Plange de rupe cand nu ii iese treaba. Berbec veritabil. Stim ca o sa avem de furca dar asta e. Oare cu cine o fi semanand?
Cu adormitul la san e nasol ca pleci undeva si esti legat de el mereu. Si al meu ia biberon, cand plec iau LP la drum ca nu ma mai mulg decat ocazional. Mai ales acum ca ii suge pe amandoi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corina_cb spune:

fetele, ce e conforterul asta? ca nu am mai auzit pana acum...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

scriu repede ca nu prea am timp. am primit mesaj dela Dara ca la Kiabi azi e totul la 50% (sper ca nu e tardiv rau mesajul)
pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ronina spune:

Buna fetele!

Dara: aha, am inteles, la mine nu merge leaganul stanga-dreapta decat fata-spate si asa era ok cu sughitul doar ca pe viteza mai mare incepea sa regurgiteze. Eu pulsatilla ch 7 ii dau si asta functioneaza bine la noi, dar cred ca e din cel cu concentratii. La noi scapa pipi destul de des cand sta pe lateral, uneori si kk, desi eu zic ca pun bine scutecul. Si e mai anevoios sa dau jos lateralele, jucariile, apoi salteaua sa scot cearceaf si protectie saltea tot la 2 zile. Dar macar fara aleze nu le mai mototoleste toate sub ea ca e f dinamica, azi noapte a ajuns in capatul celalalt al patului (desi e lung de 140 cm si ea are doar 60) si a dat cu picioarele in girafa vulli de a inceput aia sa chitaie intr-un hal ca am sarit si eu si sotul ca arsi crezand ca tipa ea.
JD: de la ce varsta merge canita cu cioc? Cea cu pai parca e mai tarziu de 6 luni daca retin eu bine.
Tala: am acoperit-o si eu pe Bianca azi cu o chestie subtire (esarfa de pus pe solduri la mare) si a balosit-o de picura apa din ea Spor si distractie cu musafirii!
Amy: in TM e un magazin de-al lor tip reprezentanta, ceilalti cred ca sunt mai degraba intermediari si nu intotdeauna aplica reducerile la fel. Eu am luat pe visiniu 'mrs owl': http://www.chicco.com/ProdottiChicco/SchedaProdotto/tabid/87/art/04064837390000/language/it-IT/Default.aspx
Buburuza: merci mult ca ai impartasit experienta ta, e f. de bun simt ce spui tu acolo si m-ai pus serios pe ganduri. Oricum intre timp incepem vad sa ajungem la un compromis cu ea. Aseara cand s-a prins ca iar vrem sa o lasam sa adoarma in patut a inceput sa tipe de nu s-a mai linistit nici in brate. Am pus-o iar la san pana aproape a adormit dar nu profund, insa n-a mai protestat sa o punem in patut, a deschis ochii si apoi i-a inchis la loc si dusa a fost. Inainte nici nu respiram cand o mutam in patut ca daca se trezea incepea sa se agite sa o adorm iar, si ajungeam de o adormeam de 3-4 ori pana sa fie pe bune. Azi s-a intamplat la fel, ceea ce pt mine e un real progres, sa ma lase sa o mut in patut fara proteste daca se trezeste. Devenise un chin ca la un moment dat cand era prea satula dupa ce o tot adormeam era bye-bye somn, trebuia sa mai stau vreo ora sa i se mai goleasca stomacelul cat de cat sa o pot readormi, timp in care era chitaita rau de oboseala (si ea tipa nene serios cand nu-i convine ceva). Eu din cate stiu conforterele cu corp de tip paturica sunt cele care merg la bebei mici, nu stiu insa cat de mici.
Corina: conforter e o jucarie de plus cu care sa doarma bebe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

So, cum a zis Tala, fusei azi la Kiabi de la Auchan ca vazusem eu acolo confortere si atat de drag mi-era ca-si tragea toate alea pe ochi in ultimele zile, incat am zis sa vedem cum e cu conforterul (btw, stiu ca au si la DM). Si am avut 2 suprize. Una ca totul era la 50% din pret, am impresia ca se desfiinteaza magazinul sau ceva si lichideaza tot si a doua ca am gasit confortere permise de la 0 luni. Scrie pe ele. Culmea e ca nu pe toate, ca mai erau unele dragute rau de tot, pe care nu scria 0 luni si nici nu am mai avut rabdare sa citesc tot de pe ele sa vad de la ce varsta sunt permise. Ce am remarcat era ca alea erau mai pufoase, iar cele admise de la 0 luni, pe care scrie 0m+ sau 0 months, majoritatea de la Disney, erau cu puf mult mai mic si parca mai usurele. Am luat vreo 5 ca erau vreo 14 lei unul reduse si am zis ca oi mai da si cadou, dar maine cred ca trimit sotul sa mai ia, ca ma gandeam ca le va da pe jos si sa am de schimb.
Si-asa tot ziceau astia in newslettere ca sa le dam diverse materiale sa pipaie la manute. L-am spalat si uscat si i l-am dat deja.
Cred ca reducerile de 50% vor mai fi cateva zile, am mai luat si cateva hainute de 6 luni pt. Miruna. Aveau si sac de dormit cu 39 lei.

Exemplu de conforter: https://comenzi.farmaciatei.ro/product_info.php?products_id=10026317
bine, ala e 99 lei, eu luai cu 14,5 lei, probabil ne-bio.

Amy, am vazut pe site-ul ebaby.ro ca ar aduce chicco polly cu 442 lei, erau mai multe culori. Cred ca la comanda.
www.ebaby.ro/chicco-1-2-3-4-5-6-7/scaun-inalt-polly-2-in-1-chicco.html" target="_blank">http://www.ebaby.ro/chicco-1-2-3-4-5-6-7/scaun-inalt-polly-2-in-1-chicco.html


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Dara pe sitekiabi scrie ca au reducerile de pe 9 pana pe 31 iulie (nu stiu cum de n-am primit newletter ca doar is abonata). Asa e la ei cand au reduceri, zici ca urmeaza sa inchida.
Eu am incercat sa o mai las pe Matilda in patut cu jucariile (la insistetele matusii) si...surpriza...n-a protestat. Eu ca mama nebuna ce sunt cand fata nu dormea o tineam in brate De aici toata lipsa mea de timp pt orice altceva si spinarea rupta. In plus, mai si plange daca o iau in miezul distractiei - iubeste la nebunie fluturasul de la cubul Tolo si-l roade cu spor (ca e fashcaiecios).
A descoperit nasul meu (ca nah! e vizibil) si ma aplec aproape de ea ca sa-l atinga/smulga spre marea ei incantare.
Zic repede sa nu uit: varu-meu s-a ars azi destul de rau la motocicleta si mi-am adus aminte ca intr-un instructaj scris al ISU am citit ca cel mai bun remediu de urgenta este albusul de ou - zic eu ca e bine de retinut Doamne feri!
pupici si noapte buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corina_cb spune:

ronina, multumesc. acum imi dau seama ca am vazut la c&a jucarioare din astea, cred ca o sa-i cumpar si eu daca ziceti ca sunt eficiente, desi sabina de abia acum incepe sa se traga de tricouri si de paturici, dar inca nu le mozoleste. le trage si le tine in mana dar isi baga tot pumnuletul in gura :)

Mergi la inceput